Hurra! W weekend rozpocznie się długie, słoneczne i bardzo ciepłe babie lato. Będzie nawet 25 stopni!

Mamy dla Was wspaniałą wiadomość, na którą wielu czekało z niecierpliwością. W weekend rozpocznie się babie lato, które utrzyma się przez wiele dni. Liście na drzewach w promieniach jesiennego słońca będą się mienić wszystkimi kolorami.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co powiecie na słoneczko, błękitne niebo i nawet 25 stopni w cieniu? Przed nami wyczekiwane babie lato, które naładuje nasze akumulatory na dalszą, znacznie mniej przyjemną, część tegorocznej jesieni... Zobacz cały artykuł

Zimowo na włoskiej riwierze

Popularny kurort Alassio na włoskiej riwierze został dosłownie zasypany przez grad, który sprawił, że przez kilka chwil plaże, chodniki i ulice przypominały, jakby był środek zimy, a przecież nawet wtedy biała sceneria należy tam do rzadkości z powodu łagodnego śródziemnomorskiego klimatu.

Najsuchszy wrzesień w historii

Miniony wrzesień zapisał się w Australii jako najsuchszy w całej 119-letniej historii pomiarów meteorologicznych. Średnia ogólnokrajowa suma opadów wyniosła zaledwie 5,2 mm, co stanowi zaledwie 30 procent normy z wielolecia. Najbardziej sucho było na Terytorium Północnym, gdzie spadł średnio tylko 1 mm deszczu, co stanowi 15 procent normy wieloletniej.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ostrzeżenie dla osób przebywających nad Bałtykiem

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wraz z wojewodami zachodniopomorskim i pomorskim zdecydowało o wysłaniu SMSów do wszystkich osób przebywających w powiatach nadmorskich. Treść SMSa: "Uwaga! W powiatach nadmorskich wichury do rana 3.10. Nie wychodź z domu, jeśli nie jest to konieczne. Na morzu silny sztorm. Na Zatoce Gdańskiej i Żuławach lokalne przekroczenia stanów alarmowych. Śledź informacje pogodowe".

Fot. Twitter / RCB.
Fot. Twitter / RCB.

NASA twierdzi, że już za 3 lata Marsa zaczną eksplorować pierwsze drony

NASA od jakiegoś czasu planowała wysłać na Czerwoną Planetę armię małych dronów, z pomocą których chciała tanio, szybko i efektywnie eksplorować ogromne połacie tej wciąż tajemniczej planety.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Drony miały znaleźć się tam już z misją Mars Rover 2020. Wszystko wskazuje na to, że agencja naprawdę chce taką wizję zrealizować. Na razie nie wiadomo dokładnie, czy będzie to jeden większy dron, czy flota mniejszych... Zobacz cały artykuł

Niezwykle energetyczny meteor

Meteor, który 25 września wszedł w ziemską atmosferę nad wyspami Reunion i Mauritiusem na Oceanie Indyjskim, okazał się trzecim najbardziej energetycznym od początku tego roku. Spalając się wyzwolił energię równoważną z detonacją 2 kiloton trotylu. Jaśniejsze od niego były tylko dwa meteory, które rozbłysły 21 czerwca nad Rosją oraz 25 lipca nad Grenlandią.

Dżesika przyniesie nam ochłodzenie, porywisty wiatr, deszcz, a nawet krupę śnieżną. Na Bałtyku sztorm

Przed nami kolejny nieprzyjemny podmuch jesieni. Zapewni nam go niż o wdzięcznym imieniu Dżesika, który przyniesie ze sobą ochłodzenie, porywisty wiatr, deszcz, a nawet krupę śnieżną. Na Bałtyku będzie panować sztorm.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ostatnie dni zapisały się ciepło, w wielu regionach kraju także bardzo słonecznie. Termometry pokazywały przeważnie powyżej 15 stopni, a na zachodzie i południu zdarzyło się nawet 22-23 stopnie w cieniu. Jednak przed nami zmiana pogody, a przede wszystkim ochłodzenie... Zobacz cały artykuł

Bajeczna "perła" w Katarze

W okolicach Dohy, stolicy Kataru, państwie położonym na Półwyspie Arabskim, powstaje bajeczna wyspa Perła-Katar, o powierzchni 1,5 kilometra kwadratowego. Majętni mieszkańcy sztucznej wyspy będą mogli wypływać swoimi luksusowymi jachtami na wody Zatoki Perskiej. Budowa rozpoczęła się w 2004 roku. Powstało 31 wieżowców, a w nich blisko 5 tysięcy apartamentów. Dodajmy, że Doha będzie w 2022 roku gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju chmurzy się, ale zdarzają się też przejaśnienia i rozpogodzenia. Najwięcej chmur zgromadziło się na południu, gdzie występują ciągłe opady deszczu. Wiatr wieje słabo z zachodu. Temperatura wynosi od 4 stopni na krańcach zachodnich do 7-9 stopni na większym obszarze.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 października 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 października 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Rzeka, która nie uchodzi do morza

Rosyjski kosmonauta uwiecznił Amu-darię, rzekę, która przepływa przez jałowe obszary Uzbekistanu, Turkmenistanu i Afganistanu w środkowo-zachodniej Azji. Do lat 60. ubiegłego wieku rzeka wpadała do Jeziora Aralskiego tworząc deltę. Obecnie większość wody uchodzi przez nieszczelne kanały na uzbeckie pola bawełny i rzeka wysycha, nim dotrze do jeziora.

Fot. ISS / Roskosmos.
Fot. ISS / Roskosmos.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W pierwszej połowie dnia ciśnienie będzie dość szybko rosnąć, jednak po południu zacznie padać i to równie szybko. Efekt, to niestety, pogarszające się samopoczucie, zwłaszcza u osób wrażliwych na zmiany pogody. Ciśnienie w tej chwili wynosi od 1008 hPa (lekko obniżone) na północnym wschodzie do 1017 hPa (lekko podwyższone) na południowym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Okno na Wrocław

Wrocław jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast. Najwyższymi budowlami są świątynie, z których rysuje się malowniczy widok na starszą i nowoczesną część miasta. Podziwiając Wrocław z wieżowca Sky Tower, gdzie na wysokości 200 metrów znajduje się najwyżej położony taras widokowy, koniecznie trzeba spojrzeć na południowy zachód, gdzie widać Ślężę. Z łatwością zidentyfikujemy także Bazylikę św. Elżbiety Węgierskiej, Archikatedrę i Kościół św. Wojciecha.

Coraz więcej śniegu w Alpach

Tak wyglądają krajobrazy na Przełęczy Gavia na północnym krańcu Włoch, blisko pogranicza ze Szwajcarią. W najbliższych dniach w Alpach spadnie jeszcze więcej śniegu. Otwarcie sezonu narciarskiego coraz bliżej.

Potop u stóp Wezuwiusza

Potężna ulewa przeszła nad Neapolem we Włoszech. U stóp wulkanu Wezuwiusz doszło w związku z tym podtopienia. Pod wodą znalazły się północne przedmieścia. W miejscowości Giugliano wody na ulicach było tak dużo, że samochody zaczęły w niej pływać. Zaskoczeni kierowcy czekali na pomoc na maskach i dachach swoich aut.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Monica Capo.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Monica Capo.

Japonia po tajfunie Trami

Japonia jest już po przejściu tajfunu Trami. Bilans jest poważny, ponieważ zginęły 4 osoby, a 170 zostało rannych. Huraganowy wiatr, który osiągał chwilami 215 km/h, połamał i powalił tysiące drzew, pozrywał dachy i uszkodził sieć energetyczną. Bez prądu jest aż 1,3 miliona odbiorców.

Smog zabija Polaków

Według najnowszych danych Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Alergię w ciągu ostatniego roku w naszym kraju 11 tysięcy osób zmarło z powodu chorób wywołanych przez smog, a kilkaset tysięcy zachorowało przez zanieczyszczone powietrze. Niestety, przed nami kolejny sezon smogowy, który wcale lepszy nie będzie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Złote Tatry przed zachodem Słońca

@Rafał uwiecznił Tatry tuż przed zachodem Słońca. Mieniły się złotem.

Tatry przed zachodem Słońca. Fot. Rafał Raczyński.
Tatry przed zachodem Słońca. Fot. Rafał Raczyński.

"Najcieplej jest zawsze w samo południe". Ta bzdura wciąż jest w powszechnym użyciu

Kiedy jest najcieplej? Najczęściej odpowiadamy, że w samo południe. Ale to bzdura. A kiedy jest najzimniej? Może o północy? Nic bardziej mylnego. To, co wydaje się nam oczywiste, wcale takie nie jest. Dlaczego?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Najniższą temperaturę w większości dni w roku notuje się mniej więcej godzinę po wschodzie słońca. Dzieje się tak dlatego, że przez całą noc temperatura bardzo szybko się obniża, ponieważ ma miejsce proces uwalniania ciepła nagromadzonego przez cały dzień w gruncie, do ziemskiej atmosfery i dalej w przestrzeń kosmiczną... Zobacz cały artykuł

W poszukiwaniu dawnych gór

Film zabiera nas w trasę kolejową Warszawa-Kraków, przecinającą najważniejszą, chociaż zupełnie niewidoczną, granicę Europy. Przy tej okazji zapoznaje nas również z metodyką badań geofizycznych, wykorzystywanych w Instytucie Nauk Geologicznych PAN, w poszukiwaniu zaginionych gór i magnetycznych śladów wędrówek kontynentów.

Zorbas okiem satelity Sentinel

Europejski satelita Sentinel uwiecznił medikan Zorbas, który przeszedł w weekend nad Grecją, przynosząc gwałtowne burze, ulewne deszcze, wichury, a nawet trąby powietrzne i wodne. Doszło do powodzi i osunięć ziemi. Na zdjęciu satelitarnym cyklon to jedno wielkie kłębowisko jasnych chmur, które miały setki kilometrów średnicy i kilkanaście kilometrów wysokości.

Fot. ESA / Sentinel.
Fot. ESA / Sentinel.
dalej