Pierwsza połowa tego roku w Polsce okazała się jedną z najcieplejszych w historii. Jaka będzie druga?

Za sprawą dość łagodnej zimy i rekordowo ciepłej wiosny pierwsze półrocze 2018 roku zapisało się w naszym kraju wśród najcieplejszych w historii meteorologii. Czy druga połowa roku będzie równie ciepła?

Fot. ClimateReanalyzer.org
Fot. ClimateReanalyzer.org

Pierwsza połowa tego roku była wyjątkowo ciepła. Chyba nikt nie może narzekać na temperatury, którymi raczyliśmy się niemal codziennie w kwietniu i maju. Było nie tylko bardzo ciepło, wręcz gorąco, ale też sucho i słonecznie... Zobacz cały artykuł

Jak zderzak w samochodzie

Spektakularna chmura szelfowa była widoczna nad Białorusią. Jest ona wbudowana w czoło chmury burzowej Cumulonimbus, niczym zderzak w samochodzie. Jej przejściu zwykle towarzyszy gwałtowny wiatr, dopiero później pojawiają się błyskawice i ulewne deszcze. Tym razem chmura ta wyglądała przepięknie, bo składała się z kilku warstw.

Nawałnice w Hiszpanii

Gwałtowne burze przeszły nad północną Hiszpanią. W Saragossie nawałnica łamała drzewa, uszkadzała dachy i zrywała linie energetyczne. Moment przejścia burzy nad portem lotniczym możecie zobaczyć na poniższym nagraniu. Wiało tak mocno, że podróżni widzieli przez okna porwane kubły na śmieci.

Z kolei w mieście A Coruña po potężnej ulewie drogi zmieniły się w bajora. W godzinach popołudniowego szczytu komunikacyjnego tworzyły się z tego powodu olbrzymie korki.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i południu kraju utrzymuje się słoneczna, w wielu miejscach bezchmurna aura. Na pozostałym obszarze chmurzy się, zwłaszcza na północnym wschodzie. Miejscami występują słabe, przelotne deszcze. Wiatr wieje z kierunku zachodniego. Temperatura wynosi od 13 stopni na wschodzie i południu do 17-18 stopni przy zachodniej granicy.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 lipca 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 lipca 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Odnaleziono drużynę piłkarską uwięzioną w zalanej jaskini

Tajlandzkim żołnierzom udało się po 9 dniach dotrzeć do 12 piłkarzy w wieku 11-16 lat i ich 25-letniego trenera, którzy zostali uwięzieni w wąskiej jaskini, ciągnącej się przez kilka kilometrów, zalanej przez ulewne deszcze. Przez cały czas akcji ratowniczej pompy odprowadzały wodę z jaskini i wtłaczany był do niej tlen. Teraz opracowywany jest plan bezpiecznego wydostania drużyny z jaskini. Wszyscy są odwodnieni, głodni i przemoczeni.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Dobre wieści dla meteopatów, ponieważ ciśnienie nie będzie dzisiaj szkodzić. Przez cały dzień będzie stabilne. W tej chwili wynosi ono od 1009 hPa (lekko obniżone) na północnym wschodzie do 1017 hPa (lekko podwyższone) na południu i południowym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Deszczowo i zimno na wschodzie, słonecznie i ciepło na zachodzie

Ostatnie dni to pogodowe skrajności w Polsce. Na zachodzie było sucho, słonecznie i nawet powyżej 20 stopni, zaś na wschodzie pochmurno, deszczowo i poniżej 15 stopni. Najbardziej wilgotno jest na krańcach wschodnich. W Białymstoku i Terespolu w ciągu 3 dni spadło aż 30 mm deszczu. Dla porównania na zachodzie nie spadła nawet kropla.

Fot. TwojaPogoda.pl / Pxhere.
Fot. TwojaPogoda.pl / Pxhere.

Za kołem polarnym dużo cieplej niż na wschodzie Polski

We wschodniej Polsce, a także częściowo u naszych wschodnich sąsiadów, po południu termometry pokazywały tylko 11-12 stopni. Tak chłodno było m.in. na Suwalszczyźnie. Dla porównania tam, gdzie zwykle bywa tak zimno, a więc w Skandynawii, zrobiło się gorąco. Za kołem polarnym, w norweskim Karasjok, 1700 km na północ od Suwałk, notowano w tym czasie nawet 29 stopni. Przyczyną jest specyficzny układ wyżów i niżów, który powoduje wymianę mas powietrza.

Za kołem polarnym dużo cieplej niż na wschodzie Polski

Przerażająca chmura szelfowa

Urlopowicze wypoczywający nad brzegiem jeziora Michigan w USA ujrzeli podczas nadchodzącej burzy przerażający spektakl. W ich kierunku pędziła ściana potarganych chmur. To oczywiście chmura szelfowa, nazywana potocznie wałem szkwałowym. Tym razem podstawa chmury niemal dotykała lustra wody. Wspaniałe, ale i przerażające zjawisko.

Fot. Holly Belongie Marenger.
Fot. Holly Belongie Marenger.

Krajobraz po ulewach

W Rumunii ustały ulewne deszcze, które doprowadziły do katastrofalnych w skutkach powodzi. Niestety, zginęło 5 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Z zatapianych przez wylewające rzeki domostw ewakuowano tysiące mieszkańców. Szacuje się, że pod wodą znalazło się kilkaset miejscowości. Zniszczone są nie tylko domy, ale też mosty i drogi. Na nagraniu możecie zobaczyć zawalenie się mostu kolejowego.

Trochę popadało, ale wciąż za mało. Susza nie ustępuje. Czy zabraknie nam wody do picia?

W wielu regionach kraju od tygodni panuje susza. Sprawdziliśmy już jak niedostatek opadów wpływa na uprawy rolne, pora więc sprawdzić, jak wygląda sytuacja związana z wodami podziemnymi. Czy możemy mieć wkrótce problem z dostępem do wody pitnej?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Susza sieje spustoszenie nie tylko na powierzchni ziemi, ale także pod nią. Wysychają więc nie tylko pola uprawne, które zaopatrują nas w żywność, a także rzeki i mniejsze zbiorniki wodne, lecz również wody podziemne... Zobacz cały artykuł

Co się zdarzyło nad brzegiem Tunguski? Rozwiązanie zagadki sprzed 110 lat coraz bliżej

110 lat temu doszło do tajemniczego zdarzenia nazywanego "katastrofą tunguską". Co spowodowało gigantycznych huk i powalenie 80 milionów drzew w syberyjskiej tajdze? Naukowcy odkryli i zbadali krater, który może wyjaśnić zagadkę.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Rankiem 30 czerwca 1908 roku o godzinie 7:17 czasu lokalnego nad syberyjską rzeką Podkamienna Tunguska nastąpiła potężna eksplozja. Miała siłę około 15 megaton, czyli mniej więcej tyle, ile największa bomba... Zobacz cały artykuł

Nawałnice pustoszą Rosję

W wielu regionach Rosji pogoda dotkliwie daje się mieszkańcom we znaki. Przechodzą gwałtowne burze gradowe, ulewne deszcze i wichury. Pod wodą po krótkim "oberwaniu chmury" znalazły się m.in. ulice w Moskwie. Najgorzej było w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji, gdzie gradobicia zniszczyły uprawy, uszkodziły samochody i zabudowania.

Malownicze widoki w Tatrach

Ostatnie chłody w Tatrach połączone z porywistym wiatrem, gęstą mgłą i opadami śniegu, stworzyły bajeczne krajobrazy. Na kwiatkach i trawach porastających hale osadziła się malownicza szadź i szreń.

Opublikowany przez Witek Kaszkin Niedziela, 1 lipca 2018

ESA zbada niewidoczną z Ziemi stronę Księżyca z pomocą CubeSat-ów

Europejska Agencja Kosmiczna przygotowuje się do misji księżycowej, w trakcie której dwa mikro-satelity typu Cube-Sat zbadają wciąż skrywającą wiele tajemnic niewidoczną z naszej planety część powierzchni Srebrnego Globu.

Fot. ESA.
Fot. ESA.

Konkurs trwał ponad rok i wzięły w nim udział europejskie zespoły badawcze. Ostatecznie ESA wybrała dwa projekty. Małe satelity odbędą niezwykle fascynujące misje. Z ich pomocą będzie można zebrać cenne dane, które wykorzystane będą do lepszego przygotowania przyszłych misji kolonizacyjnych Księżyca... Zobacz cały artykuł

Zabójcza zamieć piaskowa

Senegal, z którego reprezentacją zmierzyli się nasi piłkarze podczas mundialu w Rosji, nawiedziła masywna zamieć piaskowa, największa od lat. Ściana piasku nadciągnęła nad Dakar, stolicę kraju, ograniczając widoczność niemal do zera. Jak informują lokalne media, zamieć zadusiła wiele zwierząt hodowlanych. Jak taka zamieć wygląda? Możecie ją zobaczyć na nagraniu z Arizony w USA.

Powiało jesienią. W nocy blisko zera, a w dzień ledwie powyżej 10 stopni. Co się dzieje z pogodą?

Po gorącym okresie nadeszło duże ochłodzenie, tak duże, że miejscami temperatura spada przy gruncie niemal do zera, a w najcieplejszym momencie dnia jest tylko lekko powyżej 10 stopni, w dodatku jest deszczowo. Dlaczego tak się dzieje?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Tylko 3,6 stopnia odnotowano dzisiaj o świcie na stacji IMGW w Jeleniej Górze u stóp Karkonoszy. Zaledwie o 0,1 stopnia cieplej było w Resku na zachodnim Pomorzu. Z kolei przy gruncie w wielu miejscowościach... Zobacz cały artykuł

Niebezpieczne kaukaskie barszcze

Lasy Państwowe ostrzegają przed bardzo niebezpiecznymi roślinami, jakimi są barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego. Nie trzeba nawet ich dotykać, aby doznać poważnych poparzeń skóry. Barszcze wydzielają soki ze swoich włosków, które po kontakcie ze skórą lub przy zbliżeniu się do tych roślin, przy intensywnym promieniowaniu słonecznym wnikają w skórę. Nie należy wówczas drapać miejsca poparzenia i stosować środków chemicznych.

Fot. Lasy Państwowe.
Fot. Lasy Państwowe.

Jak najszybciej trzeba obficie obmyć oparzenia i ukryć je przed promieniami słonecznymi. Warto też zrobić zdjęcie rośliny, co ułatwi jej rozpoznanie i przyspieszy leczenie. Jak rozpoznać groźne kaukaskie barszcze? Pomoże Wam w tym infografika od Lasów Państwowych.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy, wschodzie i w centrum kraju jest pochmurno z opadami deszczu i mżawki. Zupełnie inna aura panuje na zachodzie i południu, gdzie jest słonecznie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje słabo z północnego zachodu i zachodu. Temperatura wynosi od 10 stopni na Suwalszczyźnie do 16 stopni nad morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 lipca 2018 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 lipca 2018 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Bociania wioska na Warmii

Zaledwie kilkaset metrów od polskiej granicy z Kaliningradem, położona jest wyjątkowa wieś, nazywana przez samych mieszkańców "bocianią wioską". Na kilkunastu domach w Żywkowie położone są gniazda boćków, które każdego roku licznie odwiedzają swoich gospodarzy. We wsi znajduje się gospodarstwo Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Dzięki pomocy pracowników udaje się utrzymać ponad 40 gniazd, które zamieszkiwane są przez około 160 bocianów białych.

Te biało-czarne ptaki z czerwonymi dziobami i nogami, żyją tutaj, jak w raju. Żywią się żabami, chrząszczami i myszami na pobliskich polach, a część zdobyczy przynoszą swoim małym. Podczas akcji karmienia z gniazd wydobywa się przerażająca wrzawa przypominająca syczenie. Oto bociania wioska w pełnej okazałości.

dalej