Odradzająca się okresowa rzeka porwała nastolatków

Wyjątkowo ulewne deszcze nawiedziły rejon pustyni Negew na południu Izraela. Koryta wyschniętych rzek wypełniły się po brzegi wodą, która przemieszczała się z zawrotną prędkością. Zaskoczyła nastolatków, którzy przemierzali pustynię. Niestety, utopiło się 12 osób. Deszcze w tej części Bliskiego Wschodu zazwyczaj kończą się w marcu, gdy rozpoczyna się półroczna pora sucha.

Gniew wulkanów na Pacyfiku

Nawet 7 wulkanów na archipelagu Vanuatu na Oceanie Spokojnym wykazuje podwyższoną aktywność. To niepokojące informacje, ponieważ właśnie ogłoszono pełną ewakuację wyspy Ambae, gdzie wybuchł wulkan o tej samej nazwie. 11 tysięcy mieszkańców do końca maja musi opuścić wyspę najprawdopodobniej na stałe, ponieważ popiół skaził ujęcia wody pitnej i glebę na długie lata.

Już nawet arktyczny lód jest zanieczyszczony mikroplastikiem

Przerażające informacje przychodzą do nas od naukowców z Instytutu Badań Morskich i Polarnych im. Alfreda Wegenera. Przeprowadzili oni w ostatnich miesiącach zakrojone na szeroką skalę badania lodu morskiego w Arktyce.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Z pomocą techniki spektroskopii fourierowskiej wykryli, że w każdym litrze lodu znajduje się niewyobrażalne 12 tysięcy fragmentów tworzyw sztucznych. Ponad połowa mikroplastiku uwięzionego w lodzie ma wymiary... Zobacz cały artykuł

Chmura deszczowa na horyzoncie

Taką oto chmurę ze smugą opadową uwiecznił wczoraj nasz czytelnik @Tomasz nad Grodziskiem Wielkopolskim.

Chmura deszczowa w Grodzisku Wielkopolskim. Fot. Tomasz.
Chmura deszczowa w Grodzisku Wielkopolskim. Fot. Tomasz.

Piorunujący kwiecień w pigułce

Kwiecień okazał się znacznie bardziej burzowy niż zwykle, a to za sprawą rekordowo wysokich temperatur. Nad Polską przetoczyło się kilka fal burz, które przyniosły niesamowite spektakle na niebie. Zobaczcie materiał, który powstał podczas trzech wyjazdów terenowych amatorów burz z Elbląga.

Oto największa mapa Drogi Mlecznej, jaka powstała w historii

Do tej pory mogliśmy już kilka razy oglądać efekty pracy najróżniejszych instytutów astronomicznych z całego świata, które za cel wzięły sobie skatalogowanie jak największej ilości gwiazd. Historyczny krok uczynili właśnie naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Fot. ESA.
Fot. ESA.

W ramach projektu sondy Gaia zdołali oni skatalogować już aż 1,7 miliarda gwiazd! Jeszcze niespełna 2 lata temu było to zaledwie 1,1 miliarda, więc postęp jest spory... Zobacz cały artykuł

Bociania walka o przetrwanie

Natura bywa bezwzględna, ale tylko w naszym, ludzkim odczuciu. Samica bociana postanowiła usunąć jedno pisklę z gniazda, ponieważ było najsłabsze, dużo mniejsze od swojego rodzeństwa i nie wykazywało szans na samodzielność w przyszłości. W gnieździe znajdowały się aż cztery pisklęta. Wykarmienie ich wszystkich było dla bocianów zadaniem niemal niewykonalnym. Najsłabsze pisklę zostało więc poświęcone, aby jego rodzeństwo mogło przetrwać. Takie są prawa natury...

Odkryto jeszcze jeden niebezpieczny skutek smogu. Ma wpływ na wskaźnik przestępczości

Smog przyczynia się nie tylko do wzrostu chorób układu oddechowego i krążenia oraz zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci, ale ma także wpływ na przestępczość. Naukowcy dokonali właśnie zaskakującego odkrycia.

Fot. Pexels, kat wilcox / Unsplash, Abhay Singh.
Fot. Pexels, kat wilcox / Unsplash, Abhay Singh.

Zanieczyszczenie powietrza staje się coraz poważniejszym problemem dużych metropolii na naszej planecie. Wraz z rozwojem gospodarczym zaczyna to dotyczyć także polskich miast. Smog, jak wiemy, wpływa... Zobacz cały artykuł

W Polsce w tym roku posadzonych zostanie pół miliarda drzew. Ty też możesz posadzić swoje drzewko

Smutno się robi na widok wycinanych drzew, które zapewniają świeże powietrze, przyjemnie szumią na wietrze i uspokajają wzrok soczystą zielenią. Jednak jest dobra wiadomość, do końca roku przybędzie w naszym kraju pół miliarda nowych drzew.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wiosną, jak co roku, w całej Polsce rusza wielkie sadzenie drzew. Leśnicy przez następne miesiące posadzą w sumie pół miliarda nowych drzew, a to oznacza, że każdej minuty będzie ich przybywać nawet tysiąc... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W północnej i północno-wschodniej części kraju chmurzy się, ale nie pada. Na południu jest najpogodniej, w wielu miejscach bezchmurnie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu. Temperatura wynosi przeważnie od 6 do 8 stopni, tylko na południowym zachodzie jest cieplej, do 10 stopni.

Zdjęcie satelitarne w dniu 27 kwietnia 2018 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 27 kwietnia 2018 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Saharyjski pył na skrzydłach

Tak wyglądało skrzydło samolotu czarterowego, który wylądował na lotnisku w hiszpańskiej Maladze. Na wysokościach przelotowych unosiły się ostatnio bardzo duże ilości saharyjskiego pyłu i piasku, który po pokonaniu tysięcy kilometrów docierał znad północnej Afryki nie tylko nad Hiszpanię, lecz nawet nad Polskę.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Mato Jančík.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Mato Jančík.

Podtopienia podczas suszy

Podczas największej suszy w dziejach Kapsztadu, jednego z największych miast Republiki Południowej Afryki, pierwszy od wielu miesięcy ulewny deszcz, na który czekały 4 miliony mieszkańców, spowodował podtopienia. Deszczówka wdzierała się do piwnic, zalewała podziemne parkingi i drogi. Opad, choć ulewny, tylko nieznacznie napełnił zbiorniki wodne. Widmo kryzysu wodnego zostało jedynie odsunięte w czasie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Do południa ciśnienie będzie jeszcze rosnąć, a po południu spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) na północy do 1019 hPa (lekko podwyższone) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne będą wahać się między obojętnymi a niekorzystnymi.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Gdzie spadło najwięcej deszczu?

W ostatnich dniach trochę popadało, głównie podczas burz. Najwięcej deszczu spadło na Kujawach, Warmii i Mazurach, miejscami powyżej 15 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Jednak były też regiony, gdzie padło bardzo mało. W Kotlinie Kłodzkiej, na Opolszczyźnie czy Zamojszczyźnie suma opadów nie przekroczyła 0,5 litra na metr kwadratowy.

Gdzie spadło najwięcej deszczu?

Ostatnie godziny przed katastrofą

Prypeć to osiedle, które tuż przed wybuchem w elektrowni atomowej w Czarnobylu zamieszkiwało 50 tysięcy osób, głównie pracowników elektrowni i ich rodzin. Ewakuacja zajęła zaledwie 2 dni. Wszystkim powiedziano, że wrócą po 3 dniach, jednak nie wrócili aż do dziś i już nigdy nie wrócą. To był bardzo ciepły koniec kwietnia. W momencie katastrofy niebo nad elektrownią atomową było bezchmurne i pełne gwiazd.

Noc była wyjątkowo ciepła, gdyż temperatura wynosiła aż 12 stopni, podczas, gdy zwykle o tej porze roku spada do zaledwie 4 stopni. Dzień po katastrofie również był bardzo ciepły, notowano 19 stopni, przy pogodnym niebie. Ciepłe powietrze płynęło aż znad Afryki ku wschodniej Europie, dzięki czemu najwyższe temperatury w Polsce, dochodzące do aż 27 stopni, notowano nie na zachodzie, a na wschodzie naszego kraju. Zobaczcie ostatnie godziny beztroski mieszkańców Prypeci przed największą katastrofą w elektrowni atomowej w historii, której dziś obchodzimy 32. rocznicę.

Podwójna tęcza na koniec dnia

Przelotne opady deszczu o zachodzie Słońca to zawsze idealne warunki do powstawania tęczy, ponieważ światło padające pod małym kątem załamuje się na kroplach padającego deszczu. Dziś wieczorem podwójny kolorowy łuk uwiecznił nad Wielkopolską nasz czytelnik @Tomasz.

Podwójna tęcza w Piaskach Wielkopolskich. Fot. Tomasz Piecuch / TwojaPogoda.pl
Podwójna tęcza w Piaskach Wielkopolskich. Fot. Tomasz Piecuch / TwojaPogoda.pl

Dramatyczna susza w Afganistanie

Ponad milion mieszkańców Afganistanu jest zagrożonych klęską głodu, ponieważ w ubiegłym roku na kraj spadło bardzo niewiele deszczu, a zimą śniegu, co spowodowało suszę jakiej nie widziano tam od lat. Niedostatek opadów dotknął 22 z 34 prowincji. Nie ma czym nawadniać pól, a ujęcia wody pitnej dla ludności dramatycznie się kurczą.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W Tatrach między zimą a wiosną

Wybieracie się na tatrzańskie szlaki podczas majówki? Mamy dla Was garść zdjęć, dzięki którym zobaczycie, jak piękne krajobrazy tam na Was czekają. Nie ma piękniejszego okresu niż ten, kiedy soczysta zieleń wiosny z dolin kontrastuje z bielą zimy na górskich szczytach.

Już ponad 100 tysięcy lat temu ludzie doprowadzili do zagłady gatunków

Najnowsze badania prowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców ukazał nam przerażające fakty dotyczące działalności ludzi sprzed ponad 120 tysięcy lat.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Zagłady wielu wielkich ssaków, jak dotychczas nas się wydawało, nie były spowodowane zmianami klimatycznymi czy uderzeniem kosmicznej skały, tylko ekspansją człowieka... Zobacz cały artykuł

W poniedziałek pierwszy w tym roku upał? W których regionach kraju temperatura może sięgnąć 30 stopni?

Dopełnieniem najcieplejszego kwietnia w dziejach polskiej meteorologii może być upalny koniec miesiąca. Jeśli prognozy się sprawdzą, to w najbliższy poniedziałek, podczas majówki, temperatura może sięgnąć 30 stopni. Gdzie?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Czy czeka nas powtórka sprzed 6 lat, gdy kwiecień zakończył się upałem? Między 28 a 30 kwietnia 2012 roku termometry w większości regionów dochodziły do 30 stopni, a w części kraju zapanował pierwszy upał... Zobacz cały artykuł

dalej