Błękit zmienił się w czerń

@Łukasz sfilmował wczorajsze szybkie przejście chłodnego frontu atmosferycznego. Zobaczcie, jak błękitne niebo w oka mgnieniu zmieniło się w ciemne, deszczowe i burzowe nad Niepołomicami k. Krakowa.

Wędkarze! Szykujcie sprzęt, bo ryby będą brały, jak rzadko kiedy. Sprawdźcie najlepszy termin

Wędkarze dobrze wiedzą, że to, czy ryby dobrze biorą, nie zależy tylko od pogody, lecz warunków astronomicznych. Właśnie na podstawie ich analiz każdego miesiąca powstaje nasza prognoza wędkarska.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Zgodnie z naszym wędkarskim kalendarzem dzisiaj rozpoczyna się dotychczas najdłuższy w tym sezonie okres wyjątkowo sprzyjających warunków do brania ryb. To dzwonek dla wędkarzy, że najwyższy czas przygotować... Zobacz cały artykuł

Zbierajcie pieniądze, to szef Amazonu zabierze Was w kosmos już...

Firma Blue Origin, należąca do najbogatszego człowieka na świecie, planuje rozpoczęcie sprzedaży biletów na turystyczne loty w kosmos swoją kapsułą już w 2019 roku.

Fot. Blue Origin.
Fot. Blue Origin.

Jeff Foust, dziennikarz serwisu SpaceNews, otrzymał bardzo ciekawą wiadomość od Roba Meyersona, prezesa Blue Origin. Na swoim koncie na Twitterze napisał, że firma rozpocznie sprzedaż biletów na loty w kosmos już... Zobacz cały artykuł

Najgorętszy dzień od początku roku zakończył się burzami. Kosztowny bilans szkód po nawałnicach

Starcie skrajnie różnych mas powietrza nad Polską skończyło się gwałtownymi burzami, które miejscami łamały drzewa, zrywały dachy i linie energetyczne oraz powodowały podtopienia. Niestety, są też ranni. Poznajcie najnowszy bilans nawałnic.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

4300 interwencji strażackich, ponad 330 tysięcy odbiorców bez prądu, tysiące połamanych i powalonych drzew, 300 uszkodzonych dachów na zabudowaniach, setki zniszczonych samochodów, to bilans nawałnic, które przetoczyły się w czwartek nad Polską... Zobacz cały artykuł

Asperatusy falowały nad Tatrami

Asperatusy to fantastyczne chmury, których widoku nie można zapomnieć. W ostatnich dniach po raz kolejny pojawiły się nad Tatrami. Wczoraj pokazaliśmy Wam ich nagranie, to teraz pora na zdjęcie Karola Nienartowicza.

Opublikowany przez Severe Weather Europe 20 czerwca 2018

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest nieporównywalnie chłodniejszy niż wczorajszy. Najwięcej chmur mamy na zachodzie i południowym wschodzie, gdzie miejscami pada, nad morzem intensywnie. Najpogodniej jest w pasie od Śląska przez Ziemię Łódzką po Mazowsze i Mazury. Wiatr wieje chwilami porywiście z zachodu. Temperatura wynosi przeważnie 12 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 czerwca 2018 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 czerwca 2018 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Burze przyniosły zamiecie pyłowe

Po wielu dniach bez obfitego deszczu wierzchnia warstwa gleby wyschła tak bardzo, że wystarczyły porywy wiatru towarzyszące wędrującym burzom, aby doszło do zamieci pyłowych. Tak wyglądała zamieć pyłowa w Płocku:

A taka kurzawa szalała tuż przed burzą w Tychach:

Coraz więcej nocy tropikalnych

Grafiki wskazują, że dni wyjątkowo upalnych (co najmniej 35 stopni) i następujących po nich nocy tropikalnych (co najmniej 20 stopni) będzie wraz z ociepleniem się klimatu przybywać. W latach 1961-1990 zdarzały się one w Polsce bardzo rzadko, najwyżej 1-2 razy. W latach 2021-2050 będzie ich nawet 6. Ostatnie 30 lat tego wieku może ich liczbę zwiększyć nieco powyżej 10, zwłaszcza na południu kraju. Jeśli nie znosicie dusznych nocy, macie się czego obawiać.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie od godzin wieczornych przez całą noc gwałtownie rosło. W ciągu dnia nadal będzie rosnąć, ale dużo wolniej. W tej chwili barometry pokazują od 1007 hPa (lekko obniżone) na Pomorzu Gdańskim do 1018 hPa (wysokie) na Dolnym Śląsku. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Piorun zabił stado gęsi

50 martwych gęsi znaleziono w wodach rzeki Świętego Wawrzyńca w pobliżu Montrealu w Kanadzie. Sekcja wykazała, że ptaki zginęły na skutek porażenia piorunem podczas lotu. Nie jest to pierwszy taki przypadek. Często zdarza się, że błyskawica razi całą grupę przebywających blisko siebie zwierząt, głównie hodowlanych, które giną na miejscu.

Fot. Facebook / Sentier Chasse-Pêche.
Fot. Facebook / Sentier Chasse-Pêche.

Zdjęcie dnia: Punkt informacji leśnej

W lesie można nie tylko odpocząć wśród śpiewu ptaków i szumu drzew, ale też dowiedzieć się czegoś więcej o otaczającej nas przyrodzie np. z tablic edukacyjnych, których na leśnych ścieżkach nie brakuje.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Powitanie Słońca w Stonehenge

30 tysięcy ludzi przybyło przed świtem do Stonehenge, słynnej budowli megalitycznej, niedaleko Salisbury w południowej Anglii, aby powitać wschodzące Słońce w dniu przesilenia letniego. Spektakl upiększyły pasma chmur ciągnące się po niebie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Główny front burzowy ciągnie się od Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką po Warmię. Ostrzegamy, że w tych miejscach możliwe są ulewne deszcze, gradobicia i porywisty wiatr. Zjawiska mogą powodować szkody. Mamy olbrzymie różnice temperatury. We wciąż pogodnej Warszawie, przed burzą, są aż 32 stopnie. We Wrocławiu po burzy ochłodziło się do 22 stopni, zaś w Szczecinie, gdzie już się rozpogodziło jest zaledwie 12 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 czerwca 2018 o godzinie 18:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 czerwca 2018 o godzinie 18:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Noc z czwartku na piątek będzie najkrótszą w tym roku. Co można podczas niej robić?

Nadchodząca noc będzie naprawdę wyjątkowa, bo najkrótsza i jednocześnie najjaśniejsza w całym 2018 roku. Mimo, iż potrwa zaledwie 7 godzin, to możemy ją wykorzystać np. do obserwacji nieba, a na nim ujrzymy kilka bardzo ciekawych zjawisk.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

"Białe noce" to termin używany przez mieszkańców północnej Europy, gdzie nawet poza strefą panowania dnia polarnego, noce są na tyle krótkie, a Słońce chowa się za horyzont na tyle płytko, że niebo... Zobacz cały artykuł

Pierwsze szkody po burzach

Już ponad 100 razy strażacy wyjeżdżali do zgłoszeń po burzach na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Są połamane drzewa, uszkodzone dachy i podtopienia. Miejscami w krótkim czasie spadło nawet 30 mm deszczu, a wiatr dochodził do 90 km/h. Obecnie najsilniejsze burze mamy w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. Prosimy o ostrożność. Poniżej zdjęcie z burzy nad Wrocławiem od @Piotra:

Burza we Wrocławiu. Fot. Piotr Jadczyk / TwojaPogoda.pl
Burza we Wrocławiu. Fot. Piotr Jadczyk / TwojaPogoda.pl

Utworzył się groźny front burzowy

Nad zachodnią Polską przechodzi front burzowy, któremu towarzyszą intensywne opady deszczu, gradobicia i wichury. Miejscami zjawiska powodują szkody. Temperatura spadła do zaledwie 13-15 stopni. Front będzie przemieszczać się w głąb kraju. Na pozostałym obszarze utrzymuje się dobra pogoda, jest jednak upalnie, do 32 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 czerwca 2018 o godzinie 15:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 czerwca 2018 o godzinie 15:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Powitali lato na Kopcu Krakusa

Mieszkańcy Krakowa powitali rozpoczynające się lato pierwszym wschodem Słońca na Kopcu Krakusa. Łatwo nie było, bo pobudka nastąpiła o godzinie 3:00. Jednak piękne widoki wszystko wynagrodziły.

Fot. Twitter / @krakow_pl.
Fot. Twitter / @krakow_pl.
Fot. Twitter / @krakow_pl.

Burze i ulewy wkraczają nad Polskę

Strefa opadów i burz wkroczyła już nad zachodni kraniec Pomorza i będzie z biegiem godzin wędrować w głąb kraju. W tej chwili na pozostałym obszarze panuje umiarkowane zachmurzenie. Wiatr wieje słabo z południa, jedynie w burzach jest porywisty. Temperatura sięga 28-31 stopni, tylko nad morzem, za sprawą bryzy, ochłodziło się do 20 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 czerwca 2018 o godzinie 12:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 czerwca 2018 o godzinie 12:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

W samo południe powitaliśmy lato

W samo południe na północnej półkuli Ziemi oficjalnie rozpoczęło się astronomiczne lato. Mamy tym samym najdłuższy dzień w całym roku, który potrwa nawet ponad 17 godzin. W którym regionie Polski będzie zdecydowanie najdłuższy?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

W czwartek punktualnie o godzinie 12:07 na północnej półkuli Ziemi rozpoczęło się astronomiczne lato, wejściem Słońca w znak Raka. Dla wielu lato to najpiękniejsza pora roku, przeważnie dlatego, że rozpoczynają się... Zobacz cały artykuł

Alarm pogodowy! Po południu i w nocy przejdą gwałtowne burze, które mogą powodować szkody

Czeka nas bardzo niespokojne popołudnie, wieczór i noc. Z zachodu na wschód Polski będą wędrować ulewne deszcze, a wraz z nimi burze, miejscami z gradem i porywistym wiatrem. Niewykluczone są nawet trąby powietrzne. Gdzie zjawiska będą najbardziej gwałtowne?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Czwartek to dzień szczególny, jakich w ciągu roku zdarza się zaledwie kilka. Rzadko kiedy bowiem wydajemy pomarańczowe ostrzeżenie przed burzami o dużej intensywności. Nie dość, że przejdzie nad nami chłodny... Zobacz cały artykuł

dalej