Erupcja wulkanu na Pacyfiku

Na Wyspach Salomona na Pacyfiku doszło do nagłej i gwałtownej erupcji wulkanu Tinakula, który zdrzemał od ponad 5 lat. Pióropusz popiołów wzbił się na wysokość 11 kilometrów, a następnie częściowo zaczął opadać na wioski położone u jego stóp. Nie ogłoszono jednak ewakuacji ludności. Obecnie władze sprawdzają, jak wygląda sytuacja w regionie. Zobaczcie erupcję Tinakula w 1989 roku.

Rekordowa fala u wybrzeży Irlandii

Były huragan Ophelia, który przeszedł przed tygodniem nad Wyspami Brytyjskimi, przyniósł największe fale, jakie kiedykolwiek zostały zarejestrowane przez boje pomiarowe u wybrzeży Irlandii. Jaką miały wysokość i czy padł również rekord ogólnoświatowy?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Huragan Ophelia, który w ubiegły poniedziałek (16.10) dotarł do Wysp Brytyjskich jako wyjątkowo głęboki niż atmosferyczny, przyniósł ze sobą nie tylko huraganowe wiatry i ulewne deszcze, ale także potężny sztorm osiągający maksymalne 12 stopni w skali Beauforta... Przeczytaj cały artykuł

Idzie pierwszy powiew zimy?

W ostatniej dekadzie października i w pierwszym tygodniu listopada czekają nas większe zmiany w pogodzie. O bardzo ciepłym i słonecznym babim lecie możemy już zapomnieć. Czy to oznacza, że przed nami pierwszy powiew zimy?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszej prognozie 16-dniowej... Sprawdź prognozę

Tajfun Lan spustoszy Japonię

Tajfun Lan pędzi w kierunku Japonii, gdzie dzisiaj i jutro będzie przynosić huraganowe wiatry oraz gigantyczne ulewy, a co za tym idzie także powodzie i osunięcia ziemi. Jutro wieczorem oko tajfunu przejdzie nad rejonem Tokio. Lan będzie wówczas tajfunem drugiej kategorii, a to oznacza, że średnia prędkość wiatru może przekraczać 150 km/h. Przejście żywiołu zbiega się w czasie z wyborami parlamentarnymi, których wynik może być uzależniony od tajfunu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W pasie od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy i Ziemię Łódzką po Kielecczyznę, Małopolskę i Podkarpacie miejscami przejaśnia się. Na pozostałym obszarze jest pochmurno. Na zachodzie występują opady deszczu, przeważnie ciągłe i o małym i umiarkowanym natężeniu. Na południu i w głębi kraju zalegają gęste mgły. Wiatr wieje słabo z południa. Temperatura wynosi od blisko zera na Podhalu do 12 stopni na krańcach zachodnich.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Agung wciąż na skraju erupcji

Wulkan Agung na indonezyjskiej wyspie Bali nadal znajduje się na skraju erupcji. Z popularnej wśród turystów wyspy uciekło blisko 140 tysięcy ludzi, którzy nie wiedzą, kiedy będą mogli wrócić do domów i czy w ogóle będzie to możliwe, jeśli dojdzie do erupcji. Z krateru co kilka dni wznoszą się pióropusze gazów, które mogą świadczyć o rychłym wybuchu. Ziemia trzęsie się coraz częściej i coraz silniej. Zobaczcie, jak wygląda codzienne życie w cieniu wulkanu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1012 hPa (w normie) na zachodnim Pomorzu do 1020 hPa (wysokie) na Podlasiu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zdjęcie dnia: Ruda kitka

Wiewióreczki z parku szykują się już na zimę. Nie pogardzą żadnym orzeszkiem.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zachód Słońca we mgle

Nasza czytelniczka @Jaga zachwyciła się mglistym zachodem Słońca na Dolnym Śląsku.

Zachód Słońca w Niwkach Kraszowskich w woj. dolnośląskim. Fot. Jaga.
Zachód Słońca w Niwkach Kraszowskich w woj. dolnośląskim. Fot. Jaga.

Starcie wilka i łosia

W kanadyjskiej prowincji Ontario wilk i łoś stoczyli walkę na śmierć i życie, a przyrodnicy za pomocą drona przypadkowo ten przerażający spektakl sfilmowali. Zobaczcie jak on się skończył...

Mamy przepiękną jesień

Ostatnie dni przyniosły nam ciepłe i słoneczne babie lato. My skorzystaliśmy z okazji i zrobiliśmy dla Was kilka zdjęć polskiej kolorowej jesieni. Zobaczcie.

Ophelia odwróciła wodospad

Podczas przechodzenia byłego huraganu Ophelia nad Wielką Brytanią wiało tak mocno, że jeden z wodospadów w okolicach Mallerstang w Kumbrii zamiast opadać, zaczął się wznosić, tym samym przestając być prawdziwym wodospadem.

Przejazd przez płonącą Kanadę

Ogień trawi Kanadę. Dotarł w okolice miejscowości Bredenbury w prowincji Saskatchewan. Łowca tornad Sean Schofer udał się w niebezpieczną podróż przez ramiona żywiołu. Dzięki kamerce samochodowej możecie zobaczyć, jak to wyglądało.

Ciemny lej nad Syrią

O Syrii słyszymy ostatnio wyłącznie w związku z wyniszczającą wojną. Jednak tym razem będzie inaczej, bo pojawiło się tam zjawisko, które w pustynnym kraju nie jest częste. To trąba lądowa, czyli specyficzny rodzaj tornada, który nie potrzebuje do powstania superkomórki burzowej. Żywioł na szczęście nie spowodował poważniejszych szkód.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / لHalhAltqs.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / لHalhAltqs.

Tak zmienia się jesień na tle lat

Pamiętacie nasz projekt, który prowadzimy już od 13 lat? Co roku 18 października fotografujemy alejkę w jednym z wrocławskich parków, aby sprawdzić, jak zmieniają się krajobrazy w tym samym dniu, w tym samym miejscu na tle wielu lat. Czy jesień przyszła wcześniej niż w poprzednich latach, a może się spóźniła? Odpowiedź na to pytanie już w poniedziałek na łamach Waszego ulubionego serwisu pogodowego. Zapraszamy!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Niebo podzielone na pół

Aktualne zdjęcie satelitarne wygląda imponująco za sprawą wału chmur warstwowych, który ciągnie się przez południową Polskę.

Zdjęcie satelitarne w dniu 21 października 2017 o godzinie 14:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 21 października 2017 o godzinie 14:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Mieszkańcy Śląska, Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej i Małopolski mogą zobaczyć nad swoją głową błękitne niebo podzielone na pół przez pokrywę z chmur. Niesamowite!

Niebo podzielone na pół przez chmury warstwowe. Fot. TwojaPogoda.pl

Orkan Brian na Wyspach

Wyspy Brytyjskie nawiedził kolejny głęboki niż, tym razem imieniem Brian. O godzinie 8:00 jego centrum znalazło się nad Mace Head na zachodnim wybrzeżu Irlandii, gdzie ciśnienie spadło do 967 hPa. Na Wyspach szaleją wichury i ulewy. Najmocniej wieje wysoko w szkockich górach, gdzie na szczycie Cairngorm podmuchy osiągają 139 km/h. Nad morzem wieje słabiej, do 115 km/h.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na wschodzie i północy kraju jest pochmurno i deszczowo. Chmurzy się też na południu. Najpogodniej jest w pasie od zachodniego Pomorza przez Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Kielecczyznę. Wiatr wieje słabo z południa. Temperatura wynosi od 8 stopni na północnym wschodzie do 14 stopni w głębi kraju.

Zdjęcie satelitarne w dniu 21 października 2017 o godzinie 12:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 21 października 2017 o godzinie 12:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Babie lato zbliża się do końca

Długo babim latem się nie nacieszyliśmy, ponieważ jeszcze przed nadejściem opadów pojawiły się gęste mgły, które skutecznie przysłoniły Słońce i obniżyły temperaturę. Przed nami mokry weekend. Gdzie padać będzie najmocniej i kiedy przestanie?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

O tej porze roku okresy większych ociepleń i rozpogodzeń są szczególnie przyjemne, ponieważ zazwyczaj jest zimno, mokro i wietrznie. Za nami ostatnie aż tak ciepłe dni w tym roku, które przyniosły miejscami nawet 26 stopni w cieniu. Choć ciepło jeszcze do nas wróci, to jednak temperatury będą już niższe... Przeczytaj cały artykuł

Portoryko nękane przez żywioły

Mieszkańcy karaibskiego Portoryko nie mogą liczyć nawet na chwilę wytchnienia od niesprzyjającej pogody. Po Huraganie Maria, który niemal całkowicie zdewastował wyspę, wciąż przechodzą ulewy, które powodują powodzie. Na skutek przelania się wody przez zaporę Comerio zalanych zostało wiele miejscowości. Wciąż 80 procent wyspy jest odcięte od prądu, a setki tysięcy mieszkańców koczuje w tymczasowych obozach humanitarnych.

dalej