Ucieszył się z deszczu?

Jak widać, deszcze wyzwalają w niektórych najdziksze emocje...

Skópelos, Magnisia, Greece

Caption this! Skópelos, Magnisia, Greece last night, August 27. Video: Nikolas Makris via Yiannis Chatzitrakosas

Opublikowany przez Severe Weather Europe Wtorek, 28 sierpnia 2018

Grzmi na północnym wschodzie

Słabe burze, połączone z przelotnym, ulewnym deszczem i silniejszym wiatrem, przechodzą od kilku godzin miejscami nad Warmią, Mazurami, Podlasiem i Suwalszczyzną. Burze są związane z wędrującym nad wschodnią Polską frontem atmosferycznym, który deszcze przynosi też na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, ale chmury nie piętrzyły się tam aż tak intensywnie, aby powstawały w nich wyładowania elektryczne.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Nad Odrą

Odra to druga największa rzeka w Polsce, która przepływa przez południowe i zachodnie regiony naszego kraju. Największym miastem nad jej brzegami jest Wrocław. Tak pięknie będzie nad jej brzegami nadchodzącej jesieni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Do czego może się przydać wiatr?

Temu chłopakowi porywiste wiatry wiejące w Holandii, nie są straszne. Wykorzystuje je do swoich podróży na desce. Wystarczą mu tylko reklamówki z supermarketu i już łapie wiatr w żagle.

Miliony śniętych ryb oznaką budzenia się superwulkanu odpowiedzialnego za największą erupcję w dziejach?

W kalderze superwulkanu, odpowiedzialnego za największą erupcję w dziejach ludzkości, która wywołała drastyczne zmiany klimatyczne, pływają miliony śniętych ryb. Czy to oznaka jego budzenia się ze snu i zbliżającej się erupcji?

Fot. Ayat S. Karokaro / Mongabay.
Fot. Ayat S. Karokaro / Mongabay.

Hodowcy ryb, którzy przybyli nad brzeg największego jeziora w Indonezji, położonego w olbrzymiej kalderze superwulkanu Toba, nie mogli uwierzyć własnym oczom. Na powierzchni wody unosiły się miliony ryb... Zobacz cały artykuł

Wierzą w to, że Kaczyński zesłał suszę na zachodnią Polskę, aby dokuczyć sympatykom opozycji

Naprawdę są wśród nas ludzie, którzy wierzą, że politycy Prawa i Sprawiedliwości posiedli umiejętność sterowania pogodą tak, aby zesłać suszę na rolników, którzy sympatyzują z opozycją i doprowadzić ich do bankructwa. To nie żart! Zobaczcie sami.

Fot. Polsat News / Max Pixel.
Fot. Polsat News / Max Pixel.

W politykę się nie mieszamy, jednak tym razem nie możemy przejść obojętnie wobec tematu, który wyraźnie ociera się o sprawy pogodowe i wywołuje, nie tylko u nas, jedynie uśmiech politowania... Zobacz cały artykuł

Domy osuwają się do oceanu

Abrazja wybrzeża Pacyfiku w rejonie kalifornijskiej miejscowości Pacifica sprawia, że ściany kolejnych domostw spadają do oceanu. Procesu nie można już powstrzymać, ale można go opóźniać.

Bogatsi mieszkańcy, którzy mogą sobie pozwolić na ciągłe zabezpieczanie gruntu przed osuwaniem się, ratują swoje rezydencje, do ostatniej chwili. Niestety, abrazję przyspieszają sztormy i ulewne deszcze, których tej zimy nie brakuje.

Olbrzymi grad we Włoszech

Na południowe Włochy podczas gwałtownej burzy spadł olbrzymi grad wielkości piłki tenisowej. Tak duże gradziny, z nieregularnymi brzegami, są w stanie nabić porządnego guza i poranić ciało. Z łatwością wgniatają karoserie samochodową, wybijają szyby, uszkadzają dachówki i niszczą uprawy.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteo Isernia e Molise.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteo Isernia e Molise.

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pojawiły się nowe technologie

Oleg Artiemjew, rosyjski kosmonauta, który obecnie przebywa na pokładzie ISS, wybrał się na spacer po kosmicznym domu, aby pokazać nam, jakie pojawiły się tam nowe urządzenia i technologie.

Fot. Roskosmos / Oleg Artiemjew.
Fot. Roskosmos / Oleg Artiemjew.

Z roku na rok, w modułach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przybywało coraz więcej najnowocześniejszych urządzeń, dzięki którym astronauci mogli prowadzić setki eksperymentów niezwykle ważnych... Zobacz cały artykuł

"Latające spodki" nad Tatrami

Dzisiaj o świcie nad Tatrami pojawiły się obłoki lentikularne, nazywane też chmurami soczewkowatymi, które do złudzenia przypominają latające spodki. Szybko jednak wyparowały, po czym niebo zasnuło się niskimi, szarymi, ale też urokliwymi chmurami warstwowymi. Zobaczcie przegląd poranka na przyspieszonym nagraniu.

Zobacz na własne oczy najbardziej niesamowity zachód Słońca na tle warszawskich wieżowców

Tym romantycznym zjawiskiem można się zachwycać tylko dwa razy do roku. Właśnie teraz nadarza się wyjątkowa okazja, aby zobaczyć na własne oczy niezwykle malowniczy zachód Słońca na tle warszawskich drapaczy chmur.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jeśli dzisiaj lub w najbliższych kilku dniach będziecie mieć wolny wieczór, to koniecznie przyjdźcie około godziny 19:00 na warszawski Most Siekierkowski. Niebo nie musi być wolne od chmur, bo właśnie obłoki malują... Zobacz cały artykuł

Cieplejsza noc i ranek

Noc i poranek minęły pod znakiem przeważającego zachmurzenia, dlatego temperatura nie spadała tam gwałtownie, jak poprzedniej doby. Mimo to we wschodnich regionach, gdzie przejaśnień było najwięcej, termometry pokazały od 6 do 9 stopni. Na zachodzie było dużo cieplej, miejscami nie mniej niż 16 stopni. Przyznacie, że brak słoneczka w drodze do pracy nie jest przyjemnym zjawiskiem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pofalowane chmury Asperitas

W stanie Georgia w USA można było zachwycać się chmurami Asperitas, ułożonymi w pasma przez fale grawitacyjne. W pełni to piękne zjawisko możecie podziwiać na przyspieszonym nagraniu. Asperitas są pierwszymi chmurami oficjalnie dodanymi do Międzynarodowego Atlasu Chmur od 66 lat. Ich nazwa z łacińskiego oznacza "potargane".

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju chmurzy się, ale pada jedynie miejscami na środkowym wybrzeżu oraz w wąskim pasie od Sandomierza przez Lublin po Terespol. Na Podkarpaciu zalegają gęste mgły, które mogą ograniczać widoczność do 100-300 metrów. Wiatr wieje słabo, w regionach zachodnich z kierunku zachodniego, a na wschodzie z południa. Temperatura wynosi od 11 stopni na południowym wschodzie do 17 stopni na południowym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 28 sierpnia 2018 o godzinie 7:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 28 sierpnia 2018 o godzinie 7:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) na północy do 1018 hPa (lekko podwyższone) na południu i południowym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą korzystne, jednak w miejscach, gdzie wystąpią opady, mogą przechodzić w niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pioruny nad Tokio

Nad Tokio przeszła olbrzymia chmura burzowa, która biła piorunami.

Tańczące po niebie światło

Poprzedniej nocy w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery szalała burza geomagnetyczna, która na obszarach polarnych objawiła się w postaci zorzy polarnej. Niestety, u nas kolorowa łuna świeciła bardzo subtelnie i była widoczna jedynie na północnych krańcach kraju, w dodatku na zdjęciach z zastosowaniem dłuższego naświetlania. Pozostaje nam pozachwycać się zorzą, którą Polacy uwiecznili w lutym 2014 roku podczas podróży po Islandii.

Zdjęcie dnia: Pełnia Księżyca Jesiotrów

Ależ piękna była minionej nocy Pełnia Księżyca Jesiotrów.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Rolnicy i sadownicy strzelają z działek przeciwgradowych i kradną swoim sąsiadom deszcz

Susza dała się we znaki rolnikom. Według jednych jest to zjawisko naturalne, a według innych jej przyczyną są działka przeciwgradowe, najnowszy wynalazek do zabezpieczania upraw przed nawałnicami. Czy rzeczywiście urządzenie to może zmieniać pogodę?

Działko przeciwgradowe. Fot. aguilarycia.com.ar
Działko przeciwgradowe. Fot. aguilarycia.com.ar

Nadciąga burza, sadownik uruchamia urządzenie, które emituje ogłuszające huki, chwilę później jest już po burzy. Nie spada ani jedna kropla deszczu, nie ma też gradu. Czy to rewolucja w zabezpieczaniu upraw przed nawałnicami? A może kosztowny niewypał? Rolnicy z wielu regionów kraju skarżą się na swoich sąsiadów, którzy "kradną im deszcz"... Zobacz cały artykuł

Sonda OSIRIS-REx zbliża się do zagrażającej Ziemi planetoidy Bennu

Należąca do NASA sonda OSIRIS-Rex zbliża się do planetoidy Bennu. Pobierze z niej próbki do badań, abyśmy mogli dowiedzieć się więcej o zagrażającej naszej planecie kosmicznej skale.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Urządzenie zostało wysłane w kosmos niespełna 2 lata i jeszcze w tym roku dotrze do swojego celu. NASA opublikowała fotografie, na których możemy zobaczyć planetoidę Bennu przemierzającą otchłań Układu... Zobacz cały artykuł

dalej