FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jako jedyni publikujemy unikalne nagranie wykonane po katastrofie budowlanej na Śnieżce. Film możecie zobaczyć w świetnej jakości obrazu 4K, mimo, że minęło już 12 lat. Nagranie dokumentuje pierwsze prace remontowe.

12 marca 2009 roku pod naporem śniegu, szadzi i huraganowego wiatru na ścianach Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce pojawiły się pęknięcia, podłoga wybrzuszyła się, a drzwi nie dały się zamknąć.

Obserwatorzy meteorologiczni zostali ewakuowani, a budynek zabezpieczono. Uszkodzenia postępowały aż 16 marca doszło do odłamania się części górnego dysku obserwatorium, po którym obiekt zamknięto do czasu przeprowadzenia kompleksowej inspekcji.

Jak się okazało, uszkodzeniu uległa stalowa konstrukcja wsporcza. Spawy były źle wykonane, swojego dokonała też zmienne temperatury i huraganowe wiatry. W grudniu 2009 roku zakończyła się pierwsza faza remontu. Alpiniści odnowili talerz i ustawili nową poręcz.

Wnętrze dysku zostało wyposażone w nowy sprzęt komputerowy, a dodatkowo wykończony został sufit, ściany i podłoga. Drugą fazę remontu przeprowadzono między wrześniem a grudniem 2010 roku. W sumie przedsięwzięcie pochłonęło 2 miliony złotych.

Jednak ekspertyza wykazała, że konieczna była też renowacja pozostałych dysków, mimo iż nie stanowiły w tym momencie bezpośredniego zagrożenia katastrofą budowlaną. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przez 5 lat nie znalazł na ten cel wystarczających funduszy.

Stan techniczny budynku wciąż się pogarszał, a jego wnętrze dawno przestało spełniać współczesne standardy, więc 1 listopada 2015 roku obiekt został zamknięty dla turystów do odwołania.

Następnie IMGW przeprowadziło remont środkowego dysku, który polegał na wzmocnieniu i oczyszczeniu jego konstrukcji, wykonaniu izolacji termicznej, wentylacji oraz nowej instalacji elektrycznej i sanitarnej.

W lutym 2020 roku podczas huraganowego wiatru niewielkiemu uszkodzeniu uległo poszycie budynku. Tymczasem dolny dysk wciąż nie został wyremontowany. Turyści nadal wchodzą na niego robiąc sobie zdjęcia, co zagraża konstrukcji oraz ludzkiemu zdrowiu i życiu.

Obecnie w trakcie planowania jest remont, jaki IMGW chce rozpocząć tegorocznej wiosny. W ciągu roku wnętrze dolnego dysku ma zmienić się nie do poznania, ale z zachowaniem jego charakteru, ponieważ latem ubiegłego roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.

Turyści w przyszłym roku będą mogli schronić się przed wiatrem i mrozem, skorzystać z toalety, poznać historię obserwatorium i posilić się, ponieważ ponownie otwarty zostanie bufet.

Katastrofa na Śnieżce (4K)

     Autor: Redakcja

W wyniku katastrofy budowlanej zawaliła się część górnego dysku obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce w Karkonoszach. W 12. rocznicę tego wydarzenia publikujemy unikalne nagranie, jedyne takie w internecie w jakości 4K.