Dla amatorów białego szaleństwa

Coś dla tych, którzy nie mogą się już doczekać zimy. Na południowej półkuli, gdzie trwa astronomiczna zima, biały puch pojawia się głównie w górach. Tak jest m.in. w Alpach Australijskich, gdzie właśnie przybyła pokaźna biała kołderka. Amatorzy śnieżnego szaleństwa ani chwili nie czekając udali się na stoki, aby wyszaleć się do woli.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie od wczorajszego wieczora powoli rośnie i tak też będzie przez cały dzień. W tej chwili barometry pokazują od 1014 hPa (w normie) na północnym wschodzie do 1020 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne wreszcie będą korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Czeka nas spore ochłodzenie

Jeszcze dzisiaj w wielu regionach kraju mieliśmy upał, który na Śląsku Opolskim dochodził nawet do 33 stopni w cieniu. Jutro będzie przeważnie tylko od 22 do 25 stopni, a w regionach północnych zaledwie 21 stopni. Gorące zwrotnikowe powietrze zostanie zastąpione przez dużo chłodniejszą i bardziej rześką masę polarno-morską.

Czeka nas spore ochłodzenie

Samotna komórka burzowa

Nad Mazowszem i Lubelszczyzną przeszła samotna komórka burzowa, której towarzyszyły ulewy i porywisty wiatr. @Martyna uwieczniła niesioną przez nią ścianę deszczu na wysokości miejscowości Garbatka, między Radomiem a Puławami, w pobliżu pogranicza woj. mazowieckiego i lubelskiego.

Chmura burzowa ze smugą opadową w Garbatce w woj. mazowieckim. Fot. Martyna / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa ze smugą opadową w Garbatce w woj. mazowieckim. Fot. Martyna / TwojaPogoda.pl

Podano do stołu...

Nie, to nie jest narodowa potrawa Tunezji. To gradziny nazbierane przez jedną z gospodyń domowych po gwałtownej burzy.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe.

Idzie ochłodzenie

Przez południową i wschodnią część kraju przechodzi strefa zbieżności wiatru wzdłuż której piętrzą się chmury, które miejscami, obecnie na Lubelszczyźnie, przynoszą burze i ulewne deszcze. Nad Pomorze wkracza z kolei strefa zachmurzenia, raczej bez opadów, która związana jest z chłodnym frontem atmosferycznym. Widać to po rozkładzie temperatur. W powietrzu zwrotnikowym wciąż jest 28-29 stopni, a w polarno-morskim już tylko 21-22 stopnie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 sierpnia 2018 o godzinie 18:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 sierpnia 2018 o godzinie 18:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Lot nad Flammagenitusami

Zobaczcie lot ponad olbrzymimi chmurami Flammagenitus, które unoszą się nad pożarami lasów w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Chmury te potrafią sięgać wysokości kilkunastu kilometrów, mieć średnicę kilkudziesięciu kilometrów i nieść ze sobą ulewne deszcze, gradobicia, wichury i oczywiście błyskawice.

Mętne niebo nad Polską

Od kilku dni niebo nad Polską jest mętne, koloru mlecznego. Błękit, który zwykle jest intensywny, tym razem wydaje się zamglony. To skutek docierania nad Europę pyłu pochodzącego z olbrzymich pożarów lasów w zachodniej Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Dym pokonuje tysiące kilometrów wraz z wiatrem i barwi nasze niebo. Po przejściu frontu atmosferycznego, opadach i nasileniu się wiatru, sytuacja wróci do normy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Sfilmował olbrzymią trąbę ogniową i zdążył przed nią ostrzec wielu ludzi. Chwilę później spłonął żywcem

Kalifornię strawił największy pożar lasu we współczesnej historii. Jego ikoną będzie bohaterski wyczyn strażaka Jeremy'ego Stoke'a, który ostrzegł mieszkańców przed nadciągającym żywiołem, w ten sposób ratując im życie. Niestety, poświęcił własne.

Trąba ogniowa. Fot. Twitter / @BestEarthPix.
Trąba ogniowa. Fot. Twitter / @BestEarthPix.

Hrabstwo Mendocino w północno-zachodniej Kalifornii, położone na północ od Sacramento, nawiedził na przełomie lipca i sierpnia pożar, jakiego mieszkańcy tego amerykańskiego stanu jeszcze nie widzieli. Nigdy wcześniej nie spłonął bowiem aż tak duży obszar leśny... Zobacz cały artykuł

Trąba lądowa na Białorusi

W miejscowości Lida w północno-zachodniej Białorusi pojawiła się malownicza trąba lądowa. Zjawisko to tym różni się od tradycyjnej trąby powietrznej, czyli tornada, tym, że do utworzenia się nie potrzebuje superkomórki burzowej, a dokładniej mezocyklonu. Trąby lądowe są zwykle słabsze od trąb powietrznych i dużo stabilniejsze. Tym razem obyło się bez szkód i ofiar, ale za to widok był nieziemski.

Najpotężniejsze trzęsienie na naszej planecie od 3 lat. Nietypowa seria trzęsień zabija i niszczy

Od kilkunastu dni obserwujemy wzmożoną aktywność sejsmiczną w różnych regionach świata, której zwieńczeniem stało się najpotężniejsze trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło naszą planetę od 2015 roku. Są setki ofiar i tysiące zrujnowanych domostw.

Fot. USGS.
Fot. USGS.

Sejsmolodzy wciąż nie wiedzą, jakie procesy odpowiadają za wzrosty i spadki aktywności sejsmicznej na świecie. Ich źródłem mogą być zarówno zjawiska zachodzące głęboko pod powierzchnią ziemi, jak i te w przestrzeni... Zobacz cały artykuł

Spektakularne uderzenie pioruna

W Carloforte na włoskiej Sardynii udało się sfilmować bliskie uderzenie pioruna najprawdopodobniej w maszt jachtu.

Powódź w Indiach na nagraniach

Największa powódź, jaka nawiedziła indyjski stan Kerala w ostatnim stuleciu, kosztuje już ponad miliard dolarów i życie 350 osób. Suche opisy nie oddają tego, z czym tak naprawdę mierzą się mieszkańcy regionu. Zobaczcie nagranie, które wywołuje ciarki na plecach.

Astronauta z pokładu Stacji Kosmicznej sterował robotem na Ziemi

Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła bardzo ciekawy eksperyment, dzięki któremu będziemy mogli w przyszłości sterować różnymi robotami eksplorującymi obce planety.

Fot. ESA.
Fot. ESA.

Alexander Gerst, niemiecki astronauta przebywający obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), wcielił się w rolę operatora zaawansowanego robota. Maszyna humanoidalna o nazwie Rollin’ Justin ma 191 centymetrów wzrostu i waży ok. 200 kilogramów. W trakcie testów przez cały czas znajdowała się w laboratoriach... Zobacz cały artykuł

Igranie z wysokimi falami

Turyści podczas sztormowej pogody licznie zjeżdżają się do małej francuskiej miejscowości Saint-Malo położonej w Bretanii, o mury której rozbijają się olbrzymie fale. Mieszkańcy nie zbliżają się do falochronów, bo przekonali się na własnej skórze, że może się to źle skończyć. Jednak turyści rządni wrażeń nie baczą na zagrożenie.

Powstał największy w Europie park ciemnego nieba. Gdzie możemy zobaczyć Drogę Mleczną?

Polska może się poszczycić dwoma parkami ciemnego nieba, gdzie zanieczyszczenie sztucznym oświetleniem jest na tyle małe, że pozwala dostrzec wszystkie gwiazdy. Właśnie powstał największy taki rezerwat w Europie. W którym kraju?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

83 procent ludności świata nie może zobaczyć nocami czarnego, usianego gwiazdami nieba, w tym aż 99 procent Europejczyków i Amerykanów. W sumie daje to aż 4,5 miliarda ludzi, którzy przestają patrzeć... Zobacz cały artykuł

Ośnieżone Andy

U nas wciąż mamy lato, jednak na południowej półkul Ziemi panuje astronomiczna zima. W Andach, najwyższych górach Ameryki Południowej, leżą największe na tle roku ilości śniegu. Ośnieżony łańcuch górski ciągnący się m.in. przez Chile i Argentynę, możecie podziwiać na zdjęciu satelitarnym. Zaznaczyliśmy Santiago, stolicę Chile, a także Aconcaguę, najwyższy szczyt Andów, Argentyny i obu Ameryk.

Ośnieżone Andy

Prysznice nad Warszawą

Pojawiające się wielokrotnie w ciągu dnia przelotne opady deszczu, związane z chmurami konwekcyjnymi, nazywane są potocznie "prysznicami". Dlaczego? Świetnie widoczne jest to na przyspieszonym nagraniu z ubiegłego miesiąca, ukazującym taki właśnie dzień w Warszawie. Dominuje dość słoneczna aura, jednak od czasu do czasu przechodzą ulewne deszcze.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest pogodny, tylko miejscami chmurzy się, a na Śląsku przelotnie pada. Wiatr wieje słabo z zachodu. Temperatura wynosi około 20 stopni. W ciągu dnia lokalnie na południu, wschodzie i w centrum może przelotnie popadać i zagrzmieć. Na pozostałym obszarze będzie słonecznie. Termometry pokażą na ogół około 30 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 sierpnia 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 sierpnia 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Świt nad Zatoką Św. Wawrzyńca

Wschodzące słońce odbija się paletą gorących barw w wodach Zatoki Św. Wawrzyńca, na granicy kanadyjskich prowincji Quebec i Nowa Fundlandia. Taki widok tylko z wysokości 400 kilometrów.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.
dalej