Coraz więcej opadów

W ostatnim czasie spadł pierwszy deszcz od początku miesiąca. Popadało głównie w województwach zachodnich, południowych i centralnych. Na Śląsku spadło do 4 mm deszczu. Wieczorem i w nocy opadów spodziewamy się na większym obszarze. Najdłużej padać będzie na południowym wschodzie i tam też spadnie najwięcej deszczu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pierwszy raz w tym sezonie toniemy w trującym smogu. Kiedy jakość powietrza się poprawi?

Warunki atmosferyczne wyjątkowo sprzyjają zaleganiu smogu, który nas dusi. Pierwszy raz w tym sezonie ogłoszono alarmy smogowe i wezwano mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych miejscowości do pozostania w domach. Kiedy smog ustąpi?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Znajdujemy się pod wpływem wyżu znad Kanału La Manche, za sprawą którego wiatr ucichł. Na dodatek po wielu nadzwyczaj ciepłych dniach zaczęło do nas spływać dużo chłodniejsze powietrze z zachodu... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Relaks nad rzeką

Co można robić w sobotę? Relaksować się nad rzeką z wędką w dłoni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Huragan Michael zmiótł lasy

Krajobraz na wybrzeżach zachodniej Florydy, gdzie niedawno uderzył potężny huragan Michael, przypominają ten z Borów Tucholskich po ubiegłorocznej sierpniowej nawałnicy. Tysiące drzew powalonych i połamanych jak zapałki. Michael przyniósł tam wiatr osiągający w porywach nawet 255 km/h. Lasy iglaste wrócą do pierwotnego stanu dopiero za ponad pół wieku.

Wystartowała misja BepiColombo na Merkurego. Jest w niej polski akcent

Zeszłej nocy z pomocą rakiety Ariane-5ECA pomyślnie wystartowała misja na Merkurego, przygotowana przez Europejską i Japońską Agencję Kosmiczną. Polacy mają w niej duży udział.

Fot. ESA / JAXA.
Fot. ESA / JAXA.

W ramach misji pierwszą planetę od Słońca zbadają dwie sondy. Jedna została przygotowana przez naukowców z Europy, a druga z Japonii. Pierwszy, ważący 1150 kg Mercury Planetary Orbiter, zajmie się badaniem... Zobacz cały artykuł >>>

Trzęsienie ziemi na Górnym Śląsku zerwało tysiące ludzi na równe nogi

Dzisiejsza pobudka tysięcy mieszkańców Górnego Śląska nie należała do przyjemnych. Krótko przed godziną 8:00 na równe nogi zerwał ich wstrząs, z powodu którego drżały ściany i szyby, kołysały się żyrandole, a z półek spadały lżejsze przedmioty.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W ostatnim czasie na Górnym Śląsku doszło do wielu wstrząsów. Jeden z nich nastąpił dzisiaj około godziny 7:45. Według danych Wyższego Urzędu Górniczego jego epicentrum znajdowało się na terenie... Zobacz cały artykuł >>>

Piękno wzburzonego morza

Mamy coś dla fanów wzburzonego morza i wysokich fal rozbijających się o skaliste wybrzeża. Filmik powstał w Portugalii.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w większości regionów kraju przynosi zachmurzenie duże i całkowite, a miejscami także zamglenia i opady. Głównie występuje mżawka, jednak w pasie od Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką po Mazowsze także słaby deszcz. Wiatr wieje z zachodu. Na termometrach mamy od nieco ponad zera na północnym wschodzie do 10-11 stopni na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 października 2018 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 października 2018 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Nauczyciel fizyki dostał nauczkę

Nauczyciel fizyki z Karoliny Północnej prowadził transmisję na żywo dla swoich uczniów z przechodzącej nad jego domem burzy. W pewnej chwili błyskawica uderzyła bardzo blisko niego. Mężczyzna tak się przestraszył, że uciekł do domu i usiadł na kanapie, próbując opanować emocje. Kto, jak kto, ale nauczyciel fizyki powinien mieć świadomość, że podczas burzy, lepiej nie przebywać poza domem, bo może się to źle skończyć. Dostał nauczkę i to na oczach swoich uczniów.

Kolor szlaku to poziom trudności? Nie!

Czy kolor, którym oznaczony jest szlak rowerowy lub turystyczny, oznacza jego stopień trudności? Absolutnie nie! Kolory używane są, aby odróżnić od siebie kilka szlaków, zwłaszcza, jeśli się na wzajem przecinają. Kolory są też wskazówką, które szlaki są główne, a które prowadzą w ciekawe miejsca. W ten sposób kolorem czerwonym oznaczony jest główny szlak w regionie, często wiodący w najbardziej malownicze i atrakcyjne miejsca (w górach przeważnie przez najwyższe pasma).

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zielony szlak prowadzi do miejsc charakterystycznych. Na czarno oznaczone są szlaki dojściowe, a na żółto łącznikowe. Z kolei niebieski prostokąt wskazuje na szlak dalekobieżny. Kolorem oznacza się stopień trudności jedynie w przypadku szlaków narciarskich. Niebieski oznacza wówczas trasę łatwą, czerwony to trasa trudna, a czarny bardzo trudna.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i w ciągu dnia będzie ulegać bardzo niewielkim wahaniom. Obecnie barometry pokazują od 1024 hPa na wschodzie do 1027 hPa na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Duże ochłodzenie

Z dnia na dzień wyraźnie się ochłodziło. Jeszcze wczoraj cieszyliśmy się babim latem ze słoneczną i ciepłą pogodą, a dzisiaj większa część kraju zasnuta była niskimi, szarymi chmurami oraz mgłami i zamgleniami, które obniżyły temperaturę o ponad 5 stopni. W Warszawie wczoraj było 21 stopni, a dzisiaj tylko 13 stopni, a więc o całe 8 stopni mniej. Wkroczyliśmy tym samym w prawdziwą jesień, w mało przyjemnym wydaniu.

Duże ochłodzenie

Sezon burzowy na zdjęciach

@Witek przygotował fotograficzne podsumowanie minionego sezonu burzowego na Podkarpaciu.

Droga przez złotą jesień

Zabieramy Was w podróż przez złotą jesień. Kliknijcie i zachwycajcie się tym pięknem.

Piękne, ale i groźne chmury

Spektakularna chmura burzowa Cumulonimbus, która wystrzeliła na wysokość kilkunastu kilometrów nad Almerię w Hiszpanii. Te chmury są piękne, ale też groźne, ponieważ przynoszą potężne ulewy, które od kilku dni powodują dramatyczne w skutkach powodzie. Jedna taka stacjonarna chmura potrafi przynieść nawet 200 mm deszczu.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Twitter @Almeria_Aerea
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Twitter @Almeria_Aerea

W ich dom wbił się meteoryt sprzed 4,5 miliarda lat. Mogą mówić o podwójnym szczęściu

Pewna rodzina z Japonii może mówić o wyjątkowym szczęściu, ponieważ na ich dom spadł meteoryt, który według naukowców jest jednym z najstarszych, jakie kiedykolwiek odnaleziono na naszej planecie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Kosmiczna skała runęła 26 września na dom państwa Naito w mieście Komaki, około 250 kilometrów na południowy zachód od Tokio. Starsi ludzie mieli kłaść się spać, gdy około godziny 22:30 usłyszeli donośny huk... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Lato pod Wawelem

Mieszkańcy i turyści odpoczywają i zachwycają się krajobrazami bulwarów wiślanych pod Wawelem.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Chiny: Pierwsza droga przez pustynię

Chińczycy otworzyli właśnie swoją pierwszą drogę szybkiego ruchu prowadzącą przez pustynię Takla Makan, tą samą, przez którą prowadzi ponad 300-kilometrowa sieć słupów wysokiego napięcia, zasilających w prąd 10 tysięcy mieszkańców tego odciętego od świata regionu. Droga musi być na bieżąco czyszczona, bo szalejące tam burze piaskowe stale ją zasypują.

Z falami się nie igra

Spokojny wypoczynek nad morzem może się w oka mgnieniu zmienić w prawdziwy koszmar, który może niejednego kosztować zdrowie, a nawet życie. Porwane przez falę dzieci mogły zostać zaniesione przez falę do morza, a wówczas dramat byłby gotowy. Gdzie byli rodzice?

Niezwykły projekt! Tak zmieniała się jesień w tym samym dniu i miejscu, na tle ostatnich 14 lat

Niezwykły projekt. Jedno miejsce, jeden dzień, za każdym razem inna jesień. Już od 14 lat porównujemy krajobraz w jednych z wrocławskich parków w dniu 18 października. Czy w tym roku kolorowa jesień nadeszła wcześniej czy później niż w poprzednich latach?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wpływ na to, kiedy jesienią liście na drzewach zaczną się mienić kolorami i kiedy będą opadać na ziemię, ma temperatura, zachmurzenie, nasłonecznienie, suma opadów i prędkość wiatru, i to nie tylko we wrześniu i w październiku, ale też w poprzednich miesiącach... Zobacz cały artykuł >>>

dalej