Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest pochmurno, a na wschodzie słabo i przelotnie prószy śnieg. Największe przejaśnienia występują na Górnym Śląsku. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura wynosi od minus 6 stopni na północnym wschodzie do 1 stopnia miejscami na zachodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Śnieżna lawina na dworcu w Moskwie

Oto skutek potężnej śnieżycy, która przetoczyła się przed tygodniem nad Moskwą. Spadło wtedy niemal pół metra śniegu. Nie wszystkie jednak służby spisały się na medal i usunęły biały puch z dachów budynków. Nie zrobiono tego na jednym z dworców. Tak to się skończyło...

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w dalszym ciągu spada, coraz szybciej. W tej chwili barometry pokazują od 1008 hPa (lekko obniżone) na północnym zachodzie do 1015 hPa (w normie) na południowym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne są niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Przeminęło z wiatrem

Pogoda czasem pomaga wygrywać, a innym razem niweczy wszelkie plany. Dzisiaj na skoczni w Pjongczangu w Korei Południowej pokazała swoje złowieszcze oblicze. Silny wiatr sprawił, że polscy skoczkowie wylądowali dopiero na 4. i 5. pozycji. "Tak krzywdzący konkurs nie powinien mieć miejsca. Dalej nie wierzę w to, że mogło się tak stać. Tylko pogoda mogła nam pokrzyżować plany, no i zrobiła to" - powiedział Adam Małysz.

Fot. A. Savin, Wikimedia Commons.
Fot. A. Savin, Wikimedia Commons.

Trzęsienie ziemi w Korei Południowej

Kilka minut temu okolice miasta Pohang na wschodnim wybrzeżu Korei Południowej nawiedziło umiarkowanej siły trzęsienie ziemi M4,8. Wstrząs okazał się najsilniejszym od listopada, gdy w tym samym miejscu odnotowano jedno z dwóch najpotężniejszych trzęsień ziemi w historii południowokoreańskiej sejsmologii. Epicentrum dzisiejszego wstrząsu znajdowało się 175 kilometrów od Pjongczang, gdzie odbywają się igrzyska olimpijskie. Nie ma informacji o ofiarach i szkodach.

Trzęsienie ziemi w Korei Południowej

Zdjęcie dnia: Śniegiem malowane

Gdy śnieg tylko częściowo maluje krajobrazy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Kamienie zraniły himalaistów

Nie tylko ciężkie warunki atmosferyczne dają się we znaki naszym himalaistom podczas zdobywania K2. Z powodu schodzenia lawin kamiennych rannych zostało dwoje z nich, Adam Bielecki ma złamany nos, a Rafał Fronia rękę. Ten drugi wraca już do Polski. Z tego powodu himalaiści podjęli decyzję o porzuceniu drogi Cesena/Basków. Niebawem mają się zdecydować na inny wariant wejścia na szczyt K2.

Niecodzienny widok na Hawajach

Urlopowicze, którzy zimą postanowili się wybrać na Hawaje, aby się trochę ogrzać, z zapartych tchem obserwowali dwie trąby wodne tańcujące po wodach Oceanu Spokojnego. Niektórzy śmiałkowie postanowili zaryzykować i podpłynęli do nich łodziami, aby przyjrzeć się im z bliska.

Jesień w Tatrach, Beskidach i Pieninach

Zabieramy Was w Tatry, Beskidy i Pieniny, aby pokazać Wam, jak piękna bywa tam jesień. Liście i trawy mienią się całą feerią barw w promieniach październikowego Słońca.

Wiatr daje się we znaki w PjongCzang

Podmuchy osiągające chwilami 15 km/h krzyżują plany organizatorom igrzysk olimpijskich w PjongCzangu. Co chwilę przerywany jest pierwszy indywidualny konkurs skoków narciarskich z udziałem polskich skoczków. Lodowaty wiatr jednym pozwala skoczyć dalej, a innym dużo mniej. Tymczasem na górze skoczkowie tak marzną, że dostają koce. Miejmy nadzieję, że mimo niesprzyjającej pogody pokażą na co ich stać i zdobędziemy przynajmniej jeden medal.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Jaka temperatura jest dla Polaków najprzyjemniejsza?

Między mroźnymi zimowymi nocami a upalnymi letnimi popołudniami temperatura może różnić się nawet o ponad 50 stopni. Wydawałoby się, że każdy znajdzie coś dla siebie, ale jednak większość z nas preferuje niewielki tylko przedział temperatury.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Czy do mrozów można się przyzwyczaić? Zapewne tak, ale z całą pewnością nie dotyczy to Polaków. Spadek temperatury poniżej zera dla zdecydowanej większości z nas to temat do narzekań. Klimat umiarkowany sprawia, że mamy bardzo duże kontrasty temperatury między latem a zimą... Zobacz cały artykuł

Głośny huk lodowych bomb

Wracamy do tematu potężnego gradobicia, które nawiedziło Argentynę. Na poniższym filmiku zobaczycie olbrzymie gradziny, niektóre o średnicy nawet 15 centymetrów, które spadają na chodnik, uderzają w dachy i neony. Mieszkańcy chowają się przed lodowymi bombami pod zadaszeniami i wewnątrz sklepów. Koniecznie włączcie dźwięk, aby usłyszeć huk, jaki generują lodowe bryły.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest pochmurno, a lokalnie na południu i wschodzie słabo i przelotnie prószy śnieg. Miejscami na zachodzie niebo w ciągu ostatnich kilkudziesięciu minut zaczęło się przejaśniać i rozpogadzać, tym samym podnosząc temperaturę. Termometry pokazują od minus 6 stopni na północy do 0 stopni na południu kraju. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków.

Zdjęcie satelitarne w dniu 10 lutego 2018 o godzinie 12:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 10 lutego 2018 o godzinie 12:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Budynek pochylił się w całości, bo piasek zaczął przypominać wodę

Oglądając zdjęcia z ostatniego trzęsienia ziemi na Tajwanie aż ciarki przechodzą po plecach na widok wieżowców, które pochyliły się w całości, a ratownicy za pomocą dźwigów wyciągają przez okna przerażonych ludzi. Jak do tego doszło?

Fot. YouTube / 中央社.
Fot. YouTube / 中央社.

Trzęsienie ziemi to jedno z najpotężniejszych zjawisk geologicznych na naszej planecie. Dochodzi do nich, gdy nacierają na siebie płyty tektoniczne. Wówczas w skałach tworzą się naprężenie, które co jakiś czas są... Zobacz cały artykuł

Bakterie z Antarktydy pomogą zlikwidować globalne ocieplenie

Globalne ocieplenie postępuje, ale niebawem ta jedna z największych bolączek naszej cywilizacji może stać się historią, a to za sprawą bakterii. Naukowcy z Uniwersytetu Montany dokonali bowiem niezwykłego odkrycia głęboko w lodzie Antarktydy.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W ukrytym pod lodem jeziorze Whillansa, położonym 800 metrów pod powierzchnią, na Antarktydzie Zachodniej, mieszkają bakterie, które żywią się metanem. Przez tysiące lat były one odizolowane od powierzchni... Zobacz cały artykuł

Kraj Kwitnącej Wiśni w śniegu

Wyjątkowa śnieżyca w japońskim regionie Hokuriku nad Morzem Japońskim spowodowała uwięzienie na ośnieżonych i śliskich drogach blisko 1500 samochodów. Doszło też do wielu wypadków, w których zginęło 7 osób, a 34 zostały ranne. W niektórych miejscach leżą już 2 metry białego puchu. Ta zima dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni jest wyjątkowo ciężka, a przecież zazwyczaj są one bardzo łagodne.

Mayon nieustannie wybucha

Erupcja filipińskiego wulkanu Mayon nie ustaje od kilku tygodni. Wulkan emituje chmury popiołów, a na wysokość 100 metrów nad krater tryskają fontanny rozżarzonej do czerwoności lawy o temperaturze 1,5 tysiąca stopni. W ciągu doby wulkan emituje 2,5 tysiąca ton dwutlenku siarki. Z podnóży góry ewakuowano już ponad 87 tysięcy mieszkańców. Nie wiadomo kiedy będą oni mogli wrócić do swych domów.

Wielkie odśnieżanie w Maroku

Coś niesamowitego. W Maroku znów spadł śnieg, po raz drugi w ciągu ostatniego miesiąca. Poprzednio sypało tam pół wieku temu. Marokańskie władze postawiły służby w stan nadzwyczajnej gotowości. Zamknięto 900 szkół oraz zmobilizowano 600 lekarzy i 2 tysiące pielęgniarek, ponieważ z powodu chłodów ludzie chorują na grypę i zapalenie płuc. W wioskach, gdzie dotąd śnieg widzieli tylko najstarsi mieszkańcy, trzeba było wziąć się za odśnieżanie...

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie od kilku dni bardzo powoli spada, nie inaczej będzie także dzisiaj. W dodatku jest lekko podwyższone, a jego zróżnicowanie jest minimalne. Meteopaci nie powinni się z tego powodu gorzej poczuć. W tej chwili barometry wskazują nam od 1016 hPa na zachodzie do 1019 hPa na północy kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Grad jak piłka tenisowa

Takie olbrzymie gradziny spadły w prowincji Cordoba w Argentynie. Największe lodowe bryły miały rozmiary piłki tenisowej. Z łatwością wybijały szyby w samochodach, niszczyły uprawy, dziurawiły dachy. Tak duży grad spadając z wysokości powyżej 5 kilometrów może nabić porządnego guza, a nawet spowodować wstrząs mózgu.

dalej