Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek na przeważającym obszarze kraju jest bezchmurny, jedynie miejscami na południu i zachodzie pojawiają się niegroźne obłoki, głównie wysokiego piętra. Wiatr wieje słabo z południowego zachodu. Na termometrach jest około 15 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 września 2018 o godzinie 8:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 września 2018 o godzinie 8:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wrześniowy świt

Wrześniowe poranki mają w sobie coś wspaniałego. To coś uchwycił na fotografii nasz czytelnik @Witold.

Wschód Słońca na Podkarpaciu. Fot. Witold Ochał.
Wschód Słońca na Podkarpaciu. Fot. Witold Ochał.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pierwszą oznaką nadciągającej zmiany pogody jest spadek ciśnienia, który rozpoczyna się właśnie teraz i potrwa aż do weekendu. Póki co ciśnienie będzie obniżać się powoli. Barometry pokazują od 1016 hPa (lekko podwyższone) na północnym zachodzie do 1022 hPa (wysokie) na południowym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Powodzie po huraganie Florence

Amerykański stan Karolina Północna nadal nękają katastrofalne powodzie, które przyniósł huragan Florence. W ciągu 5 dni spadło nawet 1270 mm deszczu (na Warszawę tyle spada przez ponad 2 lata). Dotknęły one 6 największych okręgów rolniczych w tym kraju. Huragan poczynił szkody również u hodowców. Utopiło się 3,4 miliona kurczaków i indyków oraz 5,5 tysiąca świń. Niestety, wciąż rośnie bilans ofiar. Według ostatnich danych zginęło niemal 40 osób.

Zbliża się erupcja Semisopochnoi

Podniesiono stopień ryzyka erupcji wulkanu Semisopochnoi na Alasce, który ostatni raz dawał o sobie znać w 1987 roku, a wcześniej w 1873 roku. Potencjalny wybuch może stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego między Europą i Ameryką Północną. Alaska, a zwłaszcza Aleuty, łańcuch wysp ciągnących się przez północny kraniec Pacyfiku, obfituje w wulkany.

Zdjęcie satelitarne wulkanu Semisopochnoi na Alasce. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne wulkanu Semisopochnoi na Alasce. Fot. NASA.

Piękne zwieńczenie dnia

W jednej strony pojedyncza, a z drugiej podwójna. Tęcza uświetniła kres dnia.

Fot. Witold Ochał.
Fot. Witold Ochał.

Gdy nadciąga nawałnica

Takie obrazki być może ujrzymy już w piątek, gdy nadejdzie chłodny front atmosferyczny. Jednak tylko w północnych i zachodnich regionach kraju, gdzie chmury burzowe zjawią się jeszcze przed zapadnięciem zmroku. Niestety, sezon burzowy wielkimi krokami dobiega końca i na kolejne spektakle na niebie będziemy musieli poczekać do przyszłorocznej wiosny.

Rekordowy upał w Niemczech

Wczoraj niemal na połowie obszaru Niemiec termometry pokazały w cieniu 30 stopni i więcej. Najgoręcej było m.in. w Kolonii, gdzie zmierzono aż 33 stopnie. W wielu miejscowościach odnotowano tym samym historyczne rekordy temperatury, i to nie tylko dla drugiej połowy września, ale dla całego miesiąca.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Cieszyli się wiosną, aż wróciła zima

W Nowej Zelandii, gdzie już wszyscy cieszyli się z wczesnego nadejścia wiosny, nagle chwycił mróz i spadł śnieg. Biały puch otulił kwitnące krzewy i drzewa. Choć Arrowtown to miejscowość położona w górach, to jednak ośnieżone kwiaty krzewów owocowych i drzew palmowych robią wrażenie.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Ioannhs Papaliodis.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Ioannhs Papaliodis.

Tyle nie kosztowała jeszcze żadna susza w historii Polski. Niedobór opadów znów się pogłębia

Susza nie odpuszcza, a nawet się pogłębia. Na szczęście rolnicy mogą liczyć na rekompensaty, których wysokość jest rekordowa na tle historii, a to dlatego, że szkody poczynione przez niedostatek opadów są wyjątkowo duże.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Susza, która żniwo zaczęła zbierać już wczesną wiosną, a pierwsze jej oznaki widoczne były jeszcze późną jesienią ubiegłego roku, poczyniła szkody na 3 milionach hektarów gruntów ornych. W przeliczeniu to 30 tysięcy kilometrów kwadratowych, a więc powierzchnia województwa wielkopolskiego... Zobacz cały artykuł

Trwa przeszukiwanie lawiniska, które zmiotło wiele domów

Podczas przechodzenia tajfunu Mangkhuta, najsilniejszego cyklonu na świecie od początku tego roku, na wyspie Luzon na Filipinach doszło do masywnego osunięcia ziemi na drogi i budynki mieszkalne. Ratownicy wciąż przeczesują lawinisko w poszukiwaniu ofiar. Niestety, zwały ziemi i błota pozbawiły życia co najmniej 16 osób.

Startuje program "Czyste powietrze". Sprawdź, jak otrzymać dotację na wymianę pieca lub ocieplenie domu

Startuje program "Czyste powietrze", którego celem jest walka ze smogiem dzięki wymianie starych pieców węglowych i termomodernizacji budynków. Program obejmie nawet 4 miliony domów. Sprawdź, jak otrzymać na to specjalną dotację.

Fot. Ministerstwo Środowiska.
Fot. Ministerstwo Środowiska.

Dzisiaj rozpoczyna się nabór wniosków w rządowym programie "Czyste powietrze", który potrwa 12 lat i będzie dotyczyć wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakupu i montażu... Zobacz cały artykuł

Cyklon Ali szaleje nad Wyspami

Wczoraj ulewne deszcze i wichury na Wyspy Brytyjskie przyniósł były tropikalny huragan Helena, a dzisiaj spustoszenie sieje już głęboki niż imieniem Ali. To pierwszy nazwany cyklon w Wielkiej Brytanii od początku tego sezonu. Na szczycie Cairnwell w Grampianach Wschodnich średnia prędkość wiatru przekracza 70 km/h, a porywy dochodzą aż do 160 km/h. Na Hebrydach Zewnętrznych spadło 40 mm deszczu. Ostrzeżenia przed wichurami wydano dla Irlandii Północnej, Szkocji i północnej Anglii.

Rozkład ciśnienia atmosferycznego z oznaczonymi ośrodkami niżowymi. Fot. Windy.com
Rozkład ciśnienia atmosferycznego z oznaczonymi ośrodkami niżowymi. Fot. Windy.com

Potężna burza nadciąga nad Włochy

Włosi zostali ostrzeżeni przed olbrzymią chmurą burzową, która powstała z mniejszych komórek burzowych, tworząc tzw. mezoskalowy układ konwekcyjny. Znajduje się on nad wodami Morza Tyrreńskiego, jednak zahacza zarówno o zachodnie wybrzeże Półwyspu Apenińskiego, jak i o Sycylię. Spodziewane są tam błyskawice, ulewy, a także gradobicia i wichury.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 września 2018 o godzinie 12:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 września 2018 o godzinie 12:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

SpaceIL wyśle w tym roku lądownik na Księżyc i zrewolucjonizuje jego badania

Organizacja SpaceIL chce wysłać swój lądownik na Srebrny Glob jeszcze w tym roku. Jeśli się uda, Izrael będzie czwartym krajem na świecie, który tego dokona.

Fot. SpaceIL.
Fot. SpaceIL.

Inżynierowie ze SpaceIL uczestniczyli w organizowanym przez Google konkursie Lunar XPrize. Chociaż ich projekt był najbardziej zaawansowany i cieszył się ogromną popularnością, ostatecznie wysłanie lądownika... Zobacz cały artykuł

Tego się nie spodziewali

Takiego widowiska turyści się nie spodziewali. Chcieli zobaczyć choćby jeden wyskok wieloryba, a zobaczyli aż trzy...

Temperatura w Polsce szaleje. Najpierw o 10 stopni za ciepło, a później o 10 stopni za zimno

To, co w najbliższych dniach będzie się działo z temperaturą powietrza w naszym kraju, można śmiało nazwać anomalią. Najpierw będzie wyjątkowo gorąco, a później nadzwyczaj chłodno. Meteopaci powinni mieć się na baczności.

Fot. wxcharts.eu
Fot. wxcharts.eu

Do Polski napływa powietrze polarno-morskie, które jednak zdecydowanie ogrzewa się z każdym dniem za sprawą pogodnych wyżów, które rozciągają się od Alp aż po Morze Czarne. Choć słoneczko nie operuje już tak intensywnie, jak w środku lata, to jednak ma jeszcze na tyle siły, aby powietrze ogrzewać... Zobacz cały artykuł

Tak się budziła środa pod Tatrami

Dzisiejszy świt w Tatrach był przeuroczy. Promienie wschodzącego Słońca zaczęły oświetlać górskie stoki i doliny spowite porannym zamgleniem. Zobaczcie to na przyspieszonym nagraniu od @Rafała.

Ulicami płynęła rzeka błota

Algieria to pustynny kraj, w połowie położony na Saharze, a mimo to nawiedzany jest od czasu do czasu przez na tyle ulewne deszcze, aby prowadziły one do podtopień. Tak właśnie zdarzyło się w Tebessa, gdzie ulicami płynęła rzeka błota.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Taki widok o poranku o tej porze roku jest niecodzienny. Niebo nad niemal całą Polską jest wolne od chmur. Gdzieniegdzie jego błękit osłabiają jedynie niegroźne chmury pierzaste i pierzasto-warstwowe. Wiatr wieje słabo z południa. Na termometrach jest od 10 stopni na terenach podgórskich do 18-19 stopni miejscami w centrum i na południowym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 września 2018 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 września 2018 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
dalej