Rwąca rzeka porwała autobus

Co najmniej 20 osób zginęło w powodziach i osunięciach ziemi, które nawiedziły Nepal. Trwa tam obecnie półroczna pora mokra, corocznie kończąca się tragicznymi wezbraniami rzek. Poniżej możecie zobaczyć dramatyczne nagranie, jak rwąca rzeka porywa autobus.

Dłużej poczekamy na wystrzelenie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Niestety, Amerykańska Agencja Kosmiczna kolejny raz przełożyła start wielkiej misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, następcy słynnego Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Kilka miesięcy temu NASA informowała o licznych problemach uniemożliwiających planowe ukończenie prac nad teleskopem JWST. Zaowocowały one przełożeniem startu misji z 2019 na 2020 rok. Teraz dochodzą do nas kolejne, jeszcze smutniejsze wieści. Agencja wyznaczyła nową datę startu na... Zobacz cały artykuł

Fluctus, chmura niczym fale

@Andrzej uwiecznił dziś rano w Katowicach chmury Fluctus, które przypominają fale na niebie. Po raz pierwszy opisali to zjawisko pod koniec dziewiętnastego wieku Lord Kelvin i Hermann von Helmholtz. Stąd też dotychczas mówiono o nich chmury Kelvina-Helmholtza. Obłoki te powstają, gdy przepływ poszczególnych warstw powietrza zostaje zakłócony przez przeszkodę, np. wzniesienia.

Chmury Fluctus w Katowicach. Fot. Andrzej Nobik.
Chmury Fluctus w Katowicach. Fot. Andrzej Nobik.

Na polskim biegunie zimna pierwszy miesiąc w historii pomiarów, który nie przyniósł mrozu. Dlaczego?

Z jednego z najzimniejszych miejsc w Polsce dotarła do nas zaskakująca wiadomość, że czerwiec nie przyniósł mrozu. Był to pierwszy miesiąc od początku pomiarów w tym miejscu całkowicie bez ujemnej temperatury. Jaka była tego przyczyna?

Fot. Arnold Jakubczyk.
Fot. Arnold Jakubczyk.

Puścizna Rękowiańska to jeden z najzimniejszych zakątków w naszym kraju. Mróz występuje tam przez cały rok, przynajmniej niewielki i co najmniej raz w każdym miesiącu. Jednak czerwiec okazał się nadzwyczajny... Zobacz cały artykuł

Niektórzy przewidywali burzowe lato, tymczasem błyskawic nie widać. Kiedy znów się pojawią?

To nie jest dobry czas dla amatorów burz, którzy tego lata nie mogą liczyć na częste piorunujące spektakle na niebie. Przyczyną jest oczywiście susza. Kiedy możemy się spodziewać najbliższych grzmotów?

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Niektóre zagraniczne serwisy pogodowe wieszczyły wyjątkowo burzowe lato w Polsce. Tymczasem rzeczywistość weryfikuje te prognozy jako nietrafne. Czerwiec okazał się bardzo mało burzowy. W Warszawie czy we Wrocławiu spośród 30 tylko 5 dni minęło pod znakiem burz... Zobacz cały artykuł

Zapomnijcie o kąpieli w Bałtyku

Zapomnijcie o kąpieli w lodowatym Bałtyku, którego woda w swej warstwie powierzchniowej ma zaledwie od 16 do 18 stopni. O wiele cieplejsza jest woda u wybrzeży Włoch, wschodniej Hiszpanii, Grecji czy też w Rumunii i Bułgarii, gdzie zarówno Morze Śródziemne, jak i Morze Czarne, ogrzane są do 23-25 stopni i to nie tylko w warstwie powierzchniowej, ale nawet na głębokości 2 metrów. Woda jak zupa!

Fot. Meteociel.fr
Fot. Meteociel.fr

Nadciąga czarna chmura. Co robić?

Choć wydaje się, że widok chmury burzowej na nikim nie robi już wrażenia, to jednak nagrania pojawiające się w sieci mówią coś zupełnie innego. Nadciągająca nad plażę w Pensacola na Florydzie czarna chmura szelfowa wywołała zamieszanie wśród plażowiczów. Jedni postanowili brać nogi za pas, a inni niczym się nie przejmując nadal leżeli na piasku. Pamiętajcie, aby z burzą nie igrać. Zawsze chrońcie się w murowanym budynku, nigdy nie stawajcie pod drzewem.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na większym obszarze kraju jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Chmurzy się głównie na północnym wschodzie, gdzie miejscami występują słabe i przelotne deszcze. Wiatr wieje z zachodu. Termometry pokazują od 15 stopni na północnym wschodzie do 20 stopni w centrum i na środkowym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 4 lipca 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 4 lipca 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wulkan straszy turystów

Wulkan Agung na indonezyjskiej wyspie Bali nie przestaje straszyć turystów i mieszkańców. Z jego krateru wciąż unoszą się chmury popiołów i gazów, które opadają w promieniu kilku kilometrów od stożka, sprawiając, że ewakuowani mieszkańcy wciąż nie mogą wrócić do swych domów. Mamy dla Was archiwalne nagranie z poprzedniej potężnej jego erupcji w 1963 roku, która zabiła ponad 1600 osób.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie bardzo powoli obniżać się. W tej chwili barometry pokazują od 1010 hPa (w normie) na północnym wschodzie do 1017 hPa (lekko podwyższone) na południu i południowym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą wreszcie korzystne, co oznacza poprawę naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Trzęsienie ziemi w Polkowicach

Wstrząs o sile M4.5 nawiedził o godzinie 21:39 rejon Polkowic na Dolnym Śląsku. Ognisko trzęsienia znajdowało się płytko pod ziemią na terenie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego należącego do KGHM Polska Miedź. Nasi czytelnicy informują o drżących ścianach i szybach w oknach, kołyszących się żyrandolach i spadających z mebli przedmiotach. W kopalni Rudna lekko rannych zostało 7 górników.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Dragon na tle Delty Nilu

Statek kosmiczny Dragon zmierza w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci mieszkający na ziemskiej orbicie już go wypatrują i nie mogą się doczekać aż przyłączy się do stacji, bo wiezie kilka ton żywności, wody, tlenu i sprzętu, a także niespodzianki od rodzin astronautów. Poniżej możecie zobaczyć jedno ze zdjęć Dragona na tle rozległej Delty Nilu w północnym Egipcie.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Wraca słoneczna i gorąca aura

Musieliśmy poczekać na powrót lata, ale było warto, bo od jutra już w całym kraju będzie słonecznie i gorąco. Na zachodzie niebo będzie błękitne i zupełnie wolne od chmur, a termometry pokażą nawet 28 stopni w cieniu. Jedynie na Podlasiu będzie się chmurzyć i padać, a temperatura sięgnie najwyżej 22 stopni.

Wraca słoneczna i gorąca aura

Niebo zapłonęło

@Łukasz uwiecznił wczoraj pełen ognistych barw zachód Słońca w Borach Tucholskich. Jak mawiały nasze babki, oznacza to, że następny dzień przyniesie pogorszenie pogody. Czy to prawda? Dzisiaj nad regionem przejaśnia się, ale też chmurzy, miejscami pojawiają się też deszcze. Pogoda nie odbiega więc od tej, która panowała tam wczoraj.

Zachód Słońca w Borach Tucholskich. Fot. Łukasz Górski.
Zachód Słońca w Borach Tucholskich. Fot. Łukasz Górski.

22 stopnie nad Morzem Arktycznym

Wracamy do tematu wczorajszej fali upałów w Skandynawii. Na północnych krańcach Norwegii termometry pokazywały do 29 stopni. Nawet na północnym wybrzeżu Skandynawii, nad Morzem Arktycznym, zmierzono 22 stopnie. Są to temperatury bardzo rzadko spotykane w tej części świata, gdzie zwykle na początku lipca jest około 18 stopni. Poniżej mapka ze szczegółowym rozkładem najwyższych wczorajszych temperatur w północnej Skandynawii.

Maksymalne temperatury w północnej Skandynawii w dniu 2 lipca 2018 roku. Fot. Meteociel.fr
Maksymalne temperatury w północnej Skandynawii w dniu 2 lipca 2018 roku. Fot. Meteociel.fr

Szybciej wygrasz w totka niż spadnie na Ciebie meteoryt. Jednak tę wioskę lepiej omijaj z daleka

Mieszkańcy pewnej wioski twierdzą, że już kolejny raz na tle ostatnich kilkunastu lat spadły na nich kosmiczne kamienie. Jeśli to prawda, to mamy do czynienia z niespotykanym wcześniej fenomenem. Co przyciąga meteoryty w to miejsce?

Fot. Wikipedia / Meteoritekid.
Fot. Wikipedia / Meteoritekid.

Atmosfera każdego dnia jest bombardowana kosmicznymi skałami, jednak tylko niewielka część z nich spada na ziemię. Szacuje się, że wlatuje w nią około 300 ton materiału, który niemal w całości ulega spaleniu... Zobacz cały artykuł

Nie tylko my jesteśmy sprawcami globalnego ocieplenia, ale też zwierzęta sprzed pół miliarda lat

Najnowsze badania naukowe ujawniają, że nie jesteśmy jedynymi istotami żyjącymi na naszej planecie, które są sprawcami globalnego ocieplenia. Okazuje się, że w dalekiej przeszłości, gdy po Ziemi kroczyły pierwsze zwierzęta, one również podniosły temperaturę powietrza.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Z publikacji naukowców z uniwersytetów w Exeter, Leeds, Antwerpii i Brukseli na łamach pisma "Nature Communications", dowiadujemy się, że 520-540 milionów lat temu ewoluujące w oceanie życie zaczęło rozkładać... Zobacz cały artykuł

52 stopnie w cieniu w Iranie

Południowo-zachodnia Azja stała się najgorętszym miejscem na świecie. Wczoraj po południu w portowym mieście Ahwaz w południowo-zachodnim Iranie, temperatura sięgnęła w cieniu aż 52,4 stopnia. Trudno jest sobie wyobrazić taki żar, zwłaszcza, że przeciętny Polak meczy się już w temperaturze osiągającej 35 stopni w cieniu.

52 stopnie w cieniu w Iranie

Sztuczna inteligencja obliczyła, ile osób potrzeba, aby dolecieć do Proxima B

Naukowcy przyjrzeli się bliżej możliwościom odbycia załogowej misji na najbliższą nam egzoplanetę, Proxima B. Bardzo pomogła im w tym sztuczna inteligencja.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Proxima B spędza sen z powiek astronomów, a to za sprawą możliwości istnienia na niej sprzyjających warunków do powstania i rozwoju biologicznego życia. Naukowcy z Uniwersytetu w Strasbourgu postanowili sprawdzić, ilu ludzi byłoby niezbędnych do odbycia pomyślnej misji na ten obiekt... Zobacz cały artykuł

Piekielny żar o poranku

Co powiedzielibyście na taką temperaturę przed wejściem do Waszego domu? Tak upalnie było dzisiaj około godziny 10:00 w mieście El Oued w Algierii, w północnej Afryce. Dodajmy, że najwyższa temperatura zmierzona kiedykolwiek w Polsce, z zachowaniem standardów Światowej Organizacji Meteorologicznej, wyniosła około 40 stopni. Tymczasem wczoraj w El Oued było maksymalnie 49 stopni w cieniu.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Oussama Ahmid.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Oussama Ahmid.
dalej