Znów zatrzęsło Śląskiem, zginął górnik

O godzinie 10:26 znów zatrzęsło Górnym Śląskiem. Wstrząs o sile M3.2 miał epicentrum w rejonie Mysłowic, a dokładniej w Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła. Jak informuje Polska Grupa Górnicza (PGG) zginął 35-letni górnik, a dwóch jego kolegów zostało rannych. 17 pozostałych górników nie odniosło obrażeń.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Piękna pogoda w Tatrach

Byliśmy w Karkonoszach, to teraz pora na Tatry, gdzie pogoda sprzyjała dzisiaj wyprawom po szlakach. Było słonecznie, a także ciepło, ponieważ temperatura w dolinach sięgała aż 12 stopni. Nawet na szczytach było bez mrozu, nawet do 5 stopni. Z Polany Głodówka rozciągał się uroczy widok na całą panoramę Tatr otoczonych cienką, malowniczą mgiełką.

Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl
Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl

Narodziło się El Niño, które osiągnie apogeum w środku zimy i przyniesie anomalie pogodowe

Zjawisko El Niño systematycznie nasila się, a wraz z nim, w różnych regionach świata, pojawia się coraz więcej anomalii pogodowych. Co może grozić Polsce? Sprawdźmy najbardziej prawdopodobne scenariusze.

Fot. NOAA.
Fot. NOAA.

Poprzednie pojawienie się El Niño w 2015 i 2016 roku, które było najsilniejszym dotąd obserwowanym, przyniosło nam najcieplejszy okres w skali globalnej na tle całej historii pomiarów meteorologicznych... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Wśród pól

Aż łezka się w oku kręci. Tak pięknie było w środku lata.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Włochy to ciepły kraj? A jednak nie do końca, bo temperatura spadła tam do minus 50 stopni

Włochy zaliczane są do ciepłych krajów, gdzie warto spędzić zimę, gdy u nas panują siarczyste mrozy i leży mnóstwo śniegu. Jednak, są tam miejsca, gdzie temperatura spada do wartości znanych z Syberii. Jak to możliwe?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Kotły górskie znane są jako wyjątkowo zimne miejsca, gdzie temperatura w najmroźniejsze zimowe poranki potrafi być nawet o 20 stopni niższa od tej notowanej w tym samym czasie na szczytach czy w dolinach... Zobacz cały artykuł >>>

Morze chmur w Karkonoszach

Turyści, którzy wybrali się dzisiaj na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy, mogą liczyć na wspaniałe krajobrazy. Na Równi pod Śnieżką panuje piękna pogoda. Jest słonecznie, a niebo bezchmurne i błękitne.

Fot. HUMLNET.
Fot. HUMLNET.

Jednak dopiero ze szczytu rozpościera się zapierająca dech panorama na "morze chmur" spowijające podnóża Karkonoszy. Powłoka z chmur ciągnie się aż po horyzont. Na obrazkach z kamer widoczni są turyści, którzy co chwilę odwracają się w tył, aby podziwiać ten cud przyrody.

Fot. HUMLNET.

Temperatura powietrza waha się od 10 stopni na szczytach do 14 stopni w dolinach.

Fot. HUMLNET.

Sycylia walczy z wielką wodą

Włochy wciąż nękane są przez klęski naturalne. Ulewne deszcze doprowadzają tam do powodzi, które rujnują kolejne miejscowości, a przy tym zabudowania, drogi i mosty. Wielka woda wdarła się do miejscowości Mazara del Vallo na Sycylii. Wezbrana rzeka Mazaro porywała ze sobą łodzie, po drodze je rozbijając.

SpaceX buduje małą wersję statku BFS. Pierwsze starty już w 2019 roku

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zanim zobaczymy futurystyczny, pełnowymiarowy statek Big Falcon Spaceship, pojawi się jego mniejsza wersja.

Fot. SpaceX.
Fot. SpaceX.

Elon Musk zdradził kilka bardzo ciekawych szczegółów na temat budowanej właśnie przez jego firmę SpaceX najpotężniejszej rakiety w historii przemysłu kosmicznego, a mianowicie Big Falcon Rocket i statku kosmicznego... Zobacz cały artykuł >>>

Autostrada przez mgłę

Któż by nie chciał się przejechać tak malowniczą autostradą w Słowenii?

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Valter Grizančič Ciklon.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Valter Grizančič Ciklon.

100 lat temu, gdy Polska odzyskała niepodległość, pogoda była wyjątkowo zaskakująca

Ostatnie chwile pierwszej wojny światowej minęły pod znakiem wyjątkowo nietypowej pogody, jak na zaawansowaną jesień. Gdy Polska odzyskała niepodległość aura zaczęła się załamywać, co było zapowiedzią nieuchronnego zbliżania się zimy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pomiary meteorologiczne na ziemiach polskich prowadzone są niemal nieustannie od końca osiemnastego wieku. Dzięki temu, że naukowcy z Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) dokonali ponownej analizy wszelkich danych pomiarowych z Europy, wiemy, jaka pogoda panowała każdego dnia stulecie temu... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, północy i wschodzie kraju utrzymują się gęste mgły, a miejscami również niskie chmury warstwowe. Rozpogodziło się w południowych i centralnych regionach, gdzie niebo jest wolne od chmur. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura wynosi od 5 stopni na wschodzie do 12 stopni miejscami na południu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 listopada 2018 o godzinie 10:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 listopada 2018 o godzinie 10:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Powódź w starożytnym mieście

Ulewne deszcze, które nawiedziły Jordanię na Bliskim Wschodzie, spowodowały powodzie błyskawiczne. Gwałtownie wezbrały lokalne rzeki i potoki, które zwykle pozostają wyschnięte. Skutek to zalanie jednej z największych atrakcji turystycznych regionu, a więc starożytnego miasta Petra. Turyści uciekali w wyżej położone miejsca. Niestety, zginęło 11 osób, które zostały porwane przez rwący nurt.

Jak po bombardowaniu

Północne podnóża Alp wyglądają jak po bombardowaniu, co możecie zobaczyć na zdjęciach lotniczych. To skutek huraganowego wiatru, który szalał tam w ostatnim czasie. Powalił w krótkim czasie ponad 1,5 miliona metrów sześciennych drzew. W 11 regionach włoskiego buta ogłoszono stan klęski żywiołowej i uruchomiono pomoc dla poszkodowanych mieszkańców. Żywioł pozbawił życia 30 osób.

Piorun uderzył w dźwig portowy

Piorun uderzył w olbrzymi dźwig w największym porcie morskim w Europie, który znajduje się w holenderskim Rotterdamie, w delcie Renu i Mozy. Konstrukcja ma specjalne odgromniki, dzięki którym ani operatorowi dźwiga, ani innym pracownikom portu nic się nie stało.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Erik van der Salm.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Erik van der Salm.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest lekko podwyższone i będzie w ciągu dnia ulegać niewielkim wahaniom. W tej chwili barometry wskazują od 1013 hPa na północnym zachodzie do 1019 hPa na wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą na ogół niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

To nie jest Alaska!

Obrazki rodem z Alaski można spotkać w Bieszczadach, gdzie tamtejsze niedźwiedzie, zachęcone wyjątkowo ciepłą pogodą, ani myślą o zapadaniu z zimowy sen. Nie bądźcie zaskoczeni, gdy zatarasują Wam przejazd na słynnej bieszczadzkiej pętli.

Raj zmienił się w piekło

Niemal 100 tysięcy ludzi opuściło już swoje domy w obawie przed gigantycznym pożarem, który szaleje w północnej Kalifornii. Całe rodziny uciekają przed ogniem przemierzając samochodami płonące leśne drogi, ryzykując zdrowie i życie. Jedno z nagrań z kamerki samochodowej wywołało emocje w sieci. Rodzina uciekająca z miejscowości Paradise (pol. Raj) modliła się, aby ujść z tego cało. Na szczęście ich prośby zostały wysłuchane.

Mgły nie chcą ustąpić

Po mglistym dniu, który przyniósł ograniczenie widzialności do 100-300 metrów na krańcach zachodnich, w centrum i na wschodzie kraju, przed nami równie mglista noc. Najgęstszych mgieł spodziewamy się przede wszystkim w centralnych i wschodnich regionach, jednak widzialność ograniczona może być też na pozostałym obszarze. Podróżując po drogach zachowajcie ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Olbrzymia lawina w Alpach

W rejonie szwajcarskiego kurortu alpejskiego Saas-Fee doszło do zejścia masywnej lawiny śnieżnej. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Zobaczcie to spektakularne, ale też przerażające nagranie.

Pies błąkał się wśród domów zniszczonych przez tornado

Tornado przetoczyło się nad miastem Christiana w amerykańskim stanie Tennessee. Kamera filmująca z pokładu śmigłowca poczynione przez żywioł szkody, sfilmowała psa błąkającego się wśród szczątek zabudowań. Być może zwierzak szukał swoich właścicieli. Niestety, jedna osoba zginęła, a kilka kolejnych zostało rannych.

dalej