Rośnie zagrożenie podtopieniami

W dorzeczu górnej Wisły rośnie poziom wody w rzekach. Według danych IMGW-PIB przekroczenia stanów ostrzegawczych (pomarańczowe trójkąty) odnotowano na ponad 40 wodowskazach, a stanów alarmowych (czerwone trójkąty) na 8 wodowskazach. Najszybciej wzbierają rzeki w południowej części woj. podkarpackiego i małopolskiego oraz w południowej i środkowej części woj. śląskiego. Możliwe są podtopienia. Prosimy śledzić komunikaty lokalnych sztabów kryzysowych.

Aktualne stany wód w rzekach południowej Polski. Stany średnie - niebieskie trójkąty, stany wysokie - żółte trójkąty, przekroczenia stanów ostrzegawczych - pomarańczowe trójkąty, przekroczenia stanów alarmowych - czerwone trójkąty. Dane: IMGW-PIB / monitor.pogodynka.pl
Aktualne stany wód w rzekach południowej Polski. Stany średnie - niebieskie trójkąty, stany wysokie - żółte trójkąty, przekroczenia stanów ostrzegawczych - pomarańczowe trójkąty, przekroczenia stanów alarmowych - czerwone trójkąty. Dane: IMGW-PIB / monitor.pogodynka.pl

Z kamerą wśród zwierząt

Wszyscy kochamy zwierzaki, bo ich obecność poprawia nam humor. Mamy dla Was zdjęcia zwierząt z całego świata, których na co dzień nie widujecie. Zobaczcie je koniecznie.

Maria nie dotrze nad USA?

Tak wygląda w tej chwili Huragan Maria na zdjęciu satelitarnym. Po lewej stronie zdjęcie wykonane z świetle widzialnym (o poranku), a po prawej w podczerwieni (w nocy). Oko ma naprawdę imponujące rozmiary. Maria osłabła do trzeciej kategorii, a więc wiatr osiąga około 185 km/h. Bardzo dobra wiadomość jest taka, że huragan zaczyna kierować się na północ, a to oznacza, że opuszcza obszary zamieszkane. Póki co ryzyko, że dotrze nad wschodnie wybrzeże USA jest niewielkie.

Zdjęcie satelitarne Huraganu Maria. Fot. rammb-slider.cira.colostate.edu
Zdjęcie satelitarne Huraganu Maria. Fot. rammb-slider.cira.colostate.edu

Dominika po Huraganie Maria

Nad karaibską wyspą Dominika przeszło oko Huraganu Maria, gdy osiągał on maksymalną, piątą kategorię. Wyspa zamieszkiwana przez 71 tysięcy ludzi była pustoszona wiatrem o średniej prędkości ponad 250 km/h. Niewiele zabudowań ostało się takiej sile huraganu, niemal wszystkie drzewa zostały połamane lub powalone. Według ostatnich bilansów zginęło 6 osób, a tysiące nie mają dachu nad głową.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Red Climática Mundial.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Red Climática Mundial.

Koniec ze zmianami czasu?

Kilka dni temu informowaliśmy, że posłowie PSL przygotowali projekt ustawy, który miałby znieść zmiany czasu w Polsce. Dzisiaj projekt wpłynął do sejmu. Zgodnie z nim pozostalibyśmy w czasie letnim.

Fot. Ales Krivec / unsplash.com
Fot. Ales Krivec / unsplash.com

W Polsce dwa razy w roku odbywa się zmiana czasu. Jest to bardzo złe rozwiązanie, które nie przynosi żadnych pozytywnych skutków ekonomicznych. Bardzo źle wpływające przede wszystkim na gospodarkę, ale także na zdrowie ludzi. Prawie 90 procent obywateli jest przeciwko zmianie czasu. Kiedyś było to może uzasadnione, dzisiaj nie ma takiego uzasadnienia. Wszystkie kluby popierają naszą inicjatywę. Jak będzie w głosowaniu trudno mi powiedzieć. To jest ustawa techniczna, nie polityczna - powiedział Mieczysław Kasprzak z Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL).

Co dla nas oznacza? Czy zimą Słońce będzie zachodzić godzinę wcześniej niż dotąd, czy też później? A co z porankami? Te odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule... Dowiedz się więcej

Rośnie poziom wody w rzekach

Trudna sytuacja panuje na południu kraju, gdzie od wczorajszego późnego wieczora występują chwilami intensywne opady. Najwięcej deszczu spadło na Podkarpaciu i w Małopolsce, od 10 do 30 mm, a także na Podhalu i w Tatrach od 50 do 100 mm. Według informacji IMGW-PIB stany alarmowe są przekroczona na około 15 wodowskazach w woj. śląskim, małopolskim i świętokrzyskim. Obecnie najmocniej pada w Małopolsce. W Nowym Sączu ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.

Rośnie poziom wody w rzekach

Późnym popołudniem i wieczorem opady nasilą się także na Górnym Śląsku. Spodziewane opady rzędu nawet 100 mm w ciągu kolejnych 2 dni oznaczają, że poziom rzek nadal może rosnąć, przekraczać stany ostrzegawcze i alarmowe, może też dochodzić do lokalnych podtopień. Prosimy o ostrożność... Dowiedz się więcej

Trąba wodna u podnóża Alp

Wspaniała trąba wodna szalała nad wodami Jeziora Bodeńskiego, położonego u podnóża Alp, na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii. To trzecie pod względem wielkości w środkowej Europie, rezerwuar wody pitnej dla 4,5 mln ludzi.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Philippe Gyatmati.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Philippe Gyatmati.

Huragan Maria okiem astronautów

Tak wygląda Huragan Maria z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z wysokości 400 kilometrów:

Przerażająca wycieczka koali

Koala imieniem Kelly przeżył chwile grozy. Najprawdopodobniej chciał się ogrzać i wszedł pod nadkole samochodu, uczepiając się przedniej osi. Nie spodziewał się jednak, że będzie to zła decyzja. Kierowca spod sklepu odjechał z piskiem opon i dopiero po pokonaniu 15 kilometrów zorientował się, że ma nieproszonego pasażera. Podczas jazdy usłyszał nietypowe piski. Gdy się zatrzymał i zajrzał za koło, wyłoniła się głowa koali. Czuć było spaleniznę, bo futerko dzikiego zwierzaka nadpaliło się.

Gdyby jazda trwała dłużej koala mogłaby się usmażyć żywcem. Jednak wszystko skończyło się szczęśliwie, niegroźnie ranne zwierzątko trafiło pod opiekę weterynarzy i szybko wróciło na ukochane drzewo.

Czy lato było upalne?

Pogoda tego lata nas nie rozpieszczała. W wielu regionach naszego kraju w maju temperatury były wyższe niż w lipcu, w dodatku przez całe wakacje nie było ani jednego upalnego dnia. Jednak były miejsca, gdzie upał panował bardzo często.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Czerwiec, lipiec i sierpień nie przyniosły nam tylu upalnych dni, co w poprzednich sezonach letnich, które zapisywały się nadzwyczaj gorąco. Wyjątkowy był 2015 rok, gdy upał potrafił się utrzymywać dzień w dzień przez prawie 2 tygodnie, a w sumie przez całe lato odnotowaliśmy nawet ponad 30 dni z upałem i było ich prawie 4-krotnie więcej niż normalnie powinno. Norma dni upalnych została wyczerpana na kilka lat, dlatego nie powinniśmy być zaskoczeni, że tegoroczny sezon letni już tak gorący nie był, choć zdarzyły się wyjątki, o których niebawem Wam opowiemy... Przeczytaj cały artykuł

W lasach wysyp grzybów

Informujecie nas, że w lasach panuje prawdziwy wysyp grzybów, a to oznacza, że w ten weekend spacer po lesie z koszykiem w ręku powinien być udany. Wrzesień jest wyjątkowo wilgotny, w przeciwieństwie do ubiegłorocznego, który był bardzo suchy. Nasz czytelnik @Tomasz wybrał się do lasu w woj. lubuskim. Oto co udało mu się znaleźć:

Smaczny grzyb w lasach w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego w woj. lubuskim. Fot. Tomasz Pałka.
Smaczny grzyb w lasach w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego w woj. lubuskim. Fot. Tomasz Pałka.

Coraz więcej śniegu w Tatrach

Wysoko w Tatrach krajobrazy zabieliły się. Na Kasprowym Wierchu spadł niecały 1 cm białego puchu. Więcej śniegu jest na Łomnicy, nawet 6 cm. Ten, kto chciałby zobaczyć zimę, powinien się z tym wstrzymać do czasu osłabnięcia wiatru, który osiąga od 100 do 135 km/h, w dodatku widoczność z powodu niskiego pułapu chmur jest ograniczona niemal do zera. Szlaki są śliskie. Łatwo się poślizgnąć lub zabłądzić.

Widok na Przedni Staw w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach. Fot. TOPR.
Widok na Przedni Staw w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach. Fot. TOPR.

Powyżej zdjęcie z kamery TOPR-u z widokiem na Przedni Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Spadło tam trochę śniegu, ale utrzymuje się on jedynie miejscami. Nad Morskim Okiem śniegu nie ma, jednak można zachwycać się zabielonymi szczytami, w tym Rysów, spowijanymi chmurami.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu, wschodzie i w centrum jest pochmurno i deszczowo. Opady mają ciągły charakter oraz umiarkowane i duże natężenie. Możliwe są podtopienia. Przelotnie pada z kolei na zachodnim Pomorzu. Wysoko w Tatrach chwilami obficie sypie śnieg. Na większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia można liczyć na zachodzie i północy. Wiatr wieje słabo z północy i północnego zachodu, jedynie wysoko w górach jest porywisty.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Co widać w oku Huraganu Maria?

Satelita Sentinel zajrzał w oko Huraganu Maria, który dewastuje Wyspy Karaibskie. W samym centrum cyklonu, nazywanym "okiem ciszy", ciśnienie osiąga najniższe wartości, a wiatr niemal całkowicie ustaje. Oko ma średnicę około 50-100 kilometrów. Gdy znajduje się nad obszarem zaludnionym, to jego mieszkańcy mogą ujrzeć nad swoją głową błękitne niebo. To dosłownie chwila przerwy między nawałnicami.

Zdjęcie satelitarne oka Huraganu Maria. Fot. ESA / Simon Proud @simon_rp84.
Zdjęcie satelitarne oka Huraganu Maria. Fot. ESA / Simon Proud @simon_rp84.

Gdy satelita zajrzał jeszcze dalej w głąb oka Huraganu Maria zobaczył coś niesamowitego, wzburzone wody Atlantyku. Widoczne są fale sztormowe, które w rejonie oka mogą osiągać nawet kilkanaście metrów wysokości. Jako, że Huragan Maria osiągnął piątą kategorię, to najwyższe fale mogły mieć nawet 30 metrów, a więc wysokość 10-piętrowego wieżowca.

Zdjęcie satelitarne oka Huraganu Maria. Fot. ESA / Simon Proud @simon_rp84.

Ulewy na południu kraju

Intensywne opady deszczu występują w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i mazowieckim. Najtrudniejsza sytuacja panuje na terenach górzystych i okołogórskich, gdzie opady są najmocniejsze, a rzeki zaczynają wzbierać. Przed mieszkańcami południowej i południowo-wschodniej części kraju jeszcze równo doba ulew. Jeśli u Was mocno pada, to słuchajcie komunikatów lokalnych sztabów kryzysowych i stosujcie się do nich wskazówek.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Nie mamy dobrych wieści, bo ciśnienie zaczęło spadać, na szczęście powoli. W tej chwili barometry pokazują od 1012 hPa (w normie) na południowym wschodzie do 1020 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Trudna sytuacja na rzekach

Trudną sytuację mamy na rzekach województwa śląskiego i małopolskiego, gdzie w nocy rozpoczną się intensywne opady deszczu. Jak wynika z danych IMGW-PIB w regionie rzeki mają stany wysokie, w wielu miejscach przekraczające stany ostrzegawcze. W ciągu następnej przeszło doby może spaść nawet od 50 do 100 mm deszczu, co oznacza, że rzeki mogą zacząć wylewać.

Aktualny stan wód w rzekach. Dane: IMGW-PIB.
Aktualny stan wód w rzekach. Dane: IMGW-PIB.

Żółte trójkąty oznaczają stany wysokie, a pomarańczowe to przekroczenia stanów ostrzegawczych. Dużo lepsza sytuacja panuje we wschodniej Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie rzeki mają stany niskie, a więc zagrożenie jest mniejsze, ale wcale nie oznacza to, że miejscami nie dojdzie do podtopień. Prosimy Was o zachowanie ostrożności i unikanie przebywania bezpośrednio w pobliżu koryt rzecznych.

Portoryko walczy z żywiołem

Same centrum Huraganu Maria przeszło nad Portoryko. Na wyspie panuje chaos, nigdzie nie ma prądu, zerwana jest łączność, jest wiele zniszczonych dróg, zerwanych mostów, uszkodzonych i zrujnowanych budynków, a przede wszystkim szaleją masowe powodzie. Władze karaibskiej wyspy ogłosiły, że to największy kataklizm jaki dotknął terytorium zależne od USA przynajmniej w ostatnich stuleciu.

"Totalna destrukcja. Jeśli mowa o infrastrukturze, to Portoryko już nigdy nie będzie takie, jak dawniej. To ma skalę historyczną" - powiedział Carlos Mercader, rzecznik gubernatora Portoryko. Wiatr osiąga od 200 do 250 km/h. Mieszkańcy znaleźli schronienie w 500 schronach, które dla nich przygotowano. Na wyspie mieszka około 2,5 miliona ludzi.

Jak radzić sobie z powodzią?

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W strefie zagrożenia powodziowego w dorzeczu górnej Wisły mieszka około 7 milionów ludzi. Część z nich w najbliższych dniach zmierzy się z podtopieniami, a nawet przejściem fali wezbraniowej. Choć służby wiedzą, jak odpowiednio reagować na zagrożenie, to bardzo często zdarza się, że sami mieszkańcy są zupełnie nieświadomi tego, jak powinno się zachowywać, przed powodzią, podczas niej i krótko po jej ustąpieniu. Z tego powodu też przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Wam zapanować nad sytuacją, a tym samym pomóc sobie, bliskim i sąsiadom. Pamiętajcie, że sprawna organizacja i działanie, mogą komuś uratować życie... Zobacz poradnik

Piekielny żar z Kuwejcie

Bliski Wschód kolejny miesiąc z rzędu jest najgorętszym miejscem na naszej planecie. Tym najbardziej upalnym krajem był dzisiaj Kuwejt, gdzie termometry w cieniu pokazały 47 stopni. Kolejne dni zapowiadają się tylko nieznacznie chłodniej. Czy wiecie, że w Kuwejcie temperatura przekracza 30 stopni średnio przez ponad 200 dni w roku, a powyżej 40 stopni jest przez ponad 150 dni. A ile dni panuje 50 stopni i więcej? Aż trudno uwierzyć, ale przez niemal 30.

Piekielny żar z Kuwejcie

Jesteście ciekawi, jaka pogoda w Kuwejcie będzie panować w następnych dniach?... Sprawdź prognozę

dalej