Zima na „pustyni śmierci”

Na pustyni piaszczystej Takla Makan w zachodnich Chinach, nazywanej potocznie „pustynią śmierci”, bezchmurne niebo, wysoka wilgotność powietrza podczas gęstej mgły i siarczysty mróz sprawiły, że jałowe krajobrazy zmieniły się w iście bajkowe. Zobaczcie, jak pięknie drzewa pomalowane zostały przez szadź.

Śmieszne i zabójcze małpy

Ten filmik stał się hitem internetu. Małpy, które nie miały najmniejszej ochoty stąpać po mokrym i zimnym śniegu, postanowiły przemieszczać się na linach. Ich pomysł rozbawił ponad milion internautów. Małpki, choć wydają się zupełnie nieszkodliwe, w rzeczywistości bywają agresywne. W październiku w indyjskim mieście Tikri grupa małp zamordowała 72-letniego mężczyznę, rzucając w niego cegłami zebranymi z gruzów zrujnowanego pustostanu. Staruszek odniósł 20 ran głowy i klatki piersiowej.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Z zachodu na wschód kraju wędruje front atmosferyczny, a wraz z nim odwilż oraz opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i sam deszcz. Temperatura systematycznie rośnie. Na wschodzie panuje jeszcze mróz do minus 10 stopni, ale na zachodzie jest już dużo cieplej, do 5 stopni. Wiatr z południowego zachodu nasila się. Kierowcy powinni zachować ostrożność, ponieważ warunki jazdy są kiepskie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poznajcie pingwina Pierogi

W Sylwestra w zoo w amerykańskim Cincinnati urodził się maleńki pingwinek. Jego opiekunowie ogłosili konkurs na imię dla pierzastego przyjaciela. Jako, że zwykle nieloty te nazywane są od nazw potraw, zaproponowano dwie: Toast i Pierogi. Internauci nie mieli żadnych wątpliwości, że ta druga, pyszniejsza nazwa, najlepiej nadaje się dla pingwinka.

Fot. Facebook / Cincinnati Zoo & Botanical Garden.
Fot. Facebook / Cincinnati Zoo & Botanical Garden.

Erupcja Manam okiem satelity

Satelita Sentinel uwiecznił potężną erupcję wulkanu Manam w Papui-Nowej Gwinei. Pióropusz popiołów wzbił się na wysokość od 15 do 20 kilometrów. Tak silnego jego erupcji nie obserwowano od 2015 roku. Zobaczcie niesamowite zdjęcie satelitarne.

Fot. ESA / Sentinel.
Fot. ESA / Sentinel.

W coraz to nowych krajach bulgoczące wyrwy w ziemi plują błotem i dwutlenkiem węgla

W Stanach Zjednoczonych, na Tajwanie, Indonezji, a ostatnio także w Nowej Zelandii, w ziemi pojawiły się dziwaczne bulgoczące twory, które plują błotem i solanką oraz emitują dwutlenek węgla. Mieszkańcy, którym ów formacje geologiczne zagrażają, zaczynają panikować.

Wulkan błotny w Indonezji. Fot. YouTube / Алексей Корнеев.
Wulkan błotny w Indonezji. Fot. YouTube / Алексей Корнеев.

W różnych regionach świata uaktywniają się tzw. wulkany błotne. To formacje geologiczne, które najczęściej występują tam, gdzie mają miejsce erupcje gazu ziemnego. Unoszący się gaz natrafia na warstwę wody, z którą się miesza. Wówczas na powierzchnię ziemi wyrzucane jest błoto, będące mieszaniną wody, piasku, iłu i mułu... Zobacz cały artykuł >>>

Komisja Europejska w pełni popiera odstrzał dzików w Polsce

Od jakiegoś czasu toczy się gorąca dyskusja czy dokonywać odstrzału dzików, czy też nie. Chodzi o rozprzestrzenianie się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), który zagraża trzodzie chlewnej, a więc także rolnikom i konsumentom. Jak podaje RMF FM, Komisja Europejska popiera plan masowego odstrzału dzików w Polsce, ponieważ jeśli nie uda się zatrzymać choroby, całej Unii grozić będzie blokada handlu wieprzowiną, a to już nie są przelewki.

Fot. Wikipedia / Valentin Panzirsch.
Fot. Wikipedia / Valentin Panzirsch.

Słońce schowało się za grubą warstwą chmur i nie chce wyjść. Tak ponuro nie było od dawna

Mieszkańcy niektórych regionów kraju nie wiedzą już jak wygląda Słońce. Nic dziwnego, ponieważ ostatni raz widzieli je w pełnej krasie przeszło miesiąc temu. Skąd się wziął tak ponury okres i kiedy niebo znów będzie błękitne?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zima to najbardziej ponury okres w roku. Przyczyną jest nie tylko niewielkie usłonecznienie, wynikające z krótkiego dnia i niewielkiej wysokości na której Słońce znajduje się przemierzając niebo, ale także ciągła wędrówka układów niżowych i panowanie tzw. zgniłych wyżów... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Między Słońcem a cieniem

Kaczki wolą cieplutkie promienie słoneczne, dlatego tłumnie gromadziły się na oświetlonym przez nie skrawku wału powodziowego. Pozostała jego część znajdowała się w cieniu, a przez to trawa była oszroniona.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W Alpach taka sytuacja...

3 metry śniegu leżą w austriackiej, szwajcarskiej i niemieckiej części Alp. Zaspy są o wiele wyższe. Zgodnie z informacjami ratowników górskich, w kurortach narciarskich może być uwięzionych nawet kilkadziesiąt tysięcy turystów, którzy nie mogą opuścić hoteli i pensjonatów, ponieważ drogi spoczywają pod wielometrową warstwą śniegu. Tak sytuacja może potrwać jeszcze przynajmniej kilka dni.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Birgit Spirek.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Birgit Spirek.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Josef Lackner / @AWOETeam.

Holenderski astronauta z pokładu stacji kosmicznej zadzwonił na telefon alarmowy

Do tego niepokojącego zdarzenia, dla należącego do NASA centrum obsługi misji w Houston, doszło na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauta André Kuipers zadzwonił na numer 911 i szybko się rozłączył.

Fot. ESA.
Fot. ESA.

Holender, w trakcie dwóch misji, odbywających się w 2004 i 2011 roku, w sumie spędził w kosmosie ponad 203 dni. W ostatnim swoim pobycie na pokładzie Stacji Kosmicznej, przez przypadek zadzwonił... Zobacz cały artykuł >>>

Lawina wdarła się do hotelu

O tym, jak duże zagrożenie stwarzają lawiny w Alpach, po olbrzymich śnieżycach, świadczy poniższe zdjęcie z Hotelu Säntis w Szwajcarii. Masy śniegu wybiły okno i wdarły się do restauracji pełnej gości, niszcząc stoliki i krzesła. 3 osoby zostały ranne. Ratownicy przeszukują lawinisko, ponieważ ktoś mógł zostać zasypany na hotelowym parkingu.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe Maycol Checchinato.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe Maycol Checchinato.

Planetoida o średnicy 1,5 kilometra uderzy w Ziemię już w niedzielę? „Może zniszczyć kilka krajów”

W sieci krążą niepokojące informacje na temat zbliżającej się do Ziemi olbrzymiej planetoidy, która jest w stanie w jednej chwili wymazać z mapy kilka krajów. Głos w ten sprawie zabrali naukowcy z NASA. Jest się czego obawiać?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Latem 2002 roku, gdy powstawał serwis TwojaPogoda.pl, informacja o planetoidzie 2002 NT7 była jedną z pierwszych, które opublikowaliśmy. Nikomu wtedy nie było do śmiechu, ponieważ zaraz po odkryciu została sklasyfikowana jako obiekt bliski Ziemi (NEO) i potencjalnie niebezpieczny (PHA)... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Dominuje całkowite zachmurzenie, jedynie w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Warmię i Mazury niebo rozpogadza się. Zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie sypie śnieg, przy granicy z Niemcami przechodzi w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz, który może powodować gołoledź. Kierowców prosimy o ostrożność. Wiatr wieje słabo z zachodu. Temperatura wynosi od minus 15 stopni na Suwalszczyźnie do plus 1 stopnia na wyspach Wolin i Uznam.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 11 stycznia 2019 o godzinie 10:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 11 stycznia 2019 o godzinie 10:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Martwe drzewa są niebezpieczne

W ostatnich latach w Polsce podczas pracy w lesie zginęło kilkudziesięciu pilarzy. Ich praca jest bardzo ważna, ale też śmiertelnie niebezpieczna. Dlaczego? Możecie się o tym przekonać oglądając poniższe nagranie, które świetnie pokazuje, co się może stać, gdy martwe drzewo nie zostanie ścięte na czas, a w pobliżu będzie spacerować rodzina.

20 stopni mrozu na Mazurach

Noc najzimniej minęła na wschodzie kraju, gdzie temperatura spadła nieco poniżej minus 10 stopni. Zdecydowanie najzimniej było na Mazurach i Suwalszczyźnie, gdzie np. w Gołdapi było minus 20 stopni, a w Suwałkach minus 18 stopni. Przy gruncie temperatura spadła do minus 25 stopni. Dużym spadkom temperatury towarzyszyły rozpogodzenia. Gdy się zaczęło chmurzyć, natychmiast się ocieplało.

20 stopni mrozu na Mazurach

Noc polarna w Arktyce

Tak wygląda noc polarna na polskim skrawku Arktyki, a więc w pobliżu Polskiej Stacji Polarnej położonej we fiordzie Hornsund na norweskim archipelagu Svalbard na wodach Morza Arktycznego. Pierwszy wschód Słońca polscy polarnicy podziwiać będą dopiero za miesiąc. Do tego czasu będą zachwycać się niebem usianym gwiazdami i malowane kolorami zorzy polarnej.

Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund / Piotr Zagórski.
Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund / Piotr Zagórski.
Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund / Piotr Zagórski.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest stabilne, jednak po południu zacznie dość szybko spadać. W tej chwili na barometrach jest od 1016 hPa (w normie) na Pomorzu do 1022 hPa (wysokie) na Dolnym Śląsku. Warunki biometeorologiczne nadal będą niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Mroźna noc i poranek

Na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie zapowiada się naprawdę mroźna noc i poranek. Temperatura spadnie tam poniżej minus 15 stopni, a miejscami na krańcach północno-wschodnich nawet poniżej minus 20 stopni. Przy gruncie mróz będzie o kilka stopni silniejszy. Pamiętajcie o zgłaszaniu pod numerem alarmowym 112, osób bezdomnych, które nocują pod gołym niebem. Możecie im uratować życie. Na zachodzie kraju mróz będzie niewielki.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pociąg utknął w zaspie

W górach Harz w środkowych Niemczech pociąg utknął w olbrzymiej zaspie śnieżnej. Pasażerów ewakuowano.

Fot. Facebook / Mathias Bein / Wetter.de.
Fot. Facebook / Mathias Bein / Wetter.de.
Fot. Facebook / Mathias Bein / Wetter.de.
dalej