Zima pakuje swe walizki. "Będzie nawet kilkanaście stopni ciepła"

Minione noce były bardzo mroźne. Temperatura potrafiła spaść przy gruncie do niemal minus 20 stopni. Jednak właśnie rozpoczyna się odwilż, która wkrótce przyniesie nam nawet kilkanaście stopni ciepła. Jak długo będzie na plusie?

Fot. pxhere.
Fot. pxhere.

Jeśli lubicie zimę w łagodnym wydaniu, to mamy dla Was dobrą wiadomość. Zima jeszcze nie zdążyła rozpakować swoich walizek, a już wyprowadza się na wschód i to daleki, bo właśnie rozpoczyna się ocieplenie, które... Zobacz cały artykuł

Lawiny schodzą jedna za drugą

Olbrzymie ilości śniegu, które spadły w ostatnich dniach w Alpach, stwarzają poważne zagrożenie lawinowe. Ratownicy górscy ogłosili najwyższy, piąty stopień zagrożenia, dlatego wiele dróg wiodących przez najbardziej narażone na lawiny obszary, zostały zamknięte do odwołania, w ten sposób uniemożliwiając turystom opuszczenie kurortów narciarskich. Tymczasem lawiny schodzą jedna za drugą. Tak wyglądały lawiny, przypominające wodospady, w rejonie szwajcarskiego Zermattu:

Misie poszły spać, ale na krótko

Leśnicy z Bieszczad donoszą, że niedźwiedzie poszły spać. Zresztą nie pierwszy raz tej zimy. Długo sobie nie pośpią, bo zaczyna się odwilż i szybko nie odpuści, więc misie wstaną i będą w bardzo złym humorze...

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie przez cały dzień spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1016 hPa (w normie) na Pomorzu do 1031 hPa (wysokie) w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Nadciąga odwilż

Na zachodzie kraju rozpoczęła się odwilż. Temperatura będzie systematycznie rosnąć. Jutro do końca dnia na plusie powinno być już w całej Polsce. Najpóźniej mróz ustąpi na krańcach wschodnich. W tej chwili mamy dwie różne masy powietrza. Na wschodzie jeszcze zalega zimne powietrze o temperaturze nawet minus 10 stopni. Nad zachodnie regiony napływa cieplejsza i wilgotniejsza masa o temperaturze do 3 stopni.

Nadciąga odwilż

Tokio: Największa śnieżyca od 4 lat

W Tokio spadł pierwszy śnieg w tym roku. Choć przeważnie w niewielkich ilościach, to jednak biały puch jest tam na tyle rzadkim zjawiskiem, że zawsze powoduje chaos w ruchu drogowym, lotniczym i kolejowym. Tysiące mieszkańców japońskiej stolicy miało problem z dojazdem do pracy z przedmieść oraz powrotem do domu. Na przedmieściach Tokio spadło nawet 20 cm śniegu, najwięcej od 4 lat.

Silne trzęsienie ziemi na Indonezji

Rano ziemia zatrzęsła się nie tylko na Alasce, ale też w Indonezji. Epicentrum wstrząsu o magnitudzie 6 znajdowało się u południowo-zachodnich wybrzeży wyspy Jawa, około 60 kilometrów pod dnem Oceanu Indyjskiego. Jak podają miejscowe władze, w gruzach znalazło się kilkadziesiąt budynków. Wstrząs był odczuwany m.in. w Dżakarcie, stolicy Indonezji. Kilkadziesiąt osób trafiło do szpitali z obrażeniami. Na szczęście nie ma ofiar śmiertelnych. Trwa przeszukiwanie rumowisk i szacowanie szkód.

Wulkaniczne głazy spadły na ludzi

W rejonie popularnego japońskiego kurortu narciarskiego Kusatsu wybuchł wulkan Kusatsu-Shirane. Z krateru wyrzucone zostały głazy, które możecie zobaczyć na poniższym nagraniu. Spadły one na grupę trenujących na stokach wulkanu żołnierzy. 49-letni mężczyzna zginął, a 25 innych osób zostało rannych. Głazy uszkodziły linię energetyczną, odcinając dostawy prądu do kolejki linowej, i uniemożliwiając 80 turystom powrót z jednego ze szczytów.

Zdjęcie dnia: W Zatoce Puckiej

Zatoka Pucka to od dawna raj dla windsurferów i kitesurferów. Swoich sił w tych sportach wodnych próbują tam także najmłodsi. Życzymy im pomyślnych wiatrów.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Szef Amazonu pokazał swój księżycowy lądownik

Blue Origin, czyli firma prosperująca w prywatnym sektorze amerykańskiego przemysłu kosmicznego, a należąca do Jeffa Bezosa, szefa Amazonu, pochwaliła się na swoim profilu na Twitterze projektem księżycowego lądownika.

Fot. Twitter / Blue Origin.
Fot. Twitter / Blue Origin.

Urządzenie zostało ochrzczone nazwą Blue Moon i przeznaczone będzie do transportu towarów na Srebrny Glob, oczywiście na potrzeby powstających tam w przyszłości baz czy ludzkich kolonii... Zobacz cały artykuł

Lawina o włos minęła dom

We włoskiej Dolinie Aosty zeszła lawina ziemna. Cudem ominęła ona zabudowania. Zdjęcie wykonane z lotu ptaka ujawnia rozmiary żywiołu, który potrafi odebrać ludzkie życie w ciągu zaledwie kilku sekund, bez żadnego ostrzeżenia.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Rete Meteo Amatori.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Rete Meteo Amatori.

Styczeń pod znakiem wstrząsów

Jak wynika z danych USGS od początku roku na świecie miało miejsce 368 wstrząsów ziemi o magnitudzie co najmniej 4, z czego zaledwie trzy miały magnitudę co najmniej 7. Najpotężniejszy wstrząs miał miejsce dzisiaj na Alasce (M8.0), a najbardziej zabójczy 14 stycznia w Peru (M7.9), kiedy zginęły 2 osoby. Trzeci najsilniejszy wstrząs wystąpił 10 stycznia w Hondurasie (M7.6).

Fot. pxhere.
Fot. pxhere.

To może być największa erupcja wulkaniczna ostatnich lat

Wulkan Mayon na Filipinach wybucha z coraz to większą mocą. Naukowcy obawiają się, że niebawem może dojść do największej erupcji w skali światowej przynajmniej od kilku lat. Tymczasem z podnóży góry ziejącej ogniem ewakuowano już tysiące ludzi.

Fot. Twitter / Francine Ella A. Mangampo‏.
Fot. Twitter / Francine Ella A. Mangampo‏.

Już 35 tysięcy mieszkańców wiosek położonych u stóp wulkanu Mayon zostało ewakuowanych w obawie przed opadającymi gęstymi popiołami, które unoszą się na wysokość nawet 8 kilometrów ponad kraterem wulkanicznym... Zobacz cały artykuł

Dwa duże wstrząsy w 3 godziny. Tsunami, panika i domy w gruzach

W ciągu zaledwie 3 godzin w różnych regionach naszej planety doszło do dwóch dużych trzęsień ziemi. Najpierw ziemia zatrzęsła się w Indonezji, a następnie na Alasce. Wybuchła panika, domy stanęły w gruzach.

Lokalizacja epicentrum trzęsienia ziemi na Alasce. Fot. USGS.
Lokalizacja epicentrum trzęsienia ziemi na Alasce. Fot. USGS.

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 8 doszło dzisiaj o godzinie 10:31 czasu polskiego. Epicentrum trzęsienia położone było na południe od łańcucha wysp Aleuckich... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Dominuje pochmurna pogoda. Miejscami na południu i w centrum niebo przejaśnia się i rozpogadza. Śnieg prószy lokalnie na południowym zachodzie. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Na termometrach mamy od minus 11 stopni na Podlasiu do 1 stopnia na krańcu południowo-zachodnim.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W górach uważajcie na lawiny

W Tatrach i Karkonoszach mamy znaczny, bo trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje TOPR, pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. Na twardym podłożu nagromadzone są depozyty z nawianego śniegu. Poruszanie się w terenie wymaga zachowania dużej ostrożności i sporej wiedzy lawinowej. W Beskidach Zachodnich obowiązuje lawinowa dwójka, a w Bieszczadach jedynka.

W górach uważajcie na lawiny

Nie chcemy takiej zimy

Tej zimy, takich widoków, jak na poniższym filmie, jeszcze w Polsce nie mieliśmy. I obyśmy już nie mieli. Zobaczcie, jak wyglądało uwalnianie z olbrzymich zasp samochodu przez koparki na przełomie stycznia i lutego 2014 roku na Podlasiu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i będzie rosnąć aż do wieczora. Dopiero w nocy zacznie dość szybko spadać. W tej chwili barometry wskazują od 1019 hPa na zachodzie do 1026 hPa na północnym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Solidna alpejska konstrukcja

Olbrzymie ilości śniegu spadły we włoskim kurorcie alpejskim Livigno. Ten domek musi być naprawdę solidnie zbudowany, bo zaledwie jeden metr sześcienny śniegu potrafi ważyć nawet kilkaset kilogramów.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Maurilio Giacomelli / Italia Live Meteo.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Maurilio Giacomelli / Italia Live Meteo.

Olbrzymie fale w Kraju Basków

W ostatnich dniach na wodach Zatoki Biskajskiej szalał potężny sztorm. Fale rozbijające się o skaliste wybrzeża Krainy Basków w Hiszpanii miały wysokość nawet kilkunastu metrów.

Mieszkańcy i turyści nie mogli oderwać od nich oczu. Gromadzili się na nabrzeżu i podziwiali ich potęgę. Swoją ciekawość przypłacili przemoczeniem do suchej nitki.

dalej