Wygrzebują się pod śniegu

W austriackiej części Alp trwa wielkie odśnieżanie po kilku falach potężnych śnieżyc, podczas których spadły miejscami nawet 3 metry świeżego śniegu. Zaspy usypane przez wiatr są dwukrotnie wyższe. Mieszkańcy i turyści, przez kilka dni uwięzieni z domach i hotelach, wygrzebują się z białego kataklizmu. Poszukują swoich aut, które spoczywają pod grubą warstwą puchu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zbliża się niż atmosferyczny, a to oznacza, że ciśnienie bardzo szybko spadać. Do późnego wieczora będzie niższe nawet o 20 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 988 hPa (bardzo niskie) na północy do 1002 hPa (lekko obniżone) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne nadal będą niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Jeden z 16 zachodów Słońca

Tak wygląda zachód Słońca uwieczniony z ziemskiej orbity, a dokładniej z wysokości 400 kilometrów, z okna Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Czy wiecie, że astronauci każdej doby mogą podziwiać aż 16 wschodów i zachodów Słońca?

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Tak wygląda masywna lawina

Lawiny potrafią się przemieszczać z prędkością nawet ponad 200 kilometrów na godzinę. Nie sposób przed nimi uciec. Najbardziej zabójcza lawina w spisanej historii zeszła 13 grudnia 1916 roku, w tzw. Biały Piątek, na drewniane koszary należące do wojska austriackiego w pobliżu linii frontu w masywie Marmolady, najwyższego szczytu Dolomitów w Alpach. Pod zwałami śniegu i lodu zginęło 270 żołnierzy.

W dalszych zimowych miesiącach schodziły kolejne lawiny, które w sumie pochłonęły życie aż 10 tysięcy żołnierzy austriackich i włoskich. Na poniższym filmiku, który koniecznie zobaczcie do samego końca, widoczna jest olbrzymia lawina, która zeszła w południowym Tyrolu we Włoszech. Sfilmował ją Thomas Ennemoser, miejscowy rolnik. Gdy wydawało się, że lawina dobiegła końca, utworzył się potok śniegu, który błyskawicznie spłynął do miejscowości Moos in Passeier w południowych Alpach.

Cztery pory roku w 40 sekund

Niektórzy nie mogą żyć bez czterech pór roku, ponieważ każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego. Mieszkaniec norweskiej stolicy przez cały rok nagrywał widok ze swojego okna, aby ukazać przemijające piękno. Krajobrazy zmieniały się z biegiem dni i tygodni. Inaczej wyglądały zimą, a inaczej w pełni lata. Mozaikę zmieniających się pór roku możemy zobaczyć w postaci filmik, który ukazuje cały rok w ciągu 40 sekund:

Na wschodzie oblodzenie

We wschodniej części kraju w ciągu dnia pojawiły się roztopy, ponieważ temperatura przeszła na wartości dodatnie. Jednak noc miejscami może przynieść niewielki mróz. Zwłaszcza w obniżeniach terenu, nad zbiornikami wodnymi i w rejonach leśnych możliwe jest oblodzenie dróg i chodników. Zachowajcie ostrożność!

Na wschodzie oblodzenie

Lis zmienił się w kostkę lodu

Myśliwy w okolicach Fridingen w Niemczech dostrzegł w zamarzniętym Dunaju zwierzę. Okazało się, że to lis, który kilka dni wcześniej stąpał po kruchym lodzie i wpadł do rzeki. Jej temperatura spadła do zera i zwierzę zamarzło wraz z wodą. Myśliwy wyciął bryły lodowe ze skostniałym nieszczęśnikiem w środku. Zdjęcie przypomina scenę z bajki, ale bez happy endu.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Ciężarówka kontra wiatr boczny

Kierowcy ciężarówek boją się wiatru bocznego, jak ognia. Oto, co może zrobić z ich pojazdem huraganowy wiatr, który wieje prostopadle do drogi i osiąga 130 kilometrów na godzinę:

Wybraliśmy dla Was najlepsze miejsca na spędzenie ferii zimowych dla ciepłolubnych i zimnolubnych

Minęły Święta, Nowy Rok i już możecie lub za chwilę będziecie mogli cieszyć się długo oczekiwanymi feriami zimowymi. Najlepiej spędźcie je na świeżym powietrzu, w myśli idei aktywnego wypoczynku. Mamy dla Was kilka świetnych propozycji.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Najgorszym rozwiązaniem będzie siedzenie przed komputerem lub telewizorem, co w perspektywie poskutkuje tym, że te ferie nie będą się niczym wyróżniały od pozostałych dni w roku. Postarajcie się więc dołączyć wszelkich starań, by wspomnienia z ferii zimowych jeszcze długo ogrzewały Wasze serca... Zobacz cały artykuł >>>

Galeria dnia: Grudzień w obiektywie

Zobaczcie najpiękniejsze oblicza grudnia w Polsce na zdjęciach.

Rozpoczęły się ferie zimowe

Uczniowie z województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego właśnie rozpoczęli 2-tygodniowe ferie zimowe. Za tydzień dołączą do nich również dzieci z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, które zakończą ferie 3 lutego. Z końcem stycznia przerwę zimową zaczną uczniowie z woj. dolnośląskiego, opolskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego.

Rozpoczęły się ferie zimowe

Najpóźniej w tym roku ferie zaczną się i skończą w woj. pomorskim, łódzkim, śląskim, podkarpackim i lubelskim, w drugiej połowie lutego. Jako, że ferie ciągną się przez 1,5 miesiąca, pogoda podczas nich bywa bardzo zmienna. W najbliższym czasie aura będzie się wahać między jesienią a zimą, na zachodzie będzie bardziej jesiennie, a na wschodzie zimowo. Śniegu w górach z pewnością nie zabraknie, jest i póki co będzie on też na południu, wschodzie i w centrum kraju.

SpaceX ukończyło Starhoppera. Elon Musk pokazał prototyp statku Starship

W końcu stało się rzeczywistością to, co szef SpaceX zapowiadał i obiecywał od dawna. Testowy prototyp statku Starship został złożony do kupy i pospawany w ośrodku w Teksasie, więc teraz nadszedł czas na eksperymenty.

Fot. Elon Musk/SpaceX/Austin Barnard.
Fot. Elon Musk/SpaceX/Austin Barnard.

Fani SpaceX i Elona Muska oraz entuzjaści przemysłu kosmicznego i eksploracji kosmosu do końca nie wierzyli, że budowany w Boca Chica mały prototyp statku Starship naprawdę będzie brał udział w eksperymentach... Zobacz cały artykuł >>>

Tak się kończy pomylenie dymu z mgłą

Zdarzenie, do którego doszło w Rosji, uświadamia nam, że ostrożności na drodze nigdy za wiele. Przy dużej prędkości łatwo jest pomylić dym wydobywający się z silnika starego gruchota, z mgłą. Pewien Rosjanin właśnie tak się pomylił. Zobaczcie, jak to się skończyło i pamiętajcie, że ograniczenie widoczności to wskazówka, że powinniście zdjąć nogę z gazu.

Palenie drewnem nie powoduje smogu

Lasy Państwowe zachęcają, jak palić w piecu, to tylko drewnem! Rozgrzejesz się jeszcze przy rąbaniu, a nie zrobisz smogu. Dokładaj do pieca tylko suche drewno. Oszczędzisz wówczas portfel i atmosferę. Dlaczego? Zobaczcie poniższy filmik.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Dominuje pochmurna pogoda, jednak miejscami na północy, w centrum i na południowy wschodzie przejaśnia się. Na południu prószy śnieg, a nad południowo-zachodnie krańce wkraczają deszcze. Wiatr wieje z zachodu. Temperatura wynosi od minus 2 stopni na północnym wschodzie do plus 4 stopni na krańcach zachodnich.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 stycznia 2019 o godzinie 9:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 stycznia 2019 o godzinie 9:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Gładkie lądowanie w gęstej mgle

Piloci to mają nieziemskie widoki zza kokpitu. Zobaczcie, jak gładko ląduje się Boeingiem 737 w bardzo gęstej mgle, podczas której widoczność spada poniżej 200 metrów.

Błyskawiczne odśnieżanie dachu

O tej porze roku nie możecie zapominać o odśnieżaniu dachów, bo zaledwie jeden metr sześcienny puszystego śniegu może ważyć ponad 100 kilogramów, a twardego i zbitego nawet blisko tonę. To wystarczy, aby doszło do katastrofy budowlanej. Jak szybko i bez problemów odśnieżyć dach swojego domu?

Donald i Angela manipulują pogodą w Polsce. Czeka nas prawdziwa mieszanka wybuchowa

W ten weekend będzie ciepło, oczywiście jak na warunki klimatyczne najzimniejszego miesiąca w całym roku. Odwilż oznacza jednak mieszane opady, które będą chwilami intensywne, a w dodatku porywisty wiatr i zjawiska lodowe. Czeka nas więc pogodowa bomba.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Za to, co dzieje się obecnie w pogodzie w naszym kraju, całą odpowiedzialnością można obarczyć Donalda i Angelę. Jednak, tym razem to nie politycy są winni, a nazwane ich imionami układy baryczne... Zobacz cały artykuł >>>

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jeszcze rośnie, jednak po południu zacznie spadać. Jutro o tej porze będzie niższe o około 10 hPa. W tej chwili wynosi ono od 1005 hPa (lekko obniżone) na Suwalszczyźnie do 1014 hPa (w normie) na Ziemi Lubuskiej. Biomet nieustannie jest niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Marznący deszcz i oblodzenie

Noc i poranek miną w centrum i na północy kraju pod znakiem marznących opadów deszczu, które mogą powodować oblodzenie dróg i chodników. Z kolei na zachodzie, gdzie za dnia było na plusie, warstwa wody zalegająca na powierzchni ziemi zacznie zamarzać, również tworząc warstwę lodu. Będzie ślisko! Na wschodzie będzie sypać śnieg, a temperatura będzie ujemna, choć stale rosnąca.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej