Pojawiły się pierwsze grzyby

Nasz czytelnik @Marek wybrał się dzisiaj do lubuskich lasów i natknął się na pierwszy w tym roku okaz piestrzenicy kasztanowatej. Grzybek przypominający ludzki mózg rośnie sobie dalej, bo nasz czytelnik przysmaków leśnego runa nie zbiera, i dobrze, bo akurat ten grzyb jest trujący bez odpowiedniej obróbki. Aura sprzyja grzybom, bo ostatnio na zachodzie i północy kraju solidnie popadało, a teraz dodatkowo zrobiło się bardzo ciepło.

Piestrzenica kasztanowata w lesie k. Bronowic w woj. lubuskim. Fot. Marek Koczenasz / TwojaPogoda.pl
Piestrzenica kasztanowata w lesie k. Bronowic w woj. lubuskim. Fot. Marek Koczenasz / TwojaPogoda.pl

Zima kontra wiosna

Krajobrazy w tym samym dniu, rok po roku, potrafią się zmienić nie do poznania. @Jarosław przesłał nam zdjęcia porównawcze tego, jak wyglądała droga w Moszczance k. Prudnika dokładnie rok temu, 19 kwietnia:

19 kwietnia 2017 roku w Moszczance k. Prudnika w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak / TwojaPogoda.pl
19 kwietnia 2017 roku w Moszczance k. Prudnika w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak / TwojaPogoda.pl

A tak wyglądała dzisiaj. Opis chyba jest zbędny. Zima kontra wiosna:

19 kwietnia 2018 roku w Moszczance k. Prudnika w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak / TwojaPogoda.pl

Zabójcze trzęsienie w Indonezji

3 osoby zginęły, 500 domów zostało uszkodzonych, a 2 tysiące ludzi straciło dach nad głową w wyniku umiarkowanej siły trzęsienia ziemi, które nawiedziło Indonezję. Wstrząs M4.4 nawiedził środkową część wyspy Jawa. Indonezja to kraj aktywny sejsmicznie, co oznacza, że do trzęsień dochodzi tam bardzo często, bywają też one bardzo silne.

Polak odkrył na Słońcu nietypową plamę. Mamy już 25. cykl słoneczny

Nasza dzienna gwiazda znajduje się obecnie w minimum aktywności w swoim 11-letnim cyklu. Na powierzchni Słońca ostatnimi czasy pojawiało się bardzo mało plam. Teraz dochodzą do nas wieści, że staliśmy się świadkami rozpoczęcia nowego, 25. cyklu słonecznego.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Zapoczątkowała go bardzo mała plama dostrzeżona na obrazach gwiazdy przez Polaka, Tomasza Mrozka, który na co dzień pracuje w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego... Zobacz cały artykuł

Nie uwierzysz, ile waży gniazdo bociana. "Może stanowić zagrożenie dla dachów budynków"

Naukowcy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) podczas zimowego przenoszenia najbardziej zagrożonych gniazd bocianich odkryli, że niektóre z nich mają astronomiczną wagę, która może stanowić zagrożenie dla budowli.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Bocian to symbol naszego kraju, ponieważ dotychczas gniazdowało u nas najwięcej par tych ptaków spośród całej Europy. Jednak w ostatnich latach się to zmieniło... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Utrzymuje się piękna, słoneczna pogoda. Ławice chmur kłębiastych urozmaicają tylko krajobrazy. Wiatr wieje z północnego zachodu, we wschodnich regionach w porywach do 50-60 km/h. Temperatura wynosi od zaledwie 8 stopni nad morzem, gdzie wieje chłodząca bryza, do 23 stopni na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne w dniu 19 kwietnia 2018 o godzinie 16:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 19 kwietnia 2018 o godzinie 16:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Uciekali przed wodą na dachy

Na karaibskiej Martynice w ciągu zaledwie 6 godzin spadło tyle, deszczu, ile np. na Warszawę spada przez pół roku. Efekt to masowe powodzie, które zatopiły domy i samochody. Wielka woda nadeszła tak szybko, że mieszkańcy nie zdążyli się ewakuować. Na dach jednej ze szkół weszło 1200 uczniów i nauczycieli, którym gwałtownie podnoszący się poziom wody odciął jedyną drogę ucieczki.

Zdjęcie dnia: Potwór na niebie

Taka olbrzymia chmura to musi być Cumulonimbus, czyli chmura burzowa. Potrafi ona sięgać wysokości kilkunastu kilometrów i nieść tak duże ilości wody, aby spokojnie wypełnić nimi 200 basenów olimpijskich.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Geolodzy w końcu odkryli tajemnice superwulkanu Yellowstone

Wulkan Yellowstone jest jednym z najbardziej znanych na świecie, a to dlatego, że nie tylko znajduje się na terenie słynnego, najstarszego i największego parku narodowego na świecie, ale również wielu uważa, że zgotuje ludzkości globalną zagładę.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Naukowcy z University of Oregon i Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu pierwszy raz w historii tak dokładnie przeanalizowali dane zebrane przez ostatnie lata na terenie Yellowstone... Zobacz cały artykuł

Wenus stała się królową wieczornego nieba. Sprawdź, jak ją obserwować i zobacz niesamowite zdjęcia

Wiosenne wieczory, gdy tylko są pogodne, warto spędzać na podziwianiu Wenus, planety, która jest obecnie najjaśniejszą planetą ziemskiego nieba. Zobaczcie jej spotkanie z Księżycem na zdjęciach od naszych czytelników.

Wenus i Księżyc. Fot. NASA.
Wenus i Księżyc. Fot. NASA.

O Wenus mówi się, że jest bliźniaczką Ziemi, ponieważ ma niemal identyczne rozmiary, a więc około 12 tysięcy kilometrów szerokości na równiku. Mówi się też, że wygląda tak, jak Błękitna Planeta będzie, gdy nie zatrzymamy globalnego ocieplenia, bo jest niezwykle gorąca... Zobacz cały artykuł

Tornado na parkingu przed sklepem

Kamera monitoringu w mieście Akron w stanie Ohio zarejestrowała moment przetoczenia się tornada nad sklepowym parkingiem. Jak możecie to zobaczyć poniżej, gwałtowny wiatr przewracał samochody i wózki sklepowe, powodując, że ludzie zaczęli biegać w panice próbując znaleźć jakieś bezpieczne miejsce. Meteorolodzy nadali tornado kategorię EF1, najniższą w skali, co oznacza, że wiatr mógł osiągać około 150 km/h.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niemal nad całym krajem niebo jest błękitne i wolne od chmur. Jedynie nad Bieszczadami chmurzy się, ale nie pada. Wiatr wieje słabo z północnego zachodu i zachodu. Na termometrach mamy od 9 stopni nad morzem i na pogórzu do 15 stopni miejscami na zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne w dniu 19 kwietnia 2018 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 19 kwietnia 2018 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Chmura piasku zmieniła dzień w noc

Spektakularna burza piaskowa nawiedziła miasto Jazd w środkowym Iranie. Ściana piasku pędząca z prędkością około 100 km/h w oka mgnieniu pochłonęła miasto, zmieniając dzień w noc. Tony pustynnego piasku ograniczyły widoczność do zera. Zamiecie piaskowe nie należą tam do rzadkości, a wręcz przeciwnie. Jazd położony jest bowiem na skraju Wielkiej Pustyni Słonej i Pustyni Lota.

Potop w Nowym Jorku

Nad Manhattanem przeszła gigantyczna ulewa. W sercu Nowego Jorku w około 6 godzin spadło ponad 80 mm deszczu. To musiało się skończyć podtopieniami. Studzienki nie nadążały z pochłanianiem wody. System kanalizacyjny, znany jako jeden z najstarszych i najbardziej rozwiniętych w skali światowej, stał się niewydolny. Schody prowadzące na stacje metra zmieniły się w wodospady. Zobaczcie to na nagraniu.

Centrum wyżu nad Polską

Nad zachodnim Pomorzem panuje wyż, a to oznacza, że ciśnienie jest wysokie. Do końca dnia będzie się bardzo nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1026 hPa na północnym wschodzie do 1032 hPa na zachodzie kraju.

Centrum wyżu nad Polską

Lawina skalna zmiażdżyła auto

W hiszpańskiej Katalonii doszło do masywnego osuwiska na jedną z dróg. Według strażaków ze zbocza stoczyło się 50 tysięcy ton ziemi i skał o powierzchni 20 tysięcy metrów sześciennych. Nieszczęśliwie podczas zejścia lawiny drogą przejeżdżał samochód, po którym została miazga. Zginęły 2 osoby.

Egipskie ciemności na Portoryko

Rano cała wyspa Portoryko znów została pozbawiona prądu. Stało się to zaledwie kilkadziesiąt godzin po tym, jak drzewo upadło na linię energetyczną i prąd przestał płynąć do blisko miliona odbiorców. Tym razem cały kraj pogrążył się w egipskich ciemnościach. Przyczyną są ciągłe awarie po katastrofalnych zniszczeniach poczynionych przez ubiegłoroczny Huragan Maria. Poniżej możecie zobaczyć porównawcze zdjęcia satelitarne nocnego oświetlenia wyspy przed (u góry) i po (u dołu) huraganie.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Burza piaskowa w Denver

Tak wyglądała podróż samochodem w okolicach Denver w stanie Kolorado podczas intensywnej zamieci piaskowej. O tej porze roku to częste zjawisko, gdy silne wiatry unoszą z pustkowi na wysokość setek metrów drobne mineralne ziarenka piasku, a następnie przenoszą je dziesiątki, a nawet setki kilometrów nad obszary zamieszkane, paraliżując codzienne życie tysięcy, a nawet milionów ludzi.

Zachód Słońca nad Tatrami

Wspaniale dziś kończy się dzień w Tatrach. Tak słoneczko chowa się za granią, widziane ze szczytu Kasprowego Wierchu w kierunku Hali Goryczkowej.

Fot. TOPR.
Fot. TOPR.

Zdjęcie dnia: Osada Biskupin

W takich chatach 2700 lata temu mieszkała ludność kultury łużyckiej w osadzie Biskupin, wzniesionej zimą 738 roku przed naszą erą na podmokłej wyspie położonej na jeziorze Biskupińskim na Kujawach. Osada miała powierzchnię nieco ponad hektara i była zasiedlona przez 150 lat.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej