Piękne erupcje włoskiego wulkanu

Od grudnia wybucha wulkan Stromboli, który położony jest na wyspie w archipelagu Wysp Liparyjskich, na Morzu Tyrreńskim we Włoszech. Z krateru wulkanicznego wyrzucane są fontanny lawy.

Erupcja póki co nie zagraża mieszkańcom. Wulkanolodzy obserwują zachowanie góry, która emituje dwutlenek węgla, dwutlenek siarki i parę wodną. Zobaczcie ten niesamowity spektakl z bliska:

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie spadać. Jutro o tej porze będzie niższe o około 10 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 1014 hPa (w normie) na północnym zachodzie do 1020 hPa (wysokie) na południowym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zaćmienie od deski do deski

Tak wyglądało całe zaćmienie Księżyca, od samego początku aż po jego kres. Widoczny jest kolaż kolejnych faz zjawiska, od zaćmienia półcieniowego aż po całkowite i ponownie po półcieniowe, w trakcie którego tarcza Księżyca zmieniała swą barwę od tradycyjnej, jasnej, aż po czerwoną.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Charlie Tellez Ayala.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Charlie Tellez Ayala.

Mgła osadza piękną szadź

Noce i poranki są nie tylko mroźne, ale też mgliste. Dzięki temu mgła osadza malowniczą szadź, która przyozdabia nagie gałęzie drzew. Jak się to dzieje? Otóż drobne przechłodzone kropelki mgły osadzają się na powierzchniach i zamarzają, tworząc postać lodu, który może przyrastać osiągając niekiedy znaczną grubość. Zobaczcie to zjawisko z lotu ptaka:

Szadź w Lubaniu w woj. dolnośląskim. Fot. Mateusz / TwojaPogoda.pl
Szadź w Lubaniu w woj. dolnośląskim. Fot. Mateusz / TwojaPogoda.pl
Szadź w Lubaniu w woj. dolnośląskim. Fot. Mateusz / TwojaPogoda.pl

Olbrzymi jesiotr niemal zatopił kajak

W amerykańskim stanie Idaho 130-kilogramowy jesiotr wyskoczył z rzeki i niemal zatopił kajak należący do wędkarza, któremu na żyłkę złapał się ten ogromny, 2,5-metrowy okaz. Mężczyzna postanowił złapać jesiotra. Był to karkołomny wyczyn, ale mu się udało. Po sfilmowaniu akcji, jak przystało na dobrodusznego wędkarza, zwrócił rybie wolność.

Lawina zeszła prosto na nich

Grupa hiszpańskich filmowców przemierzała góry Karakorum w Pakistanie. Całkiem przypadkowo stali się ofiarami lawiny śnieżnej, która stoczyła się wprost na nich. Udało się im tylko schować między skałami i filmować całe zdarzenie. Przez ponad minutę byli uderzani śniegiem i bryłami lodowymi. Na szczęście żadnemu członkowi ekipy nic się nie stało. Zobaczcie przerażające nagranie.

Macho kontra wielka woda

Nie bądź macho i nie igraj z siłami przyrody, bo później będziesz uciekać jak pies z podkulonym ogonem...

Well ...

You can try this. Or you can follow Severe Weather Europe and know when and where floods are expected. Video via Exterme Weather.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Wtorek, 9 października 2018

Nawałnica na wyspie Korfu

Grecję nawiedziły ulewne deszcze i porywiste wiatry. Sztorm spowodował wstrzymanie żeglugi między niektórymi wyspami. Na Korfu wiało tak mocno, że uszkodzeniu uległy dachy budynków. Jeden z nich został przez silny podmuch uniesiony, a następnie runął w kawałkach na pobliską ulicę. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Mitsoulis Spiros.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Mitsoulis Spiros.

Gejzer wyrzucił śmieci sprzed 90 lat

W połowie września doszło do niezwykłego wybuchu gejzeru Ear Spring w Parku Narodowym Yellowstone. Gorąca woda wystrzeliła na wysokość niemal 10 metrów, a wraz z nią najróżniejsze przedmioty, niektóre sprzed 90 lat. Pracownicy parku zgromadzili je, ponieważ mają sporą wartość historyczną, ale też sentymentalną. Turyści do gejzeru wrzucali nie tylko monety.

Fot. Twitter / Yellowstone National Park.
Fot. Twitter / Yellowstone National Park.

Wśród eksponatów, które zostaną wkrótce wystawione w centrum edukacyjnym parku, znajdą się też plastikowe kubki, filiżanka, łyżeczki, nawet smoczek dziecięcy z lat 30. ubiegłego wieku. Zobaczcie jedną z erupcji tego gejzeru:

Wiemy, gdzie powstanie pierwsza polska elektrownia atomowa. Czy mamy się czego obawiać?

Od lat trwają gorące dyskusje, czy Polska powinna mieć elektrownie atomowe. Popyt na prąd nieustannie rośnie i wkrótce możemy mieć problemy energetyczne. Jest jednak jeden problem. Gdzie miałaby stanąć? Eksperci wskazali już region.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Obecnie trwają badania lokalizacyjne i środowiskowe, które między wiosną a latem dadzą ostateczną odpowiedź, które z tych dwóch miejsc będzie najbardziej korzystne, zarówno ze względu na oddziaływanie elektrowni... Zobacz cały artykuł >>>

Obłok nad Skałą Gibraltarską

Nad słynną Skałą Gibraltarską zawisła chmura soczewkowata, która nazywana jest też obłokiem lentikularnym. Choć nagranie możecie zobaczyć w dużym przyspieszeniu, to jednak chmura Stratocumulus Lenticularis ruszyć się z miejsca nie chciała.

Księżyc stracił swój blask

Tak wyglądało całe zaćmienie Księżyca okiem kamery sferycznej na przyspieszonym nagraniu. Zauważcie, jak znacząco zmniejszyła się jasność jego tarczy w maksymalnej fazie zjawiska.

19 godzin w powietrzu bez przesiadek z Singapuru do Nowego Jorku

Na naszych oczach rysuje się nowa historia lotnictwa pasażerskiego. Teraz będziemy mogli podróżować z jednego krańca świata na drugi jednym komfortowym samolotem.

Fot. Singapore Airlines.
Fot. Singapore Airlines.

19 godzin w powietrzu, 15288 kilometrów, dwa kontynenty i jeden samolot. Dzisiaj w taką historyczną podróż z Singapuru do Nowego Jorku wybrali się klienci linii Singapore Airlines na pokładzie nowiutkiego Airbusa A350-900 ULR. Od dziś będzie to najdłuższa na świecie regularna trasa samolotów pasażerskich... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Dominuje pochmurna pogoda, we wschodniej części kraju z bardzo słabymi, przelotnymi opadami śniegu. Na rozpogodzenia możemy liczyć tylko miejscami na krańcach południowych i środkowo-wschodnich. Wiatr wieje słabo z południowego zachodu. Temperatura wynosi od minus 7 stopni na południu do zera stopni nad Zatoką Gdańską.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 stycznia 2019 o godzinie 11:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 stycznia 2019 o godzinie 11:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Burzowe Światowe Dni Młodzieży

Jutro w Panamie w Ameryce Środkowej rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży, w których weźmie udział około 250 tysięcy pielgrzymów, a także papież Franciszek. Niestety, w tym tropikalnym kraju pogoda nie jest sprzyjająca. Codziennie przechodzą burze z ulewnymi deszczami i jest niemiłosiernie parno i duszno. Przy temperaturze na poziomie od 30 do 32 stopni wilgotność względna przekracza 60 procent, a to oznacza, że odczuwalnie jest nawet 40 stopni! Prawdziwa sauna.

Jaka pogoda będzie podczas Światowych Dni Młodzieży?... Sprawdź pogodę w Panamie >>>

Ratują akwen w Puszczy Białowieskiej

Leśnicy z Nadleśnictwa Browsk rozpoczęli inwestycję mającą na celu uratowanie akwenu wodnego w osadzie leśnej Gnilec na terenie Puszczy Białowieskiej. Po 30 latach eksploatacji stan techniczny zbiorników wymaga przeprowadzenia prac, które ochronią środowisko naturalne i pobliskie tereny, w tym pola uprawne oraz zabudowania sąsiadującej wsi Bernacki Most.

Remontowany akwen wodny w Puszczy Białowieskiej. Fot. RDLP w Białymstoku.
Remontowany akwen wodny w Puszczy Białowieskiej. Fot. RDLP w Białymstoku.

Pierwsze zaplanowane na ten rok prace rozpoczęły się dzisiaj i potrwają do 15 marca. Dyrekcja Regionalna Lasów Państwowych w Białymstoku uzyskała wszystkie wymagane zgody (lokalizacyjną i środowiskową wydane przez Wójta Gminy Narewka, wodnoprawną wydaną przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie) wskazujące terminy i warunki prowadzenia prac. Podkreślić należy, że prace przy zbiornikach w Gnilcu prowadzone są poza okresem lęgowym ptaków, okresem migracji i rozrodu płazów oraz okresem tarła i migracji ryb, pod nadzorem przyrodniczym. W inwestycji wykorzystywane są materiały pochodzenia naturalnego (kamień polny, żwir, pospółka), a uzyskany urobek rozplanowany zostanie na miejscach niezalesionych otaczających zbiorniki i sąsiadujących ze zbiornikami terenach rolnych.

Remontowany akwen wodny w Puszczy Białowieskiej. Fot. RDLP w Białymstoku.

W Kielcach brak ogrzewania, a na termometrach minus 12 stopni

W nocy w Kielcach doszło do awarii sieci ciepłowniczej, w wyniku czego ogrzewania i ciepłej wody w kranach zostało pozbawionych 10 tysięcy mieszkańców. Tymczasem miasto to znalazło się wśród najzimniejszych w Polsce. Temperatura spadła do minus 12 stopni. W niektórych mieszkaniach ochłodziło się poniżej 10 stopni. Zwołano sztab kryzysowy i uruchomiono infolinię: 41 331 29 93. Nie wiadomo, kiedy awaria zostanie usunięta.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

To było piękne widowisko. Zobacz zdjęcia z zaćmienia Księżyca oraz spotkania Wenus i Jowisza

Przed wschodem Słońca mogliśmy zachwycać się jednym z najpiękniejszych spektakli ziemskiego nieba. Zaćmiony Księżyc przybrał krwistą barwę. W tym samym czasie spotkały się planety Wenus i Jowisz. Zobaczcie, to fantastyczne zjawisko na zdjęciach z Polski i całego świata.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W drodze do pracy lub szkoły część z nas próbowała odnaleźć na niebie zaćmiony Księżyc. Nie zawsze się to udawało, ponieważ przeszkadzała w tym pogoda, która przyniosła nam spore zachmurzenie... Zobacz cały artykuł >>>

Cudowna zima w Zieleńcu

@Oskar był w Zieleńcu, jednym z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Sudetach. Zobaczcie, jak piękna jest tam zima.

Zima w Zieleńcu w Dusznikach-Zdroju w Sudetach Środkowych. Fot. Oskar / TwojaPogoda.pl
Zima w Zieleńcu w Dusznikach-Zdroju w Sudetach Środkowych. Fot. Oskar / TwojaPogoda.pl
Zima w Zieleńcu w Dusznikach-Zdroju w Sudetach Środkowych. Fot. Oskar / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie rośnie, jednak jeszcze przed południem zacznie spadać. Nie będzie to jednak spadek gwałtowny. W tej chwili barometry pokazują od 1019 hPa (lekko podwyższone) na północy do 1024 hPa (wysokie) na południu kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej