Nie żyje najstarsza panda wielka

W Chinach w wieku 37 lat zmarła Basi, najstarsza panda wielka na świecie. Śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych, z powodu marskości wątroby i niewydolności nerek. Basi urodziła się na wolności. W wieku 4 lat została porwana przez rwący nurt lodowatej rzeki. Z wody uratował ją rolnik. Basi została wytresowana w jeździe rowerem i podnoszeniu ciężarów. Stała się ikoną Chin. Pandy wielkie żyją zwykle 15-20 lat na wolności i 30 lat w niewoli.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest stabilne, ale po południu zacznie dość szybko spadać. Do późnego wieczora będzie niższe o 10 hPa. Teraz na barometrach mamy od 1011 hPa na południu do 1014 hPa na północy i zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Tajfun Talim pustoszy Japonię

Jak już wcześniej informowaliśmy, Tajfun Talim szaleje nad Morzem Żółtym, wciśniętym między wybrzeża Japonii, Korei Południowej, Chin i Tajwanu. Dotychczas przynosił ulewy, wichury i sztorm na należącym do Japonii archipelagu Riukiu, a także ocierał się swymi zewnętrznymi chmurami o sąsiednie kraje. Obecnie przemieszcza się w stronę czterech największych wysp Japonii, gdzie ulewy i wichury znosić będą miliony ludzi.

Tajfun Talim pustoszy Japonię

Talim jest tajfunem (huraganem) najniższej, pierwszej kategorii. Średnia prędkość wiatru przekracza 120 km/h, ale może jeszcze nasilić się do 150 km/h, tuż przed wejściem oka na ląd na wyspie Kiusiu. W weekend i na początku przyszłego tygodnia rozpadający się tajfun przejdzie nad niemal całą Japonią. Na szczęście nie będzie tak silny, jak Huragan Irma.

Pogodna północ, pochmurne południe

Dzisiejsze temperatury z pewnością nie należały do tych, które chcielibyśmy widzieć na termometrach w ostatni weekend astronomicznego lata. W całej południowej połowie kraju chmurzyło się i padało, chwilami intensywnie, a temperatura nie przekraczała 15 stopni. Najzimniej było w Kotlinie Kłodzkiej, ledwie 12 stopni.

Pogodna północ, pochmurne południe

Z kolei najcieplej było miejscami na Pomorzu i Mazurach, nawet 19 stopni. O tej porze roku nie często zdarza się, aby to północ była cieplejsza od południa, bo zwykle jest odwrotnie. Jednak dzisiaj to chmury i deszcz rozdawały karty. Tam, gdzie było ponuro i deszczowo było też najzimniej, a tam, gdzie niebo rozpogodziło się, odnotowano najwyższe temperatury. Świetnie obrazuje to poniższe zdjęcie satelitarne.

Fot. NASA.

Hiszpania po sezonie

Upalne, słoneczne i suche lato w Hiszpanii dobiega końca. Z każdym tygodniem coraz częściej będą się tam pojawiać burze i ulewy, które mogą przybierać taką postać, jak właśnie w Alicante. Po nawałnicy, jaka tam się przetoczyła, wiele ulic zostało zalanych nawet na wysokość pół metra. Pod wodą znalazły się też tunele i parkingi podziemne.

Alicante w Hiszpanii po potężnej ulewie. Fot. Facebook / Jordi Payà / Laboratorio de Climatología - Universidad de Alicante
Alicante w Hiszpanii po potężnej ulewie. Fot. Facebook / Jordi Payà / Laboratorio de Climatología - Universidad de Alicante

Gwałtowne burze przeszły też nad Balearami. Jeśli ktoś wybrał się na Majorkę, to zamiast wylegiwać się na plaży, musiał wczoraj siedzieć w hotelowym pokoju i czekać na ustanie opadów.

Sobotnie grzybobranie

@Dawid spędził sobotę na grzybobraniu w Suchedniowsko-Oblęgorskim Parku Krajobrazowym na Kielecczyźnie. Czy było udane? Poniższe zdjęcie nie pozostawia żadnych wątpliwości. Pogoda przysmakom leśnego runa nadzwyczaj sprzyja.

Po grzybobraniu na Kielecczyźnie. Fot. Dawid.
Po grzybobraniu na Kielecczyźnie. Fot. Dawid.

Delta Okavango cudem natury

Rzeka Okavango w Afryce została w tym roku wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ponieważ stanowi niezwykły ekosystem. Jest to jedyna rzeka na świecie, która nie uchodzi do morza, lecz rozlewa się największą deltą wśród wszystkich rzek, na terytorium Botswany. Jeszcze 10 tysięcy lat temu uchodziła do jeziora, ale z powodu niezwykle suchego klimatu, zbiornik wyparował.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Wody Okavango wykorzystywane są przez miejscowych rolników do nawadniania pól uprawnych. Delta to miejsce życia najróżniejszych roślin i zwierząt. Zanika u bram słynnej Pustyni Kalahari. Powyższe zdjęcie wykonane zostało z pokładu Stacji Kosmicznej, stąd po prawej stronie widzimy jedno ze skrzydeł paneli słonecznych.

Moja okolica, moim okiem...

@Łukasz podzielił się z nami pięknymi krajobrazami ze swojej okolicy. Zobaczcie:

Wielkie zapadlisko na Florydzie

W mieście Apopka na Florydzie pojawiło się olbrzymie zapadlisko, które ciągnie się przez 1,5 kilometra, a w swych najszerszych miejscach mierzy 23 metry. Według naukowców to lej krasowy, który powstał na skutek rozpuszczania się skał wapiennych przez deszczówkę. Na Florydzie jest to częste zjawisko. Cały półwysep jest pocięty lejami, które potrafią się otwierać nawet pod domami. Efekty tego bywają tragiczne. Po Huraganie Irma lejów może powstawać jeszcze więcej.

Huraganowy wiatr w Chorwacji

Na adriatyckim wybrzeżu Chorwacji występuje wiatr, który nazywany jest "bora". Jest to wiatr katabatyczny, który powstaje podobnie jak halny, jednak zamiast ciepła niesie chłód. Za sprawą niżu przechodzącego nad Sycylią, mroźne i suche powietrze zaczyna spływać znad Gór Dynarskich w kierunku wybrzeży Adriatyku, osiągając zawrotną prędkość nawet ponad 200 km/h. Zobaczcie jak ludzie stają oko w oko z tak potężnym wiatrem na moście prowadzącym na wyspę Pag w Chorwacji.

Wulkan na Bali grozi erupcją

Na popularnej wśród turystów indonezyjskiej wyspie Bali w każdej chwili może dojść do gigantycznej erupcji wulkanu Agung. Góra znajdująca się we wschodniej części wyspy daje o sobie znać od kilku tygodni, m.in. produkując fumarole, co możecie zobaczyć na poniższym filmie. Władze podniosły stopień zagrożenia erupcją z 1 do 2 w 4-stopniowej skali. Wytyczono też strefę zakazu zbliżania się w promieniu 3 kilometrów od krateru.

Jeśli Agung wybuchnie, to będzie pierwsza jego erupcja od lat 60. ubiegłego wieku, gdy potoki lawy i opadające gorące popioły zabiły przeszło tysiąc osób. Indeks Eksplozywności Wulkanicznej osiągnął poziom 5, co uczyniło erupcję jedną z największych w dwudziestym wieku. Była ona równie silna, co wybuch wulkanu St. Helens (1980 rok) czy Wezuwiusza (79 rok).

Deszczowy odcisk palca Irmy

Huragany Irma i Jose, które spustoszyły Wyspy Karaibskie i Florydę, poza niszczycielskim przypływem sztormowym i huraganowy wiatrem przyniosły też ulewy. Miejscami w 1-2 dni spadło ponad 500 mm deszczu, czyli tyle, ile na nasze miejscowości przez cały rok. Na grafice przygotowanej przez NASA możecie zobaczyć, w których miejscach na szlaku obu huraganów spadło najwięcej deszczu. W przypadku Irmy była to środkowa Kuba oraz południowa i wschodnia Floryda.

Sumy opadów odnotowane podczas wędrówki Huraganów Irma i Jose. Fot. NASA.
Sumy opadów odnotowane podczas wędrówki Huraganów Irma i Jose. Fot. NASA.

Rozpoczęły się ulewy!

Na południu, wschodzie i w centrum kraju rozpoczęły się opady deszczu, które potrwają do poniedziałku. Będą one miały charakter przelotny, ale też ciągły oraz umiarkowane i duże natężenie. W tym czasie może spaść od 15 do 30 mm deszczu, a w pasie od Karpat i Górnego Śląska przez Mazowsze po Podlasie lokalnie powyżej 50 mm. To może powodować wezbrania na rzekach i miejscowe podtopienia.

Rozpoczęły się ulewy!

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i północy kraju sobotni poranek powitał nas słonecznie, szczególnie na północnym zachodzie, gdzie niebo jest bezchmurne i błękitne. Nad pozostałym obszarem wiszą niskie chmury warstwowe, które przynoszą deszcze, przeważnie o charakterze ciągłym, najbardziej obfite na Kielecczyźnie, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Wiatr wieje słabo z południa i południowego wschodu. Temperatura wynosi od 10 do 12 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Mamy dobre wieści. Ciśnienie znajduje się na optymalnym dla naszego samopoczucia poziomie, w dodatku będzie się dzisiaj nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1011 hPa na Pomorzu do 1016 hPa na Podlasiu i Lubelszczyźnie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Bez wody na środku pustyni

Motocykliści podczas jazdy przez pustynny obszar natknęli się na mężczyznę, który poprzedniej nocy miał wypadek na quadzie, spadł ze zbocza i dotkliwie się poobijał. Po 12 godzinach na pustkowiu bez wody, był poważnie odwodniony. Gdy tylko zobaczył motocyklistów, poprosił ich o łyk wody. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak cenna jest woda. Dopiero, gdy dochodzi do takich sytuacji, jak na nagraniu, uświadamiamy sobie, że nie ma bez niej życia, a śmierć może przyjść po 4 dniach.

Zima w Alpach Bawarskich

Zima zawitała wczoraj w Alpy Bawarskie w Niemczech. Krajobrazy zabieliły się znienacka. Jeszcze o godzinie 11:20 na obrazku z kamery internetowej, znajdującej się na szczycie Nebelhorn, dominują ciemnozielone krajobrazy. Turyści, którzy wjeżdżali na szczyt kolejką linową z położonego poniżej Obersdorfu, o śniegu nawet nie marzyli, bo było 9 stopni.

Fot. foto-webcam.eu
Fot. foto-webcam.eu

Jednak w następnych godzinach nadciągnęły ciężkie chmury, które przyniosły ze sobą duże ochłodzenie i opady śniegu. O godzinie 18:00, gdy śnieg przestał prószyć, kamerka uwieczniła już dramatycznie inną panoramę z Nebelhornu. Wszystko było białe. Temperatura spadła do minus 3 stopni i zrobiło się iście zimowo.

Fot. foto-webcam.eu

Byliście latem nad Bałtykiem?

Jeśli byliście tego lata nad Bałtykiem, to może odnajdziecie się na naszych zdjęciach z plaż :)

Tegoroczne lato na zdjęciach

Lato było piękne. Nawet jeśli pogoda nie dopisywała, to krajobrazy zapierały dech. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z każdego letniego miesiąca. Najpierw czerwiec. Zielony, pachnący i ciepły. Zobaczcie wiele jego twarzy, od polskich jezior aż po lasy.

Lipiec to ulubiony miesiąc wakacyjny Polaków. Lubimy spędzać go nad morzem, w górach, w lesie, nad jeziorami i rzekami. Zobaczcie, jak piękne krajobrazy towarzyszyły nam w tym roku.

Ostatni letni miesiąc to nie tylko kwitnące słoneczniki i żniwa na polach. Zobaczcie, co jeszcze działo się wokół nas w sierpniu.

Nocne światła Bliskiego Wschodu

Satelita Soumi NPP ujawnił, jak zmieniło się oświetlenie Bliskiego Wschodu w ciągu ostatnich 4 lat. Jeśli na poniższym zdjęciu porównawczym przesuniecie suwak w lewo i prawo, dowiecie się, że w Iraku źródeł sztucznego światła od 2012 roku znacznie przybyło. Szczególnie rozjaśnił się Bagdad i okolice. Jedynie w Mosulu, który właśnie trafił ponownie w ręce armii irackiej, po ciężkich walkach, oświetlenie uliczne i zabudowań zmniejszyło się.

W przeciwieństwie do Iraku w sąsiedniej Syrii wojna domowa doprowadziła do gigantycznych zniszczeń i śmierci tysięcy ludzi. Największe miasta zostały zrujnowane, przez co ich oświetlenie radykalnie zmniejszyło się. Jeszcze w 2012 roku słynne Aleppo było bardzo jasnym miastem, jednak obecnie jego oświetlenie niewiele różni się od niewielkich miejscowości. Znikły również nocne światła wielu osad rozsianych nad brzegami Eufratu. Nocne zdjęcia satelitarne ujawniają skutki straszliwej wojny.

dalej