Pogoda dla plażowiczów dla każdego kurortu w Polsce na 2 tygodnie

Jeśli wybierasz się na plażę, mamy dla Ciebie specjalną prognozę pogody. Dzięki niej dowiesz się jak duże jest promieniowanie UV, jak szybko się opalisz, jaką temperaturę ma woda morska i kiedy kąpiel słoneczną przerwie deszcz.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jako pierwsi w Polsce przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową prognozę dla plażowiczów, którą możesz już przeglądać w zupełnie nowej odsłonie. Tego nie możesz przegapić... Zobacz cały artykuł

Nocny wstrząs w Czechach

Minionej nocy pogranicze Niemiec i Czech, a dokładniej rejon Karlowych Warów, nawiedziło kolejne najsilniejsze trzęsienie ziemi od 4 lat. Wstrząs nastąpił o godzinie 23:04 i miał siłę M4.1. Mieszkańcy poinformowali, że do wstrząsu doszło, gdy kładli się spać. Zaczęły drżeń ściany i szyby w oknach, z regałów spadać różne przedmioty, a żyrandole kołysały się. Na szczęście nie ma poważniejszych szkód.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W ostatnim czasie na zachodnich krańcach Czech ziemia zadrżała setki razy. Mieszkańcy jednego z największych miast i okolic zaczęli się obawiać powtórki sprzed kilku lat, gdy trzęsienie poczyniło spore szkody... Dowiedz się więcej

Wracają burze. Będą nam towarzyszyć codziennie, a ich intensywność będzie systematycznie rosnąć

Po krótkiej przerwie wraca burzowa aura, która z każdym dniem będzie coraz gwałtowniejsza, a co za tym idzie, także coraz niebezpieczniejsza. W których regionach będzie grzmieć i jak silne będą burze?

Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Do naszego kraju w następnych dniach będzie napływać nie tylko coraz cieplejsze, ale też coraz wilgotniejsze powietrze. W niestabilnej masie polarno-morskiej będą piętrzyć się chmury burzowe, które zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych mogą przynosić przelotne, ale gwałtowne zjawiska... Zobacz cały artykuł

Bez modyfikacji genetycznych nie będzie nowych Marsjan

Za kilkanaście lat ludzkość już powinna zacząć kolonizować Czerwoną Planetę. Wówczas spełni się jedno z naszych odwiecznych marzeń o podboju obcej planety. Jakiś czas temu naukowcy z NASA opublikowali artykuł naukowy, w którym rozwodzili się na temat zagrożeń związanych z lotami na Marsa.

Fot. NASA / James Vaughan.
Fot. NASA / James Vaughan.

Chodzi tutaj o groźne dla organizmów żywych promieniowanie kosmiczne i mikrograwitacja. Będą one miały degradujący wpływ na astronautów nie tylko w czasie podróży na tę planetę, ale również już bezpośrednio... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Wtorkowy poranek w większości regionów kraju jest pogodny. Chmurzy się miejscami na Pomorzu, Warmii i Lubelszczyźnie, tam też przelotnie pada deszcz. Wiatr wieje z kierunku wschodniego. Temperatura wynosi od 9 stopni nad morzem do 19 stopni miejscami na krańcach zachodnich i południowo-wschodnich.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 maja 2018 o godzinie 9:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 maja 2018 o godzinie 9:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Pierwsza ofiara wulkanu Kilauea

Wulkan Kilauea na Hawajach nie przestaje wybuchać. Niestety, jest już jego pierwsza ofiara. Mężczyzna został uderzony przez bombę wulkaniczną w dolną część nogi, gdy wyszedł na balkon swojego mieszkania. Doznał poważnego złamania goleni oraz poparzeń. Miał jednak dużo szczęścia, bo wyrzucany przez wulkan materiał skalny potrafi ważyć nawet kilka ton. Gorąca lawa w ostatnich dniach strawiła już kilkadziesiąt domów, drogi i tysiące drzew.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Do późnego popołudnia i wczesnego wieczoru ciśnienie nadal będzie spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa (lekko podwyższone) na południu i południowym zachodzie do 1021 hPa (wysokie) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne za sprawą opadów i burz będą się pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Kolejna ofiara Rysów

Ratownicy TOPR poinformowali o kolejnym w tym sezonie tragicznym wypadku na Rysach. Dzisiaj przed południem turysta poślizgnął się na płacie śniegu i spadł kilkaset metrów doznając poważnych obrażeń. Niestety, w szpitalu zmarł. Podczas akcji ratunkowej po skałach zsunął się jeszcze jeden turysta. Mocno się pokaleczył, bo miał na sobie krótkie spodenki. Pamiętajcie, z górami się nie igra.

Niedoszła trąba powietrzna

Nad Wenecją pojawiła się niedoszła trąba powietrzna, czyli zjawisko nazywane kominem chmurowym lub też lejkiem kondensacyjnym. Wewnątrz leja panuje obniżone ciśnienie, a powietrze wznosi się. Przy niewystarczająco silnej konwekcji lej nie jest w stanie sięgnąć powierzchni ziemi, a więc nie można, jak w tym przypadku, mówić o prawdziwej trąbie powietrznej.

Zdjęcie dnia: Lodowa pustynia

Równia pod Śnieżką zimą zmienia się w lodową pustynię, świetnie nadającą się do uprawiania narciarstwa biegowego.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jasny bolid na wieczornym niebie

Bardzo jasny meteor był widziany wczoraj wieczorem nad krajami alpejskimi, północnym i środkowym Adriatykiem oraz w północnej i zachodniej części Bałkanów. Tak wyglądał obiekt wchodzący w ziemską atmosferę nad Słowenią.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / International Meteor Organization.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / International Meteor Organization.

Grupa Azoty ma pomysł na pozbycie się CO2. Trafi do napojów Pepsi

Grupa Azoty ma pomysł na pozbycie się nadmiaru dwutlenku węgla, który powstaje w zakładach w Polsce. Ma zamiar go sprzedawać koncernowi PepsiCo i będzie on trafiał do popularnych napojów gazowanych.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Amerykański koncern wykorzystuje w polskich zakładach Michrów i Żnin w sumie zaledwie 10 procent możliwości produkcyjnych CO2 Grupy Azoty Puławy... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Chmur przybywa, ale są to niegroźne obłoki kłębiaste Cumulus, nazywane chmurami dobrej pogody. Wyjątek stanowią krańce środkowo-wschodnie, gdzie od sąsiadów nadciągają chmury burzowe, które mogą przynieść trochę błyskawic i przelotny deszcz w następnych godzinach. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z kierunków wschodnich. Temperatura wynosi od 12 stopni miejscami na wybrzeżu do 23 stopni na krańcach środkowo-zachodnich.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 maja 2018 o godzinie 14:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 maja 2018 o godzinie 14:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Światowe zasoby wody pitnej znajdują się w zagrożeniu. NASA wie, kto za tym stoi i jak to się skończy

Po 16 latach od wysłania na orbitę sondy GRACE, naukowcy nie mają dla nas dobrych wieści. Dane przez nią zebrane wskazują, że zasoby wody pitnej kurczą się bardzo szybko i wkrótce możemy mieć problem z ugaszeniem pragnienia.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Bez jedzenia człowiek może przetrwać 3 tygodnie, jednak bez wody zaledwie 3 dni. Chociaż oceany stanowią aż 71 procent powierzchni ziemi i wydawałoby się, że wody nigdy nam nie zabraknie, to trzeba pamiętać, że jest to woda słona, która nie nadaje się do picia... Zobacz cały artykuł

Teleskop TESS przesłał swoje pierwsze zdjęcie. Oto 200 tysięcy gwiazd

Teleskop TESS, zaprojektowany i zbudowany przez NASA, a wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przez rakietę Falcon-9 od SpaceX, jeszcze nie znalazł się w wyznaczonym miejscu na orbicie, a już przesłał pierwsze zdjęcie, które zachwyca detalami.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Możecie zobaczyć na nim aż 200 tysięcy gwiazd, a pomyśleć, że zostało wykonane przez inżynierów tylko w celach kalibracji kamery. W środkowej część fotografii możecie ostrzec konstelację Centaura... Zobacz duże zdjęcie

Kapryśna aura w Tatrach

Sobota w Tatrach nie zachęcała do wypraw na szlaki, bo za sprawą niskiego pułapu chmur wyższe partie Zakopanego utonęły we mgle. W tym samym czasie na pozostałym obszarze kraju było słonecznie. Jednak w południe niebo nad najwyższymi górami w Polsce, ku uciesze turystów, nagle zaczęło się rozpogadzać. Zobaczcie weekendową pogodę w Tatrach w pigułce z perspektywy Polany Głodówka.

Od 400 miesięcy średnia globalna temperatura powietrza jest wyższa od normy wieloletniej

Kwiecień był czterechsetnym miesiącem z rzędu ze średnią globalną temperaturą powietrza powyżej normy wieloletniej. Dla naukowców to żelazny dowód na to, że klimat na planecie ociepla się na naszych oczach.

Fot. NOAA.
Fot. NOAA.

Według najnowszych danych amerykańskiego Narodowego Urzędu do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA) miniony kwiecień w skali globalnej zapisał się ze średnią temperaturą na poziomie 0,83 stopnia powyżej... Zobacz cały artykuł

We Włoszech po gradobiciu

Tak wyglądały brzegi jeziora Garda we Włoszech po przejściu potężnej burzy gradowej. W ciągu kilkunastu minut ulice pokryły się grubą warstwą gradzin, w których ugrzęzły samochody. Ludzie mieli poważne problemy z przejściem z jednej strony ulicy na drugą. Gdy gradziny się roztopiły, spłynęły rwącymi potokami powodującymi podtopienia.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Fabio Becchelli / Estremi di Meteo4.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Fabio Becchelli / Estremi di Meteo4.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w całym kraju jest słoneczny, przeważnie bezchmurny. Wiatr wieje słabo ze wschodu i północnego wschodu. Termometry pokazują od 5 stopni na pogórzu do 15 stopni w centrum kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 maja 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 maja 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Jeszcze przed południem ciśnienie zacznie spadać. Do wieczora będzie niższe o około 5 hPa. Na barometrach mamy w tej chwili od 1024 hPa na południu do 1029 hPa na północy kraju. Ciśnienie jest wysokie za sprawą wyżu, który błyskawicznie przemieszcza się znad południowego Bałtyku przez małe kraje nadbałtyckie po rejon Moskwy.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej