Najcieplej i najzimniej na świecie

Aż 120 stopni różnicy jest między najcieplejszym a najzimniejszym miejscem na naszej planecie. W ciągu ostatniej doby największy mróz panował na lodach Antarktydy. W rejonie kopuły Dome Argus na Antarktydzie temperatura spadła do niemal minus 70 stopni. Najgoręcej było w tym czasie w Pakistanie, gdzie panuje doroczna fala upałów. Tuż przed nadejściem mokrego monsunu termometry pokazują w cieniu 50 stopni.

Najcieplej i najzimniej na świecie

Narodziny niżu genueńskiego

Niezwykle malowniczy układ niskiego ciśnienia znajduje się nad Zatoką Genueńską. To tzw. niż genueński, który w przeszłości wielokrotnie był w Polsce odpowiedzialny za powodzie. Zwykle to, co jest piękne, bywa też niszczycielskie. Układ przyniósł w północnych Włoszech gwałtowne burze gradowe, które spowodowały podtopienia. Te duże białe kłębki, to nic innego, jak chmury burzowe.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Do Kanady wróciła zima

Kanadyjczycy cieszyli się już wiosną, jednak do czasu, ponieważ do Nowej Fundlandii wróciła zima. Nie tylko chwycił mróz, ale też spadł śnieg. Krajobrazy przypominały styczeń, a nie początek czerwca. Choć może się to wydać zaskakujące, to jednak podobne anomalie miały już miejsce na tle historii. W najbardziej śnieżnym czerwcu 1974 roku spadło nawet ponad 20 cm białego puchu.

Fot. Twitter/ @anchorpoint101.
Fot. Twitter/ @anchorpoint101.

Zachwycające krajobrazy maja

Zapach kwiatów, szum zielonych drzew i błękit nieba. Tak wyglądał maj, który zapisał się rekordowo ciepło, słonecznie i sucho. Zobaczcie najpiękniejsze jego oblicza na naszych zdjęciach z całej Polski.

Nocne zdjęcie satelitarne Polski ujawnia duże różnice ekonomiczne między województwami

Nocne światła miast widoczne z przestrzeni kosmicznej są doskonałym sposobem na porównanie nierówności gospodarczych w Polsce, a te są bardzo duże, i to nawet na obszarach położonych blisko siebie. Dlaczego?

Fot. NASA / Suomi NPP.
Fot. NASA / Suomi NPP.

Nocne zdjęcie Polski wykonane przez nowoczesnego satelitę meteorologicznego Suomi NPP, ukazuje bardzo duże skrajności w sztucznym oświetleniu. Oczywiście im większe miasto, tym jaśniejszą wyspę stanowi... Zobacz cały artykuł

Planetoida eksplodowała nad Afryką! Oślepiający błysk i potworny huk. Trwają poszukiwania meteorytu

Niewielka planetoida eksplodowała wysoko nad południową Afryką. Mieszkańcy mówią o oślepiającym błysku i przerażającym huku. Po raz pierwszy naukowcom udało się przewidzieć z kilkugodzinnym wyprzedzeniem wejście kosmicznego obiektu w ziemską atmosferę.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Planetoidy stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla istnienia ludzkości. Nic więc dziwnego, że naukowcy robią, co mogą, aby wykryć jak najwięcej tych obiektów, które przelatują najbliżej Ziemi, i to jak najwcześniej... Zobacz cały artykuł

Najlepsze łaziki marsjańskie pochodzą z Polski. Nasi wygrywają w konkursie NASA

Dwie drużyny polskich inżynierów zdominowały tegoroczne finały zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge w USA. Nasi budują najlepsze kosmiczne roboty.

Fot. PCz Rover Team.
Fot. PCz Rover Team.

Mamy z czego i kobo być dumni. Polscy zdolni inżynierowie zajęli w organizowanym przez NASA konkursie University Rover Challenge pierwsze, trzecie, czwarte i ósme miejsce! Na najwyższym miejscu podium stanęła drużyna PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej... Zobacz cały artykuł

Grad wielki jak pięść

Nie tylko ulewne deszcze powodujące powodzie nękają mieszkańców wielu regionów Europy. Burzom towarzyszą też gradobicia. Jedno z nich spustoszyło północne Włochy. Największe gradziny miały rozmiary pięści. Z łatwością wybijały szyby w samochodach, wgniatały karoserie i niszczyły uprawy.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Maycol Checchinato.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Maycol Checchinato.

Powieje chłodem ze Skandynawii. W dzień miejscami poniżej 15 stopni, a w nocy lokalne przymrozki

Szykują się spore zmiany w pogodzie, bo zaczyna wiać z północy, a to oznacza, że temperatury spadną w porównaniu z tymi z ostatnich dni, nawet o 15 stopni. Najzimniej będzie o świcie, lokalnie z przymrozkami. W drodze do pracy dopadnie nas przeszywający chłód.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Gdy na wschodzie mamy wyż, a na zachodzie niż, to wieje z południa bardzo ciepłym powietrzem. Jednak obecnie jest dokładnie na odwrót. Nad zachodnią Rosją mamy głęboki niż, zaś nad północnym Atlantykiem potężny wyż. O tej porze roku to zmora rolników, ogrodników i sadowników... Zobacz cały artykuł

Początek dnia w Bieszczadach

Tak pięknie rozpoczął się dzień w Bieszczadach, w obiektywie leśnika Kazimierza Nóżki.

Krajobraz po laharach

Miejscowości położone u podnóża wulkanu Fuego w Gwatemali, po gwałtownej erupcji, obrócone zostały w ruinę. Jeszcze kilka dni temu tak wyglądał jeden z malowniczo położonych ośrodków wypoczynkowych:

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteorología GT.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteorología GT.

Po erupcji opadły na niego gęste popioły, a dzieła zniszczenia dopełniły lahary. Jest to mieszanina popiołów, fragmentów skał i zastygłej lawy oraz wody pochodzącej z gwałtownego skraplania się pary wydobywającej się z krateru. Pozostał iście księżycowy krajobraz. Turyści zostali odcięci od świata. W panice szukali drogi ucieczki.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteorología GT.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W północnej części kraju jest pochmurno, miejscami ze słabymi opadami deszczu. Pada też na Śląsku. Na pozostałym obszarze jest słonecznie, w wielu miejscach bezchmurnie. Wiatr wieje słabo z północy. Temperatura wynosi od 13 stopni nad morzem do 20 stopni miejscami na południowym wschodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Wyglądało jak bombardowanie

Nad miejscowością Schwarzlsee w Austrii przeszła gwałtowna burza gradowa. Przypominało to bombardowanie. Zobaczcie, co działo się na wodach jeziora, które powstało po dawnej żwirowni. Dobrze, że nikt tam nie żeglował.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez większą część dnia będzie się nieznacznie wahać, dopiero późnym popołudniem rozpocznie się jego gwałtowny wzrost, co będzie związane ze zbliżaniem się ośrodka wyżowego. W tej chwili barometry pokazują od 1008 hPa (lekko obniżone) na południowym wschodzie do 1011 hPa (w normie) na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Po erupcji wulkanu Fuego

Kolejne przerażające nagranie z Gwatemali w Ameryce Środkowej, gdzie z największą mocą od 44 lat wybuchł wulkan Fuego. Według ostatnich bilansów zginęło co najmniej 60 osób, a ponad 300 zostało rannych. Lawiny piroklastyczne zniszczyły wiele domów, a popioły skaziły glebę i ujęcia wody pitnej.

W Chinach spadł meteoryt

Jak już wcześniej informowaliśmy, w chińskiej prowincji Junnan nocne niebo przeciął bardzo jasny meteor. Teraz dowiadujemy się, że odnaleziono fragmenty meteorytu. Kosmiczna skała nie zdołała w całości spalić się przelatując przez atmosferę.

Fragmenty meteorytu. Fot. yunnan.cn
Fragmenty meteorytu. Fot. yunnan.cn

Jak wynika z relacji okolicznych mieszkańców, fragmenty przebiły dachy domów, odnaleziono je również na polach ryżowych. Największe kawałki meteorytu mają rozmiary piłeczki pingpongowej.

Tak wygląda jedno z najsuchszych miejsc na świecie

Krajobrazy naszej planety uwieczniane z orbity przez astronautów, nie przestają nas zadziwiać. Tak wygląda granica między obszarem pomarańczowych wydm gwiazdowych a ciemniejszymi wzgórzami wzdłuż granicy Algierii i Libii w północnej Afryce. Te widoki można spotkać w najbardziej suchej części Sahary.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Niesprawiedliwe deszcze

W ostatnich dniach miejscami naprawdę mocno popadało, aż doszło do podtopień. Jednak burze mają to do siebie, że mają nieduży zasięg i potrafią w jednej miejscowości przynieść sporo deszczu, a w sąsiedniej tyle, co nic. Stąd też na mapie sum opadów za ostatnie 3 dni aż takie różnice. W jednych większych miastach spadło ponad 10 mm deszczu, a w innych zero.

Niesprawiedliwe deszcze

Miś włamał się do spiżarni

Na norweskim archipelagu arktycznym Svalbard żyje 3 tysiące niedźwiedzi polarnych i 2,5 tysiąca ludzi. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy mówią, że prędzej spotkasz misia niż człowieka. Jeden z drapieżników w poszukiwaniu pożywienia włamał się do spiżarni hotelu Isfjord Radio. Po tym, jak przez kilka godzin nie mógł się wydostać, zbił szybę i uciekł ze zdemolowanego pomieszczenia przez niewielkie okno. Wcześniej porządnie się objadł m.in. czekoladą.

Potopienia na granicy Europy i Azji

W Gruzji też dają się we znaki burze z ulewnymi deszczami, które powodują podtopienia. Pod wodą znalazły się ulice jednego z tamtejszych miast. Strażacy musieli ostrożnie przeprawiać się przez rozlewisko, aby przypadkiem nie wpaść do otwartego kanału i nie utonąć.

dalej