Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo powoli obniżać się. W tej chwili barometry pokazują od 1008 hPa (lekko obniżone) na północnym wschodzie do 1020 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wysyp grzybów tylko dla wybranych

W lasach Górnego Śląska, Małopolski, Podkarpacia i Kielecczyzny za sprawą ostatnich ulew pojawił się wysyp grzybów. Zobaczcie, na jakie piękne borowiki można się natknąć wśród buczyn. Niestety, nie wszyscy grzybiarze mają tyle szczęścia do pogody. W większości regionów kraju nadal panuje susza, a najgorzej jest na zachodzie.

Barwy końca dnia na Ałtaju

Na koniec dnia zabieramy Was w okolice miejscowości Tasztagoł, położonej w obwodzie kemerowskim w Rosji, gdzie okiem drona zobaczycie piękny zachód słońca na przedgórzu Ałtaju.

To ptak, samolot... waleń

Airbus stworzył nowy potężny samolot transportowy, który nazwano BelugaXL. Jako że przypomina białuchę arktyczną, ssaka morskiego z rodziny waleni, pracownicy firmy postanowili maszynę jeszcze bardziej upodobnić do pierwowzoru, domalowując jej oczy i szeroki uśmiech. Wkrótce samolot odbędzie swoje pierwsze loty testowe.

Fot. Airbus.
Fot. Airbus.

A tak wygląda białucha arktyczna. Prawda, że podobna?

Fot. Wikipedia / Stan Shebs.

40. rocznica lotu w kosmos pierwszego Polaka, Mirosława Hermaszewskiego

Mirosław Hermaszewski był pierwszy Polakiem, który odbył podróż w kosmos. Po 40 latach nie udało się to żadnemu innemu obywatelowi naszego kraju, i prędko się to zmieni.

Fot. Roskosmos.
Fot. Roskosmos.

Start rakiety ze statkiem Sojuz 30 odbył się 27 czerwca w 1978 roku z kosmodromu Bajkonur. W misji wziął udział Hermaszewski i Rosjanin, Piotr Klimuk. Obaj udali się na pokład stacji Salut 6, gdzie spędzili... Zobacz cały artykuł

Pogodne Wyspy Brytyjskie

Nieczęsto udaje się satelicie meteorologicznemu uwiecznić Wyspy Brytyjskie bez ani jednej chmurki. Było to możliwe w ostatnich dniach za sprawą panowania nad regionem potężnego, pogodnego wyżu atmosferycznego. To właśnie on sprowadził na Wyspy rekordową falę upałów. Dzięki niej krajobrazy zazieleniły się jeszcze bardziej.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Prawdziwe "Szczęki" na Majorce

Turyści wypoczywający na hiszpańskiej Majorce mają powód do niepokoju. Plaże są opustoszałe, nikt też nie wchodzi do wody. Przyczyną jest grasujący u wybrzeży wyspy rekin biały, nazywany potocznie żarłaczem ludojadem. To pierwszy taki przypadek od 42 lat. Na myśl od razu przychodzi kultowy film "Szczęki". Rekin waży kilka ton, osiąga do 12 metrów długości i pływa z prędkością 40 km/h.

Fot. Wikipedia / Terry Goss.
Fot. Wikipedia / Terry Goss.

Tak upalnej nocy na świecie jeszcze nie było. Padł nowy rekord temperatury

Najgorętsze letnie noce dają się nam we znaki, bo nie możemy spokojnie zasnąć. Są jednak miejsca na świecie, gdzie nawet nocą jest znacznie goręcej niż kiedykolwiek było w Polsce w pełni dnia. Właśnie padł historyczny rekord.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

40 stopni to najwyższa temperatura powietrza odnotowana na przestrzeni ostatniego stulecia na ziemiach polskich. Tymczasem najwyższa temperatura nocna, uznawana za najniższą na tle doby, to około 25 stopni... Zobacz cały artykuł

Rekordowa fala upałów na Wyspach Brytyjskich. Tak gorąco, że asfalt zaczął się roztapiać

Wyspy Brytyjskie w mijającym tygodniu nawiedziła jedna z największych fal upałów w historii meteorologii. W wielu miastach odnotowano rekordowe temperatury. Było tak gorąco, że zaczął się roztapiać asfalt na drogach.

Fot. Pxhere / kachelmannwetter.
Fot. Pxhere / kachelmannwetter.

Ostatnie miesiące mijają w Europie pod znakiem nadzwyczaj wysokich temperatur. Mimo, że u nas kwiecień i maj okazały się najcieplejszymi w ostatnim stuleciu, to jednak jeszcze nie mieliśmy rekordowej fali upałów... Zobacz cały artykuł

Szukając skrawka cienia

Na Wyspach Brytyjskich temperatura w ostatnich dniach biła historyczne rekordy. Było tak gorąco, że owce szukały skrawka cienia, aby schować się przed prażącym słońcem. Hodowcy się nie popisali...

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Nick Rowley.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Nick Rowley.

Wezbrana rzeka podmywa most

Kolejne wstrząsające nagranie z Rumunii, gdzie ulewne deszcze powodują osunięcia ziemi i powodzie. Poniższy filmik wstrząsnął nami z jeszcze jednego powodu, lekkomyślności osób, które stały na moście podmywanym przez rwącą rzekę. W każdej chwili most mógł się zawalić, a osoby te nie miałaby żadnych szans w starciu z żywiołem. Nigdy nie powtarzajcie ich błędu. Do wezbranej rzeki nie wolno się zbliżać.

Cyklon pędzi nad wschodnią Azję

Mieszkańcy wschodniej Azji przygotowują się na przejście cyklonu tropikalnego imieniem Prapiroon. Przyniesie on w pierwszych dniach przyszłego tygodnia sztorm, ulewne deszcze i wichury w Japonii, obu Koreach i na wschodnich krańcach Rosji. Obecnie wkracza on nad wody Morza Żółtego, aby w połowie tygodnia dotrzeć nad Morze Żółte. Trwa ewakuacja mieszkańców z zagrożonych obszarów wybrzeża, a także przygotowania na powodzie i osunięcia ziemi.

Zdjęcie satelitarne cyklonu Prapiroon. Fot. NOAA / CIRA.
Zdjęcie satelitarne cyklonu Prapiroon. Fot. NOAA / CIRA.

Potoki gorącej lawy

Najświeższe nagranie od amerykańskich geologów pokazuje kanały lawowe na wulkanie Kilauea na Hawajach. Potoki roztopionych skał o temperaturze kilkuset stopni Celsjusza płyną z prędkością powyżej 30 km/h.

Prognoza 16-dniowa: Jaka będzie pogoda w pierwszej połowie lipca?

Rozpoczyna się sezon urlopowy, warto więc sprawdzić, jaka pogoda będzie panować w pierwszej połowie lipca. Czy będzie słonecznie, sucho i gorąco? A może chłodno, wietrznie i deszczowo? Czy lepiej pojechać w góry czy nad morze?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Większa część pierwszego tygodnia lipca zapowiada się słonecznie i sucho. Temperatura będzie rosnąć, aż pod koniec tygodnia przejdą burze, chwilami gwałtowne, po których ochłodzi się i nadal... Zobacz prognozę 16-dniową

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i w centrum jest jeszcze dość pogodnie. Na pozostałym obszarze chmurzy się. Miejscami występują przelotne opady deszczu. Wiatr wieje porywiście z północy. Temperatura wynosi od 10 stopni na pogórzu do 17 stopni na krańcach zachodnich.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 lipca 2018 o godzinie 9:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 lipca 2018 o godzinie 9:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Akcja zbierania śmieci w Tatrach

W ten weekend trwa akcja "Czyste Tatry", która ma uwrażliwić turystów na problem zaśmiecania szlaków. 7 tysięcy wolontariuszy zebrało już 420 kilogramów śmieci, najwięcej w dolinach i przy szlaku do Morskiego Oka. Przypomnijmy, że rocznie Tatry odwiedza aż 3,5 miliona turystów. Z materiałów podlegających recyklingowi ułożony zostanie symbol Małopolski, partnera akcji. Ambasadorem akcji jest znany twórca internetowy ReZigiusz.

Jak kadry z postapokaliptycznego filmu

Zamieć piaskowa ogarnęła Charków na Ukrainie. Opustoszałe ulice przypominają krajobrazy niczym z postapokaliptycznego filmu. Okazuje się, że piasek z przedmieść dociera nad miasto coraz częściej, czemu winne jest masowe wylesianie. Drzewa stanowiły dotąd naturalną barierę chroniącą miasto przed piaskiem podrywanym z pól przez silny wiatr. To się jednak zmieniło, a skutek widoczny jest na nagraniu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Dobre wieści dla meteopatów, ponieważ nie dość, że ciśnienie będzie przez cały dzień stabilne, to jeszcze pozostanie tylko lekko podwyższone, co powinno się okazać korzystne dla samopoczucia. Barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) na wschodzie do 1022 hPa (lekko podwyższone) na północnym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ziemia osunęła się na ich oczach

W Wietnamie w wyniku ulewnych deszczy doszło do masywnego osunięcia ziemi ze wzgórza. Stało się to na oczach mieszkańców przemierzający drogę, która została na odcinku kilkudziesięciu metrów zasypana. Kilka osób odniosło obrażenia. Masy ziemi zepchnęły w przepaść ciężarówkę.

Trąba pyłowa na wulkanie

Na jednym z wulkanów na portugalskim archipelagu Azory na Atlantyku, udało się sfilmować szalejącą trąbę pyłową.

dalej