Gdy na dworze są minus 43 stopnie

Jakucja to najzimniejsza część rosyjskiej Syberii. Zimą temperatura spada tam nawet do minus 60 stopni. Zobaczcie, jak żyje się tamtejszym mieszkańcom w skrajnych warunkach atmosferycznych, w których wystarczy tylko kilka minut bez odpowiedniego odzienia, aby przypłacić to zdrowiem, a nawet życiem.

Prognoza 16-dniowa: W tym roku babie lato wyjątkowo nas zaskoczy

Z każdym dniem barwy liści na drzewach są coraz intensywniejsze. Marzy nam się przepiękne babie lato z pogodnym niebem i przyjemnym ciepłem, abyśmy mogli spacerować i zachwycać się kolorami jesieni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Czy nasze marzenia w tym roku się spełnią?... Zobacz prognozę 16-dniową >>>

Halny na Przełęczy Tetmajera

@Rafał był w weekend w słowackich Tatrach, gdzie na Przełęczy Tetmajera pod Gerlachem sfilmował skutek wiatru halnego, a więc skraplanie się pary wodnej. Granie wyglądają tak, jakby dymiły. Porywy wiatru dochodziły do niemal 100 km/h.

Szaleńcze powodzie w Iranie

Co najmniej 7 osób zginęło w kilku irańskich prowincjach, gdzie przeszły wyjątkowo intensywne deszcze. W ciągu jednej doby potrafiło spaść tyle deszczu, ile zazwyczaj notuje się przez pół roku. To musiało się skończyć tzw. powodziami błyskawicznymi, które zniszczyły setki budynków, a także mosty, drogi oraz sieć energetyczną i gazową.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w wielu regionach kraju przynosi przeważające zachmurzenie. Najpogodniej jest na zachodzie kraju, jednak miejscami wciąż utrzymują się gęste mgły, które mogą ograniczać widoczność do 100-200 metrów. Termometry pokazują od około zera przy granicy z Niemcami do 11 stopni na południowym wschodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 8 października 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 8 października 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Manifestacja kosmitów?

Od razu uspokajamy, że nie jest to manifestacja obcej cywilizacji, lecz piękne zjawisko optyczne, które nazywane jest łukiem około horyzontalnym. Dochodzi do niego, gdy promienie słoneczne załamują się na kryształach lodowych w chmurach pierzastych. Tym razem pełnego łuku widać nie było, a barwy były nadzwyczaj intensywne.

Fot. Twitter @fabe147gta.
Fot. Twitter @fabe147gta.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie do godzin południowych będzie jeszcze powoli rosnąć, a po południu na dłużej się ustabilizuje. W tej chwili barometry pokazują od 1020 hPa (lekko podwyższone) na południu do 1024 hPa (wysokie) na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Przetoczyła się przed obiektywem

Mike Olbinski to jeden z najlepszych amerykańskich fotografów uwieczniających burze. Jego kolejne dzieło możecie zobaczyć poniżej. W rejonie Culver City w stanie Kansas sfilmował superkomórkę burzową, której towarzyszyło tornado. W przyspieszeniu wyglądało to spektakularnie.

Morze Czarne pełne życia

Satelita meteorologiczny Terra uwiecznił Morze Czarne, którego woda zmieni się w różnych barwach. Dlaczego? To oczywiście skutek zakwitu planktonu przybierającego barwę turkusową. Niewielkie mikroorganizmy, którymi żywią się m.in. ryby, mają świetne warunki do rozwoju za sprawą stałych dostaw cennych składników odżywczych z Dniepru i Dunaju, największych rzek wpadających do Morza Czarnego. Prądy morskie niosą fitoplankton tworząc malownicze wiry.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Pomóżmy pszczołom

Kto ma ochotę na małe co nieco? Wielu z nas lubi miodek, ale żebyśmy mogli się nim delektować, pszczoły muszą się naprawdę napracować. Żeby zebrać nektar na kilogram miodu pszczoła musi wykonać aż 40 tysięcy "kursów" i przy tym odwiedzić 4 miliony kwiatków. Do zapełnienia jednej komórki plastra miodu potrzeba nektaru z aż 2 tysięcy kwiatków.

Fot. Lasy Państwowe.
Fot. Lasy Państwowe.

Piorun rozerwał drzewo

W miejscowości Bossolasco we Włoszech piorun uderzył w świerk, rozrywając go na strzępy. Podczas spływu energii wyzwala się gigantyczna temperatura, która dosłownie gotuje soki w korze i ją rozsadza. Gdyby w tym czasie ktoś schronił się pod nim przed deszczem, mógłby doznać poważnych obrażeń, a nawet zginąć. Dlatego pamiętajcie, aby nigdy nie stawać podczas burzy pod drzewem lub w jego pobliżu. W ten sposób zginęło już wiele osób.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / LupoDiLanga88 / Italia Live Meteo.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / LupoDiLanga88 / Italia Live Meteo.

Inne oblicze Kraju Kwitnącej Wiśni

Zabieramy was do Kraju Kwitnącej Wiśni, abyście poznali go z innej strony. Japonia to nie tylko wulkan Fudżi, samuraje czy zatłoczone ulice Tokio, ale także przepiękna przyroda. Podkręćcie muzykę, usiądźcie wygodnie i zachwycajcie się krajobrazami w rewelacyjnej jakości obrazu.

Genialni malarze uwiecznili pogodę na swych obrazach w czasach, gdy nie było aparatów fotograficznych

W dziełach słynnych malarzy znaleźć można bardzo wiele akcentów pogody. Wrażliwe dusze spędzając wiele godzin na łonie natury, próbowały całym swym sercem oddać na płótnie to, czym zachwycały się ich oczy. Zobaczcie, jak aura panowała w poprzednich epokach.

Fot. Leonid Afremov.
Fot. Leonid Afremov.

Jednym z najbardziej znanych obrazów jest "Impresja, wschód słońca" pędzla Claude'a Moneta. Ten najbardziej konsekwentny przedstawiciel francuskiego impresjonizmu uwiecznił pewnego poranka w 1872 roku... Zobacz cały artykuł >>>

Powódź, a potem trzęsienie ziemi

Nie tylko powódź, ale też trzęsienie ziemi nawiedziło Katanię, położoną na Sycylii, u podnóży wulkanu Etna. Jak wczoraj informowaliśmy, ludzie zbudzeni ze snu w panice opuszczali swoje domy gromadząc się na ulicach i w parkach. Kilkadziesiąt osób zostało rannych. Na szczęście nikt nie zginął. Nie wiadomo czy powódź i trzęsienie ziemi były ze sobą związane.

Według ekologów, te zdjęcia dobitnie potwierdzają, że globalne ocieplenie to fakt, a nie mit

Arktyka zmienia się nie do poznania, bowiem nigdzie indziej klimat nie ociepla się tak szybko i w tak poważnym stopniu wpływa na faunę i florę. Fotografowie odwiedzają ten dotąd niedostępny zakątek, aby ukazać te, często szokujące zmiany.

Fot. Don Gutoski.
Fot. Don Gutoski.

Don Gutoski, amator fotografii, spędził w Parku Narodowym Wapusk w północnej Kanadzie, aż 3 godziny na 30-stopniowym mrozie, aby uwiecznić moment, w którym lis rudy przenosi upolowanego... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Jesień w lesie

Gdy promienie słoneczne zdołają się przebić przez korony drzew, nadają liściom złocisty kolor.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pierwszy powiew zimy w Laponii

Pierwszy powiew zimy w Laponii, gdzie temperatura spadła poniżej zera, a śnieżna kołderka ma już ponad 5 cm grubości. W ojczyźnie Św. Mikołaja, tego fińskiego, renifery po śniegu przechadzają się po ulicach.

Populacja ludzka świata szybko rośnie. W 2023 roku będzie nas 8 miliardów

Do końca roku na naszej pięknej planecie będzie żyło już 7,7 miliarda ludzi. Jeśli nie wystąpi żadna globalna wojna lub kataklizm, to za 5 lat będzie nas 8 miliardów.

Fot. ONZ.
Fot. ONZ.

Z każdym kolejnym rokiem na Ziemi będzie przybywało 60 milionów ludzi, czyli 1,5 razy tyle, ile mieszka w Polsce. Z najnowszego raportu „World Population Prospects: The 2018 Revision”, przygotowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych, możemy dowiedzieć się również, że w Chinach mieszka już... Zobacz cały artykuł >>>

Po ulewach w Turcji

Tak się skończyły ulewne deszcze w rejonie tureckiego Trabzon.

Trabzon-Araklı, Turkey

Flash flooding reported in Trabzon-Araklı, Turkey yesterday, Oct 5! Report: dha Milliyet Habertürk / Severe Weather Turkey

Opublikowany przez Severe Weather Europe Sobota, 6 października 2018

Trąba powietrzna na Słowacji

Wieś Lekárovce, położoną na Słowacji, tuż przy granicy z Ukrainą, nawiedziła trąba powietrzna, która poczyniła spore zamieszanie. Jej szaleństwo uwieczniły kamery przemysłowe. Tornado miało kategorię F1, a to oznacza, że wiatr osiągał od 117 do 180 km/h.

dalej