Stephen Hawking tłumaczy, co było przed Wielkim Wybuchem. Zobacz film

Stephen Hawking gościł ostatnio w programie popularnonaukowym StarTalk, którego gospodarzem jest sam Neil deGrasse Tyson. W trakcie programu pojawiło się pytanie skierowane do borykającego się z potworną chorobą brytyjskiego fizyka: Co było przed Wielkim Wybuchem? Hawking z całą stanowczością odpowiedział, że nie było niczego.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Odpowiedź wydaje się banalna, ale można ją rozumieć dwojako. Abyśmy mogli coś ogarnąć swoim umysłem, musimy mieć o tym wyobrażenie, które powstaje na podstawie informacji... Zobacz cały artykuł

Kolejny martwy bielik

Jak informują Lasy Państwowe, znaleziono kolejnego bielika otrutego na terenie Nadleśnictwa Narol na Podkarpaciu. To już czwarty ptak znaleziony w tej samej okolicy. Tyle martwych bielików w niespełna dwa miesiące, to ogromna strata dla środowiska. Próbki zostały poddane badaniom chemicznym. Okazało się, że przyczyną ich śmierci było otrucie karbofuranem, związkiem chemicznym zawarty w preparacie owadobójczym stosowanym w rolnictwie. Śledztwo trwa.

Fot. Lasy Państwowe.
Fot. Lasy Państwowe.

Przeraziła go burza śnieżna

Błyskawice podczas opadów śniegu? Burza śnieżna to rzeczywiście niecodzienne zjawisko, ale chyba nie aż tak straszliwe, jak mogłoby się wydawać. A jednak wystraszyło pewnego mężczyznę i to niemal na śmierć. Zresztą zobaczcie sami...

Chińczycy będą chcieli podbić Europę z powodu nuklearnej zimy?

Degradacja środowiska w Chinach przekroczyła wszelkie granice. Całe wsie umierają na raka, rzeki zmieniają kolor, a gleba niczego już nie rodzi. Władzom brakuje pomysłów na walkę z wszechobecnym skażeniem. Coraz częściej mówi się o wielkim eksodusie. Ale dokąd?

Fot. Twitter / @IEarthPictures.
Fot. Twitter / @IEarthPictures.

Najbardziej liczne państwo świata ma najbardziej zanieczyszczone środowisko naturalne, co jest skutkiem gwałtownego rozwoju gospodarczego. Otwierane są wciąż to nowe zakłady przemysłowe, na drogach pojawia się coraz więcej samochodów, tymczasem o jakość powietrza i czystość wody pitnej nikt już nie dba... Zobacz cały artykuł

Zawieja śnieżna na Islandii

Niektórzy marzą o przeprowadzce na Islandię. Jednak poza zapierającymi dech krajobrazami trzeba się liczyć z długą zimą, a także wiosną zamiast lata. O wczesnej wiośnie w marcu można tylko pomarzyć. Tak oto wyglądała tam pogoda w ostatnich dniach. Nie zazdrościmy naszym rodakom, którzy tam mieszkają i pracują.

Niszczycielskie tornado we Włoszech

Kilkanaście osób zostało rannych po tym, jak nad rejonem miasta Caserta na południu Włoch wczoraj wieczorem przeszła trąba powietrzna. Żywioł zdemolował kilkadziesiąt budynków, przewracał samochody, łamał drzewa i słupy energetyczne. Przez kilka godzin zablokowana była autostrada A1.

Wypatrujemy prawdziwej wiosny, ale możemy się jej nie doczekać. Już się tak zdarzało

W marcu wypatrujemy już prawdziwej wiosny, jednak możemy się jej nie doczekać. Zdarzało się bowiem, że wiosny nie było ani w marcu, ani w kwietniu, ani nawet w maju. Czy ten koszmar może się powtórzyć?

Fot. Rafał Starzyk / TwojaPogoda.pl
Fot. Rafał Starzyk / TwojaPogoda.pl

Na kartach historii polskiej meteorologii zapisały się najróżniejsze wybryki pogody, także takie, które spędzać nam mogą sen z powiek, bowiem dotyczą wiosny, która nie chciała się zjawić... Zobacz cały artykuł

Chińska rakieta spłonęła w atmosferze

Tuż przed świtem na niebie nad Paragwajem w Ameryce Południowej miliony ludzi stały się świadkami niezwykłego spektaklu wchodzenia w ziemską atmosferę i spalania się fragmentów chińskiej rakiety Long March 3B, która w grudniu wyniosła na ziemską orbitę satelitę Alcomsat 1.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Północna część kraju jest szczelnie przysłonięta przez niskie, deszczowe chmury. Nad pozostałym obszarem niebo przejaśnia się, a miejscami na wschodzie również rozpogadza. Wiatr wieje umiarkowanie z południowego zachodu, w górach porywiście. Temperatura wynosi od 2 stopni na wschodnim wybrzeżu do 10 stopni lokalnie na południu i w centrum kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

To była ciepła noc

Przez całą minioną noc w Warszawie temperatura nie spadła poniżej 8,5 stopnia. To była najcieplejsza noc od 5 miesięcy, a dokładniej od 26 października. Stolica była nocą najcieplejszym miastem w Polsce. Wysokie temperatury notowano też miejscami na południu, zachodzie i w centrum. Poniżej 5 stopni temperatura spadła na wschodzie i północnym zachodzie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Piękna chmura szelfowa

My na takie widoki jeszcze będziemy musieli poczekać przynajmniej miesiąc, jeśli nie dwa. Piękna chmura szelfowa nadciągnęła nad okolice Buenos Aires, stolicy Argentyny. Po przejściu wału szkwałowego ładne widoki ustąpiły miejsca ścianie deszczu i błyskawicom.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Meteopaci nie mają ostatnio łatwego życia, bo ciśnienie ulega dużym wahaniom. Dopiero co mocno spadło, a teraz bardzo szybko rośnie i tak będzie przez cały dzień. Jutro o tej porze roku będzie wyższe nawet o 10 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 989 hPa (bardzo niskie) Pomorzu Gdańskim do 1003 hPa (lekko obniżone) w Małopolsce.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

18 stopni w Małopolsce

Wczoraj na Dolnym Śląsku, a dzisiaj w Małopolsce termometry pokazały w cieniu 18 stopni. Najcieplejszym miastem był Tarnów. Za sprawą ciepłego południowego wiatru powyżej 15 stopni notowano w wielu miejscowościach południowej i centralnej Polski. Nawet na Suwalszczyźnie ociepliło się do 7 stopni.

18 stopni w Małopolsce

Początek sezonu na tornada?

We Francji powoli rozpoczyna się tegoroczny sezon na trąby powietrzne. Zalążek jednej z nich zagościł nad Cusset. Jako że lej nie sięgnął powierzchni ziemi, to nie poczynił szkód. W ubiegłym roku na terenie Francji odnotowano około 38 tornad.

Zdjęcie dnia: Przyozdobione drzewa

Szadź przepięknie przyozdobiła drzewa, które wydały się jej jakieś takie ponure :)

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

We Francji zamarzły stawy i jeziora

Z powodu ostatniej fali arktycznych mrozów we Francji zamarzło wiele stawów i jezior. W efekcie wędkarze mogli oddać się swej pasji, którą ze względu na tamtejszy zwykle bardzo łagodny klimat, nie zawsze udaje się pielęgnować. Zobaczcie więc te rzadkie zjawisko wędkowania pod lodem.

Halny osiąga 122 km/h. Zginęła kobieta, a dziecko jest ranne

Halny wieje dzisiaj na południu kraju, przy tym łamiąc drzewa, uszkadzając dachy i przewracając tablice reklamowe. Niestety, są ofiary. Zginęła kobieta, a dziecko zostało ranne.

Czapeczka z chmur nad Tatrami oznacza halnego. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Czapeczka z chmur nad Tatrami oznacza halnego. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl

Nad Tatrami przewalają się chmury tworząc charakterystyczny wał. Dla górali do oznaka halnego, który na szczytach osiąga nawet 122 kilometry na godzinę. Taką prędkość wiatru odnotowano w obserwatorium... Zobacz cały artykuł

Dramatyczna powódź w Australii

Największa od 9 lat powódź nawiedziła australijski stan Queensland. To skutek ponad tygodniowych ulew, które spowodowały gwałtownie wezbranie rzek. Spadło nawet 850 mm deszczu. Niektóre rzeki mają już poziom 9 metrów, w dodatku płyną nimi krokodyle i węże, stwarzające poważne zagrożenie dla mieszkańców. Pod wodą znalazło się ponad 200 domów.

Szaleństwo pogody w Portugalii

Niż Felix przynosi w Portugalii i Hiszpanii burze, ulewne deszcze i wichury. Te z kolei łamią drzewa, zrywają dachy i powodują powodzie. Na wybrzeżach szaleje potężny sztorm. Rozbijające się o portugalskie plaże fale mają nawet kilkanaście metrów wysokości. Możecie ich potęgę podziwiać na poniższym nagraniu w miejscowości Boca do Inferno.

Tak ciepłej zimy w Arktyce jeszcze nie było. Na Grenlandii jest jak w maju

Mijająca zima w Arktyce okazała się najcieplejszą od kiedy prowadzi się tam pomiary meteorologiczne i obserwacje satelitarne. Były miejsca, gdzie temperatura zamiast stycznia czy lutego przypominała maj.

Arktyka. Fot. Pxhere.
Arktyka. Fot. Pxhere.

Arktyka jest obecnie najszybciej ocieplającym się obszarem na naszej planecie. Na przełomie lutego i marca, gdy Europa pogrążyła się w siarczystych mrozach, na biegunie północnym temperatura była dodatnia... Zobacz cały artykuł

dalej