Ciemne plamy na Słońcu

Nasz czytelnik około 40 minut przed zachodem Słońca, korzystając z tego, że chmury przysłaniają słoneczną tarczę, uwiecznił ciemne plamy. To obszar aktywny o numerze 2699, który zbliża się do centralnej części tarczy, a to oznacza, że jest skierowany bezpośrednio w stronę Ziemi. Z każdą dobą zwiększa swe rozmiary, ale pozostaje spokojny, bo nie emituje ani dużych rozbłysków promieniowania rentgenowskiego, ani też koronalnych wyrzutów masy.

Obszar aktywny 2699 na powierzchni Słońca. Fot. Nierob / TwojaPogoda.pl
Obszar aktywny 2699 na powierzchni Słońca. Fot. Nierob / TwojaPogoda.pl

Piękne zdjęcia ostatnich zim

Zobaczcie, jak pięknie było minionych zim w Polsce.

Wirusy krążą po świecie w chmurach i opadają na ziemię z deszczem

Świat naukowy od dawna zastanawiał się, w jaki sposób niektóre genetycznie podobne wirusy pojawiają się w różnych częściach świata, a nawet mają zasięg globalny. Najnowsze badania, przeprowadzone przez międzynarodowy zespołu wirusologów z USA, Kanady i Hiszpanii, ujawnia niezwykły proces, o którym naukowcom się nawet nie śniło.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Otóż wirusy roznoszą się po naszej planecie wysoko w atmosferze. W trakcie przeprowadzania badań okazało się, że z każdego metra kwadratowego powierzchni ziemi może być unoszonych do atmosfery aż... Zobacz cały artykuł

Budzi się wulkan Ohachi

Ostatnio aktywność wulkaniczna na świecie jest podwyższona. W Japonii budzi się ze snu trwającego od 14 lat wulkan Ohachi, który należy do grupy wulkanicznej Kirishima. Zagrożenie erupcją podniesiono z 1 do 2 stopnia. Póki co nie obserwuje się żadnej aktywności wulkanicznej, poza nasilającymi się trzęsieniami ziemi. Ludność znajdująca się w promieniu 1 kilometra od krateru jest ostrzegana przed możliwą emisją popiołów i spływami lawy.

Fot. Hydrographic and Oceanographic Department / Japan Coast Guard.
Fot. Hydrographic and Oceanographic Department / Japan Coast Guard.

Widok za milion dolarów

Wielu chciałoby na własne oczy zobaczyć śnieg na Saharze. Rzadko kiedy pada tam deszcz, a co dopiero biały puch. Tej zimy w rejonie Ain Sefra w Algierii pojawia się on już po raz drugi, wcześniej spadł przed rokiem, a jeszcze wcześniej dziesiątki lat temu. Nacieszmy się jego widokiem, bo szybko może nie wrócić.

Nie będzie zmiany czasu? Parlament Europejski przyjął rezolucję

Pod koniec marca mieliśmy po raz ostatni zmienić czas z zimowego na letni i już w nim pozostać na dobre. Tak się jednak nie stanie, bo ustawa forsowana przez PSL okazała się niezgodna z dyrektywą unijną. Jest jednak nadzieja, bo Unia właśnie zmienia zdanie.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Głos na temat konieczności zaniechania zmiany czasu podejmowany jest w Parlamencie Europejskim od lat, jednak do tej pory Komisja Europejska nieustannie odmawiała zajęcia się tą sprawą. Ale to się właśnie zmieniło, co rodzi nadzieje, że wkrótce może dojść do rewolucji... Zobacz cały artykuł

Mroźno na zachodzie kraju

We wschodniej połowie kraju mróz zdecydowanie zelżał za sprawą zachmurzenia i opadów. Inaczej było minionej nocy na zachodzie, gdzie niebo pozostawało pogodne. Tam miejscami temperatura spadła poniżej minus 10 stopni. Najzimniej było m.in. na stacjach IMGW w Gdańsku i Bydgoszczy, do minus 12 stopni, a także w Toruniu, Poznaniu i Szczecinie, do minus 11 stopni. Przy gruncie zmierzono do minus 14 stopni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Planetoida przelatuje blisko Ziemi

O godzinie 10:47 stosunkowo blisko Ziemi przeleci 23-metrowa planetoida o kryptonimie 2018 CB. Znajdzie się wówczas 64 tysiące kilometrów od naszej planety, a więc 6-krotnie bliżej niż Księżyc. Na szczęście nic nam nie grozi, bo mimo iż wydaje się to blisko, to jednak na tyle daleko, aby kosmiczna skała nie spadła na Ziemię. To już 10. w tym roku planetoida, która przelatuje bliżej niż jest do Księżyca. Gdyby jednak na nas spadła, mogłaby zmieść z powierzchni ziemi duże miasto.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Głównie na zachodzie i północy kraju niebo przejaśnia się i rozpogadza. Na pozostałym obszarze dominuje całkowite zachmurzenie, a na południowym wschodzie towarzyszą mu niewielkie, przelotne opady śniegu. Wiatr wieje słabo z północy i wschodu. Temperatura wynosi od minus 8 stopni w strefie rozpogodzeń do minus 2 stopni w strefie opadów.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Krótka odwilż na Grenlandii

Głęboki niż dotarł nad wschodnie wybrzeża Grenlandii. Ciśnienie w samym środku wiru, który możecie zobaczyć na animacji zdjęć satelitarnych, spadło do zaledwie 960 hPa. Najpierw przyniósł bardzo ciepłe powietrze. W najcieplejszych miejscowościach temperatura sięgnęła nawet plus 2 stopni, ale tylko na jednej dzień. Obecnie z głębi wyspy nadciągnęły potworne mrozy. Temperatura spadła nawet do minus 35 stopni.

Wulkan Ognia okiem satelity

Satelita meteorologiczny Landsat-8 uwiecznił spektakularną erupcję wulkanu Fuego, najbardziej aktywnego w Ameryce Środkowej. Góra wyrzuciła na wysokość kilku kilometrów pióropusz popiołów, które gnane wiatrem na południowy zachód, w kierunku wód Pacyfiku, zaczęły opadać na miejscowe wioski. Na zdjęciu widoczne są nie tylko popioły, ale też lahary, czyli strumienie wody wymieszanej z materiałem wulkanicznym, które spływają po stokach wulkanu.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest lekko obniżone i nadal będzie bardzo powoli obniżać się. W tej chwili wynosi ono od 1017 hPa na południowym wschodzie do 1020 hPa na północy kraju. Warunki biometeorologiczne na zachodzie i północy będą obojętne, na pozostałym obszarze pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

USA tworzy sieć satelitów do patrolowania orbity

Gwiezdne wojny powoli stają się faktem. Armia USA od kilku lat umieszcza na orbicie specjalne satelity, których zadaniem jest patrolowanie przestrzeni kosmicznej, chroniąc znajdujące się tam wojskowe instalacje, przed wrogimi satelitami i śmieciami.

Fot. Pxhere / NASA.
Fot. Pxhere / NASA.

Tajny projekt Geosynchronous Space Situational Awareness Program (GSSAP) zakładał wysłanie sześciu urządzeń na orbitę geostacjonarną, dzięki czemu będą miały one świetny widok na to, co dzieje się w całej przestrzeni... Zobacz cały artykuł

Śliskie drogi i chodniki

Miejscami w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie drugą noc z rzędu występują opady deszczu i mżawki przy ujemnej temperaturze, które marzną i powodują bardzo niebezpieczną gołoledź. Lód pokrywający drogi i chodniki może przyczyniać się do wypadków. Zachowajmy więc szczególną ostrożność.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Groźny i trujący

Widzieliście kiedyś taki okaz grzyba? Wygląda bardzo groźnie i z pewnością nie jest jadalny.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Coney Pączek na Tłusty Wtorek

My mamy Tłusty Czwartek, a Amerykanie świętują Tłusty Wtorek, który przypada w tym roku 13 lutego. W tym dniu w popularnej restauracji American Coney Island w mieście Detroit serwowane będą niezwykłe pączki, będące połączeniem tradycyjnego polskiego pączka z hot-dogiem. Coney Pączek, bo tak się nazywa, podobno jest wyśmienity i sprzedaje się, jak ciepła bułeczka. No cóż, co kraj, to obyczaj...

Fot. American Coney Island.
Fot. American Coney Island.

Zapadła się autostrada A20

Tak to się kończy, gdy buduje się drogi na torfowisku, gdzie ziemia na tendencję do osuwania się, w dodatku używa się kiepskiej jakości materiałów. Część autostrady A20 w rejonie Rostocku w Niemczech jesienią ubiegłego roku zapadła się. Od tego czasu jest zamknięta dla ruchu. Wyrwa w ciągu kilku miesięcy powiększyła się dwukrotnie i ma już rozmiar boiska piłkarskiego. Autostrada w kierunku Szczecina ma być znów przejezdna dopiero w 2021 roku.

Opracowano niezwykle wydajny sposób na przemianę CO2 w paliwo

Chociaż technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie, to wszystko wskazuje na to, że kopalne źródła energii jeszcze długo z nami pozostaną, a będzie to możliwe dzięki najnowszemu odkryciu międzynarodowemu zespołowi naukowców z USA, Chin, Singapuru i Holandii.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Donald Trump jeszcze za czasów swojej kandydatury na prezydenta mocno stawiał na węgiel, ropę i rozwój najnowszych technologii, które pomogłyby uczynić bardziej "ekologicznymi" konwencjonalne źródła energii... Zobacz cały artykuł

Romantyczna zima w Hiszpanii

Śnieg i mróz w Hiszpanii to nie jest częste zjawisko, ale tej zimy różne już cuda widzieliśmy, więc jeśli biały puch potrafi spaść na Saharze, to czemu nie miałby się pojawić na Półwyspie Iberyjskim. Możemy oczywiście pisać o chaosie na drogach i całych miejscowościach odciętych od prądu, ale tym razem chcemy Wam pokazać, jak Hiszpanie cieszą się ze śniegu. Oto romantyczne oblicze białego kataklizmu.

Minione zimy w Polsce na zdjęciach

Krajobrazy zimą wcale nie są czarno-białe. Zobaczcie, jak pięknie jest, gdy śnieg otula drzewa, dachy i pomniki. Sprawia, że jest jaśniej i czyściej. Potrafi zmienić nawet najbrzydsze potworki architektoniczne w dzieła sztuki.

dalej