W Petersburgu zerwany przez wichurę dach upadł na przechodniów

Gwałtowne burze przeszły wczoraj nad europejską częścią Rosji. W Petersburgu silny poryw wiatru zerwał zadaszenie z budynku, które upadło na ruchliwy chodnik i przygniotło przechodniów. Kilka osób zostało rannych.

Przepędziła z plaży urlopowiczów

Na plaży w Gelendżyku, popularnym kurorcie na kaukaskim wybrzeżu Morza Czarnego, szalała trąba pyłowa, która unosiła i rozrzucała sprzęt plażowy, płosząc urlopowiczów. Zjawisko tego typu powstaje, gdy powierzchnia ziemi intensywnie nagrzewa się od promieni słonecznych, ale powietrze wciąż jest jeszcze dość chłodne. Powstaje wówczas zawirowanie, które z impetem unosi wszystko to, co znajdzie się na jego drodze.

W oku tajfunu Soulik

Potężny tajfun imieniem Soulik dociera do południowej Japonii i Półwyspu Koreańskiego. Osiąga on kategorię trzecią, a to oznacza, że wiatr pustoszyć będzie gęsto zaludniony region wiatrem o średniej prędkością około 200 km/h, a także ulewnymi deszczami i wysokimi falami sztormowymi. Na animacji zdjęć satelitarnych możecie zobaczyć oko cyklonu, a więc centralny obszar formacji burzowej, gdzie ciśnienie jest najniższe, a wiatr niemal całkowicie ustaje.

Satellite animation of the Soulik typhoon eye

*tropical weather* A spectacular close-up satellite animation of the mega eye of #typhoon #Soulik, seen up close from the #Himawari-8 satellite. The Cat. 3 storm is expected to hit southern #Japan and the Korean Peninsula by mid-week. Source: NOAA Satellite and Information Service

Opublikowany przez Severe Weather Europe Wtorek, 21 sierpnia 2018

Potężna ulewa

Tak wygląda potężna ulewa widziana z odległości kilku kilometrów. Widoczna jest smuga opadowa wyłaniająca się z chmury kłębiastej. Jeśli chmura jest stacjonarna, to może dojść do podtopień.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju jest słonecznie, przeważnie bezchmurnie, jedynie w południowej części Dolnego Śląska chmurzy się, ale nie pada. Wiatr wieje chwilami porywiście ze wschodu. Na termometrach mamy od 10 stopni miejscami na Pomorzu do 15 stopni na południu i w centrum kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 sierpnia 2018 o godzinie 7:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 sierpnia 2018 o godzinie 7:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wenezuelę nawiedziło największe trzęsienie ziemi od 1900 roku

W nocy północne wybrzeże Wenezueli w Ameryce Południowej nawiedziło największe trzęsienie ziemi przynajmniej od 1900 roku. Wstrząs, którego epicentrum znajdowało się około 20 km od słabo zaludnionej linii wybrzeża, miał siłę M7.3, a jego ognisko znajdowało się 130 km pod dnem Morza Karaibskiego. Szkody nie są poważne, nie ma też ofiar śmiertelnych. Doszło jednak do osunięć ziemi w pasie nadmorskim i pęknięć nielicznych budynków, a także uszkodzenia pasa startowego lotniska w Bogocie w Kolumbii.

Wenezuelę nawiedziło największe trzęsienie ziemi od 1900 roku

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jeszcze rośnie, jednak po południu zacznie spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1022 hPa na zachodzie i południu do 1024 hPa na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostają korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Błyskawica nad Śląskiem

@Andrzej uwiecznił 8 sierpnia błyskawicę, która uderzyła w ziemię na Śląsku Cieszyńskim.

Burza na Śląsku Cieszyńskim. Fot. Andrzej Nobik.
Burza na Śląsku Cieszyńskim. Fot. Andrzej Nobik.

Niesamowity obłok nad Etną

Wspaniała chmura zawisła nad wulkanem Etna na włoskiej Sycylii. To obłok lentikularny, nazywany też chmurą soczewkowatą. Fenomen ten powstaje głównie nad wzgórzami i szczytami górskimi na skutek silnych pionowych prądów konwekcyjnych, które utrzymują obłok niemal nieruchomo. Szybownicy uwielbiają te chmury, bo pozwalają im one unosić się na duże wysokości.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Patrick Kenealy.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Patrick Kenealy.

Huragan Lane pędzi na Hawaje

Mieszkańcy Hawajów i wypoczywający tam urlopowicze mają nie lada problem. W ich kierunku pędzi potężny tropikalny huragan imieniem Lane, który w czwartek i piątek przynosić będzie wysokie fale sztormowe, ulewne deszcze i wichury. Co bardziej przezorni turyści opuszczają archipelag zanim odwołane zostaną wszystkie loty. Należy spodziewać się powodzi, osunięć ziemi i przerw w dostawach prądu. Huragan Lane widoczny jest na zdjęciu satelitarnym. Hawaje oznaczyliśmy czerwoną elipsą.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Po przelocie komety spadnie na nas niezwykły deszcz meteorów? Tysiące "łez Smoka" w ciągu godziny

Jeśli przewidywania astronomów potwierdzą się, to na początku października czeka nas wyjątkowy spektakl "spadających gwiazd". Przyniesie go nam kometa, która po 6 latach nieobecności powraca w okolice naszej planety.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

20 grudnia 1900 roku francuski astronom Michel Giacobini odkrył kometę, która 23 października 1913 została ponownie odkryta, tym razem przez niemieckiego astronoma Ernsta Zinnera. Od nazwisk obu uczonych kometa nazwana została 21P/Giacobini–Zinner... Zobacz cały artykuł

Gradu aż po kolana

Meksykańska miejscowość Lomas Anahuac nawiedzona została przez potężne gradobicie. Warstwa lodowych bryłek sięgała mieszkańcom aż do kolan. Gdy grad się roztopił, ulice spłynęły potokami wody, która zalewała domy. Najstarsi mieszkańcy nie pamiętają takiej nawałnicy.

Szykuje się najbardziej paskudny weekend tego lata. Będzie deszczowo i miejscami tylko 10 stopni

Dotychczas wiosenne i letnie weekendy nadzwyczaj nas rozpieszczały. Niemal wszystkie były ciepłe i słoneczne. Jednak musiał się kiedyś zdarzyć ten najbardziej paskudny. Na koniec tego tygodnia poczujemy pierwszy powiew jesieni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jeszcze wczoraj w wielu regionach kraju mieliśmy upał. Termometry dochodziły na Śląsku Opolskim do nawet 33 stopni w cieniu. Jednak z dnia na dzień wyraźnie się ochłodziło za sprawą wędrującego od Bałtyku po pogranicze Rosji i Finlandii układowi niskiego ciśnienia... Zobacz cały artykuł

Podwodny urząd pocztowy

U wybrzeży wyspiarskiego państwa Vanuatu, 50 metrów pod powierzchnią Oceanu Spokojnego, otwarty został podwodny urząd pocztowy. Mogą z niego skorzystać amatorzy nurkowania, zarówno ci wytrawni, jak i turyści z całego świata. Wodoodporne listy wrzucone do skrzynki pocztowej są odbierane codziennie i rozsyłane po całym świecie.

Fot. Vanuatu Post.
Fot. Vanuatu Post.

Lockheed pokazał moduł, który stanie się częścią Księżycowego Portu Kosmicznego

Lockheed Martin realizuje bardzo ciekawy projekt dla NASA, w ramach inicjatywy NextSTEP, która wyznacza kierunki podboju Srebrnego Globu i Czerwonej Planety.

Fot. Lockheed Martin.
Fot. Lockheed Martin.

Koncern wykorzysta w nim stary kosmiczny moduł towarowy, który w latach 90. był wykorzystywany przez Włoską Agencję Kosmiczną (IKA), i przemieni go w najnowocześniejszy na naszej planecie habitat dla... Zobacz cały artykuł

Słynne lotnisko LAX od góry

Coś, co na pierwszy rzut oka wygląda jak układ scalony, jest widzianym okiem satelity największym portem lotniczym w Los Angeles w Kalifornii. Słynne lotnisko LAX pełne jest samolotów i samochodów. Posiada aż 9 terminali, każdego roku obsługujących 600 tysięcy startów i lądowań, a przez ich poczekalnie przewija się ponad 60 milionów turystów, którzy podróżują we wszystkie zakątki świata.

Fot. Twitter / @Rainmaker1973.
Fot. Twitter / @Rainmaker1973.

Coraz więcej Polaków chce się tam przeprowadzić. Poznaj wyspę, na której po zakupy lata się samolotem

Gdzie można uciec przed codziennym stresem? Polacy, którzy zdecydowali się postawić swoje życie na głowie i przeprowadzić na tę wyspę, chwalą się, że wreszcie odetchnęli z ulgą. Nasz czytelnik, który tak zrobił, opowiedział nam, jak tam się żyje.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

2 tysiące kilometrów od polskich granic znajduje się wyspa, na której zdecydowało się zamieszkać około 10 tysięcy naszych rodaków, poszukujących pracy w zupełnie innym środowisku, z dala od zgiełku, wśród malowniczej... Zobacz cały artykuł

Piętrząca się chmura kłębiasta

Zobaczcie, jak fantastycznie wypiętrza się chmura kłębiasta. Zjawisko o tej porze roku powszechne, jednak dopiero na przyspieszonym nagraniu ujawnia nam swoje prawdziwe piękno.

Cienie smug kondensacyjnych

Jeśli wierzycie w teorię spiskową o zatruwających nas smugach chemicznych (chemtrails), to z pewnością łapiecie się teraz za głowę. Jednak nie ma się czego bać, to zwyczajne smugi kondensacyjne pozostawiane przez samoloty na wysokości około 10 kilometrów, które rzucają swój cień na chmury warstwowe na dużo niższym pułapie około 100-300 metrów. Zdjęcie wykonano z samolotu nad rejonem Paryża.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Robert Bulsink.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Robert Bulsink.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na Dolnym Śląsku oraz częściowo na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej i Mazowszu chmurzy się, ale nie pada. Na pozostałym obszarze jest słonecznie. Wiatr wieje porywiście z północnego zachodu. Temperatura jest dużo niższa od tej z ubiegłych poranków, ponieważ wynosi od zaledwie 14 stopni na zachodnim Pomorzu do 19 stopni na Podkarpaciu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 sierpnia 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 sierpnia 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
dalej