Co się teraz dzieje w pogodzie?

Najpogodniej jest w pasie od Górnego Śląska i Kielecczyzny przez Mazowsze po Mazury i Podlasie. Na pozostałym obszarze chmurzy się, szczególnie na zachodzie i południowym wschodzie, gdzie występują opady. Na Pomorzu są przelotne, a na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie ciągłe i obfite, lokalnie połączone ze słabymi burzami. Wiatr wieje z zachodu. Temperatura wynosi około 20 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 sierpnia 2018 o godzinie 9:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 sierpnia 2018 o godzinie 9:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Potęga atlantyckiego niżu

Tak wygląda potężny układ niskiego ciśnienia, który pod osłoną nocy został uwieczniony nad Atlantykiem przez niemieckiego astronautę Alexandra Gersta z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W środku tego ślimaka, zbudowanego z chmur, ciśnienie spadło poniżej 980 hPa.

Fot. ESA / ISS / Alexander Gerst.
Fot. ESA / ISS / Alexander Gerst.

Trzęsienie ziemi we Włoszech

W nocy środkowe Włochy nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi w tym kraju od stycznia ubiegłego roku. Wstrząs miał M4.9, a jego epicentrum znajdowało się w rejonie miejscowości Campobasso w regionie Molise, około 185 km od Rzymu. Brak jest informacji o ofiarach i poważniejszych szkodach. Włochy to kraj aktywny sejsmicznie. W wyniku ostatniego potężnego trzęsienia w środkowej części kraju, które miało miejsce w sierpniu 2016 roku, zginęło 300 osób.

Trzęsienie ziemi we Włoszech

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie rosnąć. Jutro o tej porze będzie wyższe średnio o 5 hPa. W tej chwili barometry wskazują od 1009 hPa (lekko obniżone) na Pomorzu Gdańskim do 1016 hPa (lekko podwyższone) na Dolnym Śląsku.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Sprzątanie po nawałnicach

Dzisiaj burze przeszły głównie nad wschodnią połową kraju. Najbardziej gwałtowne były po południu w pasie od Podlasia przez Mazowsze i Lubelszczyznę po Podkarpacie i Małopolskę. Straż Pożarna interweniowała 350 razy, głównie przy usuwaniu połamanych drzew, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów i odpompowywaniu wody z rozlewisk. Nawałnice zerwały dachy z kilkunastu budynków. Bez prądu jest 26 tysięcy odbiorców.

Sprzątanie po nawałnicach

Największe szkody żywioł poczynił w miejscowości Stara Ruś, między Zambrowem a Białymstokiem na Podlasiu. Trwająca 3 minuty nawałnica pozrywała tam dachy z większości zabudowań. Szkody są olbrzymie... Zobacz cały artykuł

Trąba wodna widziana ze śmigłowca

Kończymy dzień, którego tematem głównym były trąby wodne. Tym razem pokażemy Wam nagranie tego malowniczego zjawiska z pokładu śmigłowca. Coś pięknego!

Morze porwało rodzeństwo

Tragedia na plaży w Darłówku. W morzu zaginęła trójka rodzeństwa. Ich matka na chwilę poszła do toalety z młodszym dzieckiem. W tym czasie dzieci brodziły w wodzie. Gdy wróciła, cała trója zniknęła jej z oczu. Sfalowane morze porwało całą trójkę. 14-latek wyrzucony został w pobliżu falochronu. Ranny został zabrany śmigłowcem do szpitala, gdzie zmarł. 11 i 13-latka nie udało się odnaleźć. Z powodu zapadającego zmroku i niesprzyjającej aury poszukiwania zostały wstrzymane.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Z powodu sztormu ratownicy wywiesili czerwoną flagę, która oznacza zakaz kąpieli. Śledczy ustalają czy flaga w tym kolorze wisiała wcześniej, gdy chłopcy wchodzili do wody. Według danych IMGW po południu porywy wiatru w Darłówku dochodziły do 50 km/h, przechodziły też przelotne, ale ulewne deszcze.

Ależ to był spektakl!

Zobaczcie to jeszcze raz. Wspaniały spektakl Perseidów.

Stolica Filipin pod wodą

Cyklon tropikalny Yagi, który przeszedł nad Filipinami, przyniósł ulewne deszcze i porywiste wiatry. Najtrudniejsza sytuacja panuje m.in. w rejonie Manili, stolicy kraju. W jedną dobę spadła tam aż połowa miesięcznej normy deszczu. Skutek to masowe podtopienia dróg, budynków i parkingów podziemnych. Zamknięte zostały stacje metra, szkoły i niektóre zakłady pracy. Zginęło 6 osób, 60 tysięcy zostało bez dachu nad głową, a pośrednio lub bezpośrednio ucierpiało ponad milion ludzi.

Rzeka porwała nowiutkie autka

Tak to jest, gdy salon samochodowy buduje się nad brzegiem niepozornej rzeczki, która po większej ulewie może wylać i porwać 16 fabrycznie nowych, gotowych do sprzedaży jeep'ów i dodge'ów. Zobaczcie, co się stało z brykami z New Jersey.

Plażowicze nad Bałtykiem ze zdumieniem podziwiają morskie tornada. Zaczął się na nie sezon

Rozpoczyna się doroczny szczyt sezonu trąb wodnych na Morzu Bałtyckim. Od kilku dni warunki atmosferyczne dla pojawiania się tych spektakularnych zjawisk są wyśmienite. Plażowicze widzieli je już m.in. Darłówku. Zobaczcie je i Wy.

Trąby wodne w sierpniu 2018 roku u wybrzeży Karlskrony w Szwecji. Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Svea Rike.
Trąby wodne w sierpniu 2018 roku u wybrzeży Karlskrony w Szwecji. Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Svea Rike.

Od kilku dni z bałtyckich plaż można podziwiać niecodzienne zjawisko, które z gracją potrafi wynagrodzić nam nawet najbardziej paskudną pogodę, zwłaszcza chłody i przeszywające wiatry, krzyżującą nasze... Zobacz cały artykuł

Najbliższy przelot planetoidy

Planetoida o kryptonimie 2018 PD20 przeleciała najbliższej Ziemi spośród wszystkich 40 innych obiektów, które zbliżyły się do nas od początku tego roku na odległość mniejszą niż znajduje się Księżyc. Obiekt, który miał średnicę między 9 a 20 metrów, znalazł się zaledwie 33 tysiące kilometrów od nas. Co więcej, został odkryty dopiero w dobę po przelocie. Na szczęście nie stanowił dla nas żadnego zagrożenia.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Przed promieniowaniem ultrafioletowym należy chronić nie tylko skórę, ale też oczy. Dlaczego?

Upał to u nas nic nadzwyczajnego, jednak nie aż tak długotrwały. Bardzo wysokie temperatury nie odpuszczają i nieprędko można spodziewać się większego ochłodzenia. Jak radzić sobie w obliczu tak skrajnej aury?

Fot. Pexels / Nitin Dhumal.
Fot. Pexels / Nitin Dhumal.

Zadbaj o nawodnienie organizmu i pij dużo niegazowanej wody. Gdy panuje nieznośny upał, ciało poci się, aby obniżyć swoją temperaturę. Utrata wody i soli mineralnych działa niekorzystnie dla organizmu, może spowodować osłabienie, nudności czy wyczerpanie... Zobacz cały artykuł

Lato na polskiej wsi

Co powiecie na spacer pośród polskiej przyrody? Zabieramy Was wirtualnie za pośrednictwem galerii zdjęć.

Podczas ulewy runął most we Włoszech

Podczas wielogodzinnej ulewy, połączonej z gwałtowną burzą, zawalił się wiadukt w ciągu autostrady A10 we włoskiej Genui. Wstępne bilanse mówią o co najmniej 35 ofiarach śmiertelnych i dziesiątkach rannych. W ciągu 6 godzin na miasto spadły aż 22 mm deszczu, co spowodowało liczne podtopienia dróg i zabudowań.

Za główną przyczynę katastrofy wskazuje się degradację materiałów budowlanych. Jednak to mogło się zbiec w czasie z gwałtowną pogodą. Nie bez znaczenia miał być porywisty wiatr, ponieważ most słynął z tego, że podczas wichur mocno falował. Świadkowie mówią, że konstrukcja runęła tuż po tym, gdy uderzył w nią piorun.

Jeśli często spożywacie mięso, to przyczyniacie się do postępu globalnego ocieplenia

Ekolodzy zachodzą w głowę, jakie jeszcze kroki może uczynić ludzkość, abyśmy mogli skuteczniej walczyć z postępującymi zmianami klimatycznymi. Oto najnowszy pomysł.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Niedawno szwedzcy naukowcy opublikowali wyniki swoich badań, w których donoszą, że dzieci produkują stanowczo za dużo CO2 i metanu oraz przyczyniają się do ocieplania się klimatu. Kilka dni później naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles ostrzegli, że jeszcze groźniejsze dla zmian klimatycznych są psy i koty... Zobacz cały artykuł

Poskręcane trąby wodne

Dzisiaj trąby wodne są naszym tematem dnia. Te piękne zjawiska były ostatnio widoczne nie tylko nad Bałtykiem, ale też nad Morzem Śródziemnym, gdzie pojawiają się bardzo często. Ujrzeli je mieszkańcy włoskiej miejscowości Arenzano, gdzie dwie trąby wodne poskręcały się ze sobą tworząc niesamowity spektakl. Najlepszy widok miały osoby płynące motorówką.

Przelotny upał, po nim gwałtowne burze, a potem powrót normalnego lata. Niestety, na krótko

W tym tygodniu będziemy mieli przeplatankę pogodową. Zdarzy się tak wiele, że chyba każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy krótki upał, który kończą burze, miejscami gwałtowne, a później wszystko wróci do normy, jednak nie na długo. Dlaczego?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nad Danią w kierunku Bałtyku przesuwa się niewielki ośrodek niskiego ciśnienia, którego chłodny front atmosferyczny wędruje dzisiaj z zachodu na wschód Polski. To właśnie on jest sprawcą niebezpiecznej pogody, ponieważ oddziela od siebie skrajnie różne masy powietrza... Zobacz cały artykuł

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dzisiaj najgwałtowniejsze burze przejdą nad regionami wschodnimi. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu (lokalnie do 50 mm), przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 4 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Zachowajcie ostrożność!

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Chmura przysłoniła Słońce

@Leszek nad Ziemią Łódzką uwiecznił niewielką chmurę kłębiastą Cumulus, która przysłoniła Słońce. Promienie świetlne załamując się na kroplach wody zawartych w chmurze, podzieliły się na wyraźne snopy, jednocześnie w tle chmury powstały cienie. Choć to zjawisko jest bardzo powszechne, to jednak rzadko kiedy mamy możliwość, aby się jemu dokładnie przyjrzeć, zwłaszcza, że nie wolno patrzeć bezpośrednio w Słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia oczu.

Chmura kłębiasta przysłania Słońce. Fot. Leszek Rogulski / TwojaPogoda.pl
Chmura kłębiasta przysłania Słońce. Fot. Leszek Rogulski / TwojaPogoda.pl
dalej