Roztapiający się lodowiec ujawnił pocisk z czasów wojny

Tego lata, które zapisało się jako jedne z najcieplejszych w dziejach pomiarów, alpejskie lodowce roztapiały się w rekordowym tempie. Jeden z nich, lodowiec Adamello, odsłonił pocisk z czasów pierwszej wojny światowej, a więc sprzed ponad 100 lat. Przez rejon lodowca wiodła linia frontu oddzielająca wojska austriackie od włoskich.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @remir81.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @remir81.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest podwyższone i przez cały dzień będzie bardzo powoli rosnąć. W tej chwili barometry wskazują od 1015 hPa (w normie) na Pomorzu do 1022 hPa (wysokie) na Podkarpaciu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Najpiękniejsze polskie drogi

Zabieramy Was na przejażdżkę najpiękniejszymi polskimi drogami, które zawiodą nas przez pola, lasy i góry.

Niemal upalne popołudnie

Aż 29,9 stopnia odnotowano dzisiaj na stacji meteorologicznej IMGW w Słubicach przy granicy z Niemcami. 29 stopni mieliśmy po południu m.in. w Gorzowie, Legnicy, Wrocławiu, Świnoujściu, Szczecinie, Kaliszu i Resku. Nawet w nadmorskich kurortach termometry pokazywały 27-28 stopni. Na najchłodniejszych wschodzie było 25 stopni, a wysoko w górach 15 stopni.

Niemal upalne popołudnie

Florence przyniosła historyczną serię tornad w Karolinie Północnej

Cała seria tornad przetoczyła się nad rejonem miasta w amerykańskim stanie Karolina Północna. Ciemne leje zrywały dachy, łamały drzewa, przewracały słupy energetyczne i samochody. Jedna osoba zginęła, jedna też została ranna. Meteorolodzy wydali 28 ostrzeżeń przed tornadami. Lokalne media twierdzą, że nigdy wcześniej w tym stanie nie miała miejsce równie duża seria tego typu zjawisk.

Ognisty koniec dnia

Dzisiaj mieliśmy przepiękny, pełen ognistych barw zachód Słońca. To efekt załamywania się promieni słonecznych na chmurach przypominających ptasie pierza.

Zachód Słońca w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Zjawiska optyczne nad Polską

Nad przeważającym obszarem kraju wiszą chmury pierzasto-warstwowe, które są źródłem fantastycznych zjawisk optycznych. Jednym z nich jest tęczowy pierścień wokół Słońca, nazywany halo słoneczne. Pojawiają się także tzw. słońca poboczne oraz łuk okołozenitalny. To oczywiście skutek załamywania się promieni słonecznych na różnorodnych kryształach lodowych budujących chmury wysokiego piętra.

Słońca poboczne w Rzepienniku Strzyżewskim w woj.małopolskim. Fot. Małgorzata Bąk.
Słońca poboczne w Rzepienniku Strzyżewskim w woj.małopolskim. Fot. Małgorzata Bąk.
Łuk okołozenitalny w Rzepienniku Strzyżewskim w woj.małopolskim. Fot. Małgorzata Bąk.

Potęga tropikalnego cyklonu

Cyklony tropikalne to najbardziej rozległe i gwałtowne zjawiska pogodowe na naszej planecie. Potrafią mieć ponad tysiąc kilometrów średnicy i nieść wiatr przekraczający w porywach 300 km/h. Ich potęgę mogą podziwiać astronauci z wysokości 400 kilometrów, okrążający Ziemię na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zobaczcie, jak pięknie prezentował się w szczycie aktywności huragan Florence, który uderzył we wschodnie wybrzeże USA.

To już pewne! Wiemy, kiedy ostatni raz zmienimy czas i pozostaniemy w nim na dobre

Decyzje Komisji Europejskiej w ostatnim czasie wywoływały kontrowersje, jednak ta ostatnia chyba wszystkim nam powinna się spodobać. W całej Unii zostanie zniesiony obowiązek zmiany czasu. Kiedy zegarki przestawimy ostatni raz?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Na ten dzień czekaliśmy od ponad 40 lat, bo aż od końca lat 70. ubiegłego wieku w Polsce każdego roku dwukrotnie przestawiamy wskazówki zegarków z czasu letniego na zimowy i z zimowego na letni... Zobacz cały artykuł

Dramat w Nigerii

Światowe media żyją ostatnio huraganem Florence w USA i tajfunem Mangkhut w Azji, tymczasem w ich cieniu wydarzyła się straszna tragedia, o której nikt nie wspomina. To dramatyczna w skutkach powódź, która na skutek monsunowych ulew nawiedziła Nigerię, najgęściej zaludniony kraj w Afryce. Dwie duże rzeki, Niger i Benue, wystąpiły z brzegów zalewając tysiące domów. Utopiło się co najmniej 100 osób.

Pierwsze w tym sezonie wichury przyniesie nam Florence, która zdewastowała wybrzeża USA

Wszystko wskazuje na to, że Florence będzie pierwszym byłym tropikalnym huraganem, który dotrze w rejon Polski i przyniesie nam prawdziwie jesienną aurę, z wichurami, ulewnymi deszczami, a na morzu silnym sztormem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Florence, która na swoim koncie ma 25 ofiar śmiertelnych powodzi i huraganowych wiatrów, opuszcza już Stany Zjednoczone i kieruje się w stronę Oceanu Atlantyckiego. Po pokonaniu tysięcy kilometrów jeszcze przed końcem tygodnia przemknie nad Wyspami Brytyjskimi, wkraczając do Europy... Zobacz cały artykuł

Psy uratowane z powodzi w Hongkongu podczas tajfunu

Tak wygląda pomieszczenie schroniska dla zwierząt w Hongkongu, w którym stłoczono dziesiątki psów uratowanych z powodzi podczas uderzenia tajfunu Mangkhut. Psiaki mają nadzieję, że ich właściciele szybko się odnajdą.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @MiddlemanOne TW.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @MiddlemanOne TW.

Wypuścili balon meteo podczas przechodzenia huraganu Florence

Meteorolodzy w trakcie przechodzenia huraganu Florence nad Karoliną Północną wypuścili balon meteo, aby zbadać warunki panujące w atmosferze. Nie było to proste zadanie, bo niemiłosiernie wiało i lało. Kiedy już wydawało się, że balon zaczepi się o drzewa, wreszcie uniósł się w powietrze. Wyniki sondażu pionowego okazały się ciekawe. Temperatura aż do wysokości 10 km oscylowała w granicach 25-30 stopni, dopiero na 13 km spadła nagle do minus 10 stopni.

Potwierdza to fakt, że huragan pobiera mnóstwo energii z parującego oceanu i niesie to ciepło aż na wysokości przelotowe samolotów. Sondaż wykazał także bardzo silne wiatry na poszczególnych pułapach troposfery i dolnej stratosfery. Analiza tych danych dostarczy wielu istotnych informacji na temat tropikalnych cyklonów.

Holenderscy naukowcy opracowali drona latającego jak mucha owocówka

Wygląda na to, że żyjemy w dziwnych czasach, w których naśladujemy naturę i korzystamy z nowinek technologicznych, aby zrozumieć... naturę i tworzyć jeszcze lepsze urządzenia elektroniczne.

Fot. TechSpot.
Fot. TechSpot.

Mowa o najnowszym wynalazku holenderskich naukowców, którym udało się zbudować latającego drona zdolnego do wysoce manewrowego lotu, z nieosiągalnymi wcześniej zwrotami na dużej prędkości. Ten nazywa się DelFly Nimble i został zainspirowany lotem owada, który jest letnią zmorą naszych kuchni, a mianowicie muszki owocówki... Zobacz cały artykuł

Między mrozem a upałem

Mimo drugiej połowy września na zachodzie i południu Europy wciąż panują upały. Wczoraj zdecydowanie najgoręcej było w Hiszpanii, gdzie temperatura sięgnęła aż 36 stopni. Tylko o 1 stopień mniej było w najcieplejszych miejscowościach Francji, zaś 34 stopnie odnotowano w Grecji. Najzimniej jest w Skandynawii. W Norwegii dziś nad ranem zmierzono minus 5 stopni.

Między mrozem a upałem

W piątek jeszcze lato, a w sobotę już jesień. Z dnia na dzień ochłodzi się nawet o 15 stopni

W tym sezonie przejście z lata do jesieni będzie bardzo wyraźne. Dosłownie z dnia na dzień mocno się ochłodzi, niebo zachmurzy się, zacznie padać i porywiście wiać. Niestety, lato nie dotrwa do weekendu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pogoda rzadko kiedy dostosowuje się do kalendarza. Letnia pogoda potrafi skończyć się zarówno znacznie przed początkiem astronomicznej jesieni, jak i długo po nim. Tym razem jednak nadejście jesiennej aury pokryje się... Zobacz cały artykuł

Helena powiała do 125 km/h

Aż 125 km/h osiągały minionej nocy porywy wiatru w paśmie górskim Cairngorm w Grampianach Wschodnich w Szkocji. Huraganowy wiatr był związany z przejściem byłego tropikalnego cyklonu Helena. Na nizinach też wiało mocno, miejscami nawet do 90 km/h. Sztormowo było zarówno u wybrzeży Wysp Brytyjskich, jak i Norwegii. Zobaczcie animację zdjęć satelitarnych z dotychczasowe życia huraganu Helena.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek mija pod znakiem chmur pierzasto-warstwowych, które osłabiają błękit nieba. Słońce świeci przez nie jak przez matowe szkło. Niewykluczone, że lokalnie pojawia się zjawisko optyczne "halo słoneczne", a więc barwny pierścień wokół Słońca. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura waha się od 10 stopni na północnym zachodzie do 14 stopni na południu i w centrum kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 18 września 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 18 września 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Tańcząca zorza podzieliła niebo

Nad rosyjskim Murmańskiem zielona zorza polarna podzieliła niebo na połowę.

Fot. Facebook / Cyclone Of Rhodes / Stanislav Kasnov.
Fot. Facebook / Cyclone Of Rhodes / Stanislav Kasnov.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jeszcze jest stabilne, jednak po południu zacznie powoli spadać, a wzrośnie dopiero wieczorem. W tej chwili barometry pokazują od 1018 hPa (lekko podwyższone) na północnym zachodzie do 1023 hPa (wysokie) na południowym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej