Ten krótki filmik naprawdę warto obejrzeć do samego końca.
Ten krótki filmik naprawdę warto obejrzeć do samego końca.
Tak gorąco tego lata jeszcze nie było. Termometry pokazały wczoraj na zachodnich krańcach Polski nawet 37 stopni w cieniu. Jak się okazuje, miejscami temperatura była najwyższą od ponad 20 stopni, bo żar dotarł tam, gdzie zwykle jest dużo słabszy.
Największa fala upałów tego lata osiąga właśnie apogeum. Wczoraj najgorętszym miastem było, nietypowo, Świnoujście, gdzie termometr na oficjalnej stacji IMGW wskazał aż 36,8 stopnia. To najwyższa temperatura od 1994 roku... Zobacz cały artykuł
Nad Francją, Anglią i zachodnimi Niemcami przechodzą burze związane z układem niskiego ciśnienia, który znad Francji wędruje w kierunku południowej Norwegii. Służby meteo w poszczególnych krajach wydały ostrzeżenia średniego i dużego stopnia. Spodziewane są ulewne deszcze, gradobicia i wichury, które mogą powodować szkody. W nocy i jutro front burzowy zacznie przechodzić nad Polską.
Losy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jeszcze nie są ostatecznie przesądzone. Trwa wojna pomiędzy NASA a rządem, który zamierza ją zniszczyć za 6 lat.
Wszystko wskazuje na to, że największym pierwszym kontrowersyjnym kosmicznym projektem 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie likwidacja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)... Zobacz cały artykuł
Tragiczny bilans silnego trzęsienia ziemi na Indonezji. Na wyspie Lombok, popularnej wśród turystów, zginęło 347 osób, a 1500 zostało rannych. W gruzach legło aż 80 procent budynków, pozostawiając bez dachu nad głową 165 tysięcy mieszkańców. Natychmiastowej pomocy potrzebuje 20 tysięcy ludzi. Indonezja to jeden z najczęściej nawiedzanych przez trzęsienia ziemi krajów na świecie. Wstrząsy na tle historii pozbawiły tam życia setki tysięcy ludzi.
Dzisiaj burze mogą się pojawiać w wielu regionach kraju, głównie jednak na zachodzie. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
Największa od początku tego roku fala upałów wielkimi krokami zmierza do końca. Przed nami spore ochłodzenie poprzedzone burzami, które mogą być gwałtowne, powodować szkody i stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.
W czwartek upał utrzymywać się będzie na przeważającym obszarze kraju. Nie dotrze on tylko na krańce wschodnie, gdzie termometry pokażą 28-29 stopni. Poza tym w najcieplejszym momencie dnia będzie od 32 do 34 stopni, a miejscami na zachodzie i południu nawet powyżej 35 stopni... Zobacz cały artykuł
Niestety, zmarł 12-latek, który znajdował się w przyczepie kempingowej zgniecionej przez drzewo podczas nawałnicy, która przed tygodniem przeszła nad jeziorem Osiek koło Dobiegniewa. W środku schroniła się 40-letnia kobieta z dwójką swoich dzieci: 17-latkiem i 12-latkiem. Młodsze dziecko nie zdążyło odskoczyć i zostało przygniecione przez konar. Dziecko w stanie ciężkim zostało przetransportowane śmigłowcem do szpitala, gdzie po kilku dniach lekarze orzekli śmierć mózgu.
To jest problem wielu polskich dróg i chodników...
Poranek jest pogodny, tylko miejscami chmur jest więcej. Deszcz przynoszą one jedynie w północnej Małopolsce. Wiatr wieje słabo, na zachodzie zmienił kierunek na północny, zaś na wschodzie nadal wieje z południowego wschodu. Temperatura wynosi 23-24 stopnie w cieniu.
Dramatyczna powódź błotna w rejonie popularnego nadmorskiego kurortu Antalya w Turcji. Zwały błota zeszły tam na miejscowość zatapiając niektóre domy aż po same dachy. Mieszkańcy są zrozpaczeni. Dorobek całego życia dosłownie poszedł w błoto.
Ciśnienie jeszcze rośnie, jednak po południu zacznie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1014 hPa (w normie) na środkowym Pomorzu do 1020 hPa (lekko podwyższone) na Podlasiu. Warunki biometeorologiczne z powodu burz i wysokiej temperatury pozostaną niekorzystne.
Gwałtowne burze i ulewne deszcze przechodzące nad krajami alpejskimi przynoszą tzw. powodzie błyskawiczne, które powodują znaczne szkody. Wcześniej informowaliśmy Was o zabójczym osunięciu ziemi u stóp Mont Blanc, a teraz docierają do nas wieści o podtopieniach w Chamoson w Szwajcarii.
Nurt wezbranej rzeki uderzając o most zaczął rozrzucać na dużą odległość błoto. Przypominało to erupcję błotnego wulkanu. To śmiertelnie groźne zjawisko.
Błyskawica uderzyła w statek u wybrzeży francuskiej Normandii. Załodze nic się nie stało.
Mamy nowy rekord tegorocznej temperatury. Dziś po południu przy granicy z Niemcami, m.in. w Świnoujściu i Słubicach, termometry pokazały w cieniu aż 37 stopni! W wielu miejscowościach środkowej i zachodniej Polski odnotowano od 31 do 34 stopni, tylko na południu i wschodzie temperatura sięgnęła 29-30 stopni. Upał jest suchy, ponieważ wilgotność względna spada przeważnie poniżej 35 procent, a lokalnie poniżej 20 procent. Jutro będzie równie gorąco.
Znad Niemiec nad zachodnie regiony kraju wkracza strefa burz. Ich natężenie jest małe i średnie. W nocy chmury burzowe przejdą nad zachodnim Pomorzem, Ziemią Lubuską, Wielkopolską, Ziemią Łódzką, Śląskiem i Małopolską. Może tam miejscami spaść do 15-30 mm deszczu, a wiatr osiągać do 70-80 km/h. To będzie bardzo ciepła noc. W strefie opadów i burz odnotujemy nie mniej niż od 20 do 22 stopni. @Piotr przesłał nam zdjęcie chmur burzowych nadciągających od strony Niemiec nad Międzyzdroje.
Olbrzymia chmura burzowa, która przyniosła grad większy od piłek tenisowych w Colorado Springs w USA, świetnie widoczna jest na animacji zdjęć satelitarnych. Biały kłębek wypiętrzył się do wysokości kilkunastu kilometrów. W górnych warstwach chmury temperatura spadła do około minus 30 stopni. To świetne warunki do formowania się gradzin nawet o średnicy 10 cm.
Lawina kamienna nawiedziła alpejski kurort Courmayeur w Dolinie Aosty, w północnych Włoszech, przy granicy ze Szwajcarią. Nad miejscowością leżącą u stóp Mont Blanc przeszła potężna ulewa, która sprawiła, że masy kamieni zsunęły się ze stoku górskiego, tarasując drogę i tamując nurt rzeki Marghera. Bilans żywiołu okazał się tragiczny, ponieważ zginęły 2 osoby. Ratownicy ewakuowali z zagrożonych domostw około 320 osób.
Na powyższym nagraniu możecie zobaczyć 25 tysięcy metrów sześciennych skał, które zatamowały rzekę i zasypały miejscową drogą, odcinając miasteczko od świata. Poniżej lawinisko, które usuwane jest przez służby, widoczne jest z lotu ptaka.
Lipiec jest dla większości Polaków ulubionym miesiącem w roku, ponieważ większość z nas spędza go na urlopie. Morze, góry, jeziora? Zobaczcie najpiękniejsze oblicze pełni lata w Polsce na zdjęciach.
Najbardziej przerażającą chmurą w dziejach ludzkości jest grzyb atomowy, który powstał 73 lata temu nad Hiroszimą, gdy na miasto zrzucona została bomba atomowa. Dziesiątki tysięcy mieszkańców zanim ją zobaczyły dosłownie wyparowały.
Obchodzimy 73. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na japońską Hiroszimę. Ten dramatyczny dzień, który corocznie wspomina cały świat, zapisał się także na kartach historii meteorologii. Bezchmurne niebo, wysoka temperatura, bliska obecność wyżu atmosferycznego oraz bomba atomowa, stworzyły... Zobacz cały artykuł