Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie od kilkudziesięciu godzin spada, rosnąć zacznie dopiero wieczorem. W tej chwili na barometrach mamy od 1014 hPa (w normie) na Pomorzu do 1019 hPa (lekko podwyższone) na Podkarpaciu. Warunki biometeorologiczne są korzystne, ale z powodu bardzo wysokiej temperatury oraz miejscowych burz mogą przechodzić w niekorzystne, co może się objawiać różnorodnymi bólami, sennością, rozdrażnieniem i rozkojarzeniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Droga Mleczna, czyli nasz dom

@Patryk wybrał się w naprawdę ciemne miejsce, gdzie gwiazd nie przyćmiewało sztuczne oświetlenie. Stosując dłuższe naświetlanie udało mu się uwiecznić Drogę Mleczną, czyli galaktykę, w której mieszkamy, która składa się z miliardów gwiazd. Spróbujcie, może wam też się uda ujawnić jej piękno.

Droga Mleczna. Fot. Patryk Staroń / TwojaPogoda.pl
Droga Mleczna. Fot. Patryk Staroń / TwojaPogoda.pl
Droga Mleczna. Fot. Patryk Staroń / TwojaPogoda.pl

Nad Jeziorem Żarnowieckim

@Katarzyna przesłała nam piękne zdjęcie kończącego się dnia nad Jeziorem Żarnowieckim na Pomorzu. W przyszłości nad jego brzegami powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, dostarczająca nam czystej energii.

Zachód słońca nad Jeziorem Żarnowieckim. Fot. Katarzyna / TwojaPogoda.pl
Zachód słońca nad Jeziorem Żarnowieckim. Fot. Katarzyna / TwojaPogoda.pl

Śnieg w Królestwie Lesotho

Satelita uwiecznił niecodzienne zjawisko. To śnieg pokrywający Góry Smocze w Królestwie Lesotho, niewielkim kraju stanowiącym enklawę w Republice Południowej Afryki. Jest jedynym państwem na świecie położonym w całości na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Funkcjonuje tam tylko jeden ośrodek narciarski, ponieważ ze względu na ciepły klimat, trasy zjazdowe trzeba sztucznie naśnieżać. Zdarzają się jednak wyjątki, takie jak obecnie, a więc naturalny śnieg.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Szkocja czysta jak łza

Rzadko kiedy zdarza się, aby niebo nad Szkocją było zupełnie wolne od chmur. Za sprawą potężnego wyżu tak się właśnie stało, co wykorzystali astronauci mieszkający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Uwiecznili oni ten zakątek Wielkiej Brytanii poprzecinany ośnieżonymi pasmami górskimi. Coś pięknego.

Fot. NASA / ISS / Press Asociation.
Fot. NASA / ISS / Press Asociation.

Twój ulubiony serwis na telefonie

Jesteś poza domem? Nie masz dostępu do komputera, a chcesz sprawdzić prognozę pogody i poczytać najnowsze artykuły? Ściągnij na swój telefon nową, piękną aplikację TwojaPogoda.pl i bądź zawsze na bieżąco, gdziekolwiek się znajdziesz. Chcesz taką aplikację na telefonie? Ściągnij ją ze sklepu Google Play (Android) lub App Store (iOS).

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Inny zachód Słońca

Dzisiaj odmienne spojrzenie na zachodzące Słońce, bo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a więc z ziemskiej orbity, z wysokości 400 kilometrów. Astronauci każdej doby mogą podziwiać kilkanaście takich zachodów Słońca.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Podczas nawałnicy runęła scena, tuż przed koncertem Backstreet Boys

Tuż przed koncertem zespołów Backstreet Boys i 98 Degrees w amerykańskim mieście Thackerville w Oklahomie przetoczyła się gwałtowna burza. Mimo, że organizatorzy postanowili ewakuować widzów, to jednak ci niechętnie i opieszale opuszczali teren. Nawałnica uszkodziła fragment sceny, która spadając raniła kilkanaście osób. Wybuchła panika. 14 osób trafiło do szpitali. Koncert został odwołany.

W jaki sposób wyliczyć, jak daleko od nas znajduje się burza? To proste!

Błyskawica może nas dosięgnąć nawet, jeśli znajdujemy się kilkadziesiąt kilometrów od jej źródła. Warto więc nauczyć się prostej sztuczki, wyliczania odległości w jakiej znajduje się burza. Będziemy wówczas bezpieczniejsi.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Warto też wiedzieć, jak daleko znajduje się burza, bo wówczas będziemy świadomi, ile czasu pozostało nam do ukrycia się w bezpiecznym miejscu. Piorun, czyli wyładowanie elektryczne, to nic innego jak światło, które... Zobacz cały artykuł

Dron należący do ratowników ocalił życie kobiecie porwanej przez fale

Coraz więcej ratowników korzysta z pomocy dronów. Biorą one udział w akcjach patrolowania plaż, a z ich pomocą ratownicy mogą znacznie szybciej i skutecznej udzielić pomocy potrzebującym.

Fot. GeneralDrones.
Fot. GeneralDrones.

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości to właśnie one będą dbały o nasze bezpieczeństwo i ratowały nasze życie. Służby w wielu krajach testują już innowacyjne systemy ratownictwa, w których ważną rolę pełnią... Zobacz cały artykuł

Potężny wstrząs na Pacyfiku

W nocy w rejonie wysp Fidżi na Oceanie Spokojnym doszło do potężnego trzęsienia ziemi. Wstrząs miał siłę M8.2 i był największym na naszej planecie od września 2015 roku. Ognisko trzęsienia znajdowało się ponad 500 kilometrów pod dnem morskim, dzięki czemu fale sejsmiczne nie spowodowały szkód i nie wyzwoliły tsunami.

Potężny wstrząs na Pacyfiku

Prognoza 16-dniowa: Pogoda do początku września przygotowała dla nas sporo niespodzianek

Wakacje dobiegają końca, ale czy oznacza to również, że letnia pogoda niebawem nas opuści? Co nas czeka w pierwszych dniach września? Czy nadal będzie ciepło i słonecznie, a może zrobi się deszczowo i chłodno?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co nas czeka przez następne 2 tygodnie?... Sprawdź prognozę 16-dniową

Gdy żyrafa sięga za daleko...

W parku Safari na przedmieściu Birmingham w Anglii pozwala się turystom karmić żyrafy z samochodu. Najwyższe zwierzęta na naszej planecie są oswojone i przyjazne, nikomu nie wyrządzają krzywdy. Jednak pewna para przestraszyła się zbytniej zuchwałości zwierzęcia, które sięgnęło głową aż na kolana kobiety. Jej chłopak przestraszył się i próbował przymknąć szybę, ściskając głowę żyrafy. Zobaczcie, co się stało później.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, północy i w centrum kraju zachmurzenie jest małe i umiarkowane. Na południu i południowym wschodzie jest bezchmurnie. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi przeważnie od 20 do 22 stopni, tylko nad morzem jest poniżej 20 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 sierpnia 2018 o godzinie 9:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 sierpnia 2018 o godzinie 9:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Podróż na Księżyc w jakości 4K

Niegdyś mogliśmy tylko pomarzyć o ujrzeniu powierzchni Księżyca w pełnych detalach. Dzisiaj dzięki sondom kosmicznym jest to możliwe na wyciągnięcie ręki. Zabieramy Was w niesamowitą podróż na Srebrny Glob za pośrednictwem sondy Lunar Reconnaissance Orbiter. Usiądźcie wygodnie i kliknijcie play.

Błyskawica w spowolnieniu

To nagraniu koniecznie powinni zobaczyć nie tylko amatorzy burz. Nocne niebo nad Sofią, stolicą Bułgarii, przeszyła niezwykła błyskawica. Sfilmowano ją w bardzo dużym spowolnieniu, dzięki tzw. superszybkiej kamerze. Zobaczcie to, co gołym okiem jest niewidoczne, bo trwa zbyt krótko.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest lekko podwyższone i niebawem zacznie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1020 hPa na północy do 1022 hPa na zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne są korzystne, jednak z powodu bardzo wysokiej temperatury i lokalnych burz mogą przechodzić w niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Lwów po oberwaniu chmury

Wczoraj po potężnej ulewie we Lwowie na Ukrainie doszło do podtopień. Według oficjalnej stacji pogodowej w krótkim czasie spadło ponad 20 mm deszczu, jednak w niektórych częściach miasta suma opadów musiała być dużo większa.

Fot. Istagram / kristinalove28.
Fot. Istagram / kristinalove28.

Skutek to zalane drogi, chodniki, zabudowania i firmy. Ratownicy pomogli wydostać się z zalanych samochodów około 130 osobom. Mieszkańcy zamiast wracać z pracy do domu tradycyjnymi busikami, przesiedli się do pontonów. Było szybciej...

Gaszenie pożarów z powietrza

W stanie Montana, gdzie spłonęło 40 kilometrów kwadratowych lasów, do gaszenia ognia użyto olbrzymiego samolotu gaśniczego. Na nagraniu wykonanym przez strażaków, możecie zobaczyć moment zrzutu zabarwionego środka gaśniczego na wyschnięte pole, aby zatrzymać ścianę ognia.

Zdjęcie dnia: Co dziś jemy?

Bocian poszukuje smacznego obiadku w powstałym po ulewnych deszczach rozlewisku. Czym żywią się klekoty? Jak się okazuje, nie tylko żabami, najróżniejszymi owadami czy rybami, ale także mniejszymi ssakami, w tym kretami, a nawet królikami. Smacznego :)

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej