Park Narodowy w strzępach

Katastrofalne zniszczenia pozostawił po sobie Huragan Maria na wyspie Portoryko. W Parku Narodowym El Yunque huraganowy wiatr połamał i powalił wiele drzew. Krajobraz jak po bombardowaniu smuci mieszkańców, którzy całymi rodzinami lubili spędzać tam weekendy i urlopy.

Wiatrowi osiągającemu w porywach przeszło 250 km/h niewiele potrafiło się ostać. Szkody są gigantyczne, a ich usunięcie potrwa całe miesiące. Odbudowa parku zajmie nawet kilkadziesiąt lat. Huragan Maria nad Protoryko osiągał najwyższą, piątą kategorię. Równie silnego żywiołu nie było na wyspie od 1928 roku.

Na Bałtyku sztorm

Jeśli chcecie zobaczyć jesienny sztorm, to konieczne udajcie się nad Morze Bałtyckie, gdzie z każdą godziną nasila się zachodni wiatr. Wieczorem jego porywy mogą dochodzić do 85 km/h.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Już teraz nad morzem wieje chwilami do 65 km/h. Najbardziej wietrznie jest w rejonie Darłowa, Ustki, Łeby i Władysławowa. W środę (4.10) późnym popołudniem i wieczorem wiatr jeszcze bardziej nasili się, ponieważ zwiększy się gradient ciśnienia związanego z głębokimi niżami znad Skandynawii i Morza Norweskiego... Przeczytaj cały artykuł

Orkan Ksawery nad Polską!

Przed nami pierwszy w tym sezonie orkan, który przyniesie wichury i ulewne deszcze. Porywy wiatru mogą miejscami dochodzić do 100 km/h, a przez to łamać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać linie energetyczne.

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Przed nami kilkadziesiąt bardzo wietrznych i deszczowych godzin. Pogoda będzie niebezpieczna, mogąca zagrażać zdrowiu i życiu, dlatego prosimy Was o dokładne zapoznanie się z naszymi prognozami, aby się na te zjawiska odpowiednio przygotować... Przeczytaj cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju poranek przynosi przejaśnienia i rozpogodzenia. Pochmurno jest zwłaszcza na Pomorzu i Kujawach, gdzie miejscami pada przelotnie deszcz. Wiatr wieje chwilami silnie z zachodu i południowego zachodu, nad morzem w porywach do 65 km/h, a w wysoko w Sudetach do 80 km/h. Temperatura wynosi na ogół 9-10 stopni, jedynie nad morzem jest lokalnie do 13 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

To było jak tsunami

Na skutek obfitych opadów deszczu w górzystym obszarze Algierii doszło do tzw. powodzi błyskawicznej. To bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ może sprawić, że koryto okresowej rzeki wypełnia się po brzegi i wylewa w oka mgnieniu. Fala powodziowa porusza się z impetem w dół biegu rzeki, porywając wszystko, co stanie jej na drodze. Igranie z żywiołem może się skończyć tragicznie.

Burzowa wiosna w Australii

Na wschodnim wybrzeżu Australii, gdzie rozpoczęła się wiosna, przechodzą gwałtowne burze. Ulewne deszcze doprowadziły do niszczycielskiej w skutkach powodzi w miejscowości Bundaberg, gdzie w ciągu doby spadło aż 340 mm deszczu, z czego 270 mm w ciągu 6 godzin. Nigdy wcześniej w październiku nie było tak mokro. Nawałnice dały się we znaki także w Brisbane, gdzie na skutek powalonych drzew odciętych od prądu było ponad 2 tysiące odbiorców.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jeszcze rośnie, jednak po południu zacznie spadać. W tej chwili na barometrach mamy od 1013 hPa (w normie) na Pomorzu Gdańskim do 1024 hPa (wysokie) w Małopolsce.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Gdzie spadło najwięcej deszczu?

Spadł pierwszy deszcz od około tygodnia. Opady wędrowały z zachodu na wschód, nie pomijając ani jednego zakątku naszego kraju. Jednak nie wszędzie spadło tyle samo deszczu. Największą sumę opadów na stacjach IMGW zmierzono miejscami na Górnym Śląsku, do 25 mm. Szczegóły znajdziecie na mapie.

Gdzie spadło najwięcej deszczu?

Zdjęcie dnia: Tajemnicza jesień

Gdy w lesie promienie słoneczne przeciskają się między drzewami w lekkiej mgiełce, krajobrazy stają się tajemnicze.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Kiedy ostatnio padało?

Wczoraj na zachodzie, a dzisiaj już w całym kraju zaczęło padać. Przeważnie było to pierwszy deszcz od 7-8 dni. Najkrócej nie padało na środkowym zachodzie, od 5 dni. Najdłużej deszczu nie widziano na krańcu północno-wschodnim, od 11 dni. To był najdłuższy okres bezopadowy od wielu tygodni. Szkoda, że słoneczna i sucha aura nie utrzymała się dłużej, bo po wyjątkowo mokrym wrześniu wszyscy jesteśmy spragnieni błękitu nieba.

Kiedy ostatnio padało?

Na koniec dnia wyjrzało Słońce

Po pochmurnym i deszczowym dniu, na sam jego koniec, w zachodniej części kraju, wyjrzało słoneczko. Zdążyło oświetlić niebo jeszcze zanim zaszło za horyzont. Promienie padające na ustępujący deszczyk namalowały piękną tęczę.

Przejaśnienia o zachodzie Słońca na zachodzie Polski. Fot. TwojaPogoda.pl
Przejaśnienia o zachodzie Słońca na zachodzie Polski. Fot. TwojaPogoda.pl
Tęcza podczas ustępującego deszczu. Fot. TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu, wschodzie i w centrum kraju jest pochmurno i deszczowo. Na zachodzie niebo zaczęło się rozpogadzać, jednak lokalnie jeszcze przelotnie pada. Wiatr wieje porywiście, na zachodzie z zachodu, a na wschodzie z południa, w górach do 70-90 km/h. Temperatura wynosi od 11 stopni na wschodzie do 14 stopni na północnym zachodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Wspomnienie Huraganu Maria

Na zdjęciach możecie zobaczyć wspomnienie Huraganu Maria, który w drugiej połowie września zapisał się jako 10. najsilniejszy huragan na Atlantyku w historii. Przyniósł on huraganowe wiatry, ulewy i powodzie na Dominice, gdzie zapisał się jako największy kataklizm w dziejach wyspy. Oko huraganu wtargnęło nad Portoryko, co miało miejsce po raz pierwszy od 1928 roku. W ciągu kilku dni żywioł pozbawił życia na Karaibach 68 osób, a jego koszty przekraczają już 50 miliardów dolarów.

Najcieplej w samo południe?

Kiedy jest najcieplej? Najczęściej odpowiadamy, że w samo południe. Ale to bzdura. A kiedy jest najzimniej? Może o północy? Nic bardziej mylnego. To, co wydaje się nam oczywiste, wcale takie nie jest. Dlaczego?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Temperatura rośnie dopóki ilość promieniowania słonecznego, docierającego do gruntu, przewyższa te, które z niego promieniuje. Kres podnoszenia się temperatury następuje więc wtedy, gdy Słońce znajdzie się... Przeczytaj cały artykuł

Co nam przyniesie październik?

Z czym kojarzy się nam październik? Z deszczem, mgłami, przymrozkami? A może z babim latem, błękitnym niebem, przyjemnym ciepłem i całą paletą barw liści? Sprawdźmy, jaki zwykle jest październik i jaki będzie tym razem.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Podsumowując wieloletnie obserwacje zjawisk pogodowych, można stwierdzić, że w październiku aura bywa bardzo zmienna, czasem przypominając lato, a innym razem zimę... Zobacz całą prognozę

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju nadal jest pochmurno. Wyróżniamy dwie strefy opadów. Pierwsza obejmuje południową połowę kraju, gdzie opady są na ogół ciągłe. Druga strefa obejmuje regiony zachodnie, centralne i północne, gdzie pada przelotnie, a między kolejnymi falami opadów niebo przejaśnia się i rozpogadza. Wiatr wieje chwilami porywiście, zwłaszcza w górach, na zachodzie z zachodu, a na wschodzie z południa. Jest od 10 stopni na wschodzie do 14 stopni na zachodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Rozwój elektromobilności w Polsce

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zainicjowała świetny projekt Elektro ScaleUp, dzięki któremu mocno przyspieszy rozwój elektromobilności w Polsce. Jest nim konkurs na akcelerator skierowany do młodych i dynamicznych firm.

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Za jego sprawą PARP nawiąże współpracę z ponad 30 startupami i przeznaczy 10 milionów złotych na ich rozwój. Polski rynek elektromobilności zyska nowe technologie, które pomogą... Przeczytaj cały artykuł

TwojaPogoda.pl na Twoim smartfonie!

W dzisiejszych czasach nie możemy się rozstać z telefonami komórkowymi. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych użytkowników dajemy możliwość śledzenia aktualnych prognoz, ostrzeżeń i wiadomości za pomocą aplikacji mobilnych na najpopularniejszych systemach. Zapraszamy do ich wypróbowania. Pobierzcie nasze aplikacje na systemy Android i iOS.

TwojaPogoda.pl na Twoim smartfonie!

Balonem do stratosfery

16-letni Karol Wojsław ze Swarzędza wysłał do stratosfery balon na hel z podczepionymi czujnikami i kamerkami. Dzięki temu udało się zrobić zapierające dech zdjęcie z wysokości ponad 30 kilometrów. Balon został wysłany do atmosfery ze stadionu w Murowanej Goślinie, gdzie wraz z pomysłowym nastolatkiem za pomocą danych GPS śledziło go wielu mieszkańców.

Fot. Facebook / Space in 180 / Karol Wojsław.
Fot. Facebook / Space in 180 / Karol Wojsław.

Czujniki na bieżąco mierzyły aktualną temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne i wilgotność. Natomiast dwie panoramiczne kamery robiły zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Karol zakładał, że szczątki sondy spadną 60 kilometrów od miejsca jej wypuszczenia, jednak w rzeczywistości wiatr był na tyle silny, że sonda przeleciała aż 130 kilometrów. GPS pozwolił na jej odnalezienie oraz przeanalizowanie nagrań i danych zebranych przez czujniki.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Wtorek wita nas pierwszym deszczowym porankiem od około tygodnia. Przejaśnienia pojawiają się tylko miejscami na południowym wschodzie i północnym zachodzie kraju. Od zachodu opady zaczynają słabnąć i zanikać, z kolei przenoszą się nad regiony wschodnie. Wiatr wieje z południa i południowego wschodu w porywach do 40-50 km/h, a na terenach górzystych do 80 km/h. Temperatura wynosi od 8 stopni na północnym wschodzie do 12 stopni na zachodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?
dalej