Kula ognia nad Japonią

Bardzo jasny meteor był widoczny nad japońską wyspą Hokkaido. Kilkukrotnie rozjaśnił niebo, zmieniając noc w dzień. Nic nie wskazuje na to, aby jakieś fragmenty kosmicznej skały dotarły do powierzchni ziemi. Obiekt powinien spalić się w całości na wysokości kilkudziesięciu kilometrów nad ziemią.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, ale przez cały dzień będzie spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1023 hPa na północy do 1028 hPa na południu kraju. Warunki biometeorologiczne zaczną się ponownie pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Tej nocy zobacz Orionidy

Tej nocy ujrzymy meteory z roju Orionidów. Powstały one po przelocie najsłynniejszej komety Halley'a. Ze względu na to, że kometa odwiedza okolice Słońca co około 76 lat, rzadko może zostawiać po sobie strumień drobin, dlatego nie często obserwuje się wybuchy aktywności Orionidów. Meteory będą tryskać z gwiazdozbioru Oriona we wszystkich kierunkach nieba.

Przemieszczać się będą błyskawicznie z prędkością ponad 65 kilometrów na sekundę, dlatego trzeba się wykazać wytrwałością i refleksem, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli je uwiecznić na zdjęciach. Polecamy dłuższe naświetlanie, a efekt powinien być piorunujący.

Na Kasprowym spadł śnieg

Temperatura spadła lekko poniżej zera, a deszcz przeszedł w śnieg. Na tatrzańskich szczytach drugi raz tej jesieni spadł biały puch. Nie jest go dużo, bo raptem kilka centymetrów, jednak to wystarczy, aby krajobrazy się zabieliły. W nadchodzących dniach spadnie jeszcze więcej śniegu. W najwyższych polskich górach zima właśnie się rozpoczyna.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W lesie podczas wichury

Podczas wichury w lesie można natknąć się na takie przerażające sceny. To oznaka, że lepiej brać nogi za pas, bo przebywanie wśród drzew może się bardzo źle skończyć.

Sacre-Coeur, Quebec, Canada

*World Weather* Trees fighting intense winds in Sacre-Coeur, Quebec, Canada last Tuesday. Impressive! Report: Severe Weather America

Opublikowany przez Severe Weather Europe Niedziela, 21 października 2018

Mocno popadało na Podkarpaciu

Miejscami na Pomorzu, w Małopolsce, na Kielecczyźnie i Podkarpaciu solidnie popadało. Spadło tam nawet powyżej 10 mm deszczu. Z danych IMGW wynika, że w Koszalinie i Rzeszowie suma opadów sięgnęła 10 mm, w Tarnowie 11 mm, w Sandomierzu 12 mm, a w Jaśle i Wisłoczku nawet 25 mm.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Słupy energetyczne na pustyni

Chińczycy dokonują wydawać by się mogło niemożliwego. Przez pustynię Takla Makan, położoną w Kotlinie Kaszgarskiej, na dystansie 315 kilometrów, ciągnie się linia energetyczna, która dostarcza prąd dla 100 tysięcy mieszkańców tego osamotnionego zakątka zachodnich Chin.

Fot. Twitter / @XHNews.
Fot. Twitter / @XHNews.
Fot. Twitter / @XHNews.

Zgniły wyż przynosi żelazną pokrywę chmur i odbiera nam błękit nieba

O tej porze roku panowanie wyżu wcale nie oznacza, że niebo jest pogodne. Właśnie się o tym przekonujemy, ponieważ mimo, iż znajdujemy się pod jego wpływem, to jednak w większości regionów kraju jest pochmurno, mglisto i mokro. Dlaczego?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Promienie słoneczne o tej porze roku to zjawisko limitowane. Znajdujemy różne sposoby, aby je czymś zastąpić, np. wizytą w solarium, jednak energii i chęci do życia, której dostarcza nam to prawdziwe Słońce... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: 2 miesiące do zimy

Za równo dwa miesiące rozpocznie się astronomiczna zima.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Przepiękne zdjęcia Księżyca i Błękitnej Planety z mikrosatelity Longjiang-2

Dzięki Chińskim misjom satelitów na Księżyc możemy zobaczyć naszą planetę z zupełnie innej perspektywy. Zobaczcie najnowsze zdjęcie jej z urządzenia Longjiang-2.

Fot. CNSA.
Fot. CNSA.

Chiny niespełna miesiąc temu wysłały w kosmos, na pokładzie rakiety Long March-4C, pierwszy ważny element nadchodzącej swojej wielkiej misji na Księżyc. Jest nim satelita komunikacyjny Chang’e 4R (Queqiao), z którego pomocą Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) zamierza zarządzać całą misją lądownika i łazika... Zobacz cały artykuł >>>

Prognoza 16-dniowa: Co nas czeka w pogodzie do początku listopada?

Po wyjątkowo długim babim lecie aura nagle nam się załamała. Czy koniec października i początek listopada przyniosą nam jeszcze ciepłe i słoneczne dni? A może będzie zimno, wietrznie i deszczowo? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Następne dwa tygodnie zapowiadają się nietypowo ciepło... Zobacz całą prognozę 16-dniową >>>

Wyjątkowo bliski przelot planetoidy

Planetoida 2018 UA o średnicy 5,5 metra w miniony piątek minęła Ziemię zaledwie w odległości 7 tysięcy kilometrów. To odległość z Warszawy do Waszyngtonu. Tylko trzy inne obiekty zbliżyły się do nas na mniejszą odległość, ostatnio w 2011 roku. Planetoida została odkryta zaledwie 90 minut przed największym zbliżeniem się od Ziemi. Nie stanowiła większego zagrożenia, bo gdyby przeleciała przez atmosferę, z pewnością uległaby całkowitemu spaleniu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Północna połowa kraju tonie w gęstych mgłach, które miejscami ograniczają widoczność do zaledwie 100 metrów. Z kolei na krańcach południowych wciąż jeszcze pada deszcz i mżawka. Tam, gdzie mgły i chmury ustąpiły, niebo jest bezchmurne. Wiatr wieje słabo z północy. Temperatura waha się od okolic zera w strefie pogodnego nieba do 7 stopni w opadach.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 października 2018 o godzinie 8:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 października 2018 o godzinie 8:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Zima dotarła do USA

W północnych stanach spadł pierwszy w tym sezonie śnieg. Miejscami śnieżycom towarzyszyły silne podmuchy wiatru zmieniając zawieje śnieżne w prawdziwe blizzardy. W najbliższych dniach zimowo zrobi się również w Górach Skalistych i na Wielkich Równinach.

Rekordowe ulewy w Hiszpanii

Ulewne deszcze, które powodują powodzie, nie opuszczają Hiszpanii. Najtrudniejsza sytuacja panuje we wschodniej części kraju oraz na Balearach. W międzyczasie padł nowy ogólnokrajowy 1-godzinny rekord sumy opadów, który wyniósł aż 159 mm. Pod wodą znalazły się ulice, zabudowania, stacje metra, tunele i parkingi podziemne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i w dalszym ciągu będzie powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1026 hPa na południowym wschodzie do 1027 hPa na zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne znaczną się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W Kalifornii spadł dziwny obiekt

Mieszkańcy okolic miasta Hanford w Kalifornii byli świadkami upadku na ziemię niezwykłego obiektu. Metalowy przedmiot, który ciągnął za sobą meteor, wylądował w sadzie orzechowym. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Firma Iridium poinformowała, że to zbiornik paliwa hydrazynowego, który był wcześniej przyłączony do satelity telekomunikacyjnego Iridium 70, wystrzelonego w kosmos 17 maja 1998 roku.

Fot. Biuro szeryfa hrabstwa Kings.
Fot. Biuro szeryfa hrabstwa Kings.

Chciał zobaczyć zorzę polarną, ale nie tego się spodziewał

Fotograf Vincent Brady przybył nad brzeg jeziora Górnego w USA, aby sfotografować zorzę polarną. Jednak jego oczom ukazało się zupełnie inne, choć równie spektakularne zjawisko. Wysoko ponad warstwą chmur wystrzeliły w niebo kolorowe słupy, nazywane słupami świetlnymi. Pojawiają się one, gdy napływa mroźne powietrze, a promienie światła załamują się na unoszących się kryształach lodu.

Fot. Vincent Brady.
Fot. Vincent Brady.

Przyczyna tej feerii barw znajdowała się w dolnej części zdjęcia, gdzie widoczne były różne źródła sztucznego oświetlenia. Czerwone słupy pochodziły od światła ostrzegawczego na turbinach wiatrowych z kanadyjskiej wyspy Ile Parisienne. Pomarańczową barwę wytwarzały wysokoprężne lampy sodowe, a niebiesko-biały nowoczesne lampy LED-owe. Podobny spektakl można obserwować również w Polsce w najmroźniejsze zimowe noce.

Polskie góry są najpiękniejsze!

Mamy wyjątkowe szczęście mieć w granicach naszego kraju morze i góry. Tym razem zabierzemy was w Karpaty i Sudety mieniące się kolorami każdej pory roku, od zimowego śniegu po letnią soczystą zieleń. Zobaczcie piękne zdjęcia, może dzięki nim zaplanujecie własną wycieczkę po górskich szlakach?

W Nowym Jorku powstaje najwyższy budynek mieszkalny na świecie

Firma architektoniczna Adrian Smith + Gordon Gill Architecture podjęła się ostatnio bardzo wymagającego zadania, a mianowicie postawienia na Manhattanie luksusowego drapacza chmur, który może pobić kilka rekordów.

Fot. New Atlas.
Fot. New Atlas.

Po pierwsze, kiedy Central Park Tower zostanie ukończone, będzie najwyższym mieszkalnym budynkiem na świecie, mierząc zawrotne 472 metry. Oczywiście jak wszyscy wiemy, do rekordu faktycznie najwyższego... Zobacz cały artykuł >>>

dalej