Gdy dalej nie da się jechać...

Na rosyjskim Sachalinie podczas potężnej zawiei śnieżnej autobus utknął w zaspie. Pasażerowie nie mieli innego wyjścia, jak opuścić ogrzewane wnętrze i popchać autobus, aby móc dotrzeć na czas do pracy lub szkoły. Ciekawe czy u nas pasażerowie też okazaliby się tak wspaniałomyślni podczas takiej niepogody?

Tak ciepło nie było od miesiąca

10 stopni pokazały dzisiaj termometry na stacji IMGW w Tarnowie w Małopolsce. To nie tylko najwyższa temperatura od początku marca, ale też od ponad miesiąca. Dzisiejsze popołudnie ciepłe było nie tylko w Małopolsce, ale też na Podkarpaciu, Górnym Śląsku i na Kielecczyźnie, gdzie temperatura przekroczyła 6 stopni. Najzimniej było w pasie od Pomorza Gdańskiego przez Mazury po Podlasie, zaledwie zero.

Tak ciepło nie było od miesiąca

Ziemia może być widoczna nawet dla 9 obcych cywilizacji

Co chwilę świat obiegają informacje o odkryciu podobnych do Ziemi planet, na których mogą panować odpowiednie warunki do rozkwitu życia podobnego do naszego. Entuzjaści astronomii i naukowcy pobudzają wszystkich wyobraźnie, snując wizje codziennego życia obcych cywilizacji, ich zainteresowanie naszą planetą, ludzkością i chęcią próby kontaktu z nami.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Czy to w ogóle możliwe, żeby Ziemia była in znana? Specjaliści z Queen's University w Belfaście i Instytutu Badań Układu Słonecznego im. Maxa Plancka postanowili sprawdzić, z ilu egzoplanet w ogóle widać Błękitną Planetę... Zobacz cały artykuł

Zdjęcie dnia: Przełęcz Trzech Dolin

Przełęcz Trzech Dolin to uroczy obszar położony u podnóża Waligóry w samym sercu Gór Kamiennych. Zbiegają się tam granice zlewni trzech potoków: Rybnej, Sokołowca i Złotej Wody, a także trzy grzbiety: z Waligórą, z Klinem oraz z Graniczną i Bukowcem. Centralnym punktem przełęczy jest schronisko Andrzejówka utworzone w 1933 roku.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Piękna atmosfera Tytana

Sonda Cassini, która niedawno uległa zniszczeniu w atmosferze Saturna, podczas swojej wieloletniej misji wykonała mnóstwo niesamowitych zdjęć. Wśród nich znaleźć można wielowarstwową, kolorową mgiełkę, która tak naprawdę jest górną atmosferą Tytana, największego księżyca Saturna. Tworzą ją gazy, głównie metan i azot. Coś pięknego.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Nawałnica zerwała dach z terminala

Nawałnica, która przetoczyła się nad miastem Nanchang w środkowych Chinach, zerwała dach z jednego z lotniskowych terminali. Szczątki zadaszenia runęły na parking i samochody. Tylko cudem nikt nie zginął, biorąc pod uwagę, że stało się to w czasie dużego ruchu. Szkwałowi, który osiągał 110 km/h, towarzyszyła potężna ulewa. W krótkim czasie spadło 50 mm deszczu, co doprowadziło do podtopień.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu kraju pojawiają się przejaśnienia. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, w dodatku miejscami pada. Na zachodzie, północy i południowym wschodzie deszcz lub deszcz ze śniegiem i śnieg. Wiatr wieje słabo, na zachodzie z kierunku południowo-zachodniego, a na wschodzie z południowego wschodu. Temperatura wynosi od 0 stopni w pasie od Pomorza Gdańskiego przez Mazury po Podlasie, do 9 stopni w Małopolsce.

Zdjęcie satelitarne w dniu 7 marca 2018 o godzinie 13:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 7 marca 2018 o godzinie 13:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

W Peru ziemia zaczęła pochłaniać domy. "Obawiamy się końca świata"

W Peru doszło do gigantycznych osuwisk ziemi, które spowodowały olbrzymie zniszczenia. Mieszkańcy są w szoku, ponieważ jedni potracili dobytek całego życia, a inni obawiają się, że ziemia wkrótce pochłonie także ich domy.

Osuwiska ziemi w południowym Peru. Fot. YouTube / Miguel Angel Gutierrez.
Osuwiska ziemi w południowym Peru. Fot. YouTube / Miguel Angel Gutierrez.

W dystrykcie Llusco w południowym Peru w Ameryce Południowej w ciągu ostatnich kilkunastu dni, po ulewnych deszczach, doszło do masowych osunięć ziemi, które objęły już obszar o powierzchni 30 hektarów... Zobacz cały artykuł

Bestia ze wschodu w Anglii

Takie widoki w północnej Anglii spotkać można co najmniej raz na kilka lat. Bestię ze wschodu mieszkańcy będą pamiętać jeszcze długo. O potężnych, paraliżujących zawiejach i zamieciach śnieżnych będą im przypominać nagrania, takie jak poniższe, wykonane z samochodu przemierzającego śnieżne pustkowie w hrabstwie Durham.

Pod osłoną nocy miejscami zabieliło się. Gdzie spadło najwięcej śniegu?

Niektórzy mieszkańcy Polski obudzili się dzisiaj rano z zabielonymi krajobrazami na oknami swych domów. Czy śnieg wrócił na dłużej? Czy będzie jeszcze prószyć, a jeśli tak, to gdzie? Gdzie dotychczas spadło go najwięcej?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wczoraj od południa kraju w kierunku północnym wędrowała strefa opadów, głównie deszczu. To były pierwsze deszcze od ponad 2 tygodni. Wieczorem od regionów zachodnich i centralnych... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Tylko miejscami na środkowym południu kraju niebo przejaśnia się i rozpogadza. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, w wielu miejscach mglisto. Na zachodzie i północy występują opady śniegu, które lokalnie przechodzą w deszcz ze śniegiem. Z kolei na południowym wschodzie pada deszcz. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura wynosi od minus 3 stopni na północnym wschodzie do 4 stopni lokalnie na południu kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Nagranie z ramion tornada

Kolejne wstrząsające nagranie z przejścia trąby powietrznej nad nadmorskim miastem Faro w Portugalii. To już drugie tornado w przeciągu tygodnia. Szary lej łamał drzewa jak zapałki, przesuwał samochody i zrywał dachy. Oglądając poniższe nagranie aż trudno uwierzyć, że nikomu nic się nie stało w takim chaosie.

Popiół nad wulkanem Shinmoedake

Wczoraj nastąpiła największa od 7 lat erupcja wulkanu Shinmoedake w Japonii. Z krateru wulkanu na wysokość 4 kilometrów wzbił się pióropusz popiołu. Naukowcy zaobserwowali podnoszenie się poziomu lawy, która niebawem może zacząć wylewać się z krateru. Wytyczono więc strefę zakazu zbliżania się do niego na odległość mniejszą niż 3 kilometry.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Nad ranem ciśnienie, które jest niskie, zaczęło rosnąć i trend ten utrzyma się przez cały dzień. Jutro o tej porze ciśnienie będzie wyższe o 5-10 hPa. W tej chwili barometry wskazują od 992 hPa na zachodzie do 999 hPa na północnym wschodzie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zamarznięty falochron jak baletnice

Nasz czytelnik @Tadek w miniony weekend, z powodu zbliżającej się odwilży, postanowił pojechać nad morze i uwiecznić zamarznięte pale falochronu, które wyglądały, jak baletnice na parkiecie. Kto wie, może to ostatni taki widok w tym roku.

Zjawiska lodowe nad Bałtykiem. Fot. Tadek Piotrowski / TwojaPogoda.pl
Zjawiska lodowe nad Bałtykiem. Fot. Tadek Piotrowski / TwojaPogoda.pl

Deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Nad zachodnimi, centralnymi i wschodnimi regionami kraju przechodzi strefa opadów mieszanych. Przy temperaturze między 0 a 3 stopnie pada deszcz, deszcz marznący, deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie opady mogą powodować utrudnienia na drogach. W nocy i jutro opady deszczu ze śniegiem i śniegu występować będą na zachodzie i północy kraju, z kolei na południowym wschodzie popada deszcz.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Powodzie w Australii

Ulewne deszcze, które nawiedziły australijski stan Queensland nadal powodują masowe powodzie na obszarze buszu. Mniejszymi rzekami fale powodziowe uchodzą do głównych rzek, a te wkrótce mogą stanowić poważne zagrożenie dla nadmorskich miast, w tym Brisbane.

Dumazile nad Madagaskarem

Cyklon tropikalny o imieniu Dumazile nawiedził Madagaskar, który położony jest u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Cyklon przyniósł ulewne deszcze i huraganowe wiatry. Doszło do licznych powodzi. Woda wdarła się do międzynarodowego portu lotniczego w Antananarywie, stolicy wyspy. Sezon na cyklony w tej części Oceanu Indyjskiego trwa do kwietnia, a obecnie ma miejsce jego apogeum.

Zdjęcie dnia: Lodowa sztuka

Mróz potrafi namalować na szybach niesamowite wzory. Szron powstaje, gdy para wodna zmienia się w kryształki lodowe poprzez proces resublimacji, czyli przemiany gazu w ciało stałe z pominięciem stanu ciekłego. Przy dodatniej temperaturze mamy rosę, a przy ujemnej szron.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Cuda dzieją się z temperaturą. Nasze zdrowie może na tym ucierpieć

Przejście z zimnych do ciepłych mas powietrza zwykle przebiega bardzo gwałtownie. Objawia się to bardzo dużymi wahaniami temperatury, które mogą przekraczać 20 stopni. To niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Spodziewane większe ocieplenie sprawi, że w ciągu zaledwie tygodnia temperatura wzrośnie nawet o ponad 40 stopni. Tam, gdzie notowano ostatnio poniżej minus 20 stopni, za kilka dni będzie niemal 20 stopni ciepła. Jednak temperatura ulega wahaniom jeszcze szybciej... Zobacz cały artykuł

dalej