Cały urok pięknego Krakowa uchwycony smartfonem na filmie w hyperlapse

Uchwycenie piękna miast wcale nie musi wiązać się z drogim sprzętem. Tak naprawdę wystarczy trochę kreatywności, smartfon, gimbal i dobrodziejstwa techniki hyperlapse.

Fot. Beyond The Time/YouTube.
Fot. Beyond The Time/YouTube.

Tomasz Walczak realizuje swój bardzociekawy i inspirujący projekt Beyond The Time na profilu na YouTube. Tym razem postanowił uwiecznić całe piękno Krakowa, dawnej stolicy Polski, na filmie w technice hyperlapse... Zobacz film

Rośnie liczba ofiar Wulkanu Ognia

Wzrosła liczba ofiar najbardziej zabójczej erupcji wulkanicznej w Gwatemali od 1929 roku. Na początku czerwca wybuchł wulkan Fuego, który zmiótł z powierzchni ziemi wiele wiosek położonych u swoich stóp. Pod gorącymi popiołami i w rwących potokach błota, kamieni i materiału wulkanicznego zginęły 422 osoby, jednak tylko 125 udało się odnaleźć. Rodziny kolejnych 297 osób wciąż nie mogą pochować swoich bliskich. W ostatnich dniach odnaleziono kolejne 4 ciała.

Inwazja biegaczy stepowych

Biegacze stepowe, rośliny znane głównie z obszarów pustynnych, gnane silnym wiatrem przypuściły atak na miejscowość Victorville w południowej Kalifornii. Mieszkańcy przyznają, że turlające się krzaki pojawiły się w okolicy nie raz, jednak takich ich ilości jeszcze nie widzieli. Biegaczy było tak dużo, że zatarasowały drzwi, uniemożliwiając wydostanie się z domów.

Bargiel rano zjedzie z K2

Andrzej Bargiel, himalaista z Zakopanego, podjął się wyzwania, które dotąd wydawało się niemożliwe. Chce jako pierwszy człowiek na świecie zjechać na nartach z K2, drugiej najwyższej góry na świecie. Andrzej dotarł dziś do obozu czwartego na wysokości 8000 metrów. Zdobycie szczytu i zjazd na nartach planuje jutro o poranku. Trzymamy za niego kciuki. A oto najnowsze zdjęcie.

Fot. Twitter / @JedrekBargiel / Bartek Bargiel.
Fot. Twitter / @JedrekBargiel / Bartek Bargiel.

Jak zaczęło padać, to przestało dopiero po 750 milionach lat. To była największa ulewa w historii świata

Największe opady deszczu, jakie kiedykolwiek miały miejsce na naszej planecie, rozpoczęły się 200 milionów lat po uformowaniu się Ziemi i trwały przez kolejne 750 milionów lat, powodując przy tym powstanie wszystkich oceanów.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nawet największa ulewa, podczas gwałtownej burzy, nie może się równać z tą, która miała miejsce krótko po powstaniu naszej planety. W ciągu 150 milionów lat po uformowaniu się Ziemi, jej powierzchnia gwałtownie się schładzała, co doprowadziło do utworzenia się skorupy ziemskiej... Zobacz cały artykuł

Zielona kometa w sierpniu przemknie obok Słońca. W Polsce może być widoczna gołym okiem

Astronomowie donoszą o zielonej komecie, która z olbrzymią prędkością zbliża się do Słońca. W połowie sierpnia, gdy znajdzie się najbliżej Ziemi, może być na tyle jasna, abyśmy mogli ją podziwiać gołym okiem.

Fot. Michael Jäger.
Fot. Michael Jäger.

Kometa C/2017 S3 PANSTARRS została odkryta 23 września ubiegłego roku przez teleskop PanSTARRS znajdujący się na szczycie wulkanu Haleakala na Hawajach, jednak dopiero w ostatnich tygodniach zbliżyła się do naszej części Układu Słonecznego na tyle blisko, aby można ja było zaobserwować za pomocą zwyczajnych teleskopów... Zobacz cały artykuł

Zdjęcie dnia: Zielona zorza

Dla takich widoków warto zmarznąć na kość.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek mamy przeważnie bezchmurny, jedynie miejscami w centrum, na północnym wschodzie i północnym zachodzie pojawiają się niegroźne obłoki, które jednak nie przynoszą deszczu. Wiatr wieje słabo z kierunków północnych. Temperatura wynosi około 20 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 lipca 2018 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 lipca 2018 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie do południa będzie powoli rosnąć, a po południu lekko spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1010 hPa (lekko obniżone) na północnym wschodzie do 1014 hPa (w normie) na południowym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą wreszcie korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Niesamowity lot przez chmury

Każdy z nas marzył kiedyś, żeby latać jak ptak. Niektórzy przestali marzyć i po prostu to zrealizowali. Mowa o wingsuiterach, którzy wdziewają specjalny kombinezon i rzucają się ze szczytu górskiego lub samolotu w chmury. Zobaczcie zapierające dech krajobrazy sfilmowane podczas jednego z takich ekstremalnych lotów nad miejscowością Toogoolawah w Australii.

Chmury rzucają długie cienie

Na aktualnym zdjęciu satelitarnym nad północno-zachodnią Polskę znad Niemiec nadciągają chmury, które o zachodzie słońca rzucają bardzo długie cienie. Jeśli spojrzycie na poniższe zdjęcie zobaczycie, że cienie sięgają od okolic Berlina aż po Wrocław. To w linii prostej aż 300 kilometrów. Mieszkańcy tych regionów mogą zobaczyć te cienie na niebie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 lipca 2018 o godzinie 20:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 lipca 2018 o godzinie 20:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Aktualna sytuacja na rzekach

Wody Polskie opublikowały szczegółowy raport sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w Polsce. Jak wynika z komunikatu, Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Gospodarka prowadzona na zbiornikach administrowanych przez regionalne zarządy gospodarki wodnej uwzględnia prognozy pogody. Zbiorniki dysponują rezerwami i są przygotowane na przyjęcie ewentualnych wód opadowych. Zobacz szczegółowy raport o sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej... Zobacz raport

Zdjęcie dnia: Podwójna burza

Potężna chmura burzowa Cumulonimbus odbijająca się w gładkiej powierzchni morza sprawia wrażenie podwójnej.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Dwa ciemne leje jednocześnie

Nad miastem Marshalltown w stanie Iowa zawyły syreny alarmowe, ostrzegające przed nadciągającym tornadem. Jednak oczom mieszkańców ukazały się nie jeden, lecz dwa leje. Zrywały one dachy z domów, łamały drzewa i uszkadzały linie energetyczne. 10 osób trafiło do szpitali z obrażeniami, na szczęście niegroźnymi. Zobaczcie to przerażające zjawisko na nagraniu.

Z powodu ulew stadion w Wołgogradzie zaczął przeciekać

Ulewne deszcze, które przechodzą nad Wołgogradem w Rosji, spowodowały osunięcie nasypu pod stadionem, na którym podczas mundialu reprezentacja Polski pokonała Japończyków. W ziemi utworzyła się kilkumetrowa wyrwa, która pochłonęła m.in. chodnik. Mieszkańcy są wściekli na władze, że stadion wart 260 milionów dolarów zaczął przeciekać, a grząska ziemia zaczęła się osuwać. Naprawa ma być bardzo kosztowna i potrwa przynajmniej tydzień.

Piorun wywołał największą eksplozję w spisanej historii ludzkości. Zginęło bardzo wiele ludzi

W czasach panowania Napoleona doszło do największej w historii ludzkości eksplozji wywołanej przez zjawiska pogodowe. Winowajcą była błyskawica. Przenieśmy się do osiemnastego wieku i sprawdźmy, jak do tego doszło.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

26 czerwca 1807 roku po gorącym dniu, niebo zaczęło się przysłaniać ciemnymi chmurami. Nad horyzontem widoczne były błyski. Żołnierze przygotowywali się na nadchodzącą burzę, ale żaden z nich nie mógł wiedzieć... Zobacz cały artykuł

Burzowo na wschodzie kraju

Miejscami we wschodniej części kraju występują przelotne, ale chwilami intensywne opady deszczu, którym towarzyszą burze. Podczas nich możliwy jest drobny grad i porywisty wiatr. Niewykluczone są też lokalne podtopienia. Po burzach temperatura obniża się z 26 do 22 stopni, jest też parno i duszno.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Pierwsza ekspedycja badawcza odkrywa nieznany ekosystem Antarktydy

Na Antarktydzie pracuje już pierwszy zespół badawczy, którego zdaniem jest odkrycie największych tajemnic tego najmniej przez ludzkość zbadanego kontynentu. Szykują się niesamowite odkrycia.

Fot. BAS.
Fot. BAS.

W lipcu ubiegłego roku cały świat obserwował proces pękania Lodowca Szelfowego Larsena na Antarktyce. Wówczas satelita Sentinel-1 przesłał spektakularne zdjęcia, na których mogliśmy zobaczyć odłamanie się ogromnej góry lodowej o nazwie A-68. Ma ona obecnie powierzchnię aż 5800 kilometrów kwadratowych... Zobacz cały artykuł

W Tatry lepiej nie wychodzić

W dalszym ciągu warunki do uprawiania turystyki w Karpatach są bardzo złe. Wszystkie szlaki są mokre, śliskie, błotniste. Po intensywnych deszczach potoki, zazwyczaj spokojne, zmieniły się w rwące rzeki i w wielu miejscach wystąpiły z koryt. Na wielu szlakach stoi woda. Ratownicy odradzają wyjść do czasu opadnięcia wody w rzekach i poprawy pogody.

Najnowsze zdjęcia z Tatr

Wodogrzmoty Mickiewicza chwilę temu. Bieżący komunikat można śledzić tu: http://tpn.pl/zwiedzaj#komunikat-turystyczny W Tatrach słowackich sytuacja wygląda podobnie. Zamknięte szlaki: 1. Dolina Białej Wody - od Łysej Polany do rozdroża pod Polskim Grzebieniem 2. Dolina Jaworowa 3. Tatrzańska Magistrala między Siodełkiem a Schroniskiem Zamkovskiego 4. Dolina Staroleśna 5. Żółty szlak Tatrzańskiej Lenej do Wodospadów Zimnej Wody Zniszczone mosty znajdują się również w kilku miejscach w dolinie Cichej i Koprowej.

Opublikowany przez Tatrzański Park Narodowy Czwartek, 19 lipca 2018

W Tatrach zamknięto: szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich; szlak wokół Morskiego Oka oraz na Rysy; mostek przy Wielkim Stawie w Dolinie Pięciu Stawów Polskich; szlak przez Dolinę Małej Łąki na przełęcz Kondracką; szlak z Murowańca do Czarnego Stawu; szlak z Brzezin do Murowańca; szlak z Murowańca na Rówień Waksmundzką; szlak z Rusinowej Polany na Polanę pod Wołoszynem; szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza na Psią Trawkę i dalej na Cyrhlę; zalana jest Polana Pisana oraz Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej; zalany jest odcinek szlaku z Doliny Kościeliskiej na Przysłop Miętusi (fragment Ścieżki nad Reglami); Jaskinia Mroźna została częściowo zalana i jest nieczynna do odwołania; Droga Oswalda Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka na odcinku od skrętu na Murzasichle do ronda na Wierch Porońcu.

Na Wiśle tworzy się nawet 3-metrowa fala wezbraniowa, która płynie w kierunku Krakowa

Ulewy w Karpatach skończyły się podtopieniami, ale również gwałtownym podniesieniem się poziomu wód w rzekach. Obecnie woda z mniejszych rzek spływa do Wisły, na której formuje się fala wezbraniowa o wysokości nawet ponad 3 metrów.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin na południu kraju, głównie w południowej części woj. śląskiego i małopolskiego, spadły olbrzymie ilości deszczu, miejscami przekraczające 200 mm. To wystarczyło, aby doszło zarówno do podtopień spowodowanych ulewami, jak i wezbrań rzek... Zobacz cały artykuł

dalej