Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i południu kraju jest pochmurno i porywiście wieje. Na pozostałym obszarze przejaśnia się, a nawet rozpogadza. Jedynie na północnym wschodzie wciąż zalegają mgły ograniczające widoczność do 200-300 metrów. Temperatura jest nadzwyczaj wysoka, jak na kres października. Termometry pokazują przeważnie między 15 a 20 stopni, jedynie w mgłach jest poniżej 10 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 października 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 października 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wenecja pod wodą

Co najmniej 6 osób zginęło w wyniku gwałtownych burz, które przechodzą nad Włochami. Większość ofiar została przygnieciona złamanymi przez wichury gałęziami. Doszło też do podtopień, zarówno tych związanych z ulewami, jak i na skutek wysokiego poziomu morza. Adriatyk wdarł się do Wenecji zatapiając 70 procent jej historycznej części. Turyści tradycyjnie brodzili w wodzie po kolana.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie po wczorajszym spadku, dzisiaj w ciągu dnia będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 995 hPa (niskie) na zachodnim Pomorzu do 1015 hPa (w normie) na Podlasiu. Warunki biometeorologiczne będą się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pogoda w Tatrach szaleje

W Tatrach pogoda dzisiaj szalała. W Zakopanem termometry pokazały aż 18 stopni. Tymczasem na górskich szczytach było 7 stopni, a więc cieplej niż na nizinach zachodniej i północnej Polski. Na Kasprowym Wierchu porywy wiatru dochodziły do 125 km/h. Za sprawą halnego śnieg, którego jeszcze w ostatnich dniach było 20 cm, roztopił się niemal całkowicie. Zobaczcie to, co działo się dziś w pogodzie w pigułce.

Między zimą a latem

Zima ściera się dzisiaj z latem. Na północy kraju termometry pokazały zaledwie 3 stopnie, w dodatku rano na Mazurach poprószył śnieg. Tymczasem na południu kraju temperatura sięgnęła aż 22 stopni. W najcieplejszej Małopolsce było nie tylko ciepło, ale też słonecznie. Prawdziwe babie lato. Tym samym między północnymi i południowymi regionami kraju różnica w temperaturze sięgnęła niemal 20 stopni.

Między zimą a latem

Tajfun Yutu już nad Filipinami

Potężny tajfun imieniem Yutu po zdewastowaniu w ubiegłym tygodniu Marianów Północnych, zamorskiego terytorium USA, dotarł nad północne Filipiny. Przynosi ulewne deszcze grożące powodziami, a także huraganowe wiatry, wysokie fale i kilkumetrowy przypływ sztormowy. Miliony mieszkańców nie zdołały się podnieść po niszczycielskim tajfunie Mangkhut z września, a już muszą stawić czoło kolejnemu żywiołowi. Następnym na drodze tajfunu będzie Tajwan.

Fot. Himawari-8 / CIRA.
Fot. Himawari-8 / CIRA.

Dziura ozonowa wyjątkowo duża

Naukowcy z Copernicus Earth Observation Programme informują, że tegoroczna dziura ozonowa utrzymuje się nadzwyczaj długo i jest najbardziej obszerną u kresu października od 2003 roku. Wcześniej informowaliśmy, że we wrześniu osiągnęła ona największą tegoroczną powierzchnię, aż 80 razy większą od Polski. Była tym samym największą od 3 lat.

Dziura ozonowa nad Antarktyką w dniu 29 października 2018 roku. Fot. Copernicus Earth Observation Programme.
Dziura ozonowa nad Antarktyką w dniu 29 października 2018 roku. Fot. Copernicus Earth Observation Programme.

W latach 2000 i 2006 padły absolutne rekordy w wielkości dziury ozonowej, która miała wówczas aż 30 milionów kilometrów kwadratowych. Naukowcy tłumaczyli, że mimo wymiany lodówek i klimatyzatorów na nowe, regeneracja warstwy ozonowej przebiegała bardzo powoli, a na efekty tzw. zielonej rewolucji, trzeba było jeszcze poczekać... Zobacz cały artykuł >>>

Jesień na Waszych zdjęciach

Wysłaliście do nas mnóstwo zdjęć barwnej jesieni. Najlepsze możecie zobaczyć poniżej:

Jesień w Parku Łazienkowskim w Warszawie. Fot. Kamil.
Jesień w Parku Łazienkowskim w Warszawie. Fot. Kamil.
Jesień w Parku Śląskim w Chorzowie. Fot. Andrzej Nobik.
Jesień. Fot. Patryk Staroń.

Erupcja wulkanu na Alasce

W archipelagu Wysp Szczurzych, należących do Alaski, doszło do serii wstrząsów ziemi, po której nastąpiła erupcja wulkanu Semisopochnoi, położonego na wyspie o tej samej nazwie. Pióropusz popiołów wzbił się na wysokość 4 kilometrów. Podniesiono stropień zagrożenia dla lotnictwa do koloru pomarańczowego. Obszar jest niezamieszkany, a więc nikt nie ucierpiał na skutek erupcji.

Fot. USGS.
Fot. USGS.

Nie chciałbyś tam mieszkać. Oto najbardziej przygnębiające miasto na naszej planecie

To miasto odcięte od świata, przez znaczną część roku pogrążone w ciemnościach i siarczystych mrozach, z wyjątkowo skażonym powietrzem i pełną przemocy historią. Poznajcie jego tajemnicę i odpowiedzcie na pytanie, czy mimo to chcielibyście tam zamieszkać?

Fot. VK.
Fot. VK.

300 kilometrów na północ od koła polarnego, w północnej Rosji, położony jest Norylsk, okrzyknięty najbardziej ponurym i przygnębiającym miastem na świecie. Zimą pogrążony w całkowitych ciemnościach nocy polarnej, ściśnięty 50-stopniowym mrozem i zasypany kilkumetrowymi zaspami, jest ostatnim przystankiem przed Arktyką... Zobacz cały artykuł >>>

Na zachodzie mocno powieje!

W nocy i jutro w ciągu dnia w zachodnich regionach kraju spodziewamy się bardzo silnego wiatru wiejącego z południa i południowego zachodu. Jego porywy mogą osiągać na nizinach do 70-80 km/h, na wyżynach do 90 km/h, a wysoko w Sudetach powyżej 110 km/h. Lokalnie na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Pomorzu i w Wielkopolsce wiatr może łamać drzewa, zrywać dachy na zabudowaniach oraz uszkadzać sieć energetyczną. Prosimy o ostrożność.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Katastrofalna susza rujnuje gospodarkę Niemiec. "To dopiero początek kłopotów"

Niemcy od wiosny zmagają się z jedną z największych susz w swej historii. Sprawia ona, że poziom nawet największych rzek jest rekordowo niski, a to utrudnia żeglugę i prowadzi do niezwykle kosztownych strat w gospodarce.

Wyschnięta Łaba w Niemczech. Fot. Marco Kaschuba.
Wyschnięta Łaba w Niemczech. Fot. Marco Kaschuba.

Niemieckie media mówią o nowej wyspie na Jeziorze Bodeńskim, a także o milionach martwych ryb spoczywających na brzegach wysychających rzek. To skutek dramatycznej suszy, której końca nie widać... Zobacz cały artykuł >>>

Gdy jesień spotyka się z zimą

12 października 2015 roku na południu i w centrum Polski spadł najwcześniejszy śnieg w sezonie od kilkudziesięciu lat. Jak wygląda połączenie jesiennych i zimowych krajobrazów, gdy biały puch otula kolorowe liście? Zobaczcie na zdjęciach.

21 stopni w Małopolsce

Utrzymują się wyjątkowo duże skrajności temperatury. Najzimniej jest w tej chwili na Suwalszczyźnie, gdzie przy zasnutym chmurami niebie i w mżawce temperatura sięga zaledwie 2 stopni. Dla porównania w najcieplejszej Małopolsce jest nie tylko pogodnie, ale też nawet 21 stopni w cieniu.

21 stopni w Małopolsce

Chińczycy opracowali materiał, który pomoże zbudować kosmiczną windę

Temat kosmicznej windy pojawia się i znika od wielu lat. Do tej pory ludzkość nie miała ku realizacji tej pięknej wizji odpowiedniej technologii, ale się to zmieniło.

Fot. SCMP.
Fot. SCMP.

Wszystko za sprawą naukowców z chińskiego uniwersytetu Tsinghua. Od kilku lat prowadzą oni intensywne badania nad specjalnym włóknem przyszłości, które cechowałoby się niezwykłymi zdolnościami... Zobacz cały artykuł >>>

Bryła lodu spadła na Londyn

Jeśli jeszcze nie widzieliście tego nagrania, to koniecznie musicie je zobaczyć. Kamera przemysłowa uwieczniła moment upadku ważącej 20 kilogramów lodowej bryły na jedną z ulic w Londynie. Niewiele brakowało, aby ktoś zginął. Nie wiadomo, skąd się ona wzięła. Najpewniej pochodziła z kuchni lub toalety przelatującego samolotu.

Pierwszy śniek ;)

Najmłodsi mieszkańcy Mazur cieszą się, że spadł pierwszy w tym sezonie... śniek ;)

Fot. Instagram @milo_milo_11lateq.
Fot. Instagram @milo_milo_11lateq.

Pierwszy w tym sezonie śnieg prószy na nizinach. W których miejscach Polski?

Zima postanowiła zjawić się u nas dosłownie na chwilę, bo przepędzi ją wracające babie lato. Wczoraj śnieżyło w Sudetach, a w nocy i rano pierwszy w tym sezonie śnieg pojawił się na nizinach. Gdzie krajobrazy się zabieliły?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Mieszkańcy północnych i północno-wschodnich zakątków naszego kraju obudzili się dzisiaj w iście zimowej scenerii. Za oknami nie tylko było biało, ale też nadal prószył śnieg przy temperaturze na poziomie zera... Zobacz cały artykuł >>>

Syryjskie dzieci proszą o pomoc

Syryjskie dzieci proszą o pomoc dla siebie i swoich rodzin. Koczują przy granicy z Turcją w prowizorycznych namiotach, które nie chronią ich przed bardzo niskimi temperaturami, jakie potrafią tam panować podczas zbliżającej się zimy. Brakuje dosłownie wszystkiego, żywności, wodny pitnej, lekarstw i paliwa, aby się ogrzać. Jeśli chcecie pomóc takim dzieciom, jak Omar, to wejdźcie na stronę: Caritas.pl

Fot. Facebook / سليم الصالح.
Fot. Facebook / سليم الصالح.

Ulewy i powodzie w Alpach

Przez cały weekend na kraje alpejskie spadały olbrzymie ilości deszczu. Największą sumę opadów odnotowano w Szwajcarii, gdzie spadło niemal 300 mm deszczu. Na skutek tych ulew nie trzeba było długo czekać, ponieważ w górzystych regionach Szwajcarii, Austrii i Włoch zaczęły gwałtownie wzbierać rzeki. Wylewając uszkodziły drogi i zabudowania. Jeśli wybieracie się w region, to sprawdźcie aktualną sytuację na drogach i zachowajcie ostrożność.

dalej