Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jeszcze tylko na krańcach wschodnich utrzymuje się miejscami słoneczna pogoda. Na pozostałym obszarze albo się chmurzy, albo jest pochmurno i deszczowo. Strefa opadów ciągnie się od Śląska przez Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Mazowsze, Kujawy i Warmię. Miejscami na Kielecczyźnie słabo grzmi. Wiatr wieje słabo z południa, jedynie wysoko w górach jest porywisty. Temperatura wynosi od 15 stopni w kotlinach sudeckich do 27 stopni na Lubelszczyźnie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niezwykła moc Irmy

Irma przestała być huraganem i osłabła od miana burzy tropikalnej. Na południu i w centrum Florydy niebo jest bezchmurne, można więc zacząć sprzątanie. Droga łącząca Sugarloaf Key i Marathon, na wysepkach Florida Keys, jest zniszczona. Moc huraganu była tak duża, że zerwany jest asfalt. Z kolei huraganowy wiatr uszkodził elewację budynku Hotelu DoubleTree w Orlando. Wiatr miejscami osiągał zawrotne 227 km/h.

Fot. Twitter / Thomas von Grünigen / Juston Drake.
Fot. Twitter / Thomas von Grünigen / Juston Drake.

Rocznica 11 września

Dzisiaj 16. rocznica zamachów terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton. Z tej okazji NASA opublikowała dwa zdjęcia satelitarne pokazujące ten tragiczny dzień w dziejach ludzkości. Widoczne są słupy dymu wydobywające się najpierw z płonących wież World Trade Center, a następnie już z ich rumowisk.

Fot. USGS / Landsat 7 / EROS Data Center.
Fot. USGS / Landsat 7 / EROS Data Center.
Fot. NASA.

Znów potężny rozbłysk na Słońcu

Kompleks plam 2673 na powierzchni Słońca nie przestaje nas zadziwiać. Dopiero co wyemitował największy rozbłysk promieniowania rentgenowskiego w tym cyklu słonecznym, a już wczoraj doszło do kolejnego, być może jeszcze potężniejszego. Co to może oznaczać?

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Rozbłyski na Słońcu nie są niczym nadzwyczajnym, jednak najczęściej dochodzi do nich w okresie maksymalnej aktywności słonecznej, co miało miejsce 3 lata temu. Wtedy jednak nasza dzienna gwiazda wykazywała się najmniejszą aktywnością niemal od stulecia. Teraz, gdy jej aktywność powinna szybko spadać, dzieje się coś zadziwiającego, zaczyna rosnąć, nie dość, że niespodziewanie, to jeszcze gwałtownie... Przeczytaj cały artykuł

Obłoki niczym latające spodki

Południowy wiatr przywiał nad Dolny Śląsk ciekawe chmury, które formują się na kształt soczewek. To oczywiście obłoki lentikularne, nazywane też chmurami soczewkowatymi, które lubią tworzyć się nad Sudetami i obszarami położonymi nawet kilkadziesiąt kilometrów na północ od nich. Wyglądają niesamowicie, często bywają mylone z latającym spodkami.

Obłoki lentikularne nad Dolnym Śląskiem. Fot. TwojaPogoda.pl
Obłoki lentikularne nad Dolnym Śląskiem. Fot. TwojaPogoda.pl
Ciekawe chmury nad Dolnym Śląskiem. Fot. TwojaPogoda.pl

Irma wyraźnie osłabła

W południowej i środkowej części Florydy, gdzie niebo jest już bezchmurne, rozpoczęło się wielkie sprzątanie i szacowanie szkód po Huraganie Irma. W tej chwili z żywiołem zmagają się jeszcze mieszkańcy północnej Florydy oraz sąsiednich, południowo-wschodnich stanów USA, gdzie Irma słabnie, ale wciąż przynosi ulewne deszcze i porywiste wiatry. Obecnie jest już huraganem najsłabszej, pierwszej kategorii. Zobaczcie, jak Irma zaczyna opuszczać Florydę.

Obecnie rozpadający się huragan wędruje na północny wschód w kierunku stanów Georgia i Alabama. Za kilkadziesiąt godzin jako zwyczajny niż atmosferyczny zakończy swój żywot nad zachodnim krańcem stanu Tennessee. Niebezpieczne mogą się okazać gwałtowne burze i towarzyszące im ulewne deszcze i porywiste wiatry.

Wracają ulewne deszcze

Polska podzielona została przez front atmosferyczny, który ciągnie się przez całą Europę, miejscami przynosząc gwałtowne burze, potężne ulewy i związane z nimi powodzie. Są ofiary śmiertelne. U nas też będzie mocno padać?

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (10/1109) nad częścią naszego kraju rozpoczęły się opady, które potrwają nawet przez kolejne 2 dni. Przez ten czas spaść może nawet 50 mm deszczu, czyli tyle, ile we wrześniu notuje się przez cały miesiąc. To oznacza, że miejscami może dojść do podtopień. W których województwach sytuacja będzie najgorsza?... Przeczytaj cały artykuł

Wichura niemal go porwała

Pogodynek jednej ze stacji telewizyjnych wysiadł z samochodu, aby zmierzyć prędkość wiatru podczas przechodzenia Huraganu Irma. Niewiele brakowało, a huraganowe podmuchy by go porwały. Ryzykował również uderzeniem w głowę uniesionym przez wiatr przedmiotem. Jednak czego się nie robi dla pomiaru prędkości wiatru...

Całkowita destrukcja

Karaibskie wyspy St. Thomas i St. John po przejściu Huraganu Irma wyglądają jak po bombardowaniu.

W Zatoce Tampa morze cofnęło się

Niezwykłe zjawisko u wybrzeży miasta Tampa na Florydzie. Tuż przed wejściem oka Huraganu Irma nad zachodnie wybrzeże Florydy morze cofnęło się o wiele metrów, odsłaniając dno. To skutek zasysania wody przez oko huraganu.

Niektórzy mieszkańcy postanowili skorzystać z okazji i pozbierać muszelki. Nie było to zbyt mądre, ponieważ tuż po przejściu oka huraganu pogoda zazwyczaj na nowo się załamuje, a woda może nagle wrócić i ich porwać.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W centrum i na wschodzie kraju jest pochmurno i deszczowo. Na pozostały obszarze niebo przejaśnia się i rozpogadza. Najładniejszą pogodę mamy głównie na zachodzie i północy. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu, jedynie wysoko w Tatrach jest porywisty. Temperatura wynosi od 10 stopni na Przedgórzu Sudeckim do 20 stopni na Podkarpaciu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na obrzeżu oka Irmy

Huragan Irma późnym wieczorem naszego czasu wszedł na stały ląd na wysokości wyspy Marco, na południe od Naples na Florydzie. Tak wyglądała nawałnica tuż przed dotarciem oka huraganu.

Zabójcza powódź we Włoszech

Gigantyczne ulewy przeszły nad północnymi Włochami. W kilka godzin spadło tam nawet 250 mm deszczu, co skończyło się dramatycznymi w skutkach powodziami. Najbardziej ucierpiały okolice Livorno w Toskanii. Miasto znalazło się pod wodą i błotem. Szkody są olbrzymie. Niestety, są też ofiary śmiertelne. Utonęło co najmniej 7 osób.

Fot. Facebook / Meteo Reporter Storm.
Fot. Facebook / Meteo Reporter Storm.

Deszcze padały nieustannie przez kilka godzin. Zaczęły wzbierać niewielkie, dotąd wyschnięte, potoki i strumyki. Ich nurt stał się rwący, zaczął porywać samochody i uwięzionych w nich ludzi. Niektórym osobom nie udało się w porę pomóc.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest lekko obniżone i powoli spada, ale po południu zacznie wreszcie rosnąć. W tej chwili na barometrach mamy od 1002 hPa na północnym zachodzie do 1007 hPa na wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Znów potężny rozbłysk na Słońcu

Dzisiaj o godzinie 18:06 na zachodnim skraju widocznej z Ziemi strony słonecznej tarczy doszło do drugiego największego w tym cyklu słonecznym rozbłysku promieniowania rentgenowskiego klasy X8.2. Większy rozbłysk miał miejsce w ubiegłą środę (6.09) i osiągnął on X9.3. W obu przypadkach doszło do nich w kompleksie plam 2673. W obu Amerykach, skierowanych wtedy bezpośrednio w stronę Słońca, doszło do intensywnych zakłóceń w łączności radiowej.

Fot. SolarHam / NASA / SDO.
Fot. SolarHam / NASA / SDO.

Oko Irmy weszło nad stały ląd

Najpierw na wyspami archipelagu Florida Keys, a chwilę temu już nad stały ląd weszło oko Huraganu Irma. Teraz znajduje się ono nieco na południe od miasta Naples. Huragan zaczął zdecydowanie tracić na impecie z kategorii 4 do 2. Poniżej możecie zobaczyć lokalizację oka na najnowszym zdjęciu satelitarnym. Cykloniczne chmury obejmują całą Florydę. Wszędzie leje, wieje i jest niebezpiecznie.

Zdjęcie satelitarne Huraganu Irma z godziny 23:00. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne Huraganu Irma z godziny 23:00. Fot. NASA.

Zobaczcie na animacji zdjęć satelitarnych od NASA moment przejścia oka Huraganu Irma nad Florida Keys, czyli łańcuchem wysepek okalających od południa kontynentalną Florydę. Wokół oka widoczne są piętrzące się wierzchołki chmur burzowych.

Irma demoluje Miami

Nadmorska dzielnica biznesowa Miami na Florydzie, pełna drapaczy chmur, jest zatopiona. Na ulicach wieje tak mocno, że tworzą się fale. Na przedmieściach porywy wiatru dochodziły niedawno do 175 km/h. Na poniższym nagraniu możecie zobaczyć wir powietrzny demolujący wejście do jednego z biurowców. Wichura uszkodziła jeden z dźwigów w centrum miasta. Huragan Irma będzie pustoszyć Miami jeszcze przez następną dobę.

Chmury odcięte, jak od noża

@Magda przesłała nam zdjęcie niesamowitego zachodu Słońca, jaki dzisiaj można było zobaczyć na Dolnym Śląsku. Pokrywa chmurowa była odcięta równo, jak od noża.

Zachód Słońca w Lubinie w woj. dolnośląskim. Fot. Magda.
Zachód Słońca w Lubinie w woj. dolnośląskim. Fot. Magda.

28 stopni w Małopolsce

Mieliśmy dzisiaj spore różnice w temperaturze. Mieszkańcy zachodnich regionów, gdzie było pochmurno i miejscami zaledwie 15-16 stopni, mogli tylko pozazdrościć mieszkańcom wschodnich dzielnic, gdzie było pogodnie i przeważnie 25-26 stopni. Najcieplejszym regionem była Małopolska, gdzie w Tarnowie zmierzono na stacji IMGW aż 28 stopni w cieniu.

28 stopni w Małopolsce

3 ofiary Irmy na Florydzie

Niestety, docierają do nas smutne wieści. Policja na Florydzie poinformowała o śmierci co najmniej 3 osób w wyniku przechodzenia Huraganu Irma. W sumie żywioł zabił w ciągu tygodnia 35 osób, głównie na Karaibach.

dalej