Zobaczcie, jak wyglądała fala arktycznych mrozów w Trójmieście, z lotu ptaka.
Zobaczcie, jak wyglądała fala arktycznych mrozów w Trójmieście, z lotu ptaka.
Ciśnienie przez cały dzień będzie spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1001 hPa (lekko obniżone) na zachodnim Pomorzu do 1012 hPa (w normie) na Podlasiu. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne dla naszego samopoczucia.
Na wschodzie kraju nocy i o poranku temperatura może spaść poniżej minus 15 stopni, a lokalnie na Mazurach, Suwalszczyźnie, Podlasiu i Lubelszczyźnie do minus 20 stopni. Na zachodzie kraju noc będzie już dużo cieplejsza, przeważnie z mrozem nie większym niż 5-stopniowym.
Do zachodniej, południowej i centralnej części Polski dotarła po południu odwilż. Termometry pokazały tam przeważnie 1-2 stopnie. Najcieplej było w Jeleniej Górze i Zgorzelcu, gdzie odnotowano nawet 5 stopni. Całodobowy mróz kolejny dzień z rzędu utrzymywał się głównie w całej wschodniej części kraju. Najzimniej było w Zamościu, minus 5 stopni. Tym samym między wschodnimi i zachodnimi krańcami mieliśmy aż 10-stopniową różnicę temperatury. Jutro bez odwilży tylko na północnym wschodzie.
Piękne zimowe obrazki z Roztocza od naszego czytelnika @Ryszarda. Zobaczcie nagranie.
Półwysep Helski stał się prawdziwą mekką kitesurferów i windsurferów. Sprzyjają im silne wiatry i płytkie wody.
Piękną mamy pogodę w niedzielne popołudnie. Dominuje wolne od chmur niebo. Niegroźne chmury pojawiają się tylko miejscami na południu kraju oraz na Pomorzu Gdańskim. Na zachodzie i południu rozpoczęła się już odwilż. Termometry pokazują od 1 do 2 stopni. Na wschodzie jest najzimniej, minus 4 stopnie. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków.
Lawina śnieżna zeszła w popularnym kurorcie Squaw w rejonie szczytu Mammoth w Górach Sierra. Masy śniegu porwały 5 narciarzy. Niestety, 1 osoba zginęła, a 2 zostały ranne. W ostatnich dniach w regionie spadły olbrzymie ilości śniegu. Skutek to schodzące jedna za drugą lawiny, które są niebezpieczne dla turystów.
Rzadko zdarza się, aby w Holandii zamarzały rzeki. Stało się to właśnie za sprawą arktycznych mrozów. Mieszkańcy ani chwili nie czekali, skorzystali z okazji, wyjęli łyżwy i zaczęli jeździć po lodzie. Zabawy było całego mnóstwo.
Połączenie mrozu i mgły sprawia, że zimą krajobrazy zmieniają się nie do poznania. Na spadłych liściach, trawach i gałązkach drzew pojawiają się malownicze kryształki lodu. Odkryjcie ich piękno z bliska na zdjęciach.
W marcu myślimy już o wiośnie, słonecznych i ciepłych dniach. Jednak czy po fali tęgich mrozów mamy szansę na duże ocieplenie? A może odwilż będzie tylko krótkotrwała i szybko wróci zima? Sprawdźmy prognozę na 2 tygodnie.
Jeśli wierzyć prognozie długoterminowej, to kończąca się fala arktycznych mrozów była swoistym łabędzim śpiewem zimy. Nie widać jej powrotu z większym mrozem przynajmniej do końca drugiej dekady marca... Zobacz cały artykuł
Kto by pomyślał, że takie widoki można zastać w Hiszpanii. Nie zapominajmy, że to kraj górzysty, gdzie śnieg wcale aż taki rzadki nie jest, ponieważ wysoko w górach pojawia się każdej zimy. Anomalią jest tylko na terenach nizinnych, zwłaszcza na wybrzeżach, gdzie zimy są bardzo łagodne, a biały puch prószy raz na dziesiątki lat.
Big amounts of snow in Bejar, Salamanca province, W Spain on Feb 8. Report: Esteban Ski Instructor - Snowmaker pic.twitter.com/QNIvq7caSA
— severe-weather.EU (@severeweatherEU) 4 marca 2018
Rosyjscy polarnicy na Antarktydzie wykonali dość dziwaczny eksperyment. Wrzucili bryłę lodu do odwiertu głębokiego na 90 metrów. Podkręćcie głośniki, aby usłyszeć, co się wówczas zdarzyło.
Wexford w Irlandii po potężnych zawiejach śnieżnych przypomina raczej miasteczko położone gdzieś na Syberii niż na zielonej wyspie. Takie są skutki największych od lat śnieżyc w akompaniamencie tradycyjnego dla Wysp porywistego wiatru.
Ciśnienie jest lekko obniżone i będzie przez cały dzień spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1008 hPa na zachodzie i północnym wschodzie do 1011 hPa na południowym wschodzie kraju.
@Piotr udał się na spacer w okolicach stawów w Starym Sączu i natknął się na budowle wykonane z lodowych bloków.
Z powodu bardzo silnego wiatru z północnego wschodu w Bostonie doszło do powodzi sztormowej. Przypływ został spotęgowany przez pełnię Księżyca. W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się mieszkańcy miasta Quincy, znajdującego się na południowych przedmieściach Bostonu, gdzie wody powodziowe wdarły się do domów. Konieczna okazała się ewakuacja ludności. Wichura połamała tysiące drzew. Bez prądu są 2 miliony odbiorców. Zginęło 7 osób, w tym dwoje dzieci.
Niedawno głośno było o wielkich planach rządu Donalda Trumpa, które zakładają porzucenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i budowę Międzynarodowego Portu Kosmicznego na orbicie Księżyca. Oddanie obiektu do użytku astronautom i kosmicznym górnikom ma nastąpić już za 5 lat.
Tymczasem okazuje się, że jest to część większego planu eksploracji Srebrnego Globu przez Stany Zjednoczone i tworzenia systemu do szybszej eksploracji głębokiego kosmosu. Otóż rząd planuje przekształcić Srebrny Glob... Zobacz cały artykuł
Nie tylko mróz i śnieg dały się we znaki Brytyjczykom. Z powodu niżu o imieniu Emma doszło do powodzi sztormowych. W mieście Scarborough wysokie fale zaczęły wdzierać się na wybrzeże. Z jednej z uliczek potoki wody porwały samochód wraz z dwiema osobami w środku. Na szczęście zanim auto zostało poniesione do morza, udało się je uratować.
Tak wygląda Odra we Wrocławiu, która zamarzła po tygodniowej fali mrozów. Drzewa oświetlone zostały przez promienie zachodzącego Słońca na ciepły pomarańczowy kolor.