Zabójcze osuwisko w Chinach

W chińskiej prowincji Kuejczou doszło do masywnego osunięcia ziemi stoku górskiego. Masy ziemi i kamieni zmiotły kilkadziesiąt domów. Zginęły co najmniej 3 osoby, a 32 kolejne są zaginione. Do szpitali z obrażeniami ciała trafiło 7 osób.

Wschód Słońca na Kielecczyźnie

@Wojtek uwiecznił dzisiaj piękny wschód Słońca nad Kielecczyzną.

Wschód Słońca na Kielecczyżnie. Fot. Wojtek / TwojaPogoda.pl
Wschód Słońca na Kielecczyżnie. Fot. Wojtek / TwojaPogoda.pl

Jaka pogoda będzie we wrześniu?

Z czym kojarzy się nam wrzesień? Z deszczem, mgłami, przymrozkami i opadającymi liśćmi? A może z upałem, błękitnym niebem i ani jedną kroplą deszczu?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Sprawdźmy, jaki zazwyczaj jest wrzesień i jaki będzie tym razem, bo być może nas zaskoczy... Zobacz cały artykuł

Bogacze inwestują w sztuczne mięso

Bill Gates i Richard Branson inwestują w sztuczne mięso. W porównaniu do dotychczasowej masowej hodowli zwierząt, mięso z probówki to o 45 procent mniej zużycia energii, o 96 procent mniej emisji gazów cieplarnianych i aż 99 procent zapotrzebowania na tereny hodowlane.

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Ludzie z Memphis Meats wyprodukowali kilka miesięcy temu czyste, bezpieczne i smaczne mięso drobiowe, które pochodzi z kaczki i kurczaków z laboratorium, oraz wołowinę. Co Wy na to?... Przeczytaj cały artykuł

Malowanie szlaków w Tatrach

W Tatrzańskim Parku Narodowym ruszyło wielkie odświeżanie oznakowania szlaków turystycznych. Malarze wyruszą w teren z początkiem września i zakończą swoją pracę przed końcem października. W słonecznie dni, gdy nowe oznakowania będą schnąć w promieniach jesiennego słońca, pamiętajcie, aby ich nie dotykać, ani na nich nie siadać, bo możecie się pobrudzić.

Fot. Wikipedia.
Fot. Wikipedia.

Przy okazji dodajmy, że kolory szlaków wcale nie oznaczają stopnia ich trudności. Są one dobierane w taki sposób, aby szlaki o podobnej barwie się ze sobą nie zbiegały i nie myliły turystów. Na czerwono oznacza się zazwyczaj szlaki główne, na niebiesko szlaki długodystansowe, na żółto krótkie szlaki łącznikowe, a na zielono wiodące do charakterystycznych miejsc. Szlak czarny wyznacza najkrótsze możliwe dojście do celu, zwykle jednak jest ono najbardziej strome i najtrudniejsze.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W całym kraju poranek jest bezchmurny. Wiatr wieje słabo głównie z kierunku południowo-wschodniego. Na termometrach mamy od niecałych 10 stopni w kotlinach górskich do 17 stopni na północnym zachodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jutro znów może zagrzmieć

Jutro po południu burze wrócą do zachodnich regionów kraju, a następnie rozprzestrzenią się na północne i centralne województwa. Zanim niebo przetną błyskawice, zobaczcie w przyspieszeniu, jak pięknie rozbudowują się chmury burzowe.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1014 hPa (w normie) na północnym zachodzie do 1021 hPa (wysokie) na wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Księżyc w pierwszej kwadrze

Dzisiaj przed południem Księżyc wszedł w pierwszą kwadrę. Srebrny Glob będziemy mogli podziwiać mniej więcej do północy, gdy zajdzie za zachodni horyzont. Tak wyglądał dzisiaj wieczorem w obiektywie @Patryka:

Pierwsza kwadra Księżyca. Fot. Patryk Staroń.
Pierwsza kwadra Księżyca. Fot. Patryk Staroń.

Największa powódź w historii Teksasu

14 ofiar śmiertelnych, ale to jeszcze nie ostateczny bilans ofiar Huraganu Harvey w Teksasie. Wielka powódź, jak nawiedziła część stanu sprawiła, że setki tysięcy osób musiało opuścić swoje domy. Tylko dzisiaj ewakuowano z budynków zalanych po same dachy ponad 2 tysiące osób, których życie znajdowało się w niebezpieczeństwie. Oko słabnącego cyklonu znad lądu wycofało się nad wody Zatoki Meksykańskiej, ale ponownie wróciło.

Według prognoz cyklon będzie wędrować od Teksasu przez Luizjanę i Arkansas po Tennessee. Spodziewane są dalsze ulewy, które będą pogłębiać dotychczasowe powodzie i powodować nowe. W Houston szaleje największa powódź w dziejach tego miasta. Walkę milionów ludzi z żywiołem możecie zobaczyć na powyższym nagraniu.

Budynek z pióropuszem

@Piotr uwiecznił w okolicach Warszawy budynek z pióropuszem.

Smugi kondensacyjne w okolicach Warszawy. Fot. Piotr Szabelewski.
Smugi kondensacyjne w okolicach Warszawy. Fot. Piotr Szabelewski.

Burze gradowe na północy Włoch

Gwałtowne burze gradowe przeszły nad północnymi Włochami i Słowenią. Tak wyglądała nawałnica, która dała się we znaki w słoweńskiej miejscowości Šmartno. Wiatr połamał i powalał drzewa, zrywał dachy i uszkadzał linie energetyczne.

W kolei we włoskiej miejscowości Dolce spadły duże gradziny. Są zniszczone uprawy na polach i w sadach, uszkodzone samochody i powybijane szyby w oknach.

Przybędzie nam pół miliarda drzew

Smutno się robi na widok wycinanych drzew, które zapewniają świeże powietrze, przyjemnie szumią na wietrze i uspokajają wzrok soczystą zielenią. Jednak jest dobra wiadomość...

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Do końca roku przybędzie w naszym kraju pół miliarda nowych drzew. Jak to możliwe?... Czytaj więcej

Poszukamy życia na "wodnych światach"

NASA poinformowała, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który niebawem znajdzie się na orbicie, będzie prowadził badania fascynujących "wodnych światów", czyli księżyców Jowisza i Saturna, na których mogą egzystować jakieś formy życia.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Astronomowie wykorzystają instrumenty pracujące w podczerwieni. Kamera NIRCam wykona wysokiej rozdzielczości zdjęcia księżyców, które następnie wykorzystane zostaną do badania powierzchni tych obiektów i do poszukiwania gorących obszarów powierzchni wskazujących na aktywność gejzerów i aktywne procesy geologiczne... Czytaj więcej

Bogoslof może wyłonić się z morza

Podmorski wulkan Bogoslof na Alasce jest jednym z najaktywniejszych wulkanów w Stanach Zjednoczonych. W ostatnich dniach doszło do kolejnej jego erupcji. W ciągu pół roku wybuchał ponad 30 razy. Większość erupcji spowodowała problemy w ruchu lotniczym. Potoki lawy w kontakcie z lodowatą morską wodą zastygały, systematycznie powiększając powierzchnię wulkanicznej wyspy aż trzykrotnie w ciągu zaledwie 2 lat. Jeśli erupcje będą kontynuowane, to stożek wulkaniczny może wkrótce wyłonić się z oceanu.

Fot. Dan Leary / Maritime Helicopters.
Fot. Dan Leary / Maritime Helicopters.

Potężna burza nad Dubajem

Dubaj to największe i najszybciej rozwijające się miasto w Emiratach Arabskich. Położone jest nad brzegami Zatoki Perskiej. Z jednej części miasta widoczne jest morze, a z drugiej bezkresne pustynie Półwyspu Arabskiego. Opady są tam bardzo rzadkim zjawiskiem. Przez cały rok spada tyle deszczu, ile na nasze miejscowości przez jeden letni miesiąc. Jeśli opady są rzadkie, to jeszcze rzadziej spotkać można burze.

Najbardziej spektakularna z nich przetoczyła się nad miastem w marcu. Niebo błyskało się niemal bez przerwy. Opady są dla mieszkańców bardzo ważnym zjawiskiem, ponieważ przez większą część roku panuje tam pora sucha pełna upałów.

"Odwrócona tęcza" nad Paragwajem

Czy możliwe jest, aby tęcza pojawiła się na niebie "do góry nogami"? Tak, ale tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia ze zjawiskiem nazywanym łukiem okołozenitalnym. Tak było kilka dni temu nad Asunción, stolicą Paragwaju. Łuk okołozenitalny nie pojawia się często, dlatego tak bardzo zaskakuje obserwatorów. Zasada powstawania kolorowego łuku jest identyczna jak w przypadku tęczy. Jedyną różnicą jest to, że promienie załamują na kryształkach lodu w formie sześcioramiennych płytek.

W dodatku Słońce nie może się znajdować wyżej niż 32 stopnie nad horyzontem, a więc średnio nisko. Jeśli już dojdzie do takich warunków atmosferycznych, to nad naszą głową, w zenicie, pojawi się łuk ze znacznie głębszymi i wyraźniejszymi kolorami niż w przypadku tradycyjnej tęczy. Niezwykle rzadko zdarza się, że promienie słoneczne załamują się na kryształkach lodu w formie trójkątnych płytek. Wówczas potencjalnie istnieje możliwość zaobserwowania pełnego okręgu w zenicie. Tego typu zjawisko nazywane jest łukiem Kerna. Pierwszy raz zaobserwowano je i opisano w 1895 roku, zaś uwieczniono na zdjęciach dopiero 17 listopada 2007 roku w Finlandii. Zjawiska optyczne zawsze są trudne w obserwacjach, ponieważ znajdują się w pobliżu Słońca. Obserwowanie ich bez odpowiednich zabezpieczeń, może doprowadzić do uszkodzenia wzroku lub nawet trwałej ślepoty.

Żywe przystanki w Siemiatyczach

W Siemiatyczach pojawiły się żywe przystanki, które w piękny sposób wpisały się w architekturę miasta, nadając mu ekologiczny akcent i łącząc je z Matką Naturą.

Zielone przystanki w Siemiatyczach. Fot. UM Siemiatycze.
Zielone przystanki w Siemiatyczach. Fot. UM Siemiatycze.

Drewniane przystanki uzupełnione zostały małymi wertykalnymi ogródkami i zastąpiły brzydkie, plastikowe wiaty. Zielone przystanki będą pochłaniały... Czytaj więcej

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Utrzymuje się słoneczna pogoda. Na zachodzie, północy i w centrum kraju jest bezchmurnie, a na pozostałym obszarze pojawiają się niegroźne chmury kłębiaste. Wiatr wieje słabo, na zachodzie z kierunku południowo-wschodniego, a na wschodzie z północy. Termometry pokazują od 15-16 stopni na wschodzie do 21-22 stopni na zachodzie.

Zdjęcie satelitarne w dniu 29 sierpnia 2017 o godzinie 11:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 29 sierpnia 2017 o godzinie 11:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Służby nie dotarły na czas...

Pensjonariusze domu spokojnej starości w Dickinson w Teksasie zmuszeni byli siedzieć w brudnej wodzie powodziowej podczas przechodzenia Huragany Harvey, ponieważ numer alarmowy 911 nie odpowiadał. Dopiero po publikacji tego zdjęcia na Twitterze pomoc dotarła i starsze osoby zostały bezpiecznie ewakuowane.

Fot. Twitter / @DividendsMGR.
Fot. Twitter / @DividendsMGR.