Tej nocy największy deszcz spadających gwiazd w tym roku. Jak, gdzie i kiedy go obserwować?

W nocy z niedzieli na poniedziałek czeka nas wyjątkowy spektakl, jedyny taki w roku. Niebo przetną "spadające gwiazdy", a dokładniej meteory z roju Perseidów. Jak, kiedy i gdzie je obserwować?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ostatnie całkowite zaćmienie Księżyca i opozycja Marsa zaostrzyły nam apetyt na spektakularne zjawiska astronomiczne, które można podziwiać gołym okiem wraz z bliskimi. Przed nami kolejne emocjonujące wydarzenie... Zobacz cały artykuł

Monstrum, które zabiło dziesiątki tysięcy Japończyków

11 marca 2011 roku wschodnie wybrzeże japońskiej wyspy Honsiu nawiedziło ponad 40-metrowe tsunami, które powstało po najpotężniejszym trzęsieniu ziemi w historii Kraju Kwitnącej Wiśni. Poniższy film stanowi kompilację nagrań, które powstały przed i w trakcie kataklizmu. Zobaczcie minuta po minucie, co się wówczas zdarzyło.

Miasto Aniołów okiem astronautów

Los Angeles, jedno z największych miast w USA, uwiecznione przez astronautów z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Miasto Aniołów wciśnięte jest między Pacyfik a pasmo górskie San Gabriel, które oddziela metropolię od pustyni Mojave. Tak wiele różnorodnych, skrajnych krajobrazów, oceanu i pustyni.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Podróż z Londynu do San Francisco

Podróż lotnicza z Londynu do San Francisco potrafi dać się we znaki nawet pasażerom luksusowego Airbusa A380, zwłaszcza, że trwa 11 godzin. Dlatego też pokażemy ją Wam w przyspieszeniu, w ciągu zaledwie 4 minut. Zobaczcie chmury i wspaniały wschód Słońca.

Osunięcie ziemi w obiektywie kamery

W południowo-zachodniej części Chin doszło do masywnego osunięcia ziemi ze wzgórza. Kataklizm został sfilmowany przez naocznego świadka. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Można mówić o cudzie, ponieważ każdego roku w różnych regionach świata na skutek schodzenia lawin ziemnych giną tysiące ludzi.

Z małej chmury, mały deszcz

@Grzesiek uwiecznił deszcz padający z chmury kłębiastej nad Dobrym Miastem na Warmii. Smuga opadowa tylko częściowo sięgała ziemi, więc niecały ładunek opadu spadał mieszkańcom na głowy.

Smuga opadowa w Dobrym Mieście w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. Grzesiek / TwojaPogoda.pl
Smuga opadowa w Dobrym Mieście w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. Grzesiek / TwojaPogoda.pl

Lot o wschodzie Słońca nad Himalajami

Każdy z nas chciał w dzieciństwie latać jak ptak. Dzisiaj dzięki samolotom możemy choć trochę spełnić swoje marzenie. Wystarczy tylko wyjrzeć przez okno samolotu podczas rejsu. Niektórzy nagrywają swoje podróże ponad chmurami. Powstają fantastyczne filmy. Na poniższym, który nagrano nad indyjską Shimlą w Himalajach Małych, zobaczycie wschodzące Słońce ponad chmurą burzową podczas mokrego monsunu.

Zdjęcie dnia: Polskie lato

Większość z nas kocha lato. Wycieczka za miasto potrafi zachwycić swojskimi krajobrazami.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Barwy burzowego nieba

Zobaczcie kotłujące się chmury burzowe podświetlane przez promienie zachodzącego Słońca.

Zagadkowe różowe jezioro w Australii

U wybrzeży południowo-zachodniej Australii znajduje się wyspa Middle, która znana jest z tego, że znajduje się tam jezioro Hillier o niezwykłej barwie wody. Mimo, że odwiedza się ją już od ponad 200 lat, to jednak zagadka jasno różowej wody w jeziorze dotąd nie została wyjaśniona. Zmieniło się to, gdy naukowcy pobrali próbki wody i dokładnie przebadali je w laboratorium. Wtedy okazało się, że jezioro jest równie słone, co Morze Martwe.

To niesprzyjające dla większości fauny i flory środowisko zamieszkują jednak glony, które chroniąc się przed intensywnym promieniowaniem ultrafioletowym wytwarzają karotenoid, a więc barwnik, który zabarwia wodę na nietypowy różowy kolor. Świetnie widoczne jest to na powyższym filmie... Zobacz zdjęcie satelitarne

Dolina Śmierci w jakości 8K

Dolina Śmierci to najgorętsze miejsce w Stanach Zjednoczonych i jedno z najbardziej spalonych żarem na naszej planecie. Ostatnio w 2013 roku temperatura sięgnęła tam w cieniu aż 54 stopni. W 1994 roku utworzono tam park narodowy, który ma ponad 13 tysięcy kilometrów kwadratowych i corocznie odwiedzany jest przez ponad milion turystów. Poniższy film w rewelacyjnej jakości 8K uświadomi Wam, że nawet tak gorące i suche miejsce potrafi być piękne.

Prognoza 16-dniowa: Czym nas zaskoczy pogoda do samego końca sierpnia i wakacji?

Dotychczas lato nas rozpieszczało. Było wyjątkowo gorąco i słonecznie. Druga połowa sierpnia i zarazem końcówka wakacji zapowiada się w pogodzie zaskakująco. Czego możemy się spodziewać? Nietypowych chłodów, a może upałów?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co nas czeka do końca sierpnia i wakacji... Zobacz prognozę 16-dniową

Wystartowała sonda Parker Solar Probe, która „dotknie” Słońca

Będzie to jedna z najważniejszych misji w historii ludzkości. Dzięki niej dowiemy się więcej o naszej dziennej gwieździe, której zawdzięczamy życie na Ziemi.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Od setek lat astronomowie badają naszą dzienną gwiazdę przez teleskopy z bardzo daleka, czyli z powierzchni naszej planety lub ziemskiej orbity. Ich odwiecznym marzeniem jednak było zbadanie jej z bardzo bliska. Chcieli dosłownie spróbować „dotknąć” Słońca. Czy jest to w ogóle możliwe? Przecież gigantyczna temperatura i promieniowanie skutecznie zniszczyłoby instrumenty pomiarowe... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niedzielny poranek w większości regionów kraju jest rześki i słoneczny. Dominują ławice chmur pierzastych powstałych ze smug lotniczych. Jedynie na Podkarpaciu oraz na Pomorzu chmurzy się, ale pada tylko na Pomorzu Gdańskim. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu. Temperatura wynosi od 16 stopni na północy do 19 stopni na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 sierpnia 2018 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 sierpnia 2018 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wyglądała jak tsunami

Mieszkańców miasta Anna w amerykańskim stanie Illinois przeraziła chmura szelfowa, która przybrała spektakularną formę tsunami lub wodospadu. Wał szkwałowy w chmurze burzowej przypomina zderzak w samochodzie. Jego przejściu towarzyszy porywisty wiatr, za którym nadchodzi ściana deszczu i błyskawice.

Nadgryzione Słońce

Tak wyglądała słoneczna tarcza podczas wczorajszego częściowego zaćmienia Słońca w mieście Stornoway w Szkocji. Księżyc zakrył Słońce w taki sposób, że wyglądało ono jakby było nadgryzione. W północnej Europie można było zobaczyć tarczę słoneczną przysłoniętą w nie więcej niż 30-procentach.

Fot. Twitter / Giuseppe Petricca.
Fot. Twitter / Giuseppe Petricca.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Mamy złe wieści dla meteopatów, ponieważ w godzinach południowych ciśnienie zacznie szybko spadać. Będzie to długi spadek, ponieważ potrwa aż do wtorkowego poranka. Przez ten czas ciśnienie obniży się o 15 hPa. W tej chwili na barometrach mamy od 1014 hPa (w normie) na północy do 1021 hPa (lekko podwyższone) na południu i południowym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ochłodziło się nawet o 15 stopni!

Potężne ochłodzenie z dnia na dzień we wschodniej połowie naszego kraju. W Olsztynie i Rzeszowie temperatura w najcieplejszym momencie dnia spadła w ciągu doby o 10 stopni, w Warszawie, Krakowie i Lublinie o 11 stopni, w Kielcach o 12 stopni, w Suwałkach o 13 stopni, a w Tarnowie nawet o 15 stopni. Wczoraj w tym ostatnim mieście były 34 stopnie, dzisiaj już tylko 19 stopni. Na zachodzie kraju zmiany temperatury były w tym czasie minimalne.

Ochłodziło się nawet o 15 stopni!

Huragan Stulecia okiem satelity

Zdjęcie po lewej stronie zostało wykonane przez satelitę Sentinel. Widoczne są na nim lasy powalone przez nawałnicę, która przeszła w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku między Bytowem a Kościerzyną na Pomorzu. To zaledwie fragment największego kataklizmu, jaki dotknął polskie lasy w historii działalności Lasów Państwowych.

Fot. ESA / Google Maps.
Fot. ESA / Google Maps.

Wstrząs na Górnym Śląsku

O godzinie 13:53 na terenie kopali węgla kamiennego Bobrek-Piekary Ruch Bobrek w Bytomiu doszło do wstrząsu o sile M3.6. Odczuli go mieszkańcy Górnego Śląska, a zwłaszcza Katowic, Bytomia, Gliwic i Chorzowa. Nasi czytelnicy zgłosili, że drżały ściany i szyby w oknach, z regałów spadały różne przedmioty i kołysały się lampy. W kilkunastu budynkach popękały ściany, kominy i zadaszenia. Był to najsilniejszy wstrząs od długiego czasu. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej