Widowiskowy start rakiety Falcon 9

Firma SpaceX, należąca do Elona Muska, przeprowadziła udany start rakiety Falcon 9 z bazy wojskowej Vandenberga w okolicach Los Angeles. Był to pierwszy start tej rakiety z Kalifornii, a więc również z zachodniego wybrzeża USA. Po wyniesieniu na orbitę argentyńskiego satelitę SAOCOM 1A, pierwszy stopień rakiety pomyślnie wylądował w tej samej bazie. Wyziewy z silników zapewniły nad Los Angeles niezwykły spektakl, który zachwycił tysiące mieszkańców.

Teleskop Hubble'a w tarapatach. Możliwe, że będzie potrzebna misja naprawcza

Najbardziej zasłużony dla ludzkości teleskop kosmiczny uległ poważnej awarii, która może wstrzymać prace obserwacji otchłani Wszechświata na długi czas.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Od kilku dni wśród fanów astronomii krążyły pogłoski o problemach z Kosmicznym Teleskopem Hubble'a. NASA w końcu potwierdziła obawy w oficjalnym oświadczeniu na swoim profilu na Twitterze. W tej chwili urządzenie znajduje się w trybie uśpienia, a inżynierowie pracują nad rozwiązaniem problemu, co nie będzie łatwym zadaniem... Zobacz cały artykuł >>>

Uciekają przed huraganem Michael

Ponad tysiąc żołnierzy Gwardii Narodowej przeprowadza ewakuację tysięcy mieszkańców wybrzeży Florydy, w stronę których zmierza tropikalny huragan Michael. Jeśli prognozy się sprawdzą i huragan podczas uderzenia w ląd osiągać będzie trzecią kategorię, to będzie ona najsilniejszym huraganem na Florydzie od 15 lat. Huragan przyniesie wichury i ulewy w całej południowo-wschodniej i wschodniej części USA.

Zielono-czerwono-różowa zorza polarna zatańczyła na naszym niebie. Już ósmy raz w tym roku

Pomimo bardzo niewielkiej aktywności słonecznej już po raz ósmy w tym roku mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe światła zorzy polarnej, która tańczyła nad północnym horyzontem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Aby na polskim niebie pojawiła się barwna zorza polarna, nie potrzeba ciemnych plam na powierzchni Słońca, wystarczy duża dziura koronalna, z której w naszym kierunku będą pędzić naładowane cząstki wiatru... Zobacz cały artykuł >>>

Nobel z ekonomii dla gospodarki, która nie niszczy środowiska

Amerykanie William Nordhaus i Paul Romer zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla z ekonomii za włączenie zmian klimatycznych i innowacji technologicznych do długookresowych analiz makro-ekonomicznych. Według Nordhausa gospodarka nie może się rozwijać kosztem niszczenia środowiska naturalnego. Z kolei innowacje technologiczne według Romera mogą pomóc nam ograniczyć wpływ rozwoju gospodarczego na środowisko.

Fot. William Nordhaus (po lewej) i Paul Romer (po prawej). Fot. Wikipedia.
Fot. William Nordhaus (po lewej) i Paul Romer (po prawej). Fot. Wikipedia.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek przynosi na ogół umiarkowane zachmurzenie, jedynie na południu i południowym wschodzie jest pochmurno, w wielu miejscach również mglisto. Widoczność może być ograniczona do 200-300 metrów. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu i wschodu. Temperatura waha się od okolic zera na środkowym wschodzie do 11 stopni na południu i południowym wschodzie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 października 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 października 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Spłonęły lasy otaczające Lizbonę

Olbrzymi pożar wybuchł w rejonie Lizbony, stolicy Portugalii. Spłonęło 600 hektarów lasu, niezwykle cennego dla okolicznych mieszkańców, którzy lubili tam spędzać czas. Przyczyną mogło być podpalenie, jednak ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie za sprawą porywistego wiatru i wielomiesięcznej posuchy, której do tej pory towarzyszą upały.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Polska znajduje się pod wpływem pogodnego wyżu znad okolic Moskwy. Ciśnienie jest wysokie i bardzo powoli będzie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1022 hPa na północnym zachodzie do 1026 hPa na wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne poprawiają się.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Piękna jesień w górach

Zabieramy Was w Tatry, Beskidy i Pieniny, aby pokazać Wam, jak piękna jest tam jesień. Liście i trawy mienią się całą feerią barw w promieniach październikowego Słońca.

Rodzący się huragan zatopił stolicę Hondurasu

Rodzący się tropikalny huragan Michael, który zmierza w kierunku USA, doprowadził do powodzi w Tegucigalpie, stolicy i zarazem największym mieście w Hondurasie w Ameryce Środkowej. Skutek możecie zobaczyć na nagraniu.

Wał fenowy nad Tatrami

Kolejne świetne nagranie wału fenowego, który zachwycał turystów w Tatrach w miniony weekend. Nad górskimi szczytami pojawiła się charakterystyczna czapeczka z chmur, która zawsze jest oznaką wiatru halnego. Wiatr osiągał w porywach nawet 100 km/h. Suche i ciepłe powietrze spływając ze szczytów ku dolinom podniosło temperaturę w Małopolsce do 24 stopni.

Drzewo uderzone przez piorun

Przy uderzeniu pioruna w drzewo spływająca energia wyzwala gigantyczną temperaturę, która dosłownie gotuje soki w korze i ją rozsadza. Gdyby w tym czasie ktoś schronił się pod nim przed deszczem, mógłby doznać poważnych obrażeń, a nawet zginąć. Dlatego pamiętajcie, aby nigdy nie stawać podczas burzy pod drzewem lub w jego pobliżu.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Tuff Akis / Meteo Gr.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Tuff Akis / Meteo Gr.

Koniec dnia na Manhattanie

Zobaczcie przepiękny zachód Słońca nad Manhattanem w Nowym Jorku.

Huragan Michael pędzi w kierunku USA. Może być silniejszy od Florence. Ogłoszono stan wyjątkowy

Mieszkańcy południowych wybrzeży USA przygotowują się na nadejście tropikalnego huraganu Michael, który może się okazać silniejszy od niszczycielskiego huraganu Florence, który w połowie września spustoszył obie Karoliny.

Zdjęcie satelitarne (w podczerwieni) huraganu Michael. Fot. Tropicaltidbits.com
Zdjęcie satelitarne (w podczerwieni) huraganu Michael. Fot. Tropicaltidbits.com

Kilka dni temu nad gorącymi wodami zachodniej części Morza Karaibskiego uformowała się burza, która z biegiem czasu przybierała na intensywności i rozmiarach. Przyniosła ona ulewne deszcze w Gwatemali i Hondurasie, które spowodowały powodzie i osunięcia ziemi... Zobacz cały artykuł >>>

W nocy świeciła zielona zorza

Minionej nocy w północnej części Europy można było zachwycać się zorzą polarną. Była ona skutkiem panowania w górnych warstwach atmosfery burzy geomagnetycznej klasy G2 (Kp=6). Nad Estonią pojawiła się zielona łuna.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Kairo Kiitsak.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Kairo Kiitsak.

Tsunami, które uderzyło w Indonezję, było dużo wyższe niż wcześniej sądzono. Wiemy też, co je wywołało

Japońscy naukowcy, specjalizujący się w tematyce trzęsień ziemi, poinformowali, że tsunami, które uderzyło w Indonezję, i pozbawiło życia blisko 2 tysiące ludzi, było dużo wyższe niż wcześniej sądzono. Co więcej, wiedzą już, co je wywołało.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Po potężnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło pod koniec września wyspę Celebes na Indonezji, pojawiło się wiele znaków zapytania, z którymi zmierzyli się naukowcy specjalizujący się w tej dziedzinie... Zobacz cały artykuł >>>

Wilk złapał się we wnyki

Mężczyzna wraz ze swoimi dziećmi uwolnił wilka, który złapał się w lesie we wnyki. Dzikie zwierzę cierpiało, ale obawiając się człowieka, co chwilę próbowało go atakować. Zobaczcie, jak to się skończyło.

Zdjęcie dnia: Był dom, jest drzewo

W opuszczonym i zrujnowanym domu wyrosło piękne drzewo.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Solarny Czarnobyl

32 lata po najsłynniejszej w XX wieku katastrofie jądrowej, która miała miejsce w Czarnobylu, tuż pod elektrownią i nowym sarkofagiem powstała farma solarna. To pierwszy element przemiany tego budzącego skrajne emocje miejsca w przyjazny ludziom i ekologiczny skrawek naszej planety.

Fot. Facebook / Solar Chernobyl.
Fot. Facebook / Solar Chernobyl.

Chociaż na początek farma dysponuje mocą zaledwie 1 MW, to jednak docelowo ma to być największy tego typu obiekt na całym świecie. Projekt został opracowany przez... Zobacz cały artykuł >>>

Oto pierwszy ekologiczny autobus, który oczyszcza powietrze w mieście

Bezemisyjne autobusy to już standard w wielu miastach świata. Teraz czas na autobusy wyposażone w oczyszczacze powietrza. Wszystko po to, aby mieszkańcy mogli odetchnąć z ulgą.

Fot. Go-Ahead Group.
Fot. Go-Ahead Group.

Władze brytyjskiego miasta Southampton i Firma Go-Ahead wspólnie wypuściły na miasto pierwsze autobusy BlueStar, które nie tylko nie dokładają swojej cegiełki do zanieczyszczenia powietrza w mieście, bo są w pełni elektryczne, ale również każdego dnia poprawiają jego jakość... Zobacz cały artykuł >>>

dalej