Tsunami uderzyło w Darłowo

Dawne kroniki wspominają o falach wysokich na wiele metrów, kilkukrotnie uderzających w polskie wybrzeże, wdzierających się nawet 1,5 kilometra w głąb lądu i powodujących olbrzymie zniszczenia. Teraz naukowcy ostatecznie potwierdzili, że było to tsunami.

Fot. João Nascimento / unsplash.com
Fot. João Nascimento / unsplash.com

Choć większość geologów jest zdania, że na Morzu Bałtyckim tsunami nie może wystąpić, ponieważ nasze morze jest zbyt płytkie, to jednak stare kroniki opisują zdarzenie z szesnastego wieku, które wydaje się tej tezie przeczyć. Aby ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości geolodzy z uczelni w Gdańsku, Szczecinie i Poznaniu postanowili zbadać to, co naprawdę się wtedy zdarzyło... Przeczytaj cały artykuł

Elbląg pod wodą

Potężna ulewa przeszła w nocy i o poranku nad Elblągiem. W ciągu 24 godzin spadło ponad 80 mm deszczu, z czego 35 mm w ciągu tylko 6 godzin, a 10 mm w 1 godzinę. Niepozorna zwykle rzeka Kumiela wylała, podtapiając wiele ulic w mieście oraz zabudowania. Strażacy mają ręce pełne roboty, ponieważ pomagają mieszkańcom zabezpieczać posesje workami z piaskiem oraz odpompowują wodę z rozlewisk. Władze ogłosiły pogotowie przeciwpowodziowe.

Podtopienia w Elblągu. Fot. Facebook / Info Meteo - Elbląg / Monika Krezymon.
Podtopienia w Elblągu. Fot. Facebook / Info Meteo - Elbląg / Monika Krezymon.
Podtopienia w Elblągu. Fot. Facebook / Info Meteo - Elbląg / Igor Łąpieś.

Coraz zimniejsze noce

Dzisiaj o poranku na południu i zachodzie kraju przy większych rozpogodzeniach temperatura spadła poniżej 10 stopni, a przy gruncie poniżej 5 stopni. Najzimniej było w kotlinach sudeckich, gdzie w Jeleniej Górze i Kłodzku na stacji IMGW zmierzono przy gruncie tylko 2 stopnie. Tyle samo było u stóp Karkonoszy na wysokości 2 metrów.

Coraz zimniejsze noce

Fantastyczne zwierzaki

Wszyscy kochamy zwierzaki, bo ich obecność poprawia nam humor. Mamy dla Was zdjęcia zwierząt z całego świata, których na co dzień nie widujecie. Zobaczcie je koniecznie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Po ulewach liczne podtopienia

Mocno popadało na południu, wschodzie i w centrum kraju, gdzie przeszedł niż Tomasz. W ciągu zaledwie doby w pasie od Górnego Śląska i Małopolski przez Ziemię Łódzką i Kielecczyznę i Mazowsze po Warmię, Mazury i Podlasie spadło od 20 do 50 mm deszczu, a lokalnie nawet do 60 mm. To więcej niż powinno przez cały wrzesień, a przecież w pierwszej połowie tego miesiąca takie ulewy zdarzały się co najmniej dwukrotnie.

Zalany Węzeł Marynarska w Warszawie. Fot. Polsat News.
Zalany Węzeł Marynarska w Warszawie. Fot. Polsat News.

Przesączona wodą gleba nie jest w stanie przyjmować jej kolejnych ilości, co kończy się podtopieniami. Strażacy od wczoraj interweniowali już 200 razy. Na Żywiecczyźnie i Śląsku Cieszyńskim zalane zostały szkoła podstawowa w Siennej oraz liceum w Milówce w gminie Lipowa. Pod wodą znalazł się też Węzeł Marynarska w Warszawie, a dokładniej jezdnia drogi ekspresowej S79, czyli trasy dojazdowej do Południowej Obwodnicy Warszawy. Ruch w kierunku Służewca i lotniska im. Chopina jest utrudniony. Zalania dróg, chodników i posesji są w wielu miejscach. Zachowajcie ostrożność.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, południu i w centrum kraju niebo jest pogodne, przeważnie bezchmurne. Na północy i północnym wschodzie jest pochmurno i deszczowo. Miejscami opady mają umiarkowane i duże natężenie. Towarzyszy in wiatr z zachodu w porywach do 50-60 km/h. Na zachodnim Pomorzu lokalnie zalegają mgły. Temperatura wynosi przeważnie od 12 do 14 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Wzruszające pożegnanie Cassini

Sonda Cassini, która opuściła Ziemię na pokładzie rakiety Titan IVB/Centaur w roku 1997, a 7 lat później stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna, właśnie zakończyła swą misję w objęciach atmosfery tej planety. Naziemna obsługa misji nie kryła wzruszenia żegnając ten wyjątkowo udany statek kosmiczny.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Co powiedział Earl Maize, szef programu Cassini, tuż po utracie sygnału z sondy?... Zobacz i posłuchaj

15-metrowe fale w Chinach

Tajfun Talim u południowo-wschodnich wybrzeży kontynentalnych Chin przyniósł nawet 15-metrowe fale sztormowe, z powodu których trzeba było ewakuować w głąb lądu nawet 200 tysięcy ludzi. Lubicie podziwiać wzburzone morze? Jeśli tak polecamy poniższy film ze sztormowej pogody podczas Tajfunu Talim na Morzu Żółtym.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W nocy nad wschodnią częścią kraju przeszedł niż atmosferyczny Tomasz, który przyniósł spadek ciśnienia. Obecnie ciśnienie rośnie i to dość szybko. Do wieczora będzie wyższe nawet o 10 hPa, co może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie objawiając się sennością, bólem głowy i rozkojarzeniem. Na barometrach mamy od 999 hPa (niskie) w centrum niżu na Suwalszczyźnie do 1015 hPa (w normie) w Małopolsce.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pochmurno, deszczowo i zimno

Ostatnia doba minęła pod znakiem opadów, głównie we wschodniej połowie kraju. Najwięcej deszczu spadło na południu i w centrum, przeważnie od 10 do 20 mm, jednak lokalnie dużo więcej. W Katowicach suma opadów dochodzi do 40 mm.

Pochmurno, deszczowo i zimno

Pochmurna i mokra aura przekłada się na temperaturę powietrza, która jest niska. W strefie ciągłych opadów po południu odnotowano jedynie 12-14 stopni. Tam, gdzie było słonecznie, czyli na zachodnim Pomorzu, temperatura sięgnęła 18 stopni.

Leje i nie chce przestać

Dzisiaj najbardziej deszczowo jest na południu i w centrum kraju. Na Górnym Śląsku, w zachodniej Małopolsce i na Ziemi Łódzkiej spadło od 15 do 20 mm deszczu. Wśród najbardziej mokrych miast znajdują się Katowice. Późnym popołudniem w ciągu jednej godziny potrafiło spaść prawie 5 mm deszczu. Padać przestanie późną nocą. @Damian przygotował dla Was deszczowy filmik z regionu.

Kolejny bardzo jasny bolid

Nad wyspami Mauritius i Reunion na Oceanie Indyjskim widoczny był bardzo jasny bolid. Mieszkańcy i turyści obserwowali go przez około 20 sekund zanim kilkukrotnie eksplodował i rozpadł się na niewielkie fragmenty, które ostatecznie w całości spłonęły. Naoczni świadkowie twierdzą, że słyszeli kilka gromów dźwiękowych. Fala uderzeniowa nie spowodowała jednak szkód. Ostatnich nocy podobne bolidy rozjaśniły niebo nad Kanadą, Hiszpanią, Rosją i Islandią.

Możliwe lokalne podtopienia

Z powodu intensywnych opadów deszczu lokalnie na rzekach południowej, wschodniej i środkowej Polski poziom wód w rzekach może osiągać stany wysokie, a lokalnie przekraczać stany ostrzegawcze i alarmowe. Prosimy o ostrożność. Osoby mieszkające w obniżeniach terenu, gdzie zazwyczaj zbiera się woda deszczowa i powoduje zalania, powinny się wyposażyć w worki z piaskiem.

Możliwe lokalne podtopienia

Piękny Huragan Jose

Poniższe zdjęcie satelitarne Huraganu Jose może niepokoić, bo wygląda na to, że na jego drodze znajdą się lada chwila Bahamy, a później Floryda. Jednak bez obaw, bo huragan wędruje nie na zachód, lecz na północ, a to oznacza, że nie dotrze nad obszary zamieszkane. Wcześniej była obawa, że otrze się o wschodnie wybrzeża Kanady, jednak i to nie jest takie pewne. Możemy się zachwycać pięknem Huraganu Jose, bo nikomu krzywdy póki co nie zrobi.

Piękny Huragan Jose

Dwa tajfuny nad wschodnią Azją

Tajfun Talim na szczęście osłabł i obecnie już jako cyklon tropikalny przechodzi nad Japonią przynosząc ulewne deszcze, porywiste wiatry i potężny sztorm. We wtorek, po przetoczeniu się nad czterema największymi wyspami Japonii, dotrze nad rosyjski Sachalin.

Wcześniej inny tajfun, imieniem Doksuri, spustoszył Filipiny i dotarł nad Wietnam i Laos. Wszędzie tam spowodował powodzie i osunięcia ziemi. W Wietnamie zginęło 16 osób, a 28 zostało rannych.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu, wschodzie i w centrum utrzymuje się pochmurna i deszczowa pogoda. Najsilniejsze opady przechodzą nad Górnym Śląskiem. Na zachodzie i północy niebo przejaśnia się, a na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej także rozpogadza. Wiatr wieje słabo z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 13 stopni w deszczu do 17-18 stopni na krańcach zachodnich.

Zdjęcie satelitarne w dniu 17 września 2017 o godzinie 13:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 17 września 2017 o godzinie 13:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Niemcy zabili i zjedli polskiego żubra

Niemieccy myśliwi zastrzelili polskiego żubra, który dotarł na Ziemię Lubuską prawdopodobnie z Wielkopolski lub zachodniego Pomorza. Zwierzę pojawiało się w ostatnich tygodniach w miejscowych wioskach. Było spokojne, pozwalało do siebie podejść. Mieszkańcy wsi położonych nad brzegami Odry bardzo je polubili. Jednak żubr postanowił przepłynąć Odrę i wtedy rozpoczął się jego dramat.

Polski żubr zabity w Niemczech. Fot. YouTube / gorzowianin.com
Polski żubr zabity w Niemczech. Fot. YouTube / gorzowianin.com

Gdy tylko stanął na niemieckiej ziemi natychmiast wysłano do niego myśliwych, którzy go zastrzelili, mimo, że żubr w Niemczech, podobnie jak w Polsce, znajduje się pod ochroną. Jednak ze złamania prawa myśliwi niewiele sobie robią. Wypchana głowa żubra trafić ma do miejscowego muzeum, a mięso jest grillowane podczas odbywającego się w ten weekend festynu grillowego w jednej z niemieckich przygranicznych miejscowości. Niemiecki oddział organizacji ekologicznej WWF złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Pogoda do początku października

Pierwsza połowa września była przeważnie pochmurna, deszczowa i niezbyt ciepła. Czy druga połowa będzie cieplejsza i pogodniejsza? Czy mamy jeszcze szansę poczuć na swych twarzach ostatnie powiewy prawdziwie letniej pogody?

Pogoda do początku października

Prognoza na następne 2 tygodnie, a więc do pierwszych dni października wskazuje na... Zobacz całą prognozę

Oberwanie chmury w Alicante

Wracamy do hiszpańskiego Alicante, gdzie przeszła potężna burza. W krótkim czasie spadło tam tak dużo deszczu, że studzienki kanalizacyjne nie nadążały z jej odprowadzaniem i doszło do podtopień. Tak wyglądała chmura burzowa, która nadciągnęła nad miasto. Widoczna jest wspaniała smuga opadowa. Potocznie nazywamy to zjawisko "oberwaniem chmury".

To, co działo się później można nazwać pompą. W kilka minut ulice Alicante były zalane nawet na wysokość pół metra. W wodzie na ulicach, pod wiaduktami i w parkingach podziemnych stały samochody, a w nich kierowcy. Niektórzy musieli się ewakuować, bo groziło im utonięcie. Zobaczcie, jak rwący nurt, w który zmieniła się droga, porywa kawiarniane krzesełka.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu, wschodzie i w centrum jest pochmurno i deszczowo. Opady mają na ogół charakter ciągły oraz umiarkowane i duże natężenie. Uprzedzamy, że może tam dochodzić do lokalnych podtopień. Na zachodzie jest słonecznie, miejscami bezchmurnie. Wiatr wieje słabo z zachodu i północnego zachodu. Na termometrach jest 12-13 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?
dalej