Wywiady

Jak zadbać o zdrowie i urodę zimą?

13 listopada 2011, 20:43

Późną jesienią i zimą nasz organizm ma trudności z przystosowaniem się do warunków pogodowych. W jaki sposób można o siebie zadbać i zdrowo przetrwać ten okres? Na nasze pytania odpowie Anna Jurgielaniec, dyplomowana kosmetolog.

Najlepsze sposoby na wybryki pogody

10 maja 2011, 08:50

Coraz częściej słyszymy, że przy zmianie pogody łamie kogoś "w kościach". Ciągle pojawia się bardzo modne pojęcie meteopata czy meteopatia. A z czym to się dokładnie je? Zapytaliśmy o to lekarza internistę.

Co możemy zrobić, żeby klimat był przyjazny?

21 kwietnia 2011, 01:35

Serwis internetowy TwojaPogoda.pl rozpoczyna serię wideo-wywiadów z naukowcami, którzy opowiedzą nam o wszystkim co związane jest z meteorologią i klimatologią. Pierwszego wywiadu udzielił nam prof. Zbigniew Szwejkowski.

Chłodny rok w Polsce, nie ma ocieplenia klimatu?

28 stycznia 2011, 10:02

W skali globalnej miniony rok zapisał się jako jeden z najcieplejszych w historii meteorologii, ale w Polsce nie był aż tak ciepły. Czy to już zaprzeczenie ocieplania się klimatu w naszym kraju? O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy klimatologa Krzysztofa Migałę.

Powódź blizną na całe życie?

28 września 2010, 00:08

Cztery fale powodziowe przemieszczały się w tym roku Wisłą i Odrą. Powodzianie są już zmęczeni ciągłym zagrożeniem, a strażacy wyczerpującą pracą przy umacnianiu wałów. O to jak powinni sobie z tym poradzić zapytaliśmy Tomasza Kozłowskiego, psychologa i doświadczonego szkoleniowca.

Na krańcu świata

miniatura

Arktyka oczami Marka Ratajczaka

30 grudnia 2011, 22:00

Ma 18 lat i jest pierwszym Polakiem, który uczy się w najdalej położonej na północ szkole na świecie. O codziennym życiu podczas nocy polarnej w miasteczku Longyearbyen na norweskim archipelagu Svalbard w Arktyce opowie nam Marek Ratajczak.

miniatura

Ghana oczami Moniki Miller

6 lipca 2011, 01:35

Afrykańska Ghana to kraj pełen nieodkrytych cudów przyrody. Od największego sztucznego jeziora na świecie przez pasma górskie aż po piaszczyste wybrzeża Atlantyku. O codziennym życiu w tym gorącym i spalonym słońcem kraju opowie nam podróżniczka Monika Miller.

miniatura

Życie w Singapurze, który przypomina firmę niż państwo

10 października 2010, 23:13

Singapur to miasto-państwo wielkości Warszawy, w którym żyje 4,5 miliona ludzi, będących wyznawcami 5 religii i władających czterema językami. To mieszanka kultur w kraju, który bardziej przypomina firmę niż standardowe społeczeństwo. O skrajnościach pogody i codzienności opowie nam Radosław Kotkowski, student i mieszkaniec Singapuru.

miniatura

W rok zdobył dwa bieguny. "Jesteśmy tym co dajemy innym"

14 grudnia 2009, 09:01

W porze letniej, czyli między grudniem a marcem w kierunku Antarktydy odbywa się wiele ekspedycji. Biegun zdobyło już kilku Polaków, w tym Marek Kamiński, który jest znanym podróżnikiem i polarnikiem. W specjalnym wywiadzie opowie nam o tym jak zdobywał bieguny, jak walczył ze swoimi słabościami i jakie ma wspomnienia.

miniatura

Szkocja oczami Pauli Wardęgi

22 listopada 2009, 18:26

W ostatnich latach Szkocja stała się domem dla wielu naszych rodaków, którzy zmuszeni byli przyzwyczaić się do kaprysów pogody. O tym jak radzą sobie z aurą przyprawiającą od depresję i jak wygląda ich codzienne życie z dala od rodziny opowie nam Paula Wardęga, Polka od ponad 3 lat mieszkająca i podróżująca po Szkocji.

miniatura

Arabia Saudyjska oczami Adama Kułacha

15 czerwca 2009, 06:46

Arabia Saudyjska to miejsce, które przyciąga osoby chcące poczuć najbardziej skrajne zjawiska pogodowe. W pełni lata temperatura w cieniu przekracza 50 stopni, a w miasta i miasteczka uderzają masywne burze piaskowe. Specjalnie dla nas o codziennym życiu w tym kraju opowie nam Adam Kułach, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rijadzie.

miniatura

Indonezja oczami Marii Pawłowskiej

8 marca 2009, 07:16

Panujący w Indonezji klimat, zapewniający 30 stopni w cieniu przez cały rok, sprawia, że to dobre miejsce wypoczynku zarówno wtedy, kiedy u nas panuje lato jak i sam środek zimy. Specjalnie dla nas o codziennym życiu na Indonezji opowie nam Maria Pawłowska, Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Bandungu, mieszkająca tam od ponad 30 lat.

miniatura

Syberia oczami Joanny Chętkowskiej

12 lutego 2009, 10:36

Postanowiliśmy sprawdzić jak radzą sobie nasi rodacy na dalekiej Syberii. Jakie mają sposoby na przetrwanie srogiej zimy, gdzie spędzają wolny czas i co myślą o tej niezwykłej, wciąż niepoznanej krainie. Specjalnie dla nas opowie o tym Joanna Chętkowska, lektorka języka polskiego na Lingwistycznym Uniwersytecie w Irkucku, która przebywa nad Bajkałem od 3 lat.

miniatura

Arktyka oczami Marka Szymochy

30 października 2008, 10:05

Postanowiliśmy sprawdzić jak radzą sobie członkowie wyprawy polarnej PAN. Jak wygląda ich codzienne życie na stacji, jak pracują i jakie mają sposoby na przetrwanie nocy polarnej z dala od domu i rodziny, 3 tysiące kilometrów na północ od Polski. Specjalnie dla nas opowie o tym Marek Szymocha, kierownik XXXI wyprawy polarnej Polskiej Akademii Nauk do Hornsundu.