Czerwiec był przepiękny

Zobaczcie zdjęcia najpiękniejszych krajobrazów minionego czerwca w Polsce.

Lokalnie zaczęło grzmieć

Miejscami nad województwem zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim i podkarpackim zaczęły się pojawiać burze. Chmury burzowe przynoszą tam przelotne, ale chwilami ulewne deszcze, a także porywisty wiatr. Komórki burzowe wędrują z zachodu na wschód. Prosimy o zachowanie ostrożności.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Niezdecydowana błyskawica

W najbliższych dniach po dłuższej przerwie wrócą burze, ale po pierwsze występować będą one jedynie lokalnie, a po drugie będą słabe. Mimo to taki spektakl, jak na poniższym nagraniu, być może gdzieniegdzie uda się zaobserwować.

Rzeki to główny emitent dwutlenku węgla, a jest ich dwukrotnie więcej niż sądzono. Co to oznacza?

Naukowcy uważają, że rzeki są głównymi emitentami dwutlenku węgla, a wraz z postępującym ociepleniem będą produkować tego gazu coraz więcej. Odkrycie, że cieków wodnych jest na świecie dwukrotnie więcej niż sądzono, może wywrócić badania nad klimatem do góry nogami.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Badacze klimatu dotychczas nie doceniali roli rzek, potoków i strumyków w procesie globalnego ocieplenia, ponieważ nie zdawali sobie sprawy z tego, jak wiele jest ich na naszej planecie, a także... Zobacz cały artykuł

Spacer po lesie? Uważajcie!

Z powodu suszy w lasach zachodniej i środkowej Polski nadal utrzymuje się najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. To oznacza, że wystarczy tylko wyrzucony niedopałek lub szkło, a także iskra z silnika samochodowego, aby doszło do pożaru. Na pozostałym obszarze zagrożenie jest umiarkowane. Pamiętajcie o tym, gdy wybierzecie się na spacer do lasu. Z powodu posuchy grzybiarze póki co będą musieli obejść się smakiem.

Fot. Lasy Państwowe.
Fot. Lasy Państwowe.

Ośnieżone szczyty Tatr widziane z odległości 140 kilometrów

@Tomek korzystając w miniony wtorek z wyjątkowej przejrzystości powietrza pochodzenia arktycznego poczynił tzw. daleką obserwację, przy okazji uwieczniając ośnieżone szczyty Tatr z miejscowości Szkodna na Podkarpaciu, a wiec z odległości ponad 140 kilometrów! W Szkodnej było pochmurno i deszczowo, a nad Tatrami pogodnie. Wspaniałe ujęcie.

Ośnieżone Tatry widziane ze Szkodnej. Fot. Tomasz Ziajor.
Ośnieżone Tatry widziane ze Szkodnej. Fot. Tomasz Ziajor.

Odkryto komnatę w Wielkiej Piramidzie

Znajdująca się w Gizie, wybudowana przed ponad 4,5 tysiącami lat Piramida Cheopsa (zwana też Wielką Piramidą) nadal pobudza naszą wyobraźnię i całkiem słusznie.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Francusko-japoński zespół archeologów odkrył w jej wnętrzu tajemniczą, nieznaną wcześniej komnatę. A równie ciekawe jest to, jak udało się tej sztuki dokonać. Oczywiście samym sukcesem jest odkrycie nowej komnaty... Zobacz cały artykuł

W tym domku mieszkały osy

@Alicja natknęła się na prawdziwe dzieło sztuki stworzone przez osy. To ich dom, który wygląda tak, jakby był zrobiony z posklejanych muszli. "Trzeba przyznać, że owady wykonały misterną i piękną pracę. Lokatorów już nie ma, a dach, pod którym mieszkały, idzie do rozbiórki, tak więc nikomu nic się nie stało" - powiedziała nam czytelniczka.

Gniazdo os w Białym Piątkowie w woj. wielkopolskim. Fot. Alicja / TwojaPogoda.pl
Gniazdo os w Białym Piątkowie w woj. wielkopolskim. Fot. Alicja / TwojaPogoda.pl
Gniazdo os w Białym Piątkowie w woj. wielkopolskim. Fot. Alicja / TwojaPogoda.pl

Jedna połowa Polski w suszy, zaś druga w deszczu. Czeka nas spore przemeblowanie w pogodzie

Wszystko wskazuje na to, że najgorszą suszę mamy już za sobą. Wskazują na to nie tylko najnowsze dane Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, ale też prognozy długoterminowe, w których dominują obfite deszcze.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

O tej porze roku brak deszczu to katastrofa dla rolników, ogrodników i sadowników, a zbawienie dla urlopowiczów. Dotychczas aura nie rozpieszczała tych pierwszych, a raczyła tych drugich, bo było sucho, słonecznie i ciepło... Zobacz cały artykuł

Upał wrócił po prawie 2 tygodniach przerwy. Kiedy czeka nas fala upałów z prawdziwego zdarzenia?

Lipiec w ostatnich latach przynosił nam przynajmniej jedną dłuższą falę upałów, w najcieplejszych regionach z temperaturą przekraczającą 35 stopni. Czy w tym roku też tak będzie? A może limit dni upalnych został wyczerpany już w czerwcu?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W tym roku pierwszy upał pojawił się najwcześniej od 6 lat, bo już podczas długiego majowego weekendu. Jednak w większości miejscowości odnotowano go na przełomie maja i czerwca. Od tego czasu mieliśmy przynajmniej jeden dzień z temperaturą przekraczającą w cieniu 30 stopni... Zobacz cały artykuł

Rekordowo ciepło w Szkocji

Początek lipca przyniósł na Wyspach Brytyjskich rekordowe temperatury. W mieście Motherwell termometry pokazały 33,2 stopnia i była to nowa najwyższa temperatura kiedykolwiek zmierzona w Szkocji. Poprzedni rekord z sierpnia 2003 roku pochodził z miejscowości Greycrook i wynosił 32,9 stopnia. Lokalny rekord padł też w Glasgow, gdzie zmierzono 31,6 stopnia.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niemal w całym kraju poranek jest słoneczny, w wielu miejscach na niebie nie ma ani jednej chmury. Pochmurno jest jedynie w zachodniej części Dolnego Śląska, ale nie pada. Wiatr wieje słabo z zachodu. Na termometrach mamy już wysokie wartości, od 18 do 20 stopni. Zapowiada się gorący i pogodny dzień, z burzami jedynie w górach.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 5 lipca 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 5 lipca 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Trzęsienie ziemi na żywo

Trzęsienie ziemi nawiedziło Albanię na południu Europy. Epicentrum wstrząsu znajdowało się 25 km na zachód od Tirany, stolicy kraju. Mieszkańcy w panice wybiegali z drżących budynków i gromadzili się w parkach. Na nagraniu możecie zobaczyć moment wstrząsu, który zaskoczył prowadzących program kulinarny w telewizji na żywo. Oto, jak zareagowali:

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie spada, dopiero wieczorem zacznie powoli rosnąć. Jest optymalne dla naszego samopoczucia, ponieważ w tej chwili barometry pokazują od 1010 hPa na północy do 1014 hPa na południu kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Upał wrócił po niemal 2 tygodniach

Prawie 2 tygodnie minęły od ustąpienia upałów. Ostatni raz panowały one 21 czerwca, a więc w pierwszy dzień astronomicznego lata. Jak pamiętamy, później nadeszło duże ochłodzenie. Zdarzały się dni, że temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekraczała 11-12 stopni. Dziś upał wrócił miejscami na Dolny Śląsk, Ziemię Lubuską i do Wielkopolski, gdzie termometry pokazały nawet 31 stopni w cieniu.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Krótsze i szybsze wejście na Gubałówkę teraz będzie odpłatne

Oficjalny czarny szlak na Gubałówkę wiedzie w Zakopanem ulicą Gładkie i przez las. Jednak turyści bardzo często skracają sobie drogę o 100 metrów wchodząc na górę przez dawną trasę narciarską, wzdłuż trasy kolejki linowo-terenowej. Jednak jest to teren prywatny, więc jego właściciele zrzeszeni w Stowarzyszeniu Rozwoju Gubałówki postanowili postawić budkę i sprzedawać bilety za wejście. Koszt jednego to około 3 złotych.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Błyski i dwa donośne grzmoty

Jasny bolid był widoczny na nocnym niebie nad chińską prowincją Guangdong. Jego przelot i najpotężniejszy rozbłysk przysłoniła chmura. Mieszkańcy miasta Jinghong mówią o dwóch donośnych grzmotach, które towarzyszyły gwałtownemu pojaśnieniu obiektu. Meteoroid spalił się w większości lub w całości na wysokości kilkudziesięciu kilometrów nad ziemią. Nie wiadomo czy jakieś jego fragmenty dotarły do ziemi.

Lubicie ładne widoki? Zobaczcie najpiękniejsze krajobrazy czerwca w Polsce na zdjęciach

Niedostatek opadów sprawił, że soczysta roślinność zaczęła wysychać. Z kolei dzięki wcześniejszej niż zwykle wegetacji, krajobrazy przypominały bardziej lipiec. Zboża wzeszły szybciej, szybciej też ruszyły zbiory. Zobaczcie na pięknych zdjęciach, co działo się w Polsce na niebie i ziemi w czerwcu.

Tak gorąco jeszcze nie było. Temperatura odczuwalna przekracza 45 stopni. "Jest jak w saunie"

Takich upałów Amerykanie i Kanadyjczycy jeszcze nie przeżywali. Nie dość, że temperatura przekracza 35 stopni w cieniu, to jeszcze wilgotność powietrza jest ekstremalnie wysoka. Można się poczuć jak w saunie.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Mieszkańców północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych i wschodniej części Kanady nawiedziła największa tego lata fala upałów. Gdy spojrzy się na wskazania termometrów, to mimo ponad 35 stopni, niczego... Zobacz cały artykuł

Prapiroon nad Koreami i Japonią

Cyklon tropikalny imieniem Prapiroon przetoczył się z Morza Żółtego nad Morze Japońskie, przynosząc w międzyczasie ulewne deszcze i porywisty wiatr na Półwyspie Koreańskim i w Japonii. Doszło tam do powodzi i osunięć ziemi. Rannych zostało niemal 20 osób. Obecnie układ niskiego ciśnienia dociera nad północną Japonię.

Zdjęcie satelitarne cyklonu Prapiroon. Fot. Suomi NPP / NASA.
Zdjęcie satelitarne cyklonu Prapiroon. Fot. Suomi NPP / NASA.
dalej