Dzisiaj dzień miał się zrównać z nocą, ale tak się nie stanie. Dlaczego?

Minionej nocy rozpoczęła się astronomiczna jesień. Moment ten nazywany jest fachowo równonocą jesienną, ponieważ długość dnia powinna się zrównać z długością nocy. Tak się jednak dzisiaj nie stanie. Będziemy na to musieli poczekać jeszcze kilka dni. Dlaczego?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Większość z nas z jej nadejścia się nie cieszy, bo lato mogłoby trwać w nieskończoność. Jednak jesień to nie tylko te mniej przyjemne zjawiska, jak deszcz, ziąb i szaruga, lecz również błękitne niebo i kolorowe liście... Zobacz cały artykuł

Rozpoczyna się groźna pogoda

Nad zachodnie regiony wkroczyły ciągłe i chwilami obfite opady deszczu, które kierują się w głąb kraju. Wraz z nimi zaczął wzmagać się wiatr, jednak zdecydowanie nasili się on wieczorem. W nocy w całym kraju spodziewamy się obfitych deszczy z porywistym wiatrem, który może miejscami przekraczać 100 km/h. Niewykluczone są również burze. To właśnie podczas nich padać i wiać będzie najmocniej.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nocą i w poniedziałek przejdą wichury, burze i ulewy. Porywy wiatru mogą przekraczać 100 km/h!

Przejścia ośrodków niskiego ciśnienia nad Polską zawsze są niebezpieczne, ponieważ towarzyszące im wichury, ulewy, a często także burze, powodują szkody i stwarzają zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Tym razem nie będzie inaczej.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Astronomiczna jesień rozpoczyna się zjawiskami, które są dla niej najbardziej charakterystyczne, a więc chłodem, porywistym wiatrem i obfitymi opadami. Te przyniesie nam tzw. niż wtórny, który błyskawicznie przemieści się znad Kanału La Manche przez Belgię i środkowe Niemcy po Czechy... Zobacz cały artykuł

Potrójna trąba pyłowa

Na polach uprawnych w rejonie miejscowości Idstein w Niemczech tańcowały jednocześnie trzy bliźniacze trąby pyłowe. Zjawisko to powstaje w pogodny dzień za sprawą dużego pionowego kontrastu temperatury powietrza.

Erupcja wulkanu Krakatau

Kolejna erupcja indonezyjskiego wulkanu Anak Krakatau, który powstał około 90 lat temu i nadal się rozrasta. To pozostałość po olbrzymim wulkanie, który pod koniec dziewiętnastego wieku wyzwolił jedną z największych erupcji w dziejach ludzkości. Na skutek wybuchu oraz fal tsunami zginęło ponad 30 tysięcy osób.

Tornado w rejonie stolicy Kanady

Tornado spustoszyło przedmieścia Ottawy, stolicy Kanady. Ciemny lej wyrywał drzewa z korzeniami, przewracał słupy energetyczne, niszczył samochody i obracał w gruzy budynki. Rannych zostało 30 osób, w tym 5 poważnie.

Fot. Twitter @CBCOttawa.
Fot. Twitter @CBCOttawa.

Niszczyciel satelitów i kosmicznych śmieci już po pierwszych testach na orbicie

Kosmiczne śmieci stają się coraz większym zagrożeniem dla przyszłych dalekich misji kosmicznych, instalacji krążących po ziemskiej orbicie i wszystkich mieszkańców naszej planety.

Fot. Surrey Space Center.
Fot. Surrey Space Center.

Jak ogromny jest to problem mogliśmy przekonać się ostatnio dzięki chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-1. Państwo Środka utraciło nad nią kontrolę i przez ostatnie miesiące opadała ona na Ziemię, aż w końcu jej szczątki wpadły do wód Oceanu Spokojnego. Praktycznie do końca nie było wiadomo, czy przypadkiem ciężkie elementy... Zobacz cały artykuł

Bardzo zimny poranek

Noc i poranek w północnej i wschodniej części kraju przyniosły temperatury spadające poniżej 10 stopni. Najzimniej było miejscami na Podlasiu i Mazowszu, zaledwie 6 stopni. Przy gruncie m.in. w Białymstoku i Ostrołęce były zaledwie 2 stopnie. To skutek bezchmurnego nieba i intensywnego wypromieniowania ciepła z gruntu i warstwy powietrza zalegającej bezpośrednio nad nim.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Prognoza 16-dniowa: Co nam przyniesie koniec września i pierwsza dekada października?

Choć lato dobiegło końca, to jednak przed nami jeszcze babie lato. Czy przełom września i października przyniesie nam jeszcze ciepłe i słonecznie dni? A może babie lato nas w tym roku nie będzie rozpieszczać?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jaka będzie pogoda przez następne 2 tygodnie?... Sprawdź prognozę

Wierzchołki Tatr w śniegu

Chmury ustąpiły, ujawniając ośnieżone tatrzańskie szczyty. Śnieg spadł powyżej wysokości 1800 metrów n.p.m., a więc można go podziwiać zarówno na Kasprowym Wierchu, jak i na Rysach. W nocy i jutro w górach szaleć będą wichury, połączone z ulewnym deszczem i śnieżycami. Porywy wiatru mogą przekraczać 120 km/h. Wyprawy na szlaki lepiej odłożyć do czasu poprawy pogody. Zobaczcie, jak wyglądają oprószone śniegiem Tatry w obiektywie kamer TOPR-u:

Fot. TOPR.
Fot. TOPR.
Fot. TOPR.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek przynosi przejaśnienia i rozpogodzenia, jednak są miejsca, gdzie jest pochmurno, zwłaszcza w głębi kraju. Przelotnie pada na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu i Podlasiu, gdzie deszcze są słabe, a także na wschodnim wybrzeżu, gdzie z kolei pada ulewnie. Wiatr wieje dość silnie z południowego zachodu. Temperatura wynosi zaledwie około 10 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 września 2018 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 września 2018 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jeszcze jest stabilne, jednak po południu z każdą kolejną godziną będzie spadać coraz szybciej. Do późnego wieczora obniży się nawet o ponad 20 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 1011 hPa (w normie) na północy do 1020 hPa (lekko podwyższone) na południu kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W Hiszpanii wciąż upalnie

U nas dzisiaj po południu termometry pokazywały miejscami tylko 11 stopni, tymczasem w Hiszpanii wciąż panował upał. W Andaluzji temperatura sięgała w tym samym czasie aż 38 stopni w cieniu! Napływa tam niezmiernie gorące powietrze znad zachodniej Sahary. Upalnie było też we Włoszech, gdzie notowano do 37 stopni, a w także w Portugalii, gdzie było 36 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Oślepiająca kula nad Korsyką

Nad francuską Korsyką wieczorne niebo w czwartek przecięła oślepiająca kula. To meteoroid, który wszedł w ziemską atmosferę i rozpadł się na wysokości kilkudziesięciu kilometrów, w międzyczasie kilkukrotnie wybuchając. Zobaczcie to zjawisko, które na kilka chwil zmieniło czerń nocy w jasność dnia.

Zdjęcie dnia: W drodze do domu

Odlatują do swojego drugiego domu, ale wrócą do nas już na wiosnę, gdy znów będzie ciepło.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 

W drodze do domu :) #pogoda #twojapogoda #podróże #polska #travel #poland #niebo #sky #chmury #clouds #birds #ptaki #weather

Post udostępniony przez @ twojapogoda.pl

Burze, ulewy i trąby wodne

Nad Pomorzem przez cały dzień przynoszą przelotne opady deszczu, które chwilami są ulewne, a także połączone z burzami. Napływ chłodnej masy powietrza nad wciąż ciepłe wody Morza Bałtyckiego skutkuje pojawianiem się trąb wodnych. W rejonie Łeby spadło już 30 mm deszczu, a to jeszcze nie koniec. Oto malownicza trąba wodna, która pojawiła się dzisiaj nad wodami Morza Bałtyckiego:

Trąba powietrzna dzisiaj nad Morzem Bałtyckim. Fot. YouTube / Grzegorz Kudera.
Trąba powietrzna dzisiaj nad Morzem Bałtyckim. Fot. YouTube / Grzegorz Kudera.

Front wzniecił zamiecie pyłowe

Porywisty wiatr, który szalał w ostatnim czasie nad Polską, powodował rozległe zamiecie pyłowe. To skutek długotrwałej suszy, która sprawiła, że wierzchnia warstwa gleby uległa erozji. Piasek i pył poderwany został przez gwałtowne podmuchy wiatru, na drogach ograniczając widoczność niemal do zera i stwarzając zagrożenie wypadkami.

To właśnie on zabrał nam lato i przyniósł jesień. Potwór, który ciągnie się przez pół Europy

Z dnia na dzień odebrał nam lato i zamienił je na jesień. Poznajcie olbrzyma, za sprawą którego temperatura spadła nawet o 15 stopni, zrobiło się zimno, deszczowo i wietrznie. Czym jest i skąd się wziął?

Zdjęcie satelitarne Europy w dniu 21 września 2018 o godzinie 16:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Europy w dniu 21 września 2018 o godzinie 16:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wczorajsze zdjęcie satelitarne świetnie obrazuje to, co stało się w ciągu ostatniej doby z pogodą, i to nie tylko nad Polską, ale znaczną częścią Europy. W oczy rzuca się nam olbrzymi układ niskiego ciśnienia... Zobacz cały artykuł

Huraganowy wiatr na fiordach

Na wybrzeżach Norwegii wieje nawet z prędkością 155 kilometrów na godzinę. Huraganowy wicher przynosi tam ten sam niż, którego front atmosferyczny przyniósł nam deszcz, wiatr i duże ochłodzenie. Zobaczcie, jak wygląda taka ekstremalnie sztormowa aura w rejonie latarni morskiej Lindesnes na najdalej wysuniętym na południe skrawku Norwegii.

W Tatrach dopiero co panowała letnia pogoda, a już niebawem spadnie śnieg i chwyci spory mróz

Pogoda w górach lubi zmieniać się jak w kalejdoskopie, jednak przejście z lata do zimy dla górali i turystów zawsze jest dużym wydarzeniem. Z 20 stopni nie zostało już nic. Lada dzień będzie biało i nawet poniżej 10 stopni mrozu.

Śnieg pod Kasprowym Wierchem w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl
Śnieg pod Kasprowym Wierchem w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl

Tak długiego, słonecznego i ciepłego lata nie pamiętają najstarsi górale. Pogoda wyjątkowo sprzyjała wycieczkom po górach. Jednak przyszedł czas rozstania się z przyjemną pogodą, bo nadciągnęło duże ochłodzenie... Zobacz cały artykuł

dalej