Słup słoneczny nad Wielkopolską

@Piotr wczoraj o zachodzie słońca w Wielkopolsce uwiecznił malownicze zjawisko optyczne, które zwane jest słupem słonecznym. Powstaje, gdy promienie świetlne załamują się na sześcioramiennych kryształkach lodowych unoszących się w chłodnych warstwach atmosfery.

Słup słoneczny w Krotoszynie w woj. wielkopolskim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl
Słup słoneczny w Krotoszynie w woj. wielkopolskim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Znajdujemy się pod wpływem pogodnego wyżu znad środkowego Bałtyku. Ciśnienie przez cały dzień będzie stabilne. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) na południu do 1017 hPa (lekko podwyższone) na północy kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Kolejny malec pozostawiony w nagrzanym samochodzie

Kolejny incydent pozostawienia dziecka w samochodzie zaparkowanym w pełnym słońcu. Tym razem policjanci uratowali 2-letniego malca z auta na parkingu przed dworcem w Rumi na Pomorzu. Na szczęście dziecku nic się nie stało, ale tragedia była blisko. Niewykluczone, że rodzicom, których zidentyfikowano na podstawie tablic rejestracyjnych pojazdu, zostaną postawione zarzuty.

Aletta otwiera sezon cyklonów na wschodnim Pacyfiku

Oto i on... pierwszy w tym sezonie tropikalny huragan nad wodami wschodniego Pacyfiku. Póki co zagrożenia nie ma, ponieważ burza będzie wędrować ku otwartym wodom oceanu, nie zahaczając o obszary zamieszkane. Aletta, bo takie imię nadano cyklonowi, osiągnęła czwartą kategorię i rozpoczyna półroczny sezon na te zjawiska, które będą się w przyszłych tygodniach dawać we znaki mieszkańcom zachodniego Meksyku.

Fot. GOES-15 / NOAA.
Fot. GOES-15 / NOAA.

Inwazja muszek w Szkocji

Na wyżej położonych obszarach Szkocji ma miejsce inwazja niewielkich muszek, które zmieniły życie tamtejszych mieszkańców i turystów w prawdziwy koszmar. O porankach i wieczorami zaleca się zamykanie okien, aby owady masowo nie wchodziły do domów. Choć muszki pojawiają się co roku między majem a wrześniem, to jednak w tym sezonie ich liczba jest rekordowa na tle historii. Przyczyna tej inwazji pozostaje póki co niewyjaśniona.

Było chłodno, jest upalnie

Zaledwie 2 dni temu w wielu miejscach Polski temperatura z trudem przekraczała 15 stopni, a już dzisiaj miejscami na zachodzie i południu kraju mieliśmy upał. Na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i Małopolsce termometry pokazały 30 stopni w cieniu. Wśród największych miast upał panował we Wrocławiu i Poznaniu. Także w weekend w regionach zachodnich i południowych będzie do 30 stopni.

Było chłodno, jest upalnie

Naukowcy chcą zmienić Stację Kosmiczną w najzimniejsze miejsce w całym Wszechświecie

Naukowcy chcą uzyskać na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej najniższą temperaturę w całym kosmosie, w której człowiek w oka mgnieniu zmieniłby się w kostkę lodu. Jak niska jest to temperatura i do czego będzie wykorzystana?

Fot. Mike O Shea / theiceproject.org
Fot. Mike O Shea / theiceproject.org

NASA wysłała na ziemską orbitę sprzęt, który pozwoli astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na ekstremalne obniżenie temperatury materii, do tzw. zera absolutnego. W ramach projektu Cold Atom Laboratory (CAL) ma zostać osiągnięty kondensat Bosego-Einsteina... Zobacz cały artykuł

Londyn zagrożony niszczycielskim trzęsieniem ziemi. Uskoki biegną pod samym centrum miasta

Londyńczycy nie mogą spać spokojnie, bo naukowcy właśnie odkryli dwa nieznane uskoki tektoniczne, które przebiegają pod samym centrum brytyjskiej stolicy i mogą zagrażać milionom ludzi. Kiedy może dojść do kataklizmu?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Dotychczas alarmujące wieści sejsmolodzy mieli dla mieszkańców Cardiff i Bristolu, gdzie pod dnem Kanału Bristolskiego przebiega niebezpieczny uskok, odpowiedzialny w przeszłości za niszczycielskie trzęsienia ziemi. Jednak ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Imperial College dają powód do niepokoju również... Zobacz cały artykuł

Stolica Słowacji pod wodą

Wystarczyło kilkanaście minut ulewy, aby stolica Słowacji zmieniła się w wielkie bajoro, w którym ugrzęzły samochody. Zmotoryzowani i piesi mieli wielki kłopot, aby sucho wrócić do domów z pracy. Niektórzy ryzykowali przejazd przez rozlewiska, ale źle się to dla nich kończyło.

Strumienie gazów i pyłów na komecie

Sonda Rosetta uwieczniła na komiecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko niezwykle malownicze strumienie gazów i pyłów, które widoczne są tylko wtedy, gdy oświetlane są o zachodzie słońca pod odpowiednim kątem (po lewej). Za pomocą symulacji komputerowej naukowcy odtworzyli to zjawisko, ujawniając jego niezwykłe oblicze (po prawej).

Fot. ESA.
Fot. ESA.

NASA odkryła dowody na istnienie życia na Marsie. „Ono wciąż może tam być”

NASA ogłosiła dzisiaj na specjalnej konferencji niezwykle ważne informacje na temat przeszłości Marsa. Naukowcy odkryli dowody na istnienie niegdyś tam życia.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Podczas konferencji przedstawiono wyniki dwóch najnowszych badań naukowych, które zostały przeprowadzone przy pomocy łazika Curiosity i sond kosmicznych. Astronomowie z NASA odkryli świetnie zachowane... Zobacz cały artykuł

Furia wulkanów w różnych zakątkach świata wymazała z map wiele miejscowości, zginęły setki ludzi

Kilka miesięcy temu naukowcy ostrzegli, że w tym roku aktywność wulkaniczna znacząco wzrośnie, i to się potwierdza. Budzą się kolejne wulkany, które wymazują z map całe miejscowości. Na ich koncie są już setki ofiar śmiertelnych.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

W pierwszym półroczu zbudziło się kilka naprawdę groźnych wulkanów, w dodatku aktywność tych, które dawały już od jakiegoś czasu o sobie znać, zwiększyła się. Słowa naukowców, ostrzegających przed... Zobacz cały artykuł

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dzisiaj burze mogą się pojawiać tylko na południowych krańcach kraju, zwłaszcza w górach i na pogórzu. Ich intensywność będzie średnia. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niebo niemal nad całym krajem jest bezchmurne. Obłoki wędrują tylko nad Podkarpaciem, ale deszczu nie przynoszą. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z kierunku wschodniego. Temperatura wynosi przeważnie od 18 do 20 stopni, tylko nad samym morzem jest około 15 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 8 czerwca 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 8 czerwca 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wyjątkowo chłodny początek zimy

Zima na wschodnim wybrzeżu Australii rozpoczyna się najchłodniej od 36 lat. W Melbourne średnia minimalna temperatura powietrza w pierwszych dniach czerwca nie przekroczyła 4 stopni. Mieszkańcy o poranku w drodze do pracy czy szkoły trzęsą się z zimna. Zazwyczaj jest u nich znacznie cieplej, bo zimy w krainie kangurów należą do łagodnych. Z kolei w zachodniej Australii przeszły wichury i ulewne deszcze, z powodu których bez prądu było 40 tysięcy odbiorców.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1016 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie i południu do 1021 hPa (wysokie) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą korzystne, tylko na południu wraz z występowaniem burz przejdą w niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pazdan szybszy niż wiatr

Po obejrzeniu poniższego nagrania nie będziecie mieć żadnych wątpliwości, że Michał Pazdan to zdecydowanie najlepszy obrońca, i to nie tylko na boisku. Podczas wywiadu wykazał się niezwykłym refleksem, ratując dziennikarkę przed lampą przewróconą przez nagły podmuch wiatru.

Podglądanie pingwinów z bliska

Czego to naukowcy nie wymyślą, żeby pod przykrywką badać codzienne życie pingwinów. W tym przedziwnym pojeździe jest oczywiście ukryta kamerka. Szykują się ujęcia z bardzo bliska...

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Burze nad USA okiem satelity

Najnowocześniejszy amerykański satelita meteorologiczny GOES-17, wart kilka miliardów dolarów, uwiecznił 9 maja burze wędrujące nad USA. Zobaczyć możemy nie tylko piętrzące się chmury burzowe, ale też wyładowania elektryczne, zarówno chmurowe, jak i doziemne. Satelita posiada bowiem wbudowany system lokalizowania i identyfikowania piorunów.

Grad wielkości jabłka zbombardował miasto, uszkodził dziesiątki tysięcy budynków i samochodów

Takie gradobicia mieszkańcy przedmieść teksańskiego Dallas jeszcze w swoim życiu nie widzieli. Przez kilkanaście minut, podczas gwałtownej burzy, spadały na nich lodowe bryły wielkości jabłka, które wszystko demolowały.

Fot. Twitter / @ShannonMFox4.
Fot. Twitter / @ShannonMFox4.

Grad znany jest z tego, że potrafi nie tylko powodować szkody, ale też ranić, a nawet zabijać ludzi i zwierzęta, zwłaszcza, gdy jego średnica przekracza 5 centymetrów. Olbrzymi grad spadł właśnie w Stanach Zjednoczonych... Zobacz cały artykuł

dalej