Ochłodzenie nawet o 12 stopni

Z dnia na dzień mocno się ochłodziło, miejscami nawet o 12 stopni. Jeszcze wczoraj oddychaliśmy gorącym i parnym powietrzem polarno-morskim, a dzisiaj już zdecydowanie bardziej rześką i chłodniejszą masą arktyczną. Przykładowo w Lublinie wczoraj było 28 stopni, a dzisiaj najwyżej 16 stopni. Jutro będzie jeszcze chłodniej, na Podlasiu zaledwie 12-13 stopni.

Ochłodzenie nawet o 12 stopni

Strażacy gaszący pożar znaleźli poparzonego misia

Podczas pożaru lasów w okolicach miasta Durango w stanie Kolorado strażacy natknęli się na kilkunastomiesięcznego niedźwiadka, który miał boleśnie poparzone łapki. Weterynarze opatrzyli je. Na szczęście miś czuje się dobrze i po kuracji będzie mógł wrócić do natury mniej więcej za pół roku. Jego dom zmienił się jednak nie do poznania. Pożar strawił całe hektary gęstego lasu, w którym mieszkał.

Prawie trąba powietrzna

Nad Żorami na Górnym Śląsku wczoraj po południu pojawił się zalążek trąby powietrznej, który został uwieczniony przez @Pawła. Z chmury burzowe wystawał tzw. lej kondensacyjny, ale nie dotknął on powierzchni ziemi, a więc nie stał się pełnoprawną trąbą powietrzną (tornadem). W ostatnich dniach podobne zjawiska były widoczne w różnych regionach kraju.

Zalążek trąby powietrznej w Żorach w woj. śląskim. Fot. Paweł Łukasz Mazurek.
Zalążek trąby powietrznej w Żorach w woj. śląskim. Fot. Paweł Łukasz Mazurek.

Potężne gradobicie na trasie

Amerykańscy łowcy burz, wjechali w kolejną w tym sezonie burzę, która mocno ich zaskoczyła. Towarzyszył jej grad wielkości piłek tenisowych. Skutek to wybite szyby w samochodach i powgniatane karoserie, a także zniszczone uprawy i uszkodzone dachy na zabudowaniach.

Powodzie w Grecji i Rumunii

To miał być trudny tydzień dla mieszkańców Grecji, Bułgarii i Rumunii, i tak też się stało. Na skutek gwałtownych burz w wielu miejscowościach doszło do powodzi, które spowodowały spore szkody materialne. Tak wyglądała w ostatnich godzinach okręg Neamț w północno-wschodniej części Rumunii.

Tak będzie wyglądała kolonia na Marsie oczami twórców Apple Park

Elon Musk chce wysłać pierwszych astronautów na Czerwoną Planetę już za 6 lat. Pierwsza ludzka kolonia na tej planecie może wyglądać tak, jak ukazuje ją znana brytyjska firma.

Fot. Foster and Partners.
Fot. Foster and Partners.

Architekci i inżynierowie z firmy Foster and Partners, znanego na całym świecie studio, które odpowiada za projekt kosmicznego biurowca Apple Park, Stadionu Wembley czy futurystycznego miasta Masdar, zaprezentowali swoją wizję pierwszej kolonii na Czerwonej Planecie... Zobacz cały artykuł

Globalna powódź może nadejść z otchłani kosmosu. Gdy już zacznie padać, to przestanie za setki lat

Gdyby w Księżyc uderzyła pokryta lodem planetoida, to jej szczątki opadające do ziemskiej atmosfery, spowodowałyby ciągłe opady deszczu, trwające nawet kilkaset lat. Dla nas oznaczałoby to globalną powódź i koniec znanego nam świata.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Życie na Ziemi może wyginąć na dziesiątki różnych sposobów. Sama ludzkość ma wpływ na tylko kilka z nich. Jedną z takich możliwości jest oczywiście wojna jądrowa, która mogłaby doprowadzić do skażenia i zaciemnienia atmosfery, i w efekcie wymazania istot żywych z powierzchni ziemi... Zobacz cały artykuł

Oddychamy świeżym powietrzem

Wczoraj nie dość, że było gorąco, to jeszcze parno i duszno. W nocy za sprawą porywistego wiatru nastąpiła wymiana powietrza na zdecydowanie bardziej rześkie. Temperatura jest nawet o 10 stopni niższa od tej mierzonej wczoraj o tej samej porze. Płynie do nas czyste i świeże powietrze od strony Skandynawii, którym jeszcze kilka dni temu oddychali mieszkańcy Islandii i Grenlandii. Na mapie możecie zobaczyć trajektorię wędrówki powietrza arktycznego.

Trajektoria wędrówki masy arktycznej do Polski. Fot. Wetter3.de
Trajektoria wędrówki masy arktycznej do Polski. Fot. Wetter3.de

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju mamy umiarkowane i duże zachmurzenie, jednak pada przelotnie tylko na Mazowszu i Polesiu. Najpogodniej jest na Ziemi Lubuskiej. Strefy zachmurzenia wędrują z północy na południe. Temperatura wynosi od 11-12 stopni na pogórzu karpackim do 18 stopni na zachodnim Pomorzu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 czerwca 2018 o godzinie 9:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 czerwca 2018 o godzinie 9:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Powitanie zimy lodowatą kąpielą

Australijscy polarnicy tradycyjnie powitali astronomiczną zimę (u nas astronomiczne lato) na Antarktydzie kąpielą w lodowatej wodzie. Najpierw jednak musieli zrobić sporą przerębel, co łatwym zadaniem nie było, gdy temperatura powietrza spada poniżej minus 30 stopni. Na szczęście woda była dużo cieplejsza, bo miała około zera.

Pobili kolejny rekord w Tatrach

Arkadiusz Ceremuga i Wojciech Czarny przeszli tam i z powrotem Widły, jedną z trudniejszych tatrzańskich grani, położoną między Kieżmarskim Szczytem a Łomnicą. Ten niezwykły wyczyn zajął im nieco ponad 2 godziny. Nikt wcześniej nie zdobył tej części Tatr w tak krótkim czasie. Zobaczcie filmik z akcji.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1010 hPa (w normie) na Podkarpaciu do 1021 hPa (wysokie) na zachodnim Pomorzu. Warunki biometeorologiczne będą na ogół obojętne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Idzie duże ochłodzenie

Tylko dzisiaj temperatura skoczyła osiągając miejscami nawet 30 stopni w cieniu. Od jutra czeka nas ochłodzenie, które apogeum osiągnie w niedzielę. Na wschodzie będzie tylko od 12 do 14 stopni, a na najcieplejszym zachodnie najwyżej 20 stopni. Różnica w temperaturze odnotowanej dzisiaj i tej prognozowanej na niedzielę jest kolosalna.

Idzie duże ochłodzenie

Zdjęcie dnia: Letni ogród

Urlop spędzony w domu wcale nie musi być nudny. Może warto wybrać się do ogrodu botanicznego, aby nacieszyć się barwami, zapachami i dźwiękami lata, a przy okazji odpocząć. Może dzisiejsze zdjęcie Was do tego zachęci?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Upalnie na Wyspach Brytyjskich

Piąty dzień z rzędu na Wyspach Brytyjskich temperatura osiąga około 30 stopni. Najgoręcej jest w rejonie Glasgow, gdzie odnotowano dotychczas 33 stopnie. Największe odchylenie temperatury od normy wieloletniej notuje się w Irlandii i Szkocji, miejscami o prawie 10 stopni. W weekend spodziewane jest lekkie ochłodzenie związane z opadami.

Burzowy południowy wschód

Nad Małopolską, Podkarpaciem i Lubelszczyzną przechodzą chmury burzowe, które przynoszą błyskawice, ulewne deszcze, a miejscami także drobny grad i porywisty wiatr. W trakcie burz temperatura spada z 28 do zaledwie 21 stopni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wyprawa do Białowieży

Wybieracie się tego lata do Białowieskiego Parku Narodowego? Zobaczcie, jakie najbardziej malownicze miejsca trzeba koniecznie odwiedzić i co jest potrzebne, aby przekroczyć przejście graniczne Białowieża - Piererow, aby dostać się do białoruskiej części puszczy.

Po ulewie w Bieszczadach

Kazimierz Nóżka, leśnik z Bieszczad, wyruszył na leśne ścieżki, aby sprawdzić, co dzieje się po wyjątkowo ulewnych deszczach. W ciągu ostatniej doby na region spadło nawet 60 mm deszczu. Noc minęła też pod znakiem burz, które nie pozwalały mieszkańcom i turystom spokojnie zmrużyć oka. Potoki gwałtownie wezbrały, na co wskazują nagrania od Pana Kazimierza.

ʻOumuamua staje się jeszcze bardziej tajemnicza. Obiekt zaczął przyspieszać

Pierwszy odkryty międzygwiezdny przybysz fascynuje świat astronomii od jesieni ubiegłego roku, kiedy został wypatrzony na niebie. Dziś wiemy o niem więcej, ale wciąż jest wielką zagadką.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Obiekt 1I/ʻOumuamua został odkryty w październiku 2017 roku. Wówczas określono go jedną z największych sensacji astronomicznych XXI wieku, a to ze względu na fakt pochodzenia z obcego układu planetarnego... Zobacz cały artykuł

Erupcja wulkanu na Bali

Lotniska w mieście Denpasar na indonezyjskiej wyspie Bali ponownie zostało zamknięte na skutek erupcji wulkanu Agung. Tysiące turystów oczekuje na walizkach na wznowienie lotów. Wulkan wyrzuca popioły na wysokość kilku kilometrów. Kilka miesięcy temu z jego podnóży ewakuowano setki tysięcy osób. Ostatnia jego duża erupcja miała miejsce w 1963 roku, gdy zginęło 1600 osób.

dalej