Co to jest Homogenitus?

Oto chmura, która choć znana jest od bardzo dawna, to jednak na łamach Międzynarodowego Atlasu Chmur znalazła się oficjalnie dopiero w marcu. To chmura o nazwie Homogenitus, która jest niczym innym, jak wyziewami z kominów czy silników maszyn, produkowanych poprzez działalność ludzką. Składa się ona z pary wodnej, innych gazów oraz różnorodnych pyłów.

Fot. veeterzy / unsplash.com
Fot. veeterzy / unsplash.com

Wodne tornado u wybrzeży Włoch

Spektakularna trąba wodna utworzyła się nad wodami Zatoki Genueńskiej we Włoszech.

Nawałnica nad Wrocławiem

Minione lato było burzowe. Pora na przypomnienie sobie potężnej burzy, która przetoczyła się nad Wrocławiem 23 lipca. W ciągu kilku minut wiele ulic w mieście znalazło się pod wodą.

Ophelia nad Wyspami Brytyjskimi

Huragan Ophelia nie przestaje zaskakiwać. Osiągnął trzecią kategorię w skali siły tego typu zjawisk, jako pierwszy huragan we wschodniej części Atlantyku w historii pomiarów. W tej chwili przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm.

Zdjęcie satelitarne Huraganu Ophelia nad Atlantykiem. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne Huraganu Ophelia nad Atlantykiem. Fot. NASA.

Gdy kilka dni temu nad wodami Oceanu Atlantyckiego rodziła się tropikalna burza, nikt jeszcze nie przewidywał, że pobije ona tak wiele rekordów, a na dodatek zamiast powędrować w kierunku Karaibów czy USA dotrze najpierw nad Europę... Przeczytaj cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w większości regionów naszego kraju przynosi nam bezchmurne niebo. Jedynie na północnym wschodzie jest pochmurno. Miejscami na Kujawach, Pomorzu Gdańskim, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie występują gęste mgły, które zaczynają już zanikać. Wiatr wieje słabo z południa. Temperatura wynosi od 8-9 stopni na południu do 13 stopni nad morzem.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek z mgłą radiacyjną

Poranek w wielu regionach kraju przynosi nam gęste mgły radiacyjne. Są one efektem intensywnego promieniowania ciepła z gruntu w przestrzeń kosmiczną. Mgły tego typu najczęściej pojawiają się nocami i o porankach, gdy jest najzimniej. Gdy tylko Słońce zacznie ogrzewać i osuszać powietrze, mgły zaczną zanikać, co stanie się najpóźniej około godziny 10:00. Zobaczcie, jak wygląda taka mgła okiem drona.

Wielkie pożary w Hiszpanii

Nie tylko Kalifornijczycy walczą z ogniem. Płomienie trawią również wyschniętą na wiór roślinność w hiszpańskiej Galicji, gdzie dotarły z sąsiedniej Portugalii. Lokalne władze mówią o klęsce ekologicznej, ponieważ doszczętnie spłonęło już blisko 2 tysiące hektarów obszarów zielonych. Na szczęście nie ma ofiar, jednak wielu mieszkańców musiało w pośpiechu opuścić swoje domy, które zostały strawione przez ogień.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie kolejny dzień z rzędu pozostaje wysokie, ale powoli spada. W tej chwili barometry pokazują od 1021 hPa na środkowym i wschodnim Pomorzu do 1028 hPa w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zachwycające niebo nad nami

Niebo nie przestaje nas zachwycać, bo wciąż się zmienia. Zobaczcie, jak chmury potrafią się wziąć znikąd i na dobre przysłonić pogodne niebo, psując nam pogodę.

Saharyjski pył już nad Polską

Dzisiejszy zachód Słońca miał znacznie intensywniejsze barwy niż zazwyczaj, co możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu. To zasługa drobnego pyłu, który dociera do nas znad Sahary. Najpierw gnany jest on silnym wiatrem nad Hiszpanię, stamtąd trafia nad Francję i Niemcy, a następnie nad Polskę. Promienie słoneczne załamują się na nim,barwiąc chmury i niebo. W następnych dniach pyłu będzie więcej, a to oznacza niezwykle malownicze i fotogeniczne zachody Słońca.

Zachód Słońca w saharyjskim pyle. Fot. TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w saharyjskim pyle. Fot. TwojaPogoda.pl

Piękne babie lato. 23 stopnie

23 stopnie w cieniu odnotowano dzisiaj na Dolnym Śląsku. Najcieplejszymi miejscowościami były Legnica i Jelenia Góra. Wśród miast wojewódzkich najwyższą temperatura panowała we Wrocławiu, gdzie były 22 stopnie. Na przeważającym obszarze kraju mieliśmy od 18 do 20 stopni, a więc przyjemne ciepło. Najchłodniej było na Suwalszczyźnie, 15 stopni. Kolejne dni będą jeszcze cieplejsze.

Piękne babie lato. 23 stopnie

Niesamowita podróż po Europie

Wybierzcie się w ekscytującą podróż po Europie dzięki świetnemu filmowi wykonanemu w technice hyperlapse. Może natchnie Was on do stworzenia własnego filmu z podróży? Zobaczcie.

Drzewa obchodzą swoje święto

Czy wiecie, że w ostatnich dniach obchodziliśmy 15. edycję Święta Drzewa? Zobaczcie film.

Jak będzie druga połowa miesiąca?

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Tylko u nas szczegółowa prognoza pogody na 16 dni... Zobacz prognozę

Wyjątkowo ciepło w Europie

Niesamowite będziemy mieć jutro anomalie temperatury w Europie. Gdyby było nadzwyczaj zimno, wszyscy byśmy narzekali. Jednak będzie wręcz przeciwnie, nadzwyczaj ciepło. Termometry pokażą u nas nawet powyżej 25 stopni, zaś na zachodzie kontynentu nawet ponad 30 stopni. Świadczą o tym ciepłe kolory na poniższej mapie. Spójrzcie na ten wir na południe od Irlandii. To Huragan Ophelia, który również zaciąga to ciepłe powietrze, dzięki któremu jego siła jest wprost imponująca.

Anomalie temperatury powietrza w Europie w poniedziałek, 16 października 2017. Fot. Tropical Tidbits.
Anomalie temperatury powietrza w Europie w poniedziałek, 16 października 2017. Fot. Tropical Tidbits.

W którym kraju nie było upału?

Ziemia to planeta pogodowych skrajności. Na Antarktydzie temperatura potrafi spadać do prawie minus 100 stopni, z kolei na pustyniach notuje się prawie 60 stopni w cieniu. Mróz nigdy nie dotarł do tropików, a czy upał sięgnął obszarów polarnych?

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Jedni wolą mrozy, a inni dobrze się czują, gdy panuje upał. To, jaką temperaturę uważamy za optymalną, związane jest z fizjologią naszego organizmu. Jednak jak się okazuje, zarówno do mrozu, jak i upału, można się przyzwyczaić. W Polsce średnio rocznie dni z upałem jest tylko kilka, podczas gdy w Miami na Florydzie... Przeczytaj cały artykuł

Takiego pożaru jeszcze nie było

Rośnie liczba ofiar i skala zniszczeń najbardziej tragicznego w skutkach pożaru w historii Kalifornii. Zginęło 40 osób, ponad 100 jest zaginionych, tyle samo rannych. Ogień trawi słynące z produkcji wina doliny Napa i Sonoma, na północy od San Francisco. Spłonęło już 6 tysięcy budynków, z których ewakuowano ponad 100 tysięcy osób. Z ogniem każdego dnia walczy ponad 10 tysięcy strażaków, z ziemi i powietrza.

Nietypowe zachowanie pszczół

@Jarosław z Moszczanki k. Prudnika w woj. opolskim przesłał nam zdjęcia ze swojego ula, który za sprawą temperatury dochodzącej do 20 stopni w cieniu, jest masowo opuszczany przez pszczoły. Gdzie latają pracowite pszczółki? Okazuje się, że korzystając z babiego lata zmierzają na pobliskie łąki, aby zapylać kwitnące tam kwiaty.

Pszczoły w połowie października zapylają kwiaty w Moszczance k. Prudnika w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak.
Pszczoły w połowie października zapylają kwiaty w Moszczance k. Prudnika w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, południu i w centrum kraju przejaśnia się i rozpogadza. Na pozostałym obszarze jest pochmurno ze słabymi i przelotnymi opadami deszczu lub mżawki. Lokalnie na Ziemi Lubuskiej i w kotlinach sudeckich utrzymują się gęste mgły. Wiatr wieje słabo z zachodu i południowego zachodu. Temperatura wynosi przeważnie od 12 do 14 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i jeszcze rośnie, ale po południu zacznie spadać. W tej chwili na barometrach mamy od 1020 hPa na północnym wschodzie do 1029 hPa na krańcach południowych.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej