Początek astronomicznej i kalendarzowej wiosny wcale nie oznacza, że śnieg i mróz na dobre nas opuszczą. Mogą one wracać, choć coraz rzadziej, nawet do maja. A tak wyglądały ostatnie dni kalendarzowej zimy, z którą powoli, ale jednak się roztajemy.
Początek astronomicznej i kalendarzowej wiosny wcale nie oznacza, że śnieg i mróz na dobre nas opuszczą. Mogą one wracać, choć coraz rzadziej, nawet do maja. A tak wyglądały ostatnie dni kalendarzowej zimy, z którą powoli, ale jednak się roztajemy.
Chociaż aktualnie Słońce nie wykazuje większej aktywności, nie pojawiają się na jego powierzchni wielki grupy plam, nie ma potężnych rozbłysków i koronalnych wyrzutów masy, a w ziemskiej atmosferze nie pojawiają się silne burze magnetyczne, to jednak na przestrzeni kilku lat może się to diametralnie odmienić.
Takich wydarzeń obawiają się naukowcy, którzy alarmują, że duża aktywność naszej dziennej gwiazdy może doprowadzić do totalnej katastrofy komunikacyjnej w miastach, w których będą dominowały pojazdy autonomiczne... Zobacz cały artykuł
Spotkanie Księżyca oraz dwóch planet, Merkurego i Wenus, na tle wieczornej zorzy to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych tego roku.
Nasi czytelnicy nie mogli się napatrzeć na ten cud natury... Zobacz zdjęcia
Olbrzymie szczeliny w ziemi pojawiły się w Kenii, dzieląc na pół ruchliwą drogę między miejscowościami Mai Mahiu i Narok. Zapadlisko ma 15 metrów głębokości i 20 metrów szerokości. Szczeliny są obecnie zasypywane. Jednak z przyrodą nikt jeszcze nie wygrał, bo ów pęknięcia są częścią Wielkich Rowów Afrykańskich, które ciągną się na dystansie 6 tysięcy kilometrów i liczą sobie 35 milionów lat. Co jakiś czas, za sprawą aktywności wulkanicznej, ujawniają się.
Miejscami na krańcach południowych i północnym wschodzie kraju występują słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze niebo przejaśnia się i rozpogadza. Wiatr na wschodzie wieje z kierunku północno-zachodniego, a na zachodzie z południowego zachodu. Temperatura wynosi od minus 6 stopni na południowym wschodzie do 2 stopni na wschodnim wybrzeżu.
@Ela uwieczniła pierwszy dzień wiosny w drodze przez zachodnie Pomorze. Mimo, że chcielibyśmy podziwiać już eksplozję roślinności, to jednak przyroda ma inne plany przynosząc nam mróz i śnieg. Taka aura ma też swoje uroki.
Nad południowymi Niemcami znajduje się wyż, dzięki któremu ciśnienie, które w ostatnim czasie dość szybko rosło, przez cały dzień będzie się stabilizować. Barometry wskazują w tej chwili od 1016 hPa (lekko podwyższone) na Podlasiu do 1025 hPa (wysokie) na zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne przejdą w obojętne.
W Australii rozpoczął się sezon pożarów buszu. Na skutek wielomiesięcznej suszy i wysokich temperatur wyschnięta roślinność bardzo szybko zajmuje się ogniem, który rozprzestrzenia się za sprawą silnego wiatru. Ściana ognia, która dotarła do miejscowości Tathra w Nowej Południowej Walii, strawiła 70 domów.
Mieszkańcy starają się walczyć z ogniem na własna rękę, ale tylko wówczas, gdy jest on niewielki i przemieszcza się powoli. Z gwałtownym ogniem poradzić sobie nie mogą nawet strażacy. W pożarze temperatura może osiągać nawet kilka tysięcy stopni. Temu żywiołowi nic nie jest się w stanie ostać.
W nocy z soboty na niedzielę mieszkańcy brazylijskiego São Paulo mogli zobaczyć meteoroid, który spalając się w ziemskiej atmosferze, zaczął kilkukrotnie wybuchać zanim ostatecznie spalił się na wysokości kilkudziesięciu kilometrów nad powierzchnią ziemi.
Nie tak wyobrażali sobie początek wiosny mieszkańcy atlantyckich wybrzeży Francji.
Podobnie jak mieszkańcy Bukaresztu i odwiedzający stolicę Rumunii turyści. Sceneria iście zimowa.
Wreszcie nadszedł pierwszy dzień wiosny! Słoneczko, śpiewające ptaki i najlepsza rzecz ze wszystkich, możliwość wywieszenia prania na świeżym powietrzu...
Właśnie teraz, punktualnie o godzinie 17:15, rozpoczyna się tak wyczekiwana astronomiczna wiosna. Póki co jeszcze nie wszędzie jest ciepło, bo na południu i południowym wschodzie mamy całodobowy mróz. W dodatku prószy tam śnieg, zaś na północy pada deszcz i deszcz ze śniegiem. Na szczęście na pozostałym obszarze wiosnę witamy słonecznie i z temperaturą dochodzącą do 5 stopni.
Jedna z kluczowych dzielnic stolicy Norwegii, Oslo, niebawem stanie się eko-miastem przyszłości. Oslo Airport City (OAC) ma być zasilane i napędzane tylko ekologicznymi technologiami, w których nie tylko pozyskuje się energię ze źródeł odnawialnych, ale również wykorzystuje się najnowocześniejsze materiały w pełni przyjazne środowisku naturalnemu.
Miasto ma być zaprojektowane od zera, a to pozwoli stworzyć taką infrastrukturę, jaka powinna stać się standardem w XXI wieku we wszystkich rozwiniętych krajach świata... Zobacz cały artykuł
Co najmniej 17 osób zginęło, a 6 tysięcy straciło dach nad głową na skutek przejścia cyklonu tropikalnego imieniem Eliakim nad Madagaskarem, dużą wyspą położoną u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki, na wodach Oceanu Indyjskiego. Porywiste wiatry łamały drzewa, zrywały dachy i powodowały potężny sztorm. W różnym stopniu ucierpiało 15 tysięcy osób. Cyklon Eliakim możecie zobaczyć na zdjęciu satelitarnym.
Na południu i południowym wschodzie jest pochmurno i prószy śnieg, na Podkarpaciu chwilami intensywnie. Kolejna strefa większego zachmurzenia obejmuje północny zachód i tam pada zarówno śnieg, jak i deszcz. Najpogodniej jest w pasie od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę i Kujawy po Warmię, Mazury i Podlasie. Wiatr wieje słabo z północy. Temperatura wynosi od minus 5 stopni na Podkarpaciu do 6 stopni na Ziemi Lubuskiej.
Czekają nas spore zmiany, dla wielu bardzo kłopotliwe, bowiem od najbliższej niedzieli Słońce będzie się wyłaniać zza horyzontu i zanim się chować, godzinę później niż dzisiaj. Co zyskamy, a co stracimy na zmianie czasu z zimowego na letni?
Niestety, zanim Słońce znów zacznie wschodzić o tej samej godzinie, co obecnie, przed zmianą czasu, minie niemal miesiąc. Jednak są też bardzo dobre wieści, bo Słońce zacznie też zachodzić godzinę... Zobacz cały artykuł
Wczoraj nieco ponad połowa kraju znalazła się już po stronie odwilży. Dzisiaj dodatnie temperatury sięgną jeszcze dalej na południe aż do okolic Wrocławia, Opola, Katowic i Krakowa. Na minusie przez całą dobę będzie w Rzeszowie, Lublinie i Kielcach, gdzie termometry pokażą około minus 2 stopni. Najcieplej będzie w pasie od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę po Kujawy, do 5 stopni.
Dzisiaj mija pół wieku od najtragiczniejszej lawiny, jaka zeszła w Karkonoszach. Masy śniegu runęły do Białego Jaru porywając 24 turystów. Niestety, tylko 5 udało się uratować. Wśród ofiar znajdowało się 2 Polaków, 13 Rosjan i 4 obywateli NRD. Lawinisko, które przeszukiwało ponad tysiąc ratowników, miało kilometr szerokości, a na jego czole grubość śniegu sięgała niemal 25 metrów. Zobaczcie materiał filmowy na ten temat przygotowany przez Dziennik Wałbrzych.
Niektórzy fotografowie spragnieni pięknych widoków wchodzą na Śnieżkę jeszcze przed świtem, aby uwiecznić taką oto panoramę. Karpacz i okoliczne miejscowości spowite są malowniczą mgłą. Widoki na filmiku w przyspieszeniu (timelapse) po prostu zapierają dech w piersi.
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w południowo-wschodniej części kraju rozpoczyna się zimowo, a nie wiosennie. Jest pochmurno z miejscowymi słabymi opadami śniegu. Na zachodzie i północy utrzymuje się sprzyjająca pogoda, choć w wielu miejscach chmur przybywa. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura waha się od minus 10 stopni w strefie rozpogodzeń do minus 1 stopnia na Półwyspie Helskim.