Ciśnienie w dalszym ciągu będzie się nieznacznie wahać. Dopiero wieczorem zacznie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1010 hPa (lekko obniżone) na południowym wschodzie do 1016 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie kraju.
Ciśnienie w dalszym ciągu będzie się nieznacznie wahać. Dopiero wieczorem zacznie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1010 hPa (lekko obniżone) na południowym wschodzie do 1016 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie kraju.
Pogoda w Tatrach potrafi się załamać w najmniej oczekiwanym momencie, tylko po to, aby za moment się poprawić i ponownie załamać. Możecie się o tym przekonać oglądając poniższe nagranie w przyspieszeniu.
Ulewne deszcze, spotęgowane przez wędrujący nad wschodnim Pacyfikiem tropikalny Huragan Bud, spowodowały podtopienia w Guadalajarze w Meksyku. W obniżeniach terenu zgromadzona deszczówka miała wysokość nawet 4 metrów. Z zalanych tramwajów ewakuowano około 40 osób.
Co warto obejrzeć dziś wieczorem? Na kanale TVN od 21:30 film "Pompeje" o katastrofalnej erupcji wulkanu Wezuwiusz we Włoszech w 79 roku. W kanale TVN7 od 20:00 film "Gniew Oceanu" o zatonięciu kutra podczas Huraganu Grace zwanego "perfekcyjnym sztormem". Na kanale Paramount Channel od 20:00 film "Noe: Wybrany przez Boga" o biblijnym potopie. Na kanale Filmbox Family od 19:35 film "10.5: Apokalipsa" o gigantycznym trzęsieniu ziemi u zachodnich wybrzeży USA.
Na kanale National Geographic od 21:00 dokument "Niszczycielskie żywioły" o największych ekstremach pogody, które spotkały ludzi na co dzień pracujących na wolnym powietrzu. Na kanale Discovery Science od 23:00 dokument "Zagadki Ziemi" o nietypowych zjawiskach na świecie, które uwiecznione zostały przez satelity. Na Ipla TV dokument "Irma i Harvey - huragany śmierci"... Zobacz, dokument "Tajfun na Filipinach"... Zobacz, dokument "Podbój kosmosu. Nowy rozdział - Jak zabić asteroidę?"... Zobacz, dokument "Lądowanie na komecie"... Zobacz
Takie obrazki w perspektywie następnego tygodnia wciąż mogą się zdarzać w całej południowej połowie kontynentu europejskiego, w tym również na południu Polski. Od dłuższego czasu przechodzą tam burze gradowe, które sieją spustoszenie na polach, ale też na ulicach. Tym razem z lodowymi bryłkami walczyli mieszkańcy północnych Włoch.
Surykatki z brytyjskiego ogrodu zoologicznego nie miały żadnego kłopotu z wytypowaniem zwycięskiej drużyny mundialowego meczu otwarcia, który odbędzie się jutro po południu na moskiewskim stadionie Łużniki. Zobaczcie, przy której fladze, Rosji czy Arabii Saudyjskiej, zgromadziła się cała rodzina tych prześmiesznych zwierzątek.
Wczoraj informowaliśmy was, że Marsem zawładnęła olbrzymia burza piaskowa. Teraz pokażemy wam, jak intensywne jest to zjawisko, nieporównywalne do zamieci występujących na Ziemi. Łazik Opportunity sfotografował kolejne etapy przechodzenia olbrzymich ilości drobnego pyłu, który systematycznie zmniejszał widoczną tarczę Słońca. Z dużej jasnej kuli zmieniło się ono z niewielką gwiazdeczkę, aż całkowicie zniknęło z oczu łazikowi.
Mianowany przez Donalda Trumpa szef Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), który znany jest z tego, że neguje problem zmian klimatycznych, został oskarżony o mówienie nieprawdy. Sąd nakazał mu przedstawienie niezbitych dowodów, że człowiek nie jest odpowiedzialny za globalne ocieplenie.
Scott Pruitt, szef Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), od dawna znajduje się w ogniu krytyki ekologów i wszelkich organizacji pozarządowych, ponieważ wielokrotnie oświadczał, że globalne ocieplenie to bzdura, a człowiek nie ma z tym nic wspólnego... Zobacz cały artykuł
Zgodnie z ustaleniami międzynarodowymi Antarktyda to ziemia niczyja, do której bogactw naturalnych nikt nie może sobie rościć praw. Jednak nieoficjalnie kontynent został już podzielony. Sprawdźmy, ile przypadło Polsce.
Antarktyda to najzimniejszy, najsuchszy, najbardziej wietrzny i pokryty lodem kontynent na świecie, o najwyższej średniej wysokości, odkryty zaledwie niecałe 200 lat temu. Jest stale zamieszkany tylko przez garstkę polarników z kilkunastu krajów, którzy prowadzą tam badania naukowe... Zobacz cały artykuł
O naszych studentach znowu jest głośno na całym świecie. To pokazuje, że w Polsce mamy mnóstwo zdolnych młodych inżynierów, którzy wnoszą wiele dobrego do światowego przemysłu kosmicznego.
Kilka dni temu Polacy zdominowali tegoroczne finały zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge w USA, a teraz projekt lądownika marsjańskiego Eagle dotarł do finału międzynarodowego konkursu organizowanego w USA przez The Mars Society i NASA... Zobacz cały artykuł
Dawno nad całą Polską nie mieliśmy tak zachmurzonego nieba. W wielu regionach zachodniej, południowej i centralnej części kraju pada deszcz, miejscami ma on charakter ciągły. Opady wędrują w kierunku północno-wschodnim. Wiatr wieje ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od 15 stopni nad morzem i na Przedgórzu Sudeckim do 21 stopni w centrum i na południowym wschodzie kraju.
Nad jednym z plujących lawą kraterów wulkanu Kilauea na Hawajach pojawił się wir powietrzny przypominający tornado. Nazwano go potocznie "lawanado", ponieważ powstał na skutek intensywnego parowania rozżarzonej do czerwoności lawy i zawirowań powietrznych, w ten sam sposób, co podobne mu trąby pyłowe czy ogniowe. Gdyby taki wir powietrzny zaczął się przemieszczać, mógłby dokonać katastrofalnych zniszczeń.
Niemieckie plaże nad Bałtykiem zostały zanieczyszczone przez smar, który wydobył się z urządzeń podczas budowy gazociągu Nord Stream 2. Wiatr i fale wieją z niekorzystnego kierunku i mogą przenieść smar także w kierunku polskich plaż.
Budowa gazociągu Nord Stream 2 spędza sen z powiek nie tylko politykom, ale też ekologom. Ci drudzy obawiają się, że podczas budowy może dojść do skażenia Morza Bałtyckiego. Ich czarne wizje właśnie się ziściły, bo doszło do poważnej awarii jednego ze statków-pogłębiarek... Zobacz cały artykuł
Kolejna w ostatnich tygodniach masywna zamieć piaskowa przeszła nad północnymi Indiami, w tym nad stolicą kraju, Nowym Delhi. Widoczność została znacznie ograniczona. Wiatr zrywał dachy i łamał drzewa. Według ostatnich bilansów zginęło co najmniej 26 osób. W sumie tegoroczne zamiecie piaskowe, burze i ulewy pozbawiły już życia setki osób.
Andrzej Bargiel, himalaista i narciarz ekstremalny z Zakopanego, drugi rok z rzędu będzie próbować jako pierwszy w historii zjechać z K2, drugiego co do wysokości szczytu na świecie, którego nie udało się zimą zdobyć polskiej, narodowej wyprawie. Przed rokiem Bargielowi się nie udało, ale w tym sezonie jest lepiej przygotowany. Wcześniej będzie się aklimatyzować na stokach Gaszerbrum II. Trzymamy kciuki za Jędrka. Tymczasem zobaczcie jak pięknie zjechał z Broad Peak:
Na większe rozpogodzenia można liczyć w środkowej i środkowo-wschodniej części kraju. Na pozostałym obszarze chmurzy się, a na zachodzie dodatkowo przelotnie pada. Wiatr wieje ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od 14 stopni na północnym zachodzie do 18 stopni w centrum kraju.
Cyryl Antoniuk, wicedyrektor krymskiego obserwatorium astrofizycznego twierdzi, że płyta tektoniczna, na której znajduje się Półwysep Krymski, z prędkością około 4 centymetrów rocznie przesuwa się na północny wschód, a więc w stronę kontynentalnej Rosji. Jest to ruch na tyle powolny, że nie towarzyszą mu potężne trzęsienia ziemi, choć sam Krym i okalające półwysep dno Morza Czarnego, są obszarem aktywnym sejsmicznie.
Dzisiaj mamy same dobre wiadomości jeśli chodzi o ciśnienie atmosferyczne, ponieważ te nie tylko będzie przez cały dzień stabilne, jak rzadko kiedy, to jeszcze oscylować będzie na optymalnym dla naszego samopoczucia poziomie. W tej chwili barometry wskazują od 1007 hPa na południu do 1010 hPa na zachodzie kraju.
@Michał uwiecznił potężną błyskawicę. "Ostatnia burza późnym wieczorem. Uderzenie tak potężne i tak blisko, że przepaliło zdjęcie, ale za to udało się pokazać jaką to miało moc" - napisał nam czytelnik.
Gigantyczna ulewa nawiedziła Lozannę, jedno z najpiękniejszych miast Szwajcarii, położone nad brzegiem Jeziora Genewskiego. W krótkim czasie spadło tak dużo deszczu, że ulicami zaczęły płynąć rzeki. Zalane są samochody, zakłady pracy, budynki użyteczności publicznej i domy.
Woda wdarła się też do sklepów. Jak możecie zobaczyć na poniższym nagraniu, ruchome schody w jednym z centrów handlowych zmieniły się w wodospady. Strażacy interweniowali ponad 300 razy.